Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
7 Strony « < 5 6 7 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Nazwa Kaszuby, Skąd się wzięła
     
aljubarotta
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.835
Nr użytkownika: 70.958

Marek Sz.
 
 
post 29/07/2013, 19:35 Quote Post

QUOTE(Tottila @ 29/07/2013, 15:29)
QUOTE(aljubarotta @ 29/07/2013, 0:02)
Ja taką mapkę dialektologiczną(tzn zapewne podobną, na pewno były różnice) miałem w podstawówce, góra w gimnazjum, żadne rozszerzenie.
*



Pamiętasz w jakim? To ciekawe bo jestem prawie pewien, że dialektologii nie ma w sylabusie. Może w liceach profilowanych, a jednak nie widziałem niczego podobnego w żadnym podręczniku z ostatnich 20 lat. Może to był atlas historyczny?
*



Ot, zwyczajnie pokazane na mapie gdzie kto jakim dialektem mówi, przy okazji Pani wyjaśniała co to mazurzenie, a moja podstawówka i gimnazjum były zwyczajne, żadne profilowane ani też najlepsze w powiecie.
To na pewno był podręcznik, albo do gimnazjum, albo do podstawówki nawet. I nie, na pewno to nie było ksero.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #91

     
Lehrabia
 

Podobno Raper
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.404
Nr użytkownika: 81.793

Maciej Kamiñski
Zawód: Zusammen praktykant
 
 
post 30/07/2013, 10:04 Quote Post

QUOTE
Dałbyś radę zeskanować albo sfotografować i wrzucić? Najlepiej z tekstem?

Owszem, zamieszczam tę stronę w postaci PDFu.

Pochodzi ona z podręcznika "Bliżej słowa" autorstwa Ewy Horwath i Grażyny Kiełb, do trzeciej klasy gimnazjum (wydanie III), nakładem wydawnictwa WSiP.

Załączony/e plik/i
Dodany plik  IMG.pdf ( 1.11mb ) Liczba pobrań: 215
 
User is offline  PMMini Profile Post #92

     
Tottila
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 543
Nr użytkownika: 77.568

 
 
post 30/07/2013, 12:09 Quote Post

QUOTE(aljubarotta @ 29/07/2013, 19:35)
QUOTE(Tottila @ 29/07/2013, 15:29)
QUOTE(aljubarotta @ 29/07/2013, 0:02)
Ja taką mapkę dialektologiczną(tzn zapewne podobną, na pewno były różnice) miałem w podstawówce, góra w gimnazjum, żadne rozszerzenie.
*



Pamiętasz w jakim? To ciekawe bo jestem prawie pewien, że dialektologii nie ma w sylabusie. Może w liceach profilowanych, a jednak nie widziałem niczego podobnego w żadnym podręczniku z ostatnich 20 lat. Może to był atlas historyczny?
*



Ot, zwyczajnie pokazane na mapie gdzie kto jakim dialektem mówi, przy okazji Pani wyjaśniała co to mazurzenie, a moja podstawówka i gimnazjum były zwyczajne, żadne profilowane ani też najlepsze w powiecie.
To na pewno był podręcznik, albo do gimnazjum, albo do podstawówki nawet. I nie, na pewno to nie było ksero.
*



A pamiętasz z którego roku?

QUOTE(Lehrabia @ 30/07/2013, 10:04)
QUOTE
Dałbyś radę zeskanować albo sfotografować i wrzucić? Najlepiej z tekstem?

Owszem, zamieszczam tę stronę w postaci PDFu.

Pochodzi ona z podręcznika "Bliżej słowa" autorstwa Ewy Horwath i Grażyny Kiełb, do trzeciej klasy gimnazjum (wydanie III), nakładem wydawnictwa WSiP.
*




Super! Dzięki. Ciekawa rzecz. Mapka jest przedrukiem tej:

user posted image

Z Encyklopedii JP pod red Urbańczyka. W 1991 na pewno widniał tam dialekt ale sądzę że tak też i w wydaniu z 1999 roku. Podręcznik dopuszczony w 2009 roku, więc niedawno, po zaklasyfikowaniu kaszubskiego jako język regionalny. To zapewne wyjasnia zmianę.

Ten post był edytowany przez Tottila: 30/07/2013, 12:10
 
User is offline  PMMini Profile Post #93

     
Lehrabia
 

Podobno Raper
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.404
Nr użytkownika: 81.793

Maciej Kamiñski
Zawód: Zusammen praktykant
 
 
post 30/07/2013, 12:24 Quote Post

QUOTE
Podręcznik dopuszczony w 2009 roku, więc niedawno, po zaklasyfikowaniu kaszubskiego jako język regionalny. To zapewne wyjasnia zmianę.

Moim zdaniem - wyjaśnia. Więc mój argument jest spalony.
 
User is offline  PMMini Profile Post #94

     
A.Mączka
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 579
Nr użytkownika: 55.481

Arkadiusz Maczka
 
 
post 15/08/2013, 1:34 Quote Post

Derda
QUOTE
Tekst ten znam dobrze i cenię niezwykle. Trudno jednak przyjąć, że język tej roty jest językiem (czy też przykładem słowiańskich językowych pozostałości) ówczesnego księstwa pomorskiego.

A czym jest język roty? Rota jest napisana w takim języku, w jakim składający przysięgę był w stanie zrozumieć co przysięga.
QUOTE
Tekst ten, a w zasadzie potrzeba jego powstania jest bardziej znacząca. Jest bowiem dowodem na nieznajomość języka "niemieckiego"...

Nie wiem dlaczego język niemiecki bierzesz w cudzysłów. Tekst ten jest ewidentnym dowodem, że na początku XVII w. na Pomorzu Zachodnim warstwy wyższe nie były jeszcze zgermanizowane i posługiwały się w zasadzie językiem staropolskim.
QUOTE
Teraz co do jego brzmienia w konfrontacji z książęcą kancelarią... Jak możemy się domyślać, w kancelarii książęcej, i zapewne nigdzie indziej, nie istniały normy zapisu języka "pospólstwa", języka rodzimego (piszę rodzimego bowiem trudno byłoby ustalić normę zaspokajającą ówczesne spojrzenie i dzisiejsze - bowiem można by napisać język słowiański, wendyjski, pomorski czy kaszubski...)

W tym miejscu piszesz jakieś niestworzone rzeczy. A w jakim to kraju kancelaria władcy prowadziła księgi w języku "pospólstwa"? Zawsze istniały wersje regionalne, branżowe czy "stanowe" języka oficjalnego. Tak jest również obecnie. Trochę inaczej rozmawiamy w domu, z przyjaciółmi czy kolegami w pracy. Każdy z nas, w zależności od otoczenia, wykształcenia i kontekstu sytuacyjnego używa wielokrotnie różnych słów czy fraz, opisując to samo zjawisko. Jeśli ten, różny od oficjalnego język potoczny utrwali się w pewnej grupie społecznej lub terytorium, to zaczyna tworzyć się gwara. Później w zależności od sytuacji społecznej, geograficznej, politycznej gwara oddala się od języka oficjalnego albo się do niego zbliża.
QUOTE
W stwierdzeniu, że jest to tekst roty jaką złożyła pomorska szlachta, czai się pewna pułapka związana z odwróceniem kolejności (choć wyraźnie znane nam okoliczności powstania tego tekstu powinny nas od tego chronić, ale jednak warto dopowiedzieć). Otóż tekst nie jest zapisem (dajmy na to sczynionym przez skrybę, który był tam obecny) roty jaką wygłosiła szlachta. Było odwrotnie, tekst ten został przedstawiony szlachcie bądź to do powtórzenia zdanie po zdaniu, bądź tylko do uroczystego potwierdzenia w rodzaju "przysięgamy!".

Trudno, żeby tekst roty był za każdym razem przepisywany ze słuchu przez skrybę. Oczywiście, że tekst został przedstawiony szlachcie do powtórzenia ale został jej przedstawiony tekst, który był dla niej zrozumiały. Gdyby tak nie było, to szlachta równie dobrze mogłaby wyklepać tekst po niemiecku, duńsku, fryzyjsku, itp. Niepotrzebnie komplikujesz rzeczy jasne i oczywiste. Mam wrażenie, że próbujesz wykazać, że język roty nie był językiem rodzimym Pomorzan.
QUOTE

W sumie to nie wiem, po co zamieściłeś próbki gwary kaszubskiej. Niektóre wypowiedzi są mniej a niektóre bardziej zrozumiałe. Nie wiem co chciałeś przez to uzyskać. Byłem wielokrotnie na Pomorzu Gdańskim i kiedy nadarzyła się okazja, prosiłem aby mówili do mnie Kaszubi po kaszubsku i zazwyczaj większość wypowiedzi rozumiałem bez problemu. Oczywiście zawsze można w wypowiedzi gwarowej użyć słów, które są niezrozumiałe na gruncie języka oficjalnego, co wprawia miejscowych w niezły rechot. Ale tak samo jest w każdym regionie Polski, w którym funkcjonuje gwara w życiu codziennym.
Totilla
QUOTE
Z Encyklopedii JP pod red Urbańczyka. W 1991 na pewno widniał tam dialekt ale sądzę że tak też i w wydaniu z 1999 roku. Podręcznik dopuszczony w 2009 roku, więc niedawno, po zaklasyfikowaniu kaszubskiego jako język regionalny. To zapewne wyjasnia zmianę.

Tak to jest jak miarą europejskości jest zaprzeczanie polskości i jak polityka zwycięża nad nauką i zdrowym rozsądkiem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #95

     
Domen
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 9.437
Nr użytkownika: 14.456

Tomenable
 
 
post 26/01/2016, 16:33 Quote Post

Ciekawa mapa z 1849 roku, na której nazwa Kaszuby odnosi się do obszarów między linią Miastko-Trzebielino-Słupsk-Bałtyk a zachodnią granicą Prus Królewskich:

http://starenowemapy.pl/2014/03/03/mapa-po...ta-w-roku-1772/
 
User is offline  PMMini Profile Post #96

     
Pomorski Wilk
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 493
Nr użytkownika: 98.859

Pepper
Stopień akademicki: Mgr in¿.
Zawód: In¿ynier
 
 
post 8/08/2016, 20:14 Quote Post

Najbardziej lubię jak "kaszubscy nacjonaliści" wiele mówią o odrębności, ale nie są w stanie wytłumaczyć, dlaczego chociaż w Kartuzach tylko 1% mówił po polsku w 1910 roku, to 12 lat później polscy nacjonaliści mieli w powiecie kartuskim największe poparcie w skali całego kraju (78%). biggrin.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #97

     
cafelatte
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 359
Nr użytkownika: 99.054

Stopień akademicki:
 
 
post 9/08/2016, 17:50 Quote Post

Nie przebrnąłem przez poprzednie wypowiedzi, więc może się powtarzam. Na podstawie wielu różnych publikacji niemieckojęzycznych powziąłem mniemanie, że najbezpieczniej byłoby traktować bagniste Pomorze Środkowe jako pierwotną krainę zwaną Kaszubami.

Rozległe nadania dla arcybiskupa z Kamienia (Herzogtum Kammin)oraz osadzanie chłopów i mieszczan niemieckich w dawnych osadach słowiańskich na nowych podstawach prawnych, - zmieniło warunki bytu tamtejszych Kaszubów.

Mieli do wyboru wegetację w "kietrzach" ("chyżach" i podobnie) - dzielnicach na skrajach nowolokowanych miast albo w zagrodach z "półhakowym" nadziałem ziemi lub emigrację na wschód. Za nimi poszła nazwa obejmując nowe terytoria, zaś na Pomorzu Środkowym zanikła.

Ten post był edytowany przez cafelatte: 9/08/2016, 17:51
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #98

     
MightyQuinn
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 120
Nr użytkownika: 100.467

Thomas
Stopień akademicki: Pieronek
Zawód: Adwokat ale nie w PL
 
 
post 4/11/2016, 1:07 Quote Post

QUOTE(Derda @ 4/07/2013, 17:01)

Boli mnie może mniej niż moich rodziców, którzy byli karani w szkole za mówienie po kaszubsku




A w jaki sposob byli karani, i w ktorych latach?

Nie pytam sie jako antagonista, a wylacznie z ciekawosci. Mam bliska rodzine pochodzaca z Kaszub, i bedac dzieckiem wiele razy tam przebywalem, i pamietam niezliczone uroczystosci folkorystyczne z "Kaszubskim Abecadlem" w roli glownej (wtajemniczeni wiedza o co chodzi, szczegonie "widly gnojne" byly zawsze przedmiotem chichotow wsrod rowiesnikow). Raz, przebywajac na Kaszubach na koloniach kolo Koscierzyny, wygralem nawet konkurs, ktory polegal na napisaniu eseju "po kaszubsku", dzieku pomocu stryja, starego Kaszeba z dziada pradziada. Lata siedemdziesiate.

Oczywiscie rozumiem ze w naszych czasach politycznej poprawnosci Kaszubi nie chca byc traktowani jako etnograficzna ciekawostka. Jednak z mojego doswiadczenia "a priori" nie sadze aby byli oni jakos specjalnie dyskryminowani za uzywanie swojego jezyka w przeszlosci, stad moje pytanie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #99

     
zielmar
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 68
Nr użytkownika: 103.069

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 1/03/2018, 11:02 Quote Post

Witam wszystkich ,
zaciekawiony tytułem tematu przebrnąłem przez większość dyskusji z członkiem kaszubskiej jednoty i dziwię się, że na forum, które mieni się być naukowym rozważa się takie fantasmagorie.
Sam jako Kaszub z dziada pradziada także "autosomalnie" smile.gif powiem krótko u nas na Kaszubach uważa się, że to stowarzyszenie ma na celu jedno, dopchać się do korytka w sejmie i tyle w temacie.

Co do karania za mówienie po kaszubsku coś w tym jest, sam będąc rocznicowo '79 miałem pewne nieprzyjemności ze strony polonistki w szkole podstawowej i nie raz dostało mi się po łapach za złą wymowę. Uważam, że skoro były to lekcje języka polskiego miała prawo wymagać ode mnie mówienia po polsku. Co ciekawe wielu podobnych nauczycieli, którzy również nie mogli ścierpieć kaszubszczyzny na swoich lekcjach jest teraz wielkimi działaczami kaszubskimi, nauczycielami języka kaszubskiego itp.
Kończąc pragnę przypomnieć tylko to co większość z nas myśli od wieków "Czujce tu ze serca toni skład nasz apostolści: Nie ma Kaszub bez Poloni, A bez Kaszub Polści."
 
User is offline  PMMini Profile Post #100

7 Strony « < 5 6 7 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej