Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Insepktorat Polesie
     
Mataj
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 41
Nr użytkownika: 25.724

 
 
post 5/12/2010, 0:49 Quote Post

Witam, jakie jednostki podlegały gen. K. Sosnkowskiemu, jako isnepktorowi Armii Polesie w latach 1928-1939?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Zelint
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 14
Nr użytkownika: 57.421

 
 
post 5/12/2010, 10:27 Quote Post

QUOTE(Mataj @ 5/12/2010, 0:49)
Witam, jakie jednostki podlegały gen. K. Sosnkowskiemu, jako isnepktorowi Armii Polesie w latach 1928-1939?
*


Siatka inspekcyjna przydzielanych jednostek zmieniała się dość często. W Centralnym Archiwum Wojskowym w Warszawie nie ma kompletu dokumentów na ten temat. Interesuje Cię jakaś konkretna jednostka czy okres czasu?

EDIT: No i sama nazwa tematu jest błędna. Nie było czegoś takiego jak "Inspektorat Polesie" był "inspektorat inspektora armii generała dywizji Kazimierza Sosnkowskiego" z siedzibą w Warszawie. Temu inspektorowi przydzielano konkretny odcinek frontu oraz jednostki do inspekcji. Przy czym przydział jednostek do inspekcji nie był zwykle związany z przydzielonym danemu generałowi odcinkiem frontu (zmieniać zaczęło się to dopiero po 1935 roku).

Ten post był edytowany przez Zelint: 5/12/2010, 10:30
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Mataj
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 41
Nr użytkownika: 25.724

 
 
post 5/12/2010, 13:03 Quote Post

Interesuje mnie do jakich jednostek był przydzielony inspektor gen. broni K. Sosnkowski w ostanich latach przed wybuchem wojny - poza 30 DP, o której wiem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Szamsziadad
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 334
Nr użytkownika: 14.942

Zawód: Historyk
 
 
post 5/12/2010, 13:19 Quote Post

Gdzieś czytałem (we wspomnieniach gen. Sosnkowskiego?), że jego inspekcji podlegały 27 i 30 DP, mające stanowić trzon ew. Armii "Polesie". Z tej lektury wychodziło, ze północną WJ Armii miałaby być 30 DP, południową - 27 DP, natomiast na kierunku Łachwa-Pińsk bronić się miały ok. 4 baony piechoty (KOP + baon 84 pp z Łunińca?). Zapewne odcinek umocnień sarneńskich także znalazłby się w takim przypadku na terenie tejże armii. Szkoda tylko, ze brakło sugestii jakie WJ znalazłyby się w odwodzie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Mataj
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 41
Nr użytkownika: 25.724

 
 
post 5/12/2010, 13:25 Quote Post

A ja czytałem że Armie "Polesie" miały tworzyć 30 DP, 8 DP i Mazowiecka BK. I tu pytanie - czy oznacza to że te właśnie jednostki + flotylla rzeczna, które stacjonowaly w bardzo oddalonych od siebie rejonach podleały inspekcji gen. K. Sosnkowskiego?

Ten post był edytowany przez Mataj: 5/12/2010, 13:56
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Szamsziadad
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 334
Nr użytkownika: 14.942

Zawód: Historyk
 
 
post 5/12/2010, 14:33 Quote Post

Kol. Mataj

Czytałeś R. Szubańskiego. Autor ten jedynie suponował skład poszczególnych armii. Według mnie jego supozycje nie są pozbawione błędów.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Mataj
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 41
Nr użytkownika: 25.724

 
 
post 5/12/2010, 14:39 Quote Post

QUOTE(Szamsziadad @ 5/12/2010, 14:33)
Kol. Mataj

Czytałeś R. Szubańskiego. Autor ten jedynie suponował skład poszczególnych armii. Według mnie jego supozycje nie są pozbawione błędów.
*




W sosunkowo nowym opracowaniu Lecha Wyszczelskiego, znalazłem również taką informacje.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Zelint
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 14
Nr użytkownika: 57.421

 
 
post 5/12/2010, 18:18 Quote Post

QUOTE(Mataj @ 5/12/2010, 13:03)
Interesuje mnie do jakich jednostek był przydzielony inspektor gen. broni K. Sosnkowski w ostanich latach przed wybuchem wojny - poza 30 DP, o której wiem.
*

Według siatki inspekcyjnej z 1937 roku generał Sosnkowski inspekcjonował 27 i 30 DP, Flotyllę Rzeczną, 6 Batalion Saperów (z Brześcia), Kadrę 4 Batalionu Telegraficznego (z Brześcia) oraz Wytwórnię PZInż.

Ponadto z projektu siatki inspekcyjnej dla KOP z 1936 roku wynika, że generał Sosnkowski miał inspekcjonować Brygadę KOP "Polesie" oraz Pułk KOP "Sarny" (ówcześnie razem 5 batalionów KOP, 4 szwadrony kawalerii oraz kompania saperów "Polesie").

Po raz drugi powtarzam, że siatka inspekcyjna nie stanowi żadnego dowodu na to jakie dany generał miał dostać wielkie jednostki do swojej armii. Taki np. generał Rómmel inspekcjonował np. 25 DP, a ta dywizja nie trafiła w 1939 roku do jego armii...

Bo Wyszczelski przepisał z Szubańskiego nie podając źródła. W innym miejscu napisał, że Plan Operacyjny "Wschód" się nie zachował, a potem kilka akapitów dalej podał składy armii laugh.gif

Polecam zapoznać się z linkiem na temat jego książki: http://www.dws.org.pl/viewtopic.php?f=99&t=122336

Ten post był edytowany przez Zelint: 5/12/2010, 18:24
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Mataj
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 41
Nr użytkownika: 25.724

 
 
post 5/12/2010, 18:22 Quote Post

"Według siatki inspekcyjnej z 1937 roku generał Sosnkowski inspekcjonował 27 i 30 DP, Flotyllę Rzeczną, 6 Batalion Saperów (z Brześcia), Kadrę 4 Batalionu Telegraficznego (z Brześcia) oraz Wytwórnię PZInż."

Dzięki, czy te informacje można znaleźć w jakiejś publikacji?
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Zelint
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 14
Nr użytkownika: 57.421

 
 
post 5/12/2010, 18:26 Quote Post

Nie wiem czy można znaleźć je w jakiejś publikacji. Ja mam je z Centralnego Archiwum Wojskowego w Warszawie. Jak rozumiem dorozumianie kwestionujesz prawdziwość podanych przeze mnie informacji?

Jakieś informacje na temat siatki inspekcyjnej zamieszcza Kuśmider w swojej książce o inspektoracie armii w Toruniu, ale pewności nie mam czy to tam też jest.

Ten post był edytowany przez Zelint: 5/12/2010, 18:26
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej