Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
5 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Historia Bieszczadów , Bieszczady w tle historii Europy
     
Stały Bywalec
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 427

 
 
post 10/02/2004, 22:36 Quote Post

Interesuje sie historia rejonu Bieszczadow. Bede zobowiazany za garsc informacji.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Fryderyk Wielki
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 191
Nr użytkownika: 700

£ukasz W...
Zawód: Student UW
 
 
post 17/03/2005, 9:17 Quote Post

Ja słyszałem od miejscowej ludności, że nazwa Bieszczady pochodzi od biesów i czartów, ale czy to jest prawda to nie wiem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Niebieska Ariel
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 317
Nr użytkownika: 10.950

Magdalena
Zawód: student AGH
 
 
post 25/03/2006, 16:47 Quote Post

Bieszczadów...smile.gif

Zagadnienie godne kontynuowania...Dawno już niezaszczycane, a ja chętnie dowiedziałabym się czegoś o krainie aniołów...
Tak naprawdę to informacje dotyczące Bieszczadów, które posiada przeciętny nawet historyk to tylko XX wieczne dotyczące akcji "Wisła" i UPA...Dlatego proponuję wskrzesić temat...

Łomkowie i Bojkowie to chyba najwspanialszy element historii regionu...
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Domowik
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 600
Nr użytkownika: 20.450

T.
Stopień akademicki: dr
Zawód: ...
 
 
post 15/09/2006, 23:30 Quote Post

Bieszczady miały wziąć swoją nazwę od dwóch przeciwstawnych sobie demonów- Biesów i Czadów, stworzonych specjalnie dla tego odludnego zakątka, ale tą legendę wymyślił rzeźbiarz i gawedziarz bieszczadzki Marian Hess.

Pochodzenie nazwy nie zostało ostatecznie ustalone. Najstarszy zapis "Beschad" wystepuje w dokumencie węgierskim z 1269r. Od XVw. w piśmiennictwie polskim występują wersje:"Byeszczad", "Byeschczad", "Bieszczad", "Biesczad". Często do określenia tego fragmentu Karpat używano również słowa Beskid (np. już u Długosza) lub Góry Sanockie (jeszcze w latach 50-tych). Ostateczne określenie terenu zwanego Bieszczadami dokonało się za sprawą polskich geografów w latach 30-tych XXw.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.499
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 3/08/2007, 10:47 Quote Post

Długosz chyba nie używał słowa Beskidy, to były raczej góry sanockie. Słowo "Beskidy" na pewno było używane przez mieszkańców. Pojawia się w nazwach szczytów, przełęczy, nazwie osad, przysiółków. Z moich okolic najstarsze spisane określenie Beskidy pochodzi z XVI wieku.

Co do samych Bieszczad to bardziej do mnie przemawiają związki z jęz. albańskim (czy jęz. Ilirów) niż ze słowiańskim.

Ciężko odtworzyć historię regionu. Łemków, Bojków, Hucułów wysiedlono w ramach akcji "Wisła". Czasami wędrując bieszczadzkimi szlakami można przejść po łemkowskiej wiosce, nie mając świadomości, że kiedyś tam istniała.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
lucyna beata
 

niespotykanie spokojny bieszczadzki troll
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.245
Nr użytkownika: 43.086

Lucyna Psciuk
Zawód: przewodnik
 
 
post 21/03/2008, 17:30 Quote Post

QUOTE(carantuhill @ 3/08/2007, 10:47)
Długosz chyba nie używał słowa Beskidy, to były raczej góry sanockie. Słowo "Beskidy" na pewno było używane przez mieszkańców. Pojawia się w nazwach szczytów, przełęczy, nazwie osad, przysiółków. Z moich okolic najstarsze spisane określenie Beskidy pochodzi z XVI wieku.

Co do samych Bieszczad to bardziej do mnie przemawiają związki z jęz. albańskim (czy jęz. Ilirów) niż ze słowiańskim.

Ciężko odtworzyć historię regionu. Łemków, Bojków, Hucułów wysiedlono w ramach akcji "Wisła". Czasami wędrując bieszczadzkimi szlakami można przejść po łemkowskiej wiosce, nie mając świadomości, że kiedyś tam istniała.
*


Zaciekawił mnie Twój post.
Ad.1.
1400 r akt graniczny: "granice między lasami Króla JMości to jest Bieszczadami, a dobrami dziedzicznymi"
1447 r. "wszystkie Bieszczady powyżej i poniżej do Jaślisk..."
1512 r. lokacja Komańczy "usque ad Bieszczad"
1529 r. akt graniczny " qui torrens Szmerek defluit de monibus Byesczath"
itd
Ad.2 Historia regionu jest odtwarzana. Polecam rocznik "Bieszczad", dużo także materiałów znajdziesz w "Połoninach", "Rocznikach Sanockich".
Ad.3 Akcja "Wisła" objęła Huculszczyznę? Z tego co wiem to Hucułowie mieszkają na Ukrainie pomiedzy Gorganami, a Czarnohorą. Polecam przepiękna kraina, jakże gościnna i ciekawa.
Z tym zdaniem " Czasami wędrując bieszczadzkimi szlakami można przejść po łemkowskiej wiosce, nie mając świadomości, że kiedyś tam istniała". rolleyes.gif
Upraszczając prawie do absurdu w Bieszczadach mieszkali Bojkowie, a na terenie Beskidu Niskiego Łemkowie. Rozdzielało ich pasmo Wysokiego Działu. Jest kilka takich miejsc, na pograniczu bojkowsko-łemkowskim, gdzie wędrujac bieszczadzkimi szlakami można stąpać po łemkowskich wioskach ale są one nieliczne. Polecam Solinkę.
Po wysiedleniach matka natura wzięła pod swoją opiekę tereny nieistniejacych wsi i stworzyła fenomen przyrodniczo-historyczny w skali światowej tzw.krainę dolin. Dzięki temu, że przyroda ściśle związała się ze śladami przeszłości powstał swoisty poligon doświadczalny badany przez naukowców. Kraina dolin plus to, ze Bieszczady są ostoją m.in. ptaków i ssaków puszczanskich nasz Bieszczadzki Park Narodowy wraz z Ciśniańsko-Wetlińskim Parkiem Krajobrazowym i Parkiem Krajobrazowym Doliny Sanu weszli w skład Rezerwatu Biosfery "Karpaty Wsch"

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.499
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 26/03/2008, 21:14 Quote Post

QUOTE(lucyna beata @ 21/03/2008, 17:30)
Ad.1.
1400 r akt graniczny: "granice między lasami Króla JMości to jest Bieszczadami, a dobrami dziedzicznymi"
1447 r. "wszystkie Bieszczady powyżej i poniżej do Jaślisk..."
1512 r. lokacja Komańczy "usque ad Bieszczad"
1529 r. akt graniczny " qui torrens Szmerek defluit de monibus Byesczath"


Odnosiłem się do zdania Domowika, który napisał:

QUOTE
często do określenia tego fragmentu Karpat używano również słowa Beskid (np. już u Długosza)


Moim zdaniem słowa Beskid czy Bieszczady nie używano wymiennie (synonimem stały się dopiero niedawno smile.gif ) dlatego Długosz raczej nie określał Bieszczadów mianem Beskid wink.gif Poza tym obie nazwy miały charakter raczej "ludowy", używany przez miejscową ludność i dopiero z biegiem lat zostały przyjęte przez mieszkańców "nizin" wink.gif

QUOTE
Akcja "Wisła" objęła Huculszczyznę? Z tego co wiem to Hucułowie mieszkają na Ukrainie pomiedzy Gorganami, a Czarnohorą. Polecam przepiękna kraina, jakże gościnna i ciekawa.


Poszukam u siebie, ale na pewno gdzieś widziałem mapkę, gdzie granica pomiędzy najdalszym osadnictwem huculskim a Bojkami biegła w Bieszczadach. Trochę przesadziłem, bo w akcja Wisła nie objęła Hucułów, ale chodziło mi w szerszym znaczeniu także o działania podjęte przez Ukraińską SRR, która także dążyła do zmian ludnościowych w Bieszczadach.

QUOTE
Jest kilka takich miejsc, na pograniczu bojkowsko-łemkowskim, gdzie wędrujac bieszczadzkimi szlakami można stąpać po łemkowskich wioskach ale są one nieliczne. Polecam Solinkę


To fakt rolleyes.gif ale w okresie przedwojennym i jeszcze galicyjskim zaludnienie w Bieszczadach było bardzo duże, nawet dziś widać tego ślady.Upadek Bieszczad po wojnie można chyba tylko porównać do XVII epidemii, które też zdziesiątkowały bieszczadzką ludność. Dziś to wynosi chyba 25 osób na km kwadratwoy, przed wojną to było 2 razy więcej.

QUOTE
Upraszczając prawie do absurdu w Bieszczadach mieszkali Bojkowie, a na terenie Beskidu Niskiego Łemkowie


Duże uproszczenie, osadnictwo w górach było silnie wymieszane i naprawdę ciężko wskazać granicę pomiędzy, wiem to ze swoich stron wink.gif

QUOTE
Polecam Solinkę


Wsie łemkowskie zostały w mniejszym stopniu zniszczone niż "bieszczadzkie".A co Solinki to podobno ktoś tam zamieszkał?


Wracając do historii Bieszczad. Interesuje mnie sprawa słynnych beskidników zwanych też tołhajami. Może opowiedz coś o tym smile.gif

Pozdrowienia z Zachodnich Beskidów wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
lucyna beata
 

niespotykanie spokojny bieszczadzki troll
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.245
Nr użytkownika: 43.086

Lucyna Psciuk
Zawód: przewodnik
 
 
post 27/03/2008, 19:59 Quote Post

Do usług.
Ad.1 Granica pomiędzy Huculszczyzną, a Bojkowszczyzną przebiegała w okolicy Bieszczadów ale Wschodnich. Tych położonych na terenie dzisiejszej Ukrainy. I nadal przebiega. Za naszą wschodnią granicą istnieje ciąłość kulturowa. Nie było masowych wysiedleń.
Ad.2 Gęstość zaludnienia:
Podkarpackie-w zaokrągleniu 118 os/km 2
powiat bieszczadzki 27 os/km2
gmina Czarna 12,9 os/km2
gmina Lutowiska 4,5 os/km2
Przyjmuje się, że na terenie Bieszczadów gęstość zaludnienia wynosi od 0,6 os do 27 os/km2. Jesteśmy najmniej zaludnionym obszarem w Polsce. Może z nami tylko konkurować powiat przemyski.
Ad.3 W Solince mieszkaja ludzie. Jest tam m.in leśniczówka, w sumie aż 4 domy. Ponad to wypał węgla drzewnego.
Ad.4 Nie każdy beskidnik był tołhajem. Znowu upraszczajac tołhaje to rozbójnicy z drugiej strony grzbietu Karpat, z górnych Węgier. Czasami byli na służbie u szlachty węgierskiej np. właścicieli Hummenego, Użhorodu. Za opiekę oddawali część swoich łupów. Beskidnicy zaś to nasi, rodzinni zbóje. To temat do obszernej opowieśći. Zachował się "Regestr złoczyńców grodu sanockiego". Dość dużo na ten temat pisze w formie na poły baśniowej Andrzej Potocki. Temat także opracował lokalny historyk i przewodnik Staszek Orłowski. Mamy swoją Czerwoną Oberżę, górę Wisielnik i wiele innych miejsc, gdzie na rozstajach dróg stawiano ku przestrodze szubienice. Mamy nawet legendę o czarnym psie, który pokazuje się od czasu do czasu w Sanoku (w miejscu, gdzie obecnie stoi cwrkiewna dzwonnica była szubienica) itd. itd
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.499
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 28/03/2008, 10:09 Quote Post

QUOTE(lucyna beata @ 27/03/2008, 19:59)
Mamy nawet legendę o czarnym psie, który pokazuje się od czasu do czasu w Sanoku (w miejscu, gdzie obecnie stoi cwrkiewna dzwonnica była szubienica) itd. itd


To chyba legenda przeniesiona rolleyes.gif W moich okolicach także istnieje ta legenda, związana z miejscem, gdzie zbójcy najczęściej czaili się na swoje ofiary, na szlaku na Orawę wink.gif

QUOTE
Nie każdy beskidnik był tołhajem

Wydawało mi się, że te pojęcia używane były wymiennie. Tołhaj to już spolszczone węgierskie tolvaj. Poza tym zbójcy z "polskiej" strony także trudnili się tym procederem na rzecz panów z węgierskich z Użohrodu, którzy zapewniali im broń i ochronę.

QUOTE
Za naszą wschodnią granicą istnieje ciąłość kulturowa. Nie było masowych wysiedleń.


W pewnym sensie tak, ale władza radziecka także wysiedlała Bojków i Hucułów nad rzekę Stryj i w głąb ZSRR, nie różniło się to zanadto od akcji Wisła.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Coobeck
 

Moderator IV 2004 - IV 2014
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 6.350
Nr użytkownika: 696

 
 
post 28/03/2008, 10:19 Quote Post

Vitam

To chyba legenda przeniesiona (Carantuhil)

Może raczej uniwersalna. Myślę, że żadne z miejsc, w których funkcjonuje, nie może się wylegitymować patentem czy certyfikatem, że to właśnie tu się ta legenda zrodziła i potem została zapożyczona przez innych. smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.499
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 31/08/2008, 13:45 Quote Post

Co sądzicie o bieszczadzkich samotnikach? Bieszczady po wojnie zaczęły pełnić tą samą funkcję co przed kilkaset laty. Z całej Polski zaczęli zjeżdżać się ludzie, którzy wybrali samotne życie w Bieszczadach, wielu nadal pozostało w ludzkiej pamięci jak np Wiktorini, czy Bross.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.499
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 6/01/2010, 18:05 Quote Post

Chciałem jeszcze wznowić stary temat i pogadać o Bieszczadach po 47 roku wink.gif Nie sądzicie, że były jednym wielkim komunistycznym eksperymentem? Po wysiedleniu miejscowej ludności przez jakiś czas były kompletnie puste (ech to były czasy sad.gif )potem władze postanowiły zorganizować tam wielkie farmy hodowlane i PGRy - ślady widać po dziś dzień. Ponoć siano dla bydła sprowadzano z odległości 200 km (!!!), a wołowina była droższa od tej normalnej 3-4 razy. Potem okres Igloopolu do którego należało tam wszystko, do czasu nieszczęsnego bankructwa wink.gif Ludność sprowadzono z tego skrawka, który musiano oddać ZSRR, bo tam węgiel znaleziono. Wycinano lasy, bo jakiś aparatczyk lecący samolotem zobaczył, że dużo zielonego jest.Tworzono obozy pracy dla więźniów, zamknięte dacze, gdzie komuniści raczyli się whisky i koniakiem, a potem wystrzelali połowę polskich żubrów, twierdząc przy okazji, że rzeczone żubry przebiły się przez radziecką sistiemę i uciekły do ZSRR sleep.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 6/01/2010, 19:22 Quote Post

QUOTE
Nie sądzicie, że były jednym wielkim komunistycznym eksperymentem?

Czy ja wiem? Raczej nie sądze - walki z UPA i Akcja "Wisła" przyczyniły się do tego, że tereny te uzykały taki właśnie, a nie inny charakter, a to niejako wymusiło późniejsze rozwiązania w Bieszczadach i Beskidzie Niskim. Jakiegoś wielkiego planu w każdym razie bym się w tym nie dopatrywał.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.499
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 7/01/2010, 8:59 Quote Post

QUOTE(rycymer @ 6/01/2010, 19:22)
QUOTE
Nie sądzicie, że były jednym wielkim komunistycznym eksperymentem?

Czy ja wiem? Raczej nie sądze - walki z UPA i Akcja "Wisła" przyczyniły się do tego, że tereny te uzykały taki właśnie, a nie inny charakter, a to niejako wymusiło późniejsze rozwiązania w Bieszczadach i Beskidzie Niskim. Jakiegoś wielkiego planu w każdym razie bym się w tym nie dopatrywał.
*




Nie mówię o ogólnym planie, ale raczej o mniejszych planach komunistycznych kacyków, które złożyły się na taki a nie inny obecny wygląd Bieszczadów. Ciekawie opisuje to Liliana Olchowik i Witold Michałowski w "Hajże na Bieszczady".
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.499
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 12/04/2018, 14:05 Quote Post

user posted image

http://supernowosci24.pl/swierczewski-znow...na-ziemie-film/

No i po Świerczewskim smile.gif

To koniec pewnej epoki w historii Bieszczadów, której skutki trwają i będą trwać.
Moda na Bieszczady nigdy nie znikła, ale ostatnio, mam takie wrażenie, znowu się nasiliła. Widać to po frekwencji, obłożeniu turystycznym no i niestety cenach. Przy czym infrastruktura drogowa oczywiście nie nadąża, a drogi dojazdowe w sezonie są całkowicie niewydolne.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

5 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej