Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
12 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Skąd się wzięła nazwa miasta, w którym mieszkam, Niech każdy napisze o swoim!
     
Eumenes
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 400
Nr użytkownika: 4.431

Zawód: student
 
 
post 21/08/2005, 20:36 Quote Post

Opiszcie tu historię nazwy Waszego miasta czy wsi. Niech to będzie mała baza, w której będzie można znaleść historię nazwy każdego miasta w Polsce!

Pierwsze będzie oczywiście moje miasto.

Thietmar pod rokiem 1007 notuje:
QUOTE
autem Luzici, Zara et Selpuli denuo occupat et non longe post Budisin civitatem presidio Herimanni comitis munitam socer invidus possedit.

Owo plemię Zara mieszkało między Nysą Łużycką a Bobrem i tą nazwę przyjął później gród.
Początkowo używano zlatynizowanej formy Sara, której kolejnymi formami były Zara, Zaro, Zarow, Soravia, Soraw. W roku 1689 pojawia się nazwa Sorau, która przetrwała w języku niemieckim do dziś.

Niemiecki historyk J. G. Worbst twierdził, że nazwa ta wzięła się od żurawi, których było bardzo dużo w tej bagnistej okolicy.

Po wojnie do tej nazwy próbowano powrócić nazywając miasto Żuraw, ale się nie przyjęła. Nazwę tę wymienia Władysław Trelewski z Poznania w 1864r. Od 1946 używa się nazwy Żary.

Zgodnie twierdzi się, że nazwa miasta ma korzenie słowiańskie, dyskusyjne jest jednak, czy są to korzenie łużyckie czy śląskie.

Stara kronika miejska, tzw. kronika Belowa podaje dwa wyjaśnienia. Zara albo Zora, ewentualnie Zor miało pochodzić od zorzy, bo pogańscy mieszkańcy okolic właśnie o poranku oddawali cześć bogom. Zara znaczy również kwaśna łąka po łużycku i właśnie tak mieli nazwać miasto Łużyczanie.

Na śląskie korzenie miasta wskazują podobne nazwy miast na Śląsku: Żarów, Żarki, Żory.

Pewne jest, że rdzeń Żar wiąże się z ogniem. Być może chodzi o wypalanie lasu i technikę żarową uprawy roli(takie jest również moje zdanie), lecz pojawiają się głosy, że chodzi o palenie zwłok i kult ognia.

Źródła
Jaworski T., Żary w dziejach pogranicza śląsko-łużyckiego, Żary 1993
informatory miejskie
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Sznur
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 229
Nr użytkownika: 8.005

Stopień akademicki: absolwent
Zawód: uczen
 
 
post 21/08/2005, 21:26 Quote Post

Nazwa mojego miasta (Szczecinek) wzięła się - jak nietrudno się domyśleć - od Szczecina. W 1295 roku Warcisław IV lokował Szczecinek na południowo - wschodnich rubieżach księstwa pomorskiego, stąd nazwa. Ponoć nazwa Szczecin (Stettin) wzięła się od szczytu. Tak czy inaczej w okresie późniejszym Szczecinek nazywano Klein Stettin, Nigen Stettin, aż w końcu na początku XIX wieku utarło się Neustettin, czyli Nowy Szczecin. Nazwa Szczecinek obecna jest od połowy XIX wieku. Skąd się wzięła - nie wiem. Niektórzy mówią, że nadał ją marszałek Piłsudski (nie wiem czemu). W każdym bądź razie w 1945 roku miasto zostało od razu nazwane Szczecinkiem. Obecnie do Szczecinka nawiązuje jedynie wieś Wierzchowo, zwana niekiedy - w odróżnieniu od Wierzchowa leżącego koło Złocieńca (Drawskie) - Szczecineckie. Od 1945 do 53 roku obecny Okonek (Rachtzenbohr) nosił nazwę Racibórz Szczecinecki.
Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Mortai
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 35
Nr użytkownika: 10.383

Slawomir Zawistowski
Zawód: Licealista
 
 
post 27/10/2005, 8:53 Quote Post

Nazwa mojego miasta, czyli elbląga mogła się wziąść od nazwy allfang (czy jakoś tak) co się kojarzy z dobrym miejsce do łowienia węgorzy, a Elbląg leży nie daleko Zalewu Wiślanego (w średniowieczu leżał nawet nad nim) gdzie ongiś było mnóstwo tych ryb.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
indigo
 

Ad maiorem Historycy.org gloriam!
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 4.521
Nr użytkownika: 488

Stopień akademicki: magister
 
 
post 27/10/2005, 15:45 Quote Post

Jesli chodzi o Lodz (a historyczna nazwa to Lodzia) to jest tu kilka hipotez.
Pierwsza legendarna odnosi sie do pierwszego schronienia przed deszczem "mitycznego" zalozyciela osady - czyli zwyklej lodki odwroconej dnem do gory.
Druga do rzeczki na ktora zalozono osade czyli Lodka.
I jeszcze kilka ale niestety nie pamietam.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Agnesis
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 22
Nr użytkownika: 9.489

Stopień akademicki: magister
Zawód: socjolog
 
 
post 27/10/2005, 19:52 Quote Post

"Pierwszym, który wypowiadał się na temat pochodzenia nazwy Łódź, był nie historyk, lecz literat, mianowicie W.Dłużniewski zatrudniony w latach 1850-1858 jako nauczyciel w miejscowej szkole realnej. W poetyckiej gawędzie pt. Paweł Łodzia Kubowicz napisał (1857), iż przodek jego tytułowego bohatera, Kuba Mazur, przewiózł łodzią przez Dunaj cesarzowi Zygmuntowi pierścień Zawiszy Czarnego pojmanego przez Turków (1428) i stąd wywodzi się herb rodzinny - Łodzia. Paweł Kubowicz, zakładając pod koniec XVI w miasto nadał mu nazwę właśnie od owego herbu."

więcej : http://w3.am.lodz.pl/ld/Nazwa.html
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Domino
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 469
Nr użytkownika: 1.706

 
 
post 28/10/2005, 11:37 Quote Post

Nazwy dwóch miast, z którymi czuję się związany (w Warszawie jestem na zesłaniu wink.gif ), czyli Płock i Puławy, sprawią sporo trudności interpretacyjnych. Są przynajmniej trzy tłumaczenia dla Płocka i dwa dla Puław.

A. Płock

a) od "płot", czyli palisada - jakoby od umocnionego grodu, najczęściej powtarzana;
cool.gif od "Płota" - niewielka rzeczka, która wpada do Wisły niedaleko Wzgórza Tumskiego, miała mieć taką nazwę;
c) od "ploto" - czyli po grecku "spływ, żegluga".

Nazwa trzecia jest najmniej prawdopodobna, jednak gdyby okazała się prawdziwa, byłby to kolejny przyczynek do rozważań nad wcześniejszą penetracją chrześcijaństwa w Polsce z kierunku greckiego.

cool.gif Puławy

a) "pulwy" - czyli ciężkie, madowe gleby nadrzeczne;
cool.gif "pławy" - czyli od spławiania drewna Wisłą.

 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
tuxman
 

Hetman Polny imć Onufry Zagloba w służbie Forum!
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.264
Nr użytkownika: 4.809

 
 
post 28/10/2005, 15:12 Quote Post

Bielsko - Biała formalnie powstało 1 stycznia 1951 roku w wyniku połączenia dwóch ośrodków miejskich leżących po przeciwnych stronach rzeki Białej.

Bielsko: Starszą częścią dwumiasta jest Bielsko, położone na lewym brzegu rzeki Białej. Założone przez księcia cieszyńskiego Mieszka I z rodu Piastów, swymi początkami sięga 2. połowy XIII wieku.

Biała: położona na prawym brzegu rzeki Białej, jest młodszą częścią dwumiasta. Powstała około połowy XVI wieku jako przysiółek tkaczy, na miejscu pierwotnie zwanym Na Kamieńcu.

Z ciekawostek:
1. W 1565 roku książę cieszyński Wacław III Adam przekazał je wraz z okolicznymi wioskami swojemu synowi Fryderykowi Kazimierzowi, który wkrótce wpadł w długi. Po jego śmierci Bielsko zostało sprzedane i tym samym przestało być własnością Piastów.
2. We wrześniu 1939 roku Bielsko nie było bronione. Miesiąc później zostało wcielone do III Rzeszy, połączono go z Białą.
3. W 1975 roku Bielsko - Biała zyskało rangę stolicy województwa bielskiego.

Czujecie? Sprzedac cale miasto? rolleyes.gif
Informacje zaczerpnalem z portalu bielskiego - gdzie was zapraszam...
http://www.bielsko.biala.pl/index1.php3?nazwa=bb/historia
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Tanatos
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 293
Nr użytkownika: 2.073

Zawód: milosny :(
 
 
post 29/10/2005, 9:51 Quote Post

Wislanski rybak Wars wylowil ongis Syrenę, w ktorej sie zakochal o pieknym imieniu Sawa. Gdy sie spiknęli mowiono "Wars i Sawa" "Warsawa" - Warszawa. Ot co.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
makron
 

Ill.ssimus Arbiter Elegantiae, Cassandrae fil.
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.824
Nr użytkownika: 7.636

Zawód: lekarz mrówek
 
 
post 30/10/2005, 11:08 Quote Post

QUOTE(Tanatos @ 29/10/2005, 11:51)
Wislanski rybak Wars wylowil ongis Syrenę, w ktorej sie zakochal o pieknym imieniu Sawa. Gdy sie spiknęli mowiono "Wars i Sawa" "Warsawa" - Warszawa. Ot co.
*



Taaak, ale teraz by to nie przeszlo. Bo Sawa to imie meskie, a jak wiadomo, w wladze Warszawy to za bardzo "homo" nie lubia. tongue.gif Ale jakie to poetyckie: jeden pan mowi do drugiego: ty moja syreno...
A juz na powaznie, to ja czytalem, ze nazwa wywodzi sie jedynie od Warsa (Warsza), ktory byl wlascielem wsi nad Wisla. I ta wies zostala nazwana Warszewa (czyli wlasnosc Warsa), a z czasem przeszla (zmiany fonetyczne) w slowo Warszawa
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Tanatos
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 293
Nr użytkownika: 2.073

Zawód: milosny :(
 
 
post 30/10/2005, 14:11 Quote Post

Ja jedynie powtarzam wersje z przedszkola czy tez podstawowki wink.gif Sugerujesz, ze moje przedszkolanki wpajaly mi wersje o lekkim zabarwieniu ... ? :-) Na wszelki wypadek poszedlem pod pomnik Syrenki, dotknalem piersi i z cala pewnoscia oznajmiam - PRAWDZIWE, nie po operacji. To chyba rozwiazuje problem ;P
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Eryk1
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 49
Nr użytkownika: 11.982

Arek Prokopowicz
Zawód: archiwista
 
 
post 10/01/2006, 19:30 Quote Post

Skoro mówimy już o etymologii nazw miejscowych mam takie pytanie, mianowicie:czy wie ktoś może skąd wzięła się nazwa Kunice? [chodzi mi o Kunice,które obecnie stanowią dzielnicę Żar w lubuskiem]
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
gissa
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 22
Nr użytkownika: 8.431

Gissa
 
 
post 11/01/2006, 9:23 Quote Post

W 1317 roku Kazimierz Wielki wybrał sie na polowanie. Pobłądził troche w puszczy i znalażł sie w całkiem dużej, ale bezimiennej osadzie. Król postanowił, że osada będzie nosiła nazwę ryby jaką złowi. Usiadł sobie z wędka i pojakimś czasie wyciagnął piękna taaaaką rybę. Niestety, cały dwór nie mógł się zgodzić, czy to karp, czy też może lin. Król zdenerwował cię i stwierdził, że może być to karp LUB LIN. W ten sposób rzeczona osada otrzymała nazwę LUBLIN.

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Quendi
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 108
Nr użytkownika: 13.410

 
 
post 13/03/2006, 11:11 Quote Post

Mieszkam w Twierdzy Modlin. Twierdza powstała w 1806 roku z polecenia Napoleona Bonaparte. Więcej informacji na mojej stronie o Twierdzy Modlin
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Konstanthinos
 

Basileus kai Autokrator ton Romaion
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.927
Nr użytkownika: 14.581

K.
Stopień akademicki: student historii
Zawód: Basileus Oikumene
 
 
post 13/03/2006, 17:11 Quote Post

QUOTE
Mieszkam w Twierdzy Modlin


W SAMEJ twierdzy?! To ciekawie!

Nazwę mojego miasta - Lublińca - tłumaczy legenda. W 1272 roku książę opolski Włdysław miał polować na terenie Lublińca. W pewnym momencie miał się zatrzymać na postój, a urzeczony pięknem miejsca, miał powiedzieć: "Lubi mi się tu być" lub "Lubi mi się tu miast i kościół zbudować" lub oba zdania naraz. W rzeczywistości nie wiadomo, kiedy moje miasto powstało na prawdę, ale było to około owego roku 1272, lecz dopiero od około 1300 roku Lubliniec był miastem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Flycat
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 289
Nr użytkownika: 6.672

 
 
post 13/03/2006, 17:42 Quote Post

Skąd Zamość? Szczerze mówiąc nie wiem.
Coś kiedyś słyszałem, że nazwa wzięła się od mostu. Miasto leżało niby "za mostem" czyli było "zamościem". Później jakoś się przekształciło i powstało Zamość.

A może nazwa po prostu związana jest z nazwiskiem założyciela- Janem Zamoyskim?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

12 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej