Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Kościół polskokatolicki na Podkarpaciu, Historia i liczebność
     
sinobrody
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 269
Nr użytkownika: 59.881

 
 
post 24/08/2011, 20:59 Quote Post

Czy orientuje się ktoś z Was, jaka jest liczebność wiernych Kościoła polskokatolickiego na Podkarpaciu? Szczególnie interesują mnie parafie w Bażanówce, Łękach Duk. i Mrzygłodzie. I drugie pytanie, jaką rolę wpowstaniu tych placówek odegrał J.Stapiński?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.499
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 29/12/2015, 22:10 Quote Post

QUOTE(sinobrody @ 24/08/2011, 21:59)
Czy orientuje się ktoś z Was, jaka jest liczebność wiernych Kościoła polskokatolickiego na Podkarpaciu? Szczególnie interesują mnie parafie w Bażanówce, Łękach Duk. i Mrzygłodzie. I drugie pytanie, jaką rolę wpowstaniu tych placówek odegrał J.Stapiński?
*




Budzę trochę stary temat smile.gif Sam ten "Kościół" zainteresował mnie przypadkiem, czytając książeczkę Bonieckiego na temat budowy kościołów na Podkarpaciu. Sam Boniecki tylko o tym napomyka, ale pytając niektórych uczestników tych wydarzeń można dowiedzieć się ciekawszych rzeczy. Ot np że kiedy w latach 70-tych rozpoczynano budowę kościoła rzymskokatolickiego odbywało się to przy silnej kontrakcji władzy. W wielu miejscowościach w momencie rozpoczynania budowy pojawiali się działacze kościoła polskokatolickiego, którzy próbowali przejąć budynek - proponując fundusze (zazwyczaj państwowe) na dalszą budowę i na utrzymanie parafii. W wielu wypadkach wywoływali podział wewnątrz parafii, czasem dochodziło do rękoczynów. To pompowanie tego Kościoła zakończyło się oczywiście po 89 i jakoś znikło mu się przynajmniej po 89.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Lwowiak
 

Granice nie są wieczne!
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.269
Nr użytkownika: 40.190

 
 
post 31/12/2015, 12:29 Quote Post

Nie wiem na czym polega kłopot w ustaleniu liczebności wyznawców.
Oto strona ekspozytury w Lękach Dukielskich; jest o tym nawet w Wikipedii !
Istotnie danych liczbowych brak , ale są telefony. Jeżeli natomiast oni odmówią podania
szczegołów to kto może tutaj znać te liczby ?
Ma też rację carantuhill co do roli jaką w peerelu próbowano nadać tej sekcie.
Jest oczywiste ,że był to naturalny sojusznik w walce z Kościołem.
Pisze o tym m.in. K. Białecki w artykule "Kościół" polskokatolicki a SB.;Biuletyn IPN nr3/2004.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.499
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 19/04/2017, 13:12 Quote Post

Odgrzebując stary temat. Daleki jestem żeby powstanie i rozwój Kościoła Polskokatoliciego zwalać na komuchów. To nie tak. Narodziny i rozwój Kościół "zawdzięcza" po prostu naszej XIX i XX emigracji do Ameryki. Podobnemu procesowi, który w Hameryce dotknął Rusinów i kościół greckokatolicki, o czym już pisałem. W przypadku Polaków było to w skrócie tak - ludzie lądują na nowej ziemi, sami, bez wsparcia rodzin. Idą do kościoła - a tam Niemiec. Kościół nie przypomina im tego z "domu", dominują w nim katolicy z Niemiec, Irlandii. No i konflikty. To samo z przybywającymi z ziem polskich księżmi. To zaowocowało wyodrębnieniem się niezależnych polskich parafii, a potem próbą ukonstytuowania tego organizmu, z dużą inspiracją też inych kościołów, w tym protestanckich. No a potem z górki - emigranci wracają do Polski i tworzą zręby nowego Kościoła, na wzorach zza oceanu. U grekokatolików zaowocowało to tzw "schizmą tylawską".
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej