Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
16 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Nazwy geograficzne w polskich Beskidach, Pochodzenie
     
Ironside
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.304
Nr użytkownika: 8.937

 
 
post 17/09/2009, 10:30 Quote Post

Bzdury o prasłowiańskości Rumunów zostały usunięte.
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.499
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 20/09/2009, 14:47 Quote Post

Wracając do tematu smile.gif Ciekawą nazwę nosi szczyt położony na wschód od Zagórnika, niedaleko miasta Wadowice, w Beskidzie Małym. Mianowicie nazywa się Kobyla Głowa (wysokość 545 m n.p.m). Nazwa pochodzi od dobrego ducha, który zamieszkiwał tę górę i którego właśnie ludzie nazywali Kobylą Głową. Nazwa ma pochodzenie bardzo stare, a legenda o duchu została spisana przez folklorystę Szymona Goneta pod koniec XIX wieku. Legenda, a zarazem i sam duch jest niespotykany w innych częściach Beskidów.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 20/09/2009, 15:50 Quote Post

Ciekawą nazwą jest też Ustrig w Orawskiej Leśnej, miejsce, gdzie Jurków Potok wpada do Białej Orawy. Zawsze zastanawiała mnie jej nietypowość, aż w końcu udało mi się ustalić, iż ma ona pochodzenie wołosko - ruskie: ustie i rika, stąd ust'rik (ustrig), ujście czy zbieg rzek.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
Ironside
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.304
Nr użytkownika: 8.937

 
 
post 21/09/2009, 13:08 Quote Post

Ja z pytaniami do specjalistów wink.gif
QUOTE(carantuhill)
- nazwy "słowiańskie" np Lubogoszcz, Lubomir, Radziejowa, Chełm itp

Na początek tutaj - jaki jest źródłosłów nazwy "Radziejowa"? Pierwsze moje skojarzenie to rada, radzić - wówczas byłby to jednak źródłosłów pośrednio niemiecki.

I druga kwestia - Cyrla vel Cyrhla - skąd to cudo się wzięło?
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 21/09/2009, 13:39 Quote Post

Już kiedyś pisałem chyba o tym na Forum: cyrhlenie to odbijanie kory, a następnie usuwanie uschniętych na skutek tego zabiegu drzew; cel był oczywisty: powiększenie w górach powierzchni pól pod uprawę. Cyrhla zaś (bądź Cerhla) to po prostu miejsce, gdzie dokonano wcześniej cyrhlenia.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.499
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 21/09/2009, 14:02 Quote Post

QUOTE(rycymer @ 21/09/2009, 13:39)
Już kiedyś pisałem chyba o tym na Forum: cyrhlenie to odbijanie kory, a następnie usuwanie uschniętych na skutek tego zabiegu drzew; cel był oczywisty: powiększenie w górach powierzchni pól pod uprawę. Cyrhla zaś (bądź Cerhla) to po prostu miejsce, gdzie dokonano wcześniej cyrhlenia.
*




Wersja słowiańska tego słowa to optymalnie Żar lub Upalisko wink.gif

QUOTE
Pierwsze moje skojarzenie to rada, radzić - wówczas byłby to jednak źródłosłów pośrednio niemiecki.


Toponimów niemieckich jest bardzo mało w sądeckim, chyba tylko Szwarcowa ze wschodniej części pasma Jaworzyny podpadała by pod tę kategorię. Bardziej pasuje mi tu (w przypadku Radziejowej) od imienia lub nazwiska właściciela ale głowy nie dam.

QUOTE
Już kiedyś pisałem chyba o tym na Forum: cyrhlenie to odbijanie kory, a następnie usuwanie uschniętych na skutek tego zabiegu drzew; cel był oczywisty: powiększenie w górach powierzchni pól pod uprawę.


Czy raczej pod wypas owiec. Teraz następuje proces odwrotny i większość hal zarasta i niestety ginie ich specyficzna flora i fauna - co jest pokłosiem m.in. walki wydanej pasterzom przez władze parków sad.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 21/09/2009, 14:07 Quote Post

Co do Radziejowej: zerknąłem przed chwilą do starych przewodników i wychodzi na to, że nazwa Radziejowej pochodzi od nazwiska rodowego Radziej bądź Radzieja.
QUOTE
Czy raczej pod wypas owiec.

Tu już wszystko zależy od regionu... wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.499
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 21/09/2009, 14:25 Quote Post

QUOTE(rycymer @ 21/09/2009, 14:07)
QUOTE
Czy raczej pod wypas owiec.

Tu już wszystko zależy od regionu... wink.gif



Tzn z tego co pamiętam tylko w pierwszym roku, po cyrhlowaniu siano pewien rodzaj chyba żyta, a potem prowadzony był już wypas. Tylko w niższych partiach gór prowadzono uprawę zbóż, ale dopiero wprowadzenie ziemniaka spowodowało, że zaczęto uprawiać wyższe partie.

QUOTE
druga kwestia - Cyrla vel Cyrhla - skąd to cudo się wzięło?


Jest jeszcze carchel, która znaczy to samo.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 21/09/2009, 14:35 Quote Post

QUOTE
Tzn z tego co pamiętam tylko w pierwszym roku, po cyrhlowaniu siano pewien rodzaj chyba żyta, a potem prowadzony był już wypas. Tylko w niższych partiach gór prowadzono uprawę zbóż, ale dopiero wprowadzenie ziemniaka spowodowało, że zaczęto uprawiać wyższe partie.

No właśnie, wszystko zależało jednak od regionu. Kiedyś czytałem o góralach śląskich, którzy z ograniczeniami, jakie nakładała na nich Komora Cieszyńska w sprawie tzw. serwitutów, radzili sobie właśnie za pomocą cyrhlenia (maskowali sprytnie okorowane miejsca, a uschnięty las można było już bez przeszkód wykorzystać pod uprawę bądź hodowlę); było tam podane mnóstwo ciekawych faktów, musiałbym jednak odszukać odpowiednią pozycję, by podać więcej szczegółów.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
Ironside
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.304
Nr użytkownika: 8.937

 
 
post 21/09/2009, 14:41 Quote Post

Dzięki za wyjaśnienia. Przy okazji "przypomniało mi się", to o Cyrlę pytałem ja sam jakiś już niezły czas temu tongue.gif Ot, skleroza... No ale może jednak lepiej się stało, że wyjaśnienie tej ciekawej nazwy znalazło się również w tym temacie - bez dwóch zdań najbardziej do tego odpowiednim.
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
Beniamin Pogoda
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 333
Nr użytkownika: 41.490

Beniamin Pogoda
Stopień akademicki: (-)
Zawód: lekarz
 
 
post 22/09/2009, 13:30 Quote Post

QUOTE(carantuhill @ 15/09/2009, 10:50)
Interesuje mnie pochodzenie nazw szczytów, pasm górskich, rzek i miejscowości w polskiej części Beskidów

Czy Węgierska Górka naprawdę wzięła nazwę od Węgrów, którzy w portkach wypełnionych ziemią z Węgier przysięgali, że klęczą na madziarskiej ziemi? A czy Pilsko rzeczywiście nazywa się od opilstwa, jakie urządzali na nim beskidzcy zbóje? Tak podaje wójt żywiecki Andrzej Komoniecki: "Góra ta ma stąd swoje nazwisko Pilsko, iż tam dawnych czasów orawscy zbójcy mieli na onej górze swoje zebrania i uciechy sobie czynili, kazawszy sobie wina, piwa, gorzałki za swoje piniądze przywozić, gdzie pijatyki z owczarzami i dziewkami miewali i często się tam opijali, skąd górę tę od onych pijatyk Pilsko nazwano i dotychczas nazywa się" (Chronografia, albo Dziejopis Żywiecki, 1704)
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.499
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 22/09/2009, 14:03 Quote Post

W sumie co do Węgierskiej Górki jest tylko legenda, spisana przez Komonieckiego o tym, że węgierscy rycerze przywieźli ziemię z Węgier i ją wysypali, a potem na niej przysięgali, że to jest węgierska ziemia. Jest też hipoteza, że to od szańców kopanych podczas walk Kazimierza z Maciejem Korwinem, lub nawiązanie to węgierskiego pochodzenia Komorowskich confused1.gif Nie wiem.
Co do Pilska to może Komoniecki ma rację, choć jest też hipoteza, że to od nazwiska właściciela jednej z hal.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 23/09/2009, 17:36 Quote Post

QUOTE
Jest też hipoteza, że to od szańców kopanych podczas walk Kazimierza z Maciejem Korwinem

I ta hipoteza wydaje się być właśnie najbardziej prawdopodobną - por. Szańce na Jabłonkowem (późniejszy okres i inne zagrożenie, lecz zadanie podobne, które do dziś przetrwało w tamtejszej nazwie).
QUOTE
Co do Pilska to może Komoniecki ma rację, choć jest też hipoteza, że to od nazwiska właściciela jednej z hal.

Jest też trzecia; głosi ona, jakoby nazwa Pilsko powstała przez zniekształcenie słowackiego określenia Polski (Pol'sko).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 26/09/2009, 18:42 Quote Post

Mam pytanie do carantuhilla: co mógłbyś powiedzieć o etymologii nazwy Las Miśków Brzeg pod Okrąglicą? Czy to od niedźwiedzi? rolleyes.gif Czy może raczej od jakiegoś nazwiska rodowego?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.499
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 27/09/2009, 16:30 Quote Post

QUOTE(rycymer @ 26/09/2009, 18:42)
Mam pytanie do carantuhilla: co mógłbyś powiedzieć o etymologii nazwy Las Miśków Brzeg pod Okrąglicą? Czy to od niedźwiedzi? rolleyes.gif Czy może raczej od jakiegoś nazwiska rodowego?
*



Cóż trudne pytanie. Myślę, że chyba od nazwiska, bo podobnie brzmiące nazwisko występuje w Skawicy. Poza tym słowo "misiek" na określenie niedźwiedzia było raczej tematem tabu i dawniej raczej nie było używane.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

16 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej