Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Internowanie Gierka, Jak wyglądało ?
     
Pharon90
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 286
Nr użytkownika: 69.894

 
 
post 10/01/2014, 13:09 Quote Post

To mało znany fakt ale wśród osób które zostały internowane podczas stanu wojennego znajdował się również Edward Gierek którego Jaruzelski uznał za zagrożenie dla swojej władzy i planował nawet urządzić mu pokazowy proces. Co najciekawsze sam Gierek uważał się za prawdziwego komunistę a Jaruzelskie i jego ekipę za kontrewolucję która go za to uwięziła.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Nieokielznany_pasjonat
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 66
Nr użytkownika: 79.333

 
 
post 11/01/2014, 12:18 Quote Post

Można dodać,że Gierkowi odebrano też polską emeryturę.Dostawał jednak rentę z Belgii za pracę w tamtejszych kopalniach

Ten post był edytowany przez Nieokielznany_pasjonat: 11/01/2014, 12:23
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
korten
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.633
Nr użytkownika: 1.663

 
 
post 11/01/2014, 16:09 Quote Post

Parę szczegółów tutaj

http://www.polityka.pl/historia/1563151,1,...sekretarza.read
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
lukaszrzepinski
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 682
Nr użytkownika: 75.791

Lukasz Rzepinski
Stopień akademicki: historyk amator
Zawód: In¿ynier, biznesmen
 
 
post 24/01/2014, 9:58 Quote Post

Tylko planowany proces do skutku nie doszedł - bo okazało się że Gierek może opowiedzieć o machinacjach połowy aparatu partyjnego, czyli jak np "pozyskiwano" sobie domy, czyli to o co chciano Gierka oskarżyć.
Gierek uskarżał się na warunki, ponoć traktowano go nie lepiej niż opozycjonistów - przebieżki po śniegu, brak, albo fatalne jedzenie.
Został on internowany nie dlatego że stanowił zagrożenie, bo utraciwszy poparcie Sowietów nie był on żadnym zagrożeniem. Było to działanie czysto propagandowe - nowa władza pokazała że oto będzie rozliczać.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
szczypiorek
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.288
Nr użytkownika: 74.357

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 24/01/2014, 10:53 Quote Post

"Przerwana Dekada" czyli wspomnienia Gierka (autorem czy też współautorem był Janusz Rolicki) - jeden z hitów wydawniczych początku lat dziewięćdziesiątych. Tam jest dość ciekawy opis przebiegu internowania byłego "pierwszego". Myślę, że ze względu na masowy nakład i dziś bez większych problemów można tę książkę gdzieś kupić albo wypożyczyć.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Fuser
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.268
Nr użytkownika: 15.418

 
 
post 18/04/2023, 16:46 Quote Post

Podczas swojej wizyty w PRL jesienią 1986 r. spotkał się z E. Gierkiem w jego domu były kanclerz RFN Helmut Schmidt. Podobno ówczesne władze nie były jego chęcią tego spotkania zachwycone, ale Schmidt postawił na swoim.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Anwenoit
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.155
Nr użytkownika: 44.446

Full Time Homo Sapiens
 
 
post 18/04/2023, 17:48 Quote Post

To nie Schmidt postawił na swoim, bo był bardzo słabym kanclerzem, a Valery Giscard d'Estaign, dlan którego Gierek był łącznikiem z Moskwą
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Biernat
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 446
Nr użytkownika: 98.256

 
 
post 19/04/2023, 11:52 Quote Post

QUOTE(Pharon90 @ 10/01/2014, 13:09)
To mało znany fakt ale wśród osób które zostały internowane podczas stanu wojennego znajdował się również Edward Gierek którego Jaruzelski uznał za zagrożenie dla swojej władzy i planował nawet urządzić mu pokazowy proces. Co najciekawsze sam Gierek uważał się za prawdziwego komunistę a Jaruzelskie i jego ekipę za kontrewolucję która go za to uwięziła.
*


że gierek uważał siebie za komunistę, a Jaruzelskiego za kontrrewolucjonistę, nie przywiązywałbym do tego żadnej wagi, bo w tych kręgach tak jest zawsze, to znaczy przeciwnik zawsze nie jest komunistą, lecz kontr. Swoją drogą Jaruzelski trochę zbaczal w stronę nacjonalizmu czy czegoś w tym rodzaju, poza tym, z tego co wiem, jakiś tam kumał się z taczerowa, stąd też i opinia gierka może i pewne uzasadnienie może mieć. A jak wyglądało to jego internowanie? Hm, nic złego mu się nie stało, w sumie to i tak przepychanki w rodzinie. Sama Przerwana dekada to imho kicz, nie wiem, może się mylę, ale mnie ona żenuje, w moim odczuciu to lektura dla tzw. ćwierćinteligentów, zadaaje się dość licznych w PRL.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
rasterus
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.628
Nr użytkownika: 89.006

 
 
post 19/04/2023, 12:04 Quote Post

QUOTE(szczypiorek @ 24/01/2014, 10:53)
"Przerwana Dekada" czyli wspomnienia Gierka (autorem czy też współautorem był Janusz Rolicki) - jeden z hitów wydawniczych początku lat dziewięćdziesiątych. Tam jest dość ciekawy opis przebiegu internowania byłego "pierwszego". Myślę, że ze względu na masowy nakład i dziś bez większych problemów można tę książkę gdzieś kupić albo wypożyczyć.
*


Większość tego wyladowalo juz dawno w skupach makulatury. Ale nadal się czasem sprzeda.
A sama książka to wybielanie się Gierka i żale, ze go odsunięto od władzy. Jak się zleci ze stanowiska to potem się tak ma. A Gierek spadł z wysokiego konia... kombajnu, sekretarzowi PZPR nie wypadalo spadać z konia. Sama książka zakłamana mocno.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Biernat
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 446
Nr użytkownika: 98.256

 
 
post 19/04/2023, 12:24 Quote Post

QUOTE(rasterus @ 19/04/2023, 12:04)
QUOTE(szczypiorek @ 24/01/2014, 10:53)
"Przerwana Dekada" czyli wspomnienia Gierka (autorem czy też współautorem był Janusz Rolicki) - jeden z hitów wydawniczych początku lat dziewięćdziesiątych. Tam jest dość ciekawy opis przebiegu internowania byłego "pierwszego". Myślę, że ze względu na masowy nakład i dziś bez większych problemów można tę książkę gdzieś kupić albo wypożyczyć.
*


Większość tego wyladowalo juz dawno w skupach makulatury. Ale nadal się czasem sprzeda.
A sama książka to wybielanie się Gierka i żale, ze go odsunięto od władzy. Jak się zleci ze stanowiska to potem się tak ma. A Gierek spadł z wysokiego konia... kombajnu, sekretarzowi PZPR nie wypadalo spadać z konia. Sama książka zakłamana mocno.
*



Dokładnie tak. Świetny komentarz. Książka dla ćwierćmózgów. Choć z tego co wiem wtedy, tj. w chwili wydania, miała ona licznych odbiorców. Mnie ona żenuje. Ostatni raz wziąłem ją do lapy jakieś 10 lat temu i bez odrazy za detal ale o mało co nie zmymiotowałem. Przypuszczam, że podobnie wygląda ten film o Gierku. Pojawił się on jakiś rok czy dwa temu. Przypuszczam, bo przecież go nie oglądałem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Anwenoit
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.155
Nr użytkownika: 44.446

Full Time Homo Sapiens
 
 
post 19/04/2023, 13:50 Quote Post

Urbana i Gierka spisał mój były kolega - Jurek Skoczylas, ghost writer, nie mylic ze ściągaczem
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Biernat
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 446
Nr użytkownika: 98.256

 
 
post 19/04/2023, 14:05 Quote Post

W Przerwanej dekadzie jest imho jeszcze coś, coś, co mnie osobiście dodatkowo żenuje, a żenuje z racji mych właśnie lewicowych poglądów, zresztą tak na marginesie moj krytyczny stosunek do PRL wypływa właśnie z mej lewicowości, ok, co to jest owa dodatkowa żenada. Książka ta wyszła 1990 wcześniej takiej literatury nie było ludzie się na nią rzucili podobnie były jakieś ceny u tzw. koników czy jak tam to się zwało książka przyniosła więc sukces finansowy i moim zdanie i to chodziło krótko mówiąc Gierek znał mechanizmy działające w kapitalizmie czego większość Polaków wtedy nie była świadoma i to wykorzystal. Sorry ja wiem, że są tu tacy którzy to jeszcze wezba mu na plus ale dla mnie jest to dość odrażające w ogrodzie oe a całkiem zatem bez "dość" odrażające w przypadku osób deklarujących lewicowe cTlu humanistyczne wartości. Nie wiem może się mylę, się Gierek nawet w tej książce robi na mnie nieszczególnie dobre wrażenie. Wydaje nie się że ty zadziałało coś podobnego do przypadku Tymińskiego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Anwenoit
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.155
Nr użytkownika: 44.446

Full Time Homo Sapiens
 
 
post 19/04/2023, 15:22 Quote Post

Bardzo, ale to bardzo uważałbym na Przerwaną Dekadę
Mówi to ktoś, kto zna ghost writera
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Fuser
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.268
Nr użytkownika: 15.418

 
 
post 19/04/2023, 16:14 Quote Post

QUOTE(Anwenoit @ 18/04/2023, 18:48)
To nie Schmidt postawił na swoim, bo był bardzo słabym kanclerzem, a Valery Giscard d'Estaign, dlan którego Gierek był łącznikiem z Moskwą
*


A możesz napisać na tyle jasno, żeby wiadomo było, co tym razem ci nie pasuje?

QUOTE(Biernat @ 19/04/2023, 12:52)
z tego co wiem, jakiś tam kumał się z taczerowa,
*


A co wiesz o jego "kumaniu się" z M. Thatcher?

QUOTE(Anwenoit @ 19/04/2023, 14:50)
Urbana i Gierka spisał mój były kolega  - Jurek Skoczylas, ghost writer, nie mylic ze ściągaczem
*


QUOTE(Anwenoit @ 19/04/2023, 16:22)
Bardzo, ale to bardzo uważałbym na Przerwaną Dekadę
Mówi to ktoś, kto zna ghost writera
*


Z tych wypowiedzi ma wynikać, że to nie J. Rolicki spisał "Przerwaną dekadę" (wiedza niestety nie z Internetu), tylko J. Skoczylas?

Ten post był edytowany przez Fuser: 19/04/2023, 16:23
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
rasterus
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.628
Nr użytkownika: 89.006

 
 
post 19/04/2023, 20:50 Quote Post

Gierek to był cwaniak. Z książką wsrrzelił się w czas. Wtedy był głód wiedzy historycznej, dotyczący czasów najnowszych. Na pniu sprzedawalo się wszystko czego nie mozna było wydać w PRL.
A z tego co słyszałem to w Belgii nie był wcale górnikiem tylko prywatną inicjatywą. Miał warsztat naprawy rowerów. Ale propagandowo źle to wygladalo.
Gierek miał jedna cechę, ktora pozwalala mu dobrze funkcjonować w czasach odprężenia. Znał język francuski. To ułatwialo mu kontakty we Francji, z sekretarzy PZPR znających tylko rosyjski na różnym poziomie wyróżniał się.
W tej chwili książka po ok. 10 zł chodzi. Byloby taniej, ale prowizje serwisu aukcyjnego nie pozwalają na mniej. I były dwa wydania, taka sama grafika, a różne wielkości
Mogę powiedzieć, że z 5 - 6 lat temu to jak ktos przynosił wiecej książek do antykwariatu na sprzedaż to jedna na 6 dostaw zawierala to. Popularniejsze byly tylko utwory Mickiewicza i Stara Baśń z czarną okładką.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej