Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Atak na Hrubieszów 27/28 maja 1946 r., Wspólna, niespotykana akcja WiN i UPA
     
Ludzik
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 58
Nr użytkownika: 45.889

Marek
Zawód: student
 
 
post 12/11/2008, 17:34 Quote Post

Do Wątora:
Jak nie masz już argumentów to po prostu przyznaj się do tego a nie zasłaniasz się argumentami w stylu:
"Proponuje ignorować ludzika, ktoś mu niezłą indoktrynację zafundował. Z postu na post robi się coraz bardziej napastliwy i coraz większe bzdury pisze. To tylko podkreśla słuszność akcji Wisła, co by było gdyby w Polsce mieszkało więcej tego typu ludzi?
Żegnam ludzik, nie ma sensu już z Tobą dyskutować, jesteś niereformowalny"
Nie ja, ale Ty napastliwie atakujesz inny naród, widzisz w nim "wszelkie zło" i usprawiedliwiasz wszelkie zbrodnie na nim dokonane- to się nazywa szowinizmem.

Do Wielkiego Wuja:
"Wiesz co? Przeglądałem sobie różne kalendaria i wychodzi, że generalnie w stosunkach Polacy-Ukraińcy był spokój nawet podczas wysiedleń."
-Jakie kaledaria i jakie wysiedlenia?!

"Jakoś tak "dziwnie" się składa, że palenie wsi zaczęło sie, gdy UPA postanowiła "zawalczyć" o Zakierzonię. No, pomijając oczywiście udział Hilfpolizei w wysiedlaniu Polaków z Zamojszczyzny."
- umiesz podać nazwy tych wsi? Kiedy je spalono? Ile było na Zamojszczyźnie oddziałów UPP w czasie rozpoczęcia akcji niemieckich i jakich zbrodni dokonały?! Czy UPP samodzielnie podejmowała decyzje jak i które wsie wysiedlać i czy posiadała własny sztab (tj. sztad ukraiński)?! Kto pierwszy od zimy zaczął mordowanie Ukraińców, którzy nawet nie kolaborowali z Niemcami, ale jednyną ich "winą" było wykształcenie (a więc zagrożenie dla "polskości" tych ziem)?! Ile UPP liczyło osób przed agresją III Rzeszy na ZSRR i gdzie było rozlokowane?!

"A to skąd znalazłeś? Może najprościej - udział w kolaboracyjnym aparacie administracyjnym?"
-kto, gdzie, kiedy i jak z Ukraińców "kolaborował" z Niemcami?! Rozumniem, że w ten sposób można usprawiedliwić wszystkie zbrodnie na Polakach na Wołyniu: kolaborowali tak z Niemcami jak i Sowietami więc zabicie ich jest w pełni usprawiedliwione (ukraińscy nacjonaliści nikomu i nigdy nie powinni tak dziękować jak polskim nacjonalistom i szowinistom smile.gif ).

"A to co ma do rzeczy?
A propo, w jakim czasie Batalion Hrubieszowski przebywał na terenach prof. Bornusa? Bo sam profesor nie przypomina sobie takiego motywu, a pamięć mimo 96 lat ma niezłą."
-może podasz tytuł pracy prof. Bornusa i zweryfikujesz jego relacje. Pytałem się o dowód na to, że na Chełszczyźnie nie był Basaj, albo którykolwiek z jego ludzi (Basaj nie musiał kręcić się z całym oddziałem- powinieneś to wiedzieć jako "fan" partyzantki- wielu dowódców podziemia, nie tylko polskiego, "objeżdzało" tereny działań swoich formacji: np. Wasyl Sydor, przeciwnik atakowania całej polskiej ludności, na początku był jednym z szefów sztabu UPA na Wołyniu, potem był na Stanisławowszczyźnie i zaraz potem przekazano mu dowództwo UPA "Zachód"- miał pseudomin i też wielu nie wiedziało, że był niekiedy blisko nich).

"A co ma film do AK? Bo jakos nie widzę związku. Równie dobrze można powiedziec, że w Szeregowcu Ryanie nie ma AK. I w Losie człowieka z drugiej strony kurtyny też nie ma słowa o AK."
-chodzi o postrzeganie polskiego podziemia i jego osiągnięć w czasie wojny (tutaj właściwie chodziło o osiągnięcia polskich matematyków).

"Napisałem, że też brała udział w walkach. No, ale już dziadek Freud mówił, że niektórym wszystko kojarzy się z jednym."
-przypomnę: wcześniej napisałeś, że nie ma pewności iż Ukraińców mordowało BCh, skoro w tym samym czasie robiło to AK. Oj kręcisz, kręcisz smile.gif . Ja podałem źródła, gdzie jest mowa o akcjach polskich wobec Ukraińców. Kto wtedy był na Chełmszczyźnie: AK czy BCh?!

 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
1234
 

Wielki Wuj
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.631
Nr użytkownika: 4.636

 
 
post 12/11/2008, 18:20 Quote Post

.


QUOTE
-kto, gdzie, kiedy i jak z Ukraińców "kolaborował" z Niemcami?!

Bo udział Hilsfpolizei (ukraińskiej oczywiście) w wysiedleniach 1942/43 to polscy szowiniści wymyślili, aby biednych ukraińskich patriotów zohydzić?



QUOTE
-może podasz tytuł pracy prof. Bornusa

Pytałem go wczoraj.
QUOTE
Pytałem się o dowód na to, że na Chełszczyźnie nie był Basaj, albo którykolwiek z jego ludzi (Basaj nie musiał kręcić się z całym oddziałem- powinieneś to wiedzieć jako "fan" partyzantki- wielu dowódców podziemia, nie tylko polskiego, "objeżdzało" tereny działań swoich formacji:

No to Ty mi podaj dowód, że był. Jak mam podać dowód, że nie był, zwłaszcza, że to NIE BYŁ teren działania jego oddziału?

QUOTE
"A co ma film do AK? Bo jakos nie widzę związku. Równie dobrze można powiedziec, że w Szeregowcu Ryanie nie ma AK. I w Losie człowieka z drugiej strony kurtyny też nie ma słowa o AK."
-chodzi o postrzeganie polskiego podziemia i jego osiągnięć w czasie wojny (tutaj właściwie chodziło o osiągnięcia polskich matematyków).

No, ale nadal tu nie widzę związku. PRzyznaje, filmu nie oglądałem, czytałem książkę na podstawie której film nakręcono. I było tam zdanie o "Pukowskim, który stał obok wielkiego Mariana Rejewskiego".


QUOTE
-przypomnę: wcześniej napisałeś, że nie ma pewności iż Ukraińców mordowało BCh, skoro w tym samym czasie robiło to AK.

Napisałem,, że nie jest pewne, ze było to BCh, bo AK też walczyło w Powstaniu Zamojskim.

QUOTE
. Ja podałem źródła, gdzie jest mowa o akcjach polskich wobec Ukraińców. Kto wtedy był na Chełmszczyźnie:

Aaaa, chodzi Ci o to:
QUOTE
Stanisław Basaj, pseudomin "Ryś" (jego oddział spalił m.in. wsie Bereść i Łasków na Chełmszczyźnie).

Hmm, dlaczego więc przy Bereściu wyskakuje mi, że to powiat zamojski, a Łasków hrubieszowski?
QUOTE
AK czy BCh?!

Generalnie to w porównaniu z resztą kraju jednych i drugich były ilości śladowe. Przy scaleniu wyszło, że BCh był niecały tysiąc, a AK połowę tego (przypominam, Batalion Hrubieszowski to coś koło 700 ludzi) Tak więc choćby z tego wynika, że żadna masowa akcja nie była możliwa.
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
Wątor
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 64
Nr użytkownika: 49.890

 
 
post 12/11/2008, 18:28 Quote Post

Ja mam argumenty poparte źródłami i świadkami naocznymi tylko ty je nie przyswajasz, po prostu jesteś zaślepiony.

1. Oglądnij sobie http://www.itvp.pl/player.html?mode=0&chan...&video_id=46986 Tu są relacje na żywo świadków ludobójstwa.

2. Mord na profesorach lwowskich
QUOTE
Na podstawie list proskrypcyjnych sporządzonych przez byłych ukraińskich studentów Uniwersytetu Lwowskiego – melnykowców (prawdopodobnie na podstawie lwowskiej książki telefonicznej) gestapo dokonało aresztowań profesorów Uniwersytetu Lwowskiego.

W nocy z 3 na 4 lipca 1941 gestapo z udziałem ukraińskich żołnierzy batalionu Nachtigall dokonało aresztowania kilkudziesięciu profesorów uczelni lwowskich (głównie Uniwersytetu Jana Kazimierza oraz Politechniki Lwowskiej), członków ich rodzin i osób przebywających w ich mieszkaniach.


3. 14 dywizja grenadierów
QUOTE
W dniu 28 kwietnia 1943 we Lwowie odbyły się uroczystości inauguracyjne powstania dywizji. Stronę ukraińską reprezentował Włodzimierz Kubijowicz. Uroczystości odbyły się w katedrze św. Jura, odprawiono nabożeństwo, które celebrował ksiądz biskup Josyf Slipyj, a kazanie wygłosił ksiądz mitrat Wasyl Łaba, w uroczystościach obecne były również władze niemieckie. W szeregach tej formcji posługę duszpasterską prowadziło następnie 12 kapelanów obrządku greckokatolickiego.
W grudniu 1943 władze niemieckie zaczęły zastanawiać się nad utworzeniem całego Korpusu Galicyjskiego, w którego skład wchodzić miały oprócz 14 Dywizji – Dywizja Pancerna "Lemberg" oraz Dywizja Górska "Karpaty", jednak nie zgodził się na to Heinrich Himmler

user posted image
Na zdjęciu : Wachter, Wutzke i Frank, pierwszy od prawej Roman Szuchewycz, przeglad ochotniczych formacji ukrainskich w lecie 1943 Lwów
user posted image
Plakat werbunkowy do SS-Galizien w jęz. niemieckim i ukraińskim podpisany przez starostę dr praw. Hofstettera, Sanok, 1943

Jeśli dalej nie wierzysz w kolaborację z Niemcami dużej części Ukraińców i w zorganizowane ludobójstwo Polaków, to będę Ci dalej podawał przykłady.
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
1234
 

Wielki Wuj
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.631
Nr użytkownika: 4.636

 
 
post 12/11/2008, 18:30 Quote Post


QUOTE
-Jakie kaledaria i jakie wysiedlenia?!

Znaczy pod koniec 1942 Polacy tak sami z siebie nagle z Zamojszczyzny zaczęli wyjeżdżać?


QUOTE
- umiesz podać nazwy tych wsi? Kiedy je spalono? Ile było na Zamojszczyźnie oddziałów UPP w czasie rozpoczęcia akcji niemieckich i jakich zbrodni dokonały?!

Czytać, czytać i jeszcze raz czytać. Przecież napisałem, że był spokój podczas wysiedleń.

QUOTE
Czy UPP samodzielnie podejmowała decyzje jak i które wsie wysiedlać i czy posiadała własny sztab (tj. sztad ukraiński)?!


Ale o czym my właściwie piszemy? Jeżeli nazwa Generalplan Ost nic Ci nie mówi, to po prostu daj sobie spokój z pisaniem.

QUOTE
Kto pierwszy od zimy zaczął mordowanie Ukraińców, którzy nawet nie kolaborowali z Niemcami, ale jednyną ich "winą" było wykształcenie (a więc zagrożenie dla "polskości" tych ziem)?!

A skąd wiesz, że nie kolaborowali? Bo fani UPA tak napisali? Nie przejmuj sie, w IPNwowskich wydawnictwach nie pisza, że NSZ nigdy z Niemcami nie rozmawiały.

QUOTE
Ile UPP liczyło osób przed agresją III Rzeszy na ZSRR i gdzie było rozlokowane?!

A ile Hitler miał lat w chwili śmierci?
(moje pytanie ma w tej dyskusji taki sam sens jak Twoje)
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
Ludzik
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 58
Nr użytkownika: 45.889

Marek
Zawód: student
 
 
post 13/11/2008, 16:36 Quote Post

Widzę, że z tzw. Wielkim Wujem nie ma sensu gadać smile.gif . Sam zadajesz pełno pytań, ja na nie odpowiadam, ale Ty masz potężne trudności z odpowiedzią na moje (a przypomnę, że ich poziom jest i tak wyższy pod względem intelektualnym niż Twoich).
Chciałem byś podał jaki udział miało mieć UPP w wysiedleniach. Nie podałeś tej liczby a piszesz o tej kwestii tak jakby to wszystko była wina Ukraińców. Twoja odpowiedź na pytanie o liczebność UPP przed 22 czerwca 1941 roku jest po prostu żenująca- UPP liczyło ledwie 400-500 osób i działało na terenach zamieszkałych przez Ukraińców. Ich liczba w GG po ataku zwiększyła się w 1941-1943 nieznacznie, a o udziale UPP na Zamojszczyźnie dowiadujemy się dopiero z początkiem 1943 roku, gdy Ukraińcy ginęli już od pół roku. Pytałem się Ciebie o dowody na kolaborację wielu Ukraińców na Chełmszczyźnie co by "usprawiedliwiło" ataki na ludność tej narodowości. Nie dostałem ni liczb ni nazwisk.

Co do Batalionów Chłopskich to wątpliwe by po akcji scaleniowej zostało ich tylko 1000. Nie wszystkie oddziały weszły w skład AK, a jeszcze w czasie walk z 1944 roku AK w współpracy z BCh walczyło z UPA i wybijało ukraińską ludność tam gdzie się dało. A co do Basaja to nie musiał łazić wszędzie z całym batalionem hrubieszowskim. Czy odpowiesz w końcu na pytanie jak ten Twój Basaj zginął (razem z większością ówczesnego oddziału)?!

"Czytać, czytać i jeszcze raz czytać."- to akurat tyczy się Ciebie smile.gif

Generalplan Ost to projekt nazistowski, ale nie ukraiński, więc może sam dasz sobie na spokój z pisaniem smile.gif .

"A skąd wiesz, że nie kolaborowali?"- A skąd wiesz, że kolaborowali?! Masz dowód?! Czy administracja niemiecka ucierpiała?! Jakoś nie widać było jakichkolwiek oznak uszczerbków na pracy tej administracji. Słyszałeś o zamordowaniu Mychajła Ostapiaka w lutym 1941 roku przez "Miecz i Pług"?! On może też był "kolaborantem"?!

Do Wątora:
Czy Ukraińcy z "Nachtigall" rozstrzelali tychże profesorów? smile.gif
To już jest tak oklepana sprawa, że nawet w seminariach "Polska-Ukraina: trudne pytania" poświęcono jej kilka minut. Listy owszem zrobili Ci od Melnyka, ale Ci od Bandery (właściwie tylko kilkunastu żołnierzy "Nachtigallu") tylko aresztowali część profesorów i odwieźli ich na miejsce gdzie zostali rozstrzelani przez oddział SS. Nie ma dowodów z których wynikałoby, że zbrodni dokonali Ukraińcy.

Pierwszy od prawej to "Szuchewycz"?! Czy Ty w ogóle wiesz jak wyglądał i kim był Szuchewycz?! Kompromitujesz się tylko! Ci dwaj cywile to z kolesie UKC. Jaki Szuchewycz miał mieć niby udział w tworzeniu dywizji skoro siedział w tym czasie w lesie?! Ściągniąłeś to zdjęcie z Wikipedii i to na dodatek błędnie podpisane smile.gif .

Nie rozumiem co miałeś na celu umieszczanie tu wiadomości o 14 dywizji?! Czy ja zaprzeczałem kolaboracji niewielkiej częśći Ukraińców (80 tys. tych którzy się zgłosili na ok. 30 milionów pozostałych Ukraińców to bardzo mało)?! Nie! Twierdzenie jednak, że jedna dywizja i kilkanaście tysięcy ciągle dezerterujących UPP to "Wielka kolaboracja" jest po prostu śmieszne i żenujące. Jak chcesz to sobie pisz. I tak nic nowego nie udowodnisz smile.gif .
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
1234
 

Wielki Wuj
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.631
Nr użytkownika: 4.636

 
 
post 13/11/2008, 17:53 Quote Post


QUOTE
Chciałem byś podał jaki udział miało mieć UPP w wysiedleniach.

No obrona Małkowa , Kodryń i Mircz to już początek marca 1943. Nie przed Niemcami bynajmniej.



QUOTE
Co do Batalionów Chłopskich to wątpliwe by po akcji scaleniowej zostało ich tylko 1000. Nie wszystkie oddziały weszły w skład AK,

Akurat w Chełmskiem wszystkie. ciekawe, czy wiesz dlaczego? I nie "po akcji scaleniowej" tylko na początku. Stan BCh był koło 1000 (900 z haczykiem), AK, niecałe 500. akurat protokoły scaleniowe ocalały.

QUOTE
a jeszcze w czasie walk z 1944 roku AK w współpracy z BCh walczyło z UPA i wybijało ukraińską ludność tam gdzie się dało.

Rewanzując się zresztą Ukraińcom.
QUOTE
A co do Basaja to nie musiał łazić wszędzie z całym batalionem hrubieszowskim. Czy odpowiesz w końcu na pytanie jak ten Twój Basaj zginął (razem z większością ówczesnego oddziału)?!

Jednak "Czytać..." Batalion Hrubieszowski juz wtedy nie istniał, jak zreszttą wszystkie (no, prawie) oddziały BCh. Ocalała część oddziału było po różnych posterunkach MO, część przestała bawić się w wojnę i wróciła do roboty.
Jak zginął zapewne wiesz i ja wiem (zdaje się jest nawet jakieś zeznanie upowca wziętego do niewoli), więc nie widzę powodu, żeby to jakoś rozwlekać.


QUOTE
Generalplan Ost to projekt nazistowski, ale nie ukraiński, więc może sam dasz sobie na spokój z pisaniem  smile.gif .

A czy przypadkiem Ukraińcy, choćby w postaci Hilfpolizei nie mieli z tym nic do czynienia?


QUOTE
Jakoś nie widać było jakichkolwiek oznak uszczerbków na pracy tej administracji. Słyszałeś o zamordowaniu Mychajła Ostapiaka w lutym 1941 roku przez "Miecz i Pług"?! On może też był "kolaborantem"?!

A nie mógł być? Biorąc pod uwagę stosunek Ukraińców do Polaków i Niemców nie wykluczam tego.
Inna sprawa, że towarzystwo NSZtopodobne lubiło sobie postrzelać do każdego, a ideologię dorobiło sie później. Jeden Żyd, drugi Ukrainiec, trzeci komunista...
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
Ludzik
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 58
Nr użytkownika: 45.889

Marek
Zawód: student
 
 
post 14/11/2008, 8:27 Quote Post

"Inna sprawa, że towarzystwo NSZtopodobne lubiło sobie postrzelać do każdego, a ideologię dorobiło sie później. Jeden Żyd, drugi Ukrainiec, trzeci komunista..."
-rozumniem, że przyznajesz mi rację smile.gif . Pierwsi tłuc Ukraińców zaczęli Polacy, a właściwie wąska część Polaków.

"No obrona Małkowa , Kodryń i Mircz to już początek marca 1943. Nie przed Niemcami bynajmniej."
-czyli UPP pojawia się rzeczywiście dopiero w przełomie lat 1942-43 na terenie Chełmszczyzny i Zamojszczyzny. Oczywiście opierasz Swoje "teorie" tylko i wyłącznie o polskie "świadectwa" (czyżby bariera językowa lub zła wola?). Rok 1943 to trochę późno na tą "wielką ukraińską kolaborację", tak więc ludność ukraińską tłuczono na Chełmszczyźnie i Zamojszczyźnie za samą narodowość.

"Akurat w Chełmskiem wszystkie. ciekawe, czy wiesz dlaczego? I nie "po akcji scaleniowej" tylko na początku. Stan BCh był koło 1000 (900 z haczykiem), AK, niecałe 500. akurat protokoły scaleniowe ocalały."
-cieszę się, że to "wyjaśniłeś". Mam do Ciebie pytanie: Wiesz co to są daty i chronologia?! Bo widzę po wielu Twoich postach, że masz z tym problem- mordowanie Ukraińców od 1941 roku tłumaczysz akcjami UPP z przełomu 1942-43, coś Ci nie wyszło "kolego" rolleyes.gif .
-O jaki "początek" Ci chodzi?! BCh się utworzyło i zaraz przyłączyło?! A może podasz w formie wpisu bibliograficznego o jaki papier scaleniowy Ci chodzi?

"Rewanzując się zresztą Ukraińcom."
-za co rewanżując? Za bycie Ukraińcem?! Pierwszy oddział UPA po tej stronie Sanu i Bugu powstał dopiero w marcu 1944 roku- w tym czasie postępowała polska "ofensywa" niszcząca bezbronne wioski i ich bezbronną ludność. Tylko w Sachryniu AK spotkało 10 (!) UPP! Po szybkiej walce pokonano ich tracąc jednego zabitego i kilku rannych a zaraz potem wymordowano przynajmniej 350 mieszkańców tej wsi i kilkudziesięciu ukraińskich uciekinierów z okolicznych wiosek (ogółem to do 500 osób mogło utracić życie w trakcie tego mordu- to ustalenia Rafała Wnuka, pracownika IPN). Tak więc za co to był rewanż? Za Wołyń?! Skoro chcieli się mścić za Wołyń to dlaczego nie przekroczyli Bugu i nie próbowali zawalczyć z UPA?! Czyżby "bohaterom" odwagi zabrakło i postanowili zająć się tym co mieli "pod ręką"?!

"Jak zginął zapewne wiesz i ja wiem (zdaje się jest nawet jakieś zeznanie upowca wziętego do niewoli), więc nie widzę powodu, żeby to jakoś rozwlekać."
-Myślę, że warto to rozwlekać, ponieważ sprawa śmieci Basaja i jego ówczesnego oddziału (nie mam na myśli zaraz całego oddziału hrubieszowskiego) stanowi zarazem zaprzeczenie Twojej "ideologii" i "ustaleń". Wstyd przyznać, że taki "gieroj" zginął w zasadzce zorganizowanej przez garstkę upowców smile.gif .

"A czy przypadkiem Ukraińcy, choćby w postaci Hilfpolizei nie mieli z tym nic do czynienia?"
-jak wcześniej sam napisałeś UPP pojawia się w marcu 1943 roku przy akcjach wysiedleńczych i walkach z miejscowym podziemiem polskim. Ile mogło liczyć UPP biorące udział w 1942 roku w wysiedleniach?! Zadałem Ci konkretne pytanie i skoro robisz z Siebie "znawcę" tematu to i liczbę i źródła powinieneś znać. Zresztą masz potężny problem ze źródłami bo nie wiesz nawet o co się oprzeć smile.gif .

Co do Mychajła Ostapiaka:
Napisałeś: "A nie mógł być? Biorąc pod uwagę stosunek Ukraińców do Polaków i Niemców nie wykluczam tego."
-nie ma dowodów na jego "rzekomą kolaborację", zresztą nawet Niemcy po nim nie rozpaczali. A koleś był zwykłym wiejskim nauczycielem, szanowanym również przez Polaków.

"Biorąc pod uwagę stosunek Ukraińców do Polaków i Niemców"
-Biorąc pod uwagę stosunek Polaków do Ukraińców i Niemców na Wołyniu nie ma co się dziwić masowej poslkiej kolaboracji w tym regionie.

PS. Może przedstawisz te Swoje "źródła" czy będziesz się z tym chować i wypisywać niemrawe posty?
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
Wątor
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 64
Nr użytkownika: 49.890

 
 
post 14/11/2008, 10:40 Quote Post

Pominąwszy kolejny stek pół-prawd i zakłamań w Twoim poście, daje Ci kolejny, konkretny przykład (wzięty na "szybko") współpracy Niemców z Ukraińcami (ty poza napisaniem o kolaboracji nie podajesz żadnych przykładów).

QUOTE
Ukraińska Armia Narodowa – ukraińska formacja wojskowa utworzona 17 marca 1945 z inicjatywy III Rzeszy i ukraińskich stronnictw emigracyjnych, podporządkowana utworzonemu na żądanie Pawło Szandruka 17 marca 1945 Ukraińskiemu Komitetowi Narodowemu[1], dowodzona przez generała Pawło Szandruka.

Celem powstania UAN było skupienie wszystkich żołnierzy ukraińskich walczących po stronie Niemiec. W jej skład weszły resztki 14 Dywizji SS "Galizien" pozostałe po rozbiciu w bitwie pod Brodami i wcielony w jej skład w lutym 1945 Ukraiński Legion Samoobrony (biorący w drugiej połowie września 1944 udział w tłumieniu powstania warszawskiego na Czerniakowie i w walkach w Puszczy Kampinoskiej). Utworzono z nich 1 Dywizję UAN. 2 Dywizja powstała z ośrodków zapasowych (Brygada Przeciwpancerna Wolna Ukraina, Brygada Spadochronowa Gruppe B, Ukraińska Armia Wyzwoleńcza (część) i inne mniejsze oddziały ukraińskie). Ogółem w roku 1945 UNA liczyło blisko 50 tys. żołnierzy[2]. W UAN poza Szandrukiem znaleźli się m.in. Taras Boroweć, Mychajło Omelianowycz-Pawłenko, Iwan Omelianowycz-Pawłenko, Mychajło Krat i Petro Diaczenko.
Po opuszczeniu frontu wschodniego w Czechach i Austrii zwarte oddziały UAN poddały się 7 maja 1945 wojskom brytyjskim i amerykańskim.
Po kapitulacji generał Pawło Szandruk zażądał spotkania w cztery oczy z gen. Władysławem Andersem, które mu umożliwiono. Po osobistej interwencji Andersa u władz brytyjskich, żołnierzy Ukraińskiej Armii Narodowej nie wydano (pomimo nacisków sowieckich) przymusowo ZSRR (przymusową deportację wszystkich obywateli ZSRR przewidywały porozumienia jałtańskie), uznając ich za obywateli polskich [3].. Umożliwiono im również legalną imigrację do Wielkiej Brytanii i krajów Imperium Brytyjskiego (Kanady, Australii i Afryki Południowej).


Odważni Ci Twoi Ukraińcy, mordowali ludność cywilną (np. Huta Pieniacka) w imię Ukrainy a potem błagali o uznanie za Polaków, żeby uciec przed NKWD. Jak widać Anders zachował się honorowo, ciekawy jestem czy Szandruk byłoby w stanie wykonać podobny gest.
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
1234
 

Wielki Wuj
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.631
Nr użytkownika: 4.636

 
 
post 17/11/2008, 18:59 Quote Post




QUOTE
-czyli UPP pojawia się rzeczywiście dopiero w przełomie lat 1942-43 na terenie Chełmszczyzny i Zamojszczyzny. Oczywiście opierasz Swoje "teorie" tylko i wyłącznie o polskie "świadectwa" (czyżby bariera językowa lub zła wola?). Rok 1943 to trochę późno na tą "wielką ukraińską kolaborację",

Dlaczego za późno? Oddziały Hilfspolizei pomagaja Niemcom jeszcze w 1942. Uważasz, że "ucieczka" ukraińców z UHP do upa powinna przekonać Polaków, że ci "nowi" Ukraińcy ze swoimi dawnymi losami nie mają nic wspólnego?



QUOTE
-cieszę się, że to "wyjaśniłeś". Mam do Ciebie pytanie: Wiesz co to są daty i chronologia?! Bo widzę po wielu Twoich postach, że masz z tym problem- mordowanie Ukraińców od 1941 roku tłumaczysz akcjami UPP z przełomu 1942-43, coś Ci nie wyszło "kolego"

Znaczy masz jakieś masowe mordy polskie na Ukraińcach wczesniej niż podczas wysiedlania? Bo cały czas jako przykłady "zbrodni" polskich podajesz wydarzenia z 1944.


QUOTE
-O jaki "początek" Ci chodzi?! BCh się utworzyło i zaraz przyłączyło?!

Wkrótce potem. A skoro nie wiesz dlaczego, to Ci nie powiem. Poszukaj sam.
PS. Faktycznie się machnąłem. BCh podczas scalenia miało 1066 ludzi, z czego 960 się scaliło.


QUOTE
Tylko w Sachryniu AK spotkało 10 (!) UPP! Po szybkiej walce pokonano ich tracąc jednego zabitego i kilku rannych a zaraz potem wymordowano przynajmniej 350 mieszkańców tej wsi i kilkudziesięciu ukraińskich uciekinierów z okolicznych wiosek (ogółem to do 500 osób mogło utracić życie w trakcie tego mordu- to ustalenia Rafała Wnuka, pracownika IPN).

To już tam było upa, a nie kolaborancka policja pomocnicza? A dwa, jak sie przyjmuje walkę we wsi to tak bywa. Powstanie Warszawskie najlepszym przykładem. Zresztą ponoć w/g Motyki Zenon miał wydać rozkaz oszczędzania cywili.


QUOTE
Tak więc za co to był rewanż? Za Wołyń?! Skoro chcieli się mścić za Wołyń to dlaczego nie przekroczyli Bugu i nie próbowali zawalczyć z UPA?! Czyżby "bohaterom" odwagi zabrakło i postanowili zająć się tym co mieli "pod ręką"?!

No cóż, tu szaleli ukraincy i Niemcy, to trzeba było bronić tych, co byli na miejscu.


QUOTE
-Myślę, że warto to rozwlekać, ponieważ sprawa śmieci Basaja i jego ówczesnego oddziału (nie mam na myśli zaraz całego oddziału hrubieszowskiego)

No to jakiego? Z tego co mi wiadomo, to komuna "rozwiązała" wszystkie jednostki partyzanckie łącznie z AL i PSP, więc teza o utrzymywaniu przez Basaja jakiegoś oddziału BCh jest rzeczą nową. Mógłbyś to jakoś uściślić?
PS. Doszedłeś już kiedy to Batalion Hrubieszowski był w Chełmskiem?


QUOTE
-jak wcześniej sam napisałeś UPP pojawia się w marcu 1943 roku przy akcjach wysiedleńczych i walkach z miejscowym podziemiem polskim. Ile mogło liczyć UPP biorące udział w 1942 roku w wysiedleniach?!

Nie pisałem o upa, pisałem o Hilfpolizei - też nie brali udziału w wysiedlaniu? Problemy z czytaniem?


QUOTE
-nie ma dowodów na jego "rzekomą kolaborację", zresztą nawet Niemcy po nim nie rozpaczali.

Mieli takich sługusów na pęczki.

PS. Skoro BCh ponoć tępiło Ukraińców do najmniejszego dziecka, to skąd wzięły sie informacje o Ukraińcach sympatyzujących z Polakami? Ba, nawet o Ukraińcach zaprzysiężonych w BCh?
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
hazdrubal
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 174
Nr użytkownika: 49.193

 
 
post 17/11/2008, 19:21 Quote Post

Nie neguje lojalności wszystkich Ukraińców, ale już we wrześniu 1939 roku bojówki OUN atakowały "cele polskie" , podobnie ukraińscy komuniści.Co ciekawe czasami w ukraińskiej policji pomocniczej pracującej dla Niemców byli b.członkowie tzw. milicji ludowych które pracowały jeszcze pare miesięcy prędzej dla Sowietów.Dobijanie polskich rannych,wyłapywanie żołnierzy którzy po rozbiciu jednostek starali się umknąć niewoli, to wszystko było już w 1939 roku.
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
1234
 

Wielki Wuj
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.631
Nr użytkownika: 4.636

 
 
post 19/11/2008, 16:36 Quote Post

Na szybko: o nauczycielach ukraińskich na Chełmszczyźnie - ich głównym dążeniem było odebranie szkół Polakom, dzieki Niemcom udało się im to szybko. Pisały o tym same ukraińskie gadzinówki:Cholmskaja Zemlja nr 1/6 I 1944, 3/16 I 1944. Dokument był w WAPL GDL 865, teraz pewno to IPN ma. Czyli odstrzelono kolaboranta najprawdopodobniej. Faktem jest, że część podziemia prowadziła działalność bandycką. Różnica polega na tym, że o ile w Polsce był to margines (MiP, NSZ, GL), to wśród Ukraińców w UPA było to normą.
Nioemcy nagrodzili też Ukraińców możliwością posługiwania się ich językiem w sądach, Krakauer Zeitung272/17-18 XI 1940.
Już 17 października 1939 prawosławny dziekan Chełma zdeklarował lojalność wobec Niemców. W nagrodę dostał odebraną katolikom katedrę, ale w nagrodę oddał Niemcom dzwon kościelny. KRakiwski Wisti 31/24 IV 1940.
O tym, że Ukraińcy mordują Polaków w Hrubieszowskiem była mowa na wyjazdowej sesji rządu GG w Lublinie 28/29 V 1943, mówił o tym starosta hrubieszowski Busse. Dziennik Hansa Franka k. 410-435, kiedyś AKGBZHP, teraz ma to odpowiednia komórka IPN.Zresztą sami Niemcy (starosta hrubieszowski w sprawozdaniu za luty 1944 z 4 III 1943 pisze, że Ukraińcy traktowani są w sposób uprzywilejowanyi są zadowoleni. Wspomina też o akcji plutonu Szczygła na posterunek uhp w Poturzynie. Zabito jego zaołogę, wartownika i ukraińskiego wójta. Żadnych cywilów.
Ciekawostka-po upowskim napadzie na Frankamionkę 23 III 1944 AK debatowało z miejscowymi Ukraińcami nad wspólną obroną, gdyby się to miało powtórzyć.
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
B.H. Hill
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 33
Nr użytkownika: 86.200

BH
Stopień akademicki: mgr
Zawód: biotechnolog
 
 
post 8/12/2014, 12:33 Quote Post

QUOTE(1234 @ 13/11/2008, 17:53)
Inna sprawa, że towarzystwo NSZtopodobne lubiło sobie postrzelać do każdego, a ideologię dorobiło sie później. Jeden Żyd, drugi Ukrainiec, trzeci komunista...
*



Ja potrafię zrozumieć ignorancje obrońcy rezunów, jestem wdzięczny Koledze za rozprawianie się z tą ignorancją Ale.... nie potrafię zrozumieć ignorancji (obeznanego zdaję się w temacie) Kolegi wspr NSZ.

AK nie była formacją jednolitą, w różnych okresach tworzyło ją (akcja scaleniowa przebiegała powoli) od kilkudziesięciu do stu-kilkudziesięciu organizacji. Z posród tych NOW/NSZ było największą. W momencie maksymalnej zdolności bojowej (lato 1944) siły AK mogły liczyć ok. 390 tys. Narodowe Siły Zbrojne w czasie okupacji liczyły według różnych danych od 80 tys. (w październiku 1943 72,5 tys.) do 100 tys. Szanowny sugeruje, że tak znaczący odłam polskiego podziemia był BANDYCKIM MARGINESEM?????

W chwili wolnego czasu polecam znaleźć na youtube i obejrzeć film "Kadty NSZ" Dość solidnie rozprawia się on historią, strukturą społęczną, działalnością i dyscypliną ludzi tworzących NSZ...
Post może znacząco odbiega od tematu, ale cała dyskusja już dawno go zmieniła... biggrin.gif


Zgadza sie, dyskusja dawno stala sie offtopowa - ale w 2008 roku nie mialem dostepu do tego dzialu. Zwracam jednak uwage, ze dyskutant uzyl okreslenia "NSZtopodobne" a nie "NSZ". A to robi roznice. A wiec zamiast zarzucac "ignorancje w sprawach NSZ" nalezaloby najpierw zapytac o wyjasnienie uzytej terminologii. I wtedy - wiedzac o co chodzi i jesli zajdzie potrzeba - kontynuowac dyskusje w merytorycznie wlasciwym watku (sa takie na Forum).
Moderator N_S


Ten post był edytowany przez Net_Skater: 8/12/2014, 13:03
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
1234
 

Wielki Wuj
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.631
Nr użytkownika: 4.636

 
 
post 10/12/2014, 17:40 Quote Post

CODE

Z posród tych NOW/NSZ było największą.

Dlaczego wszyscy apologeci NSZ zapominają o BCh? I czy liczymy tylko część NSZ sclaoną z AK, czy w ogóle?
CODE
 Narodowe Siły Zbrojne w czasie okupacji liczyły według różnych danych od 80 tys. (w październiku 1943 72,5 tys.) do 100 tys.

Ciekawa sprawa, bo już po wojnie w materiałach wydawanych z na zachodzie dowódca NSZ podawał liczby 40-50 tys.

CODE
W chwili wolnego czasu polecam znaleźć na youtube i obejrzeć film "Kadty NSZ" Dość solidnie rozprawia się on historią, strukturą społęczną, działalnością i dyscypliną ludzi tworzących NSZ...


A czy dla zapoznania się z tematem AL mam czytać tylko Moczara i Gronczewskiego? Tak samo, by mieć pogląd o NSZ trzeba znać opinię AK czy BCh, a nawet AL.

CODE
gadza sie, dyskusja dawno stala sie offtopowa - ale w 2008 roku nie mialem dostepu do tego dzialu. Zwracam jednak uwage, ze dyskutant uzyl okreslenia "NSZtopodobne" a nie "NSZ".

Miałem na myśli formacje narodowe nie uznające zwierzchności władz emigracyjnych i ich krajowych delegatur.

Co do przykładów owych "Żydów, Ukraińców i komunistów"- w ciągu paru dni coś podam, bo na dziś to zarobiony jestem.

 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
gtsw64
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.427
Nr użytkownika: 38.675

Zawód: st.sier¿.sztab
 
 
post 10/12/2014, 18:36 Quote Post

QUOTE
> Atak na Hrubieszów 27/28 maja 1946 r., Wspólna, niespotykana akcja WiN i UPA

To temat.
Na początek polecam książkę "Pany i rezuny" G. Motyka, R. Wnuk.
Zamieszczony fragment pochodzi właśnie z tej pozycji.
Naprawdę AK/WiN wspólnie z UPA przeprowadziły jedynie dwie akcje, atak na Hrubieszów oraz na stację w Werbkowicach.
Prawdopodobne akcje to:zdobycie Waręża i Chororbrowa, zajęcie budynku UB we Włodawie.
Zmyślone : atak na Biłgoraj, Dynów.
Atak na Biłgoraj został opisany w tomiku "Żółty Tygrys" pod tytułem "Piątka za odwagę". Ataku dokonał oddział AK/WiN a ni jak w w/w pozycji oddział UPA i NSZ.
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
Agaton
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 169
Nr użytkownika: 56.858

Stopień akademicki: student
 
 
post 4/04/2015, 15:57 Quote Post

Czy jeśli ktoś posiada mógłby podrzucić namiary do jakiś artykułów naukowych na ten temat?? Znam Panny i rezuny ale poszukuje dalszych informacji.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

2 Strony < 1 2 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej