Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
9 Strony « < 7 8 9 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Polska i Śląsk w gwarze śląskiej
     
kalev
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 759
Nr użytkownika: 37.135

Stopień akademicki: miszcz
 
 
post 20/12/2013, 21:28 Quote Post

CODE
Mity Jerczynskiego powtarzane sa przez aktyw RAS dokladnie SLOWO W SLOWO - wszedzie te same argumenty, identyczna retoryka. Niczym sekta albo wyprana z myslania armia klonów. Zalew klamstw i przeinaczen na kazdym forum.


Wiele czytałem o książce "Historia narodu śląskiego", choć po nią samą nie sięgnąłem uznając że byłyby to pieniądze wydane w błoto. Taki pseudonaukowy bełkot powinien być bojkotowany w środowiskach historyków i zasługuje wyłącznie na wyśmianie. Śmiem stwierdzić, że dla RAŚistów jest tym, czym "Mein Kampf" dla nazistów.

Wniosek jest taki, że trzeba odrzucić skrajnie nacjonalistyczne publikacje głoszące odwieczną i wyłączną polskość Śląska, jak i te głoszące coś przeciwnego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #121

     
inforobert
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 91.921

 
 
post 30/04/2014, 0:08 Quote Post

QUOTE(pytacz @ 6/08/2005, 18:07)
Mam jedno krótkie pytanie i mam nadzieję, że ktoś rozjaśni mnie. Otóż ciekawi mnie fakt w jaki języku mówiono na Śląsku, (pierwotnie polskim skolonizowanym brutalnie przez "Braci" z zachodu), od czasu rozbicia dzielnicowego (czyli okresu, kiedy Śląsk praktycznie "odpadł" od Polski). Czytałem, że pomimo silnej germanizacji w użyciu i tak była gwara śląska (odmiana polskiego), jednak było to o okresie Krzywoustego (i delikatnie późniejszych). Jak było dalej - to znaczy przez następne wieki?
*



Dzień dobry.
Przeczytałem kilka stron stron tego tematu i mi się odechciało.

Czy ktoś dysponuje orygniłem/skanem/zdjęciem książki/pisma/gazety z XVIII, XIX i XX wieku.
Ważne jest też miejsce wydania tego teksu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #122

     
Albina von Roth
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 34
Nr użytkownika: 82.193

Zawód: uczen
 
 
post 20/08/2015, 21:17 Quote Post

QUOTE(Karlusek @ 13/05/2008, 15:31)
QUOTE
Niestety prawda jest brutalna. Ziemie na północ od Karpatów i Sudetów, w naturalny sposób ciążyły ku północy, ku polskim ziemiom. To, że w Czechach i na Morawach nieco wcześniej wykształcono państwowość i w luźny sposób podporządkowano sobie jakieś ziemie na pólnoc od Sudetów, na prawdę jest mało znaczące.


No jak dla mnie istotne jest to ze Slask, przed powstaniem Polski nalezał do Czech, a Mieszko I odebral te ziemie siłą. Wiec mowienie ze Slazacy maja Polska macierz, a takowe panstwo wogole nie istniało kiedy to Slask byl juz Czeski, samo w sobie jest glupie. Jak macierza danych ziem moze byc kraj ktory powstal pozniej, niz te ziemie. Coz polski nacjonalizm utwierdzony jest w duzej mierze z polityka PRLu.

fajne stwierdzenie
QUOTE
Ziemie na północ od Karpatów i Sudetów, w naturalny sposób ciążyły ku północy, ku polskim ziemiom
. Rozwin to mysl bo mnie interesuje dlaczego w naturalny sposob jakies ziemie ciazayly ku polskim, nie istniejacym wowczas ziemiom wink.gif

QUOTE
Ale niestety ostatnio pojawiło się mnóstwo gimnazjalnych i licealnych "śląskich patriotów", co właściwie nie mając pojęcia o reszcie Polski szermują oklepanymi sloganami.
.

Mamy sie obrazac, czy dyskutowac na poziomie?. Co do ponoc nowopowstałego slaskiego patriotyzmu, podam juz przytaczany argument, a mianowicie organizacja p. Emunda Latacza gloszaca niepodleglosc Slaska w roku 1918 miala w swoich szeregach ponad pol miliona czlonkow, czyli nalezal do niej co drugi Slazak. Powstancoe Slaskich nie zawsze ze Slaska bylo w szczytowych momentach 50 tysiecy, czyli plus minus 10-krotnie mniej.

QUOTE(Coobeck @ 12/05/2008, 13:34)
Vitam

w 13 wieku Slask mogl sie pochwalic, wlasna panstwowoscia, dwa krolestwa byly uznane za wolne panstwa. (Karlusek)

Królestwa????? Chyba księstwa.
*



Przełomowy był tu rok 1202. Odtąd Ślązacy mogli utożsamiać się z własnymi, oficjalnie uznanymi państwami: Księstwem Opolsko-Raciborskim – Mieszka Plątonogiego, którego godłem został złoty orzeł na błękitnym polu oraz Księstwem Śląskim – Henryka I Brodatego (syna Bolesława I Wysokiego i Adelheid von Sulzbach), z czarnym orłem na złotym polu w roli godła państwowego. Sam Henryk I Brodaty oraz jego syn z małżeństwa z Hedwig von Andechs – Henryk II Pobożny władali jednolitym Państwem Śląskim, które w okresie swej największej potęgi wcieliło również część ziem polskich i niemieckich rozciągając się od dzisiejszego Berlina po Lublin. W historii Polski bezpodstawnie przypisuje się im przez to zamiar zjednoczenia i reaktywacji państwa polskiego. Przeczą temu jednak fakty. Pomimo posiadania w swych granicach Krakowa, Gniezna i Poznania – Państwo Śląskie posiadało nadal stolicę we Wrocławiu, a jego władcy nie tytułowali się książętami Królestwa Polskiego, nie kultywowali również polskich tradycji językowych, kulturowych i obyczajowych. Wręcz przeciwnie śląscy Piastowie sprowadzali na Śląsk niemieckich osadników, rycerzy i duchownych, wprowadzili na śląskie dwory kulturę i obyczaje niemieckie, a przede wszystkim język niemiecki jako oficjalny język dworski, później także kancelaryjny (czyli urzędowy). Konkurencyjnym państwem piastowskim, kontynuującym wszystkie tradycje Królestwa Polskiego, było wówczas Państwo Mazowieckie. Półtora stulecia niepodległości Śląska, połączone z wymieszaniem ludności słowiańskiej i niemieckich osadników, utrwaliło i pogłębiło odrębną tożsamość etniczną Ślązaków. Również śląscy Piastowie, gdy potomek mazowieckiej linii Piastów – Władysław Łokietek w roku 1320 zjednoczył Królestwo Polskie, woleli wybrać zwierzchność władcy jednego z państw rozdrobnionej Rzeszy Niemieckiej – Królestwa Czech, niż wejść w skład centralistycznego Królestwa Polskiego, kultywującego wschodnie wzorce państwowości. Wybór ten był o tyle słuszny, że wszyscy śląscy książęta zachowali niezależność od instytucji państwa czeskiego, w którego skład Śląsk wszedł jedynie formalnie. Ślązacy prowadzili wówczas np. samodzielne wojny z Królestwem Polskim. Niemal wszystkie niestety przegrane, zakończone utratą Wielunia (1393), Siewierza (1443-1452) i Oświęcimia (1454) na rzecz państwa polskiego. Po wygaśnięciu mazowieckiej linii Piastów władającej Królestwem Polskim, przedstawiciele śląskiej linii Piastów nigdy nie byli brani pod uwagę jako pretendenci do polskiej korony. W roku 1410 mimo poparcia swego zwierzchnika króla Czech i byłego króla niemieckiego w jednej osobie Wacława IV (Wenzel IV von Luxemburg) dla Polaków, część śląskiego rycerstwa, w tym książęta piastowscy, w bitwie pod Grunwaldem walczyło po stronie krzyżackiej. W roku 1422 wszyscy Piastowie śląscy zawarli sojusz z Zygmuntem Luksemburczykiem i Zakonem krzyżackim, którego celem był rozbiór Polski, do którego ostatecznie nie doszło, wskutek ugody Luksemburczyka z wielkim księciem litewskim Witoldem. W latach 1440-1442 Śląsk toczył wojnę z Królestwem Polskim, gdy wszyscy Piastowe śląscy odmówili Jagiellonom uznania polskiej zwierzchności nad Śląskiem. Konflikt ten zakończył się patem, gdy część śląskich Piastów zgodziła się uznać zwierzchność Jagiellończyka, lecz wyłączne jako króla Czech, zaś Polacy wyczerpani wojną na Śląsku, nie byli w stanie zmierzyć się z Habsburgami, którzy opanowali Czechy. Właśnie z XV wieku pochodzą słowa słynnego polskiego kronikarza Jana Długosza: „Spośród narodów graniczących z Królestwem Polskim nie ma bardziej zawistnego i wrogiego Polakom, niż Ślązacy”. Oprócz widocznego faktu niechęci tego sławnego Polaka dla Ślązaków, najistotniejsze jest tutaj postrzeganie przez niego odrębnego narodu śląskiego.
*




Złotego orła na błękitnym tle użył dopiero syn Plątonogiego, Kazimierz.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #123

     
Domen
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 9.437
Nr użytkownika: 14.456

Tomenable
 
 
post 22/08/2015, 1:08 Quote Post

Karlusek nie dokończył cytatu: "... Ślązacy, którzy boleją, iż Królestwo Polskie cieszy się powodzeniem i jak odszczepieńcy i gorzej NIŻ OBCY patrzą niechętnie na pomyślny rozwój WŁASNEGO narodu i języka." - Jan Długosz

Natomiast fragment o zawiści i wrogości nie dotyczył prostego ludu, lecz książąt piastowskich, arystokracji i szlachty.

Ten post był edytowany przez Domen: 22/08/2015, 1:18
 
User is offline  PMMini Profile Post #124

     
Jan II Śląski
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 15
Nr użytkownika: 99.290

Cyprian Feluks
Zawód: uczen
 
 
post 29/03/2016, 19:51 Quote Post

Ślązak- naród zamieszkujący obecnie w dużej mierze Górny Śląsk, posługują się w większości językiem/dialektem śląskim obecnie ma Górnym Śląsku znajduję się 847 tyś osób narodowości śląskiej.

Proszę nie mylić Ślązaków z mieszkańcami Śląska innych narodowości bo to jednak kuje trochę w oczy biggrin.gif bo myślę że nazywanie np Polaków Rosjanami też ie jest przyjemne.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #125

     
wojtek k.
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 6.666
Nr użytkownika: 47.450

wojciech kempa
 
 
post 31/03/2016, 8:41 Quote Post

QUOTE(Jan II Śląski @ 29/03/2016, 19:51)
Ślązak- naród zamieszkujący obecnie w dużej mierze Górny Śląsk, posługują się w większości językiem/dialektem śląskim obecnie ma Górnym Śląsku znajduję się 847 tyś osób narodowości śląskiej.

Proszę nie mylić Ślązaków z mieszkańcami Śląska innych narodowości bo to jednak kuje trochę w oczy biggrin.gif bo myślę że nazywanie np Polaków Rosjanami też ie jest przyjemne.


Kolega chyba ma mętne pojęcie o Śląsku i Ślązakach, albo celowo stara się wprowadzić w błąd ludzi, którzy na to się nie nabiorą - w każdym bądź razie nie na tym forum. Tutaj ludzie doskonale rozróżniają ślązakowców od Ślązaków i wiedzą, że nie każdy Ślązak to ślązakowiec, a wręcz świetnie orientują się, że ślązakowcy to relatywnie niewielka, aczkolwiek hałaśliwa mniejszość biggrin.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #126

9 Strony « < 7 8 9 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej