Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
17 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Lwów, Miasto, wciąż tkwiące w polskich sercach
     
Monteregnum
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 993
Nr użytkownika: 46.376

 
 
post 14/10/2008, 15:01 Quote Post

QUOTE(Lwowiak @ 12/10/2008, 1:25)
QUOTE
Jednak Lwów jest niezwykłym miastem jedynym na świecie gdzie znajdują się metropolie trzech wyznań.


Oj, chyba jest więcej takich.Pierwsza lepsza Warszawa  ma ich cztery

(rzymskokatolicką, polskokatolicką, luterańską i prawosławną)


Tutaj zachodzi następujące nieporozumienie :
- Mówiło się że Lwów jest stolicą trzech obrządków katolickich ( co podkreślam , a nie wyznań !), a mianowicie - łacińskiego , greckiego i ormiańskiego. Stąd trzy katedry.
Nie dotyczyło to w żadnym wypadku prawosławia , czy tym bardziej heretyków.
*



Zawsze uważałem, że trzeba się wypowiadać precyzyjnie i ściśle. biggrin.gif

P.S. Kto to są heretycy? biggrin.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #31

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 14/10/2008, 15:15 Quote Post

QUOTE
P.S. Kto to są heretycy?

Jeśli się nie mylę, kolega Lwowiak ma zapewne na myśli wiernych Kościoła Ewangelicko - Augsburskiego, zwanych potocznie luteranami... rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #32

     
Lwowiak
 

Granice nie są wieczne!
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.269
Nr użytkownika: 40.190

 
 
post 15/10/2008, 15:00 Quote Post

Oczywiście luteranie także.
A wg św. Tomasza heretykiem jest wyznawca Jezusa Chrystusa, który
jednak nie przyjmuje całości dogmatyki katolickiej , lub/i posługuje się doktrynami innymi , błędnymi.

Tu mamy objaśnienie obszerniejsze ze starej dobrej encyklopedii.
 
User is offline  PMMini Profile Post #33

     
Monteregnum
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 993
Nr użytkownika: 46.376

 
 
post 16/10/2008, 1:46 Quote Post

QUOTE(Lwowiak @ 15/10/2008, 16:00)
Oczywiście luteranie także.
A wg św. Tomasza heretykiem jest wyznawca Jezusa Chrystusa, który
jednak nie przyjmuje całości dogmatyki katolickiej , lub/i posługuje się doktrynami innymi , błędnymi.

Tu mamy objaśnienie obszerniejsze ze starej dobrej encyklopedii.
*



Weź na wstrzymanie, to portal UMCS, a nie KUL biggrin.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #34

     
Niewytrzymalski
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 49.168

 
 
post 19/10/2008, 18:11 Quote Post

QUOTE(Monteregnum @ 16/10/2008, 2:46)
QUOTE(Lwowiak @ 15/10/2008, 16:00)
Oczywiście luteranie także.
A wg św. Tomasza heretykiem jest wyznawca Jezusa Chrystusa, który
jednak nie przyjmuje całości dogmatyki katolickiej , lub/i posługuje się doktrynami innymi , błędnymi.

Tu mamy objaśnienie obszerniejsze ze starej dobrej encyklopedii.
*



Weź na wstrzymanie, to portal UMCS, a nie KUL biggrin.gif
*



Gwoli przypomnienia dodam tylko, że Lwów był miastem w którym żyli obok siebie Polacy, Żydzi, Austriacy, Niemcy, Ukraińcy (prawosławni i grekokatolicy)oraz Ormianie. Było to więc miasto (stosunkowo) tolerancyjne, chociaż od mojej Babki (studentki Uniwersytetu Lwowskiego) słyszałem o gettach ławkowych w latach 30-tych, a od swoich dziadków słyszałem o akcjach bojkotu sklepów żydowskich.

Jednocześnie muszę Pana Administratora poinformować, że -- jakkolwiek twardo by to nie zabrzmiało -- naprawdę trzeźwa osoba nie może porównać centrum Wilna (tak jak np. Wenecji) z zabudową postPRLowską smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #35

     
Piegziu
 

Tajny Agent Piegziu
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 9.319
Nr użytkownika: 48.576

M.A.P.
Stopień akademicki: dr
 
 
post 19/10/2008, 21:08 Quote Post

z punktu widzenia historycznego to lwów był polski 463 lata...

ludność w 60% polska...

Teraz tylko pozostały wycieczki.
 
User is offline  PMMini Profile Post #36

     
Lwowiak
 

Granice nie są wieczne!
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.269
Nr użytkownika: 40.190

 
 
post 25/10/2008, 19:10 Quote Post

QUOTE
chociaż od mojej Babki (studentki Uniwersytetu Lwowskiego) słyszałem o gettach ławkowych w latach 30-tych, a od swoich dziadków słyszałem o akcjach bojkotu sklepów żydowskich.

Moje pytanie jest takie:
- które sklepy , zdaniem babki handlowały uczciwie , przypuszczam, że polskie ?
-co babka rozumiała pod pojęciem "getto ławkowe"?
Uważam ponadto , że ludzie tam żyjący nie byli także narażeni na toksyczne działanie gazetek domagających się zgody na różne łajdactwa pod nazwą tolerancji .
 
User is offline  PMMini Profile Post #37

     
Pepe Pan Dziobak
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 34
Nr użytkownika: 57.717

 
 
post 15/11/2009, 21:43 Quote Post

Lwów rzeczywiście piękne miasto. Ma swój klimat, a dajmy np taka Warszawa jest dla mnie nijaka. Widać w nim polską dusze, jeśli się postaramy to do Polski wróci, w mniejszym lub większym stopniu.


I jeszcze jedno. Osoby które mówią iż Lwów to miasto które podoba się tylko osobom w podeszłym wieku, powiem im tylko iż ja 15 latek jestem tym miastem zachwycony, zresztą wielu moim znajomym to miasto się podoba i mówią że jest to piękne miasto.


Bo gdzie jeszcze ludziom tak dobrze jak tu? Tylko we ... smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #38

     
Theodorus
 

Teodor
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.008
Nr użytkownika: 1.771

:)
Stopień akademicki: M¹drala
Zawód: Asystent muzealny
 
 
post 17/11/2009, 10:28 Quote Post

QUOTE(Pepe Pan Dziobak @ 15/11/2009, 21:43)
Lwów rzeczywiście piękne miasto. Ma swój klimat, a dajmy np taka Warszawa jest dla mnie nijaka. Widać w nim polską dusze, jeśli się postaramy to do Polski wróci, w mniejszym lub większym stopniu.


I jeszcze jedno. Osoby które mówią iż Lwów to miasto które podoba się tylko osobom w podeszłym wieku, powiem im tylko iż ja 15 latek jestem tym miastem zachwycony, zresztą wielu moim znajomym to miasto się podoba i mówią że jest to piękne miasto.


Bo gdzie jeszcze ludziom tak dobrze jak tu? Tylko we ... smile.gif
*


Fakt, że Warszawa po przebudowach powojennych jest nijaka w porównaniu do Lwowa - jako Warszawiak to piszę.
Jak chodzi o powrót do Polski, to bym sięnie rozpędzał. Wtedy musielibyśmy się zastanowić nad zwrotem Szczecina Niemcom itd.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #39

     
rysiek19
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 11
Nr użytkownika: 45.841

£ukasz
Stopień akademicki: student
 
 
post 22/03/2010, 21:38 Quote Post

podczas ostatnich wakacji byłem na Ukrainie, zwiedziłem Lwów Krzemieniec, Kamieniec Podolski oraz Chocim. Powiem prosto i na temat, Ukraina to jedna wielka dziura, nic się w tym kraju nie dzieje, gdyby nie Polacy żyjący tam to zabytki upadłyby w wielką ruinę. Korupcja jest tam na porządku dziennym. Przykładów kilka podam, jedna z najważniejszych ulic we Lwowie (nazwy nie zapamiętałem) była remontowana ponoć 5 razy od końca II Wojny Światowej, ale ona tak naprawdę nie była remontowana wcale, jest w takim stanie jak Polacy ją zbudowali ponad 100 lat temu. Ale na dokumentach jest podpis że została remontowana, gdzie się podziały pieniądze ? o to trzeba pytać się komuchów na Ukrainie. Drugim przykładem korupcji jest to co się dzieje na studiach, egzamin można sobie kupić za kilkadziesiąt dolarów. I później pretensje są że lekarze nie potrafią uleczyć ludzi na Ukrainie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #40

     
Prusak-M
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 11
Nr użytkownika: 70.387

Miro
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Firma
 
 
post 12/01/2011, 23:42 Quote Post

QUOTE(nikifoor2 @ 28/08/2006, 16:54)
Ja nie mogę! Mamy tyle pięknych miast teraz - Wrocław, Szczecin, Gdańsk, Olszty, Zieloną Góre no i Nową Sól ma się rozumieć  wink.gif  A wy chcielibyście jakiś Lwów? Nonsens. Niby został założony przez Polaków ale przez wieki był zamieszkiwany przez Ukraińców i teraz mają go na własność. I tak mamy trochę Kresów Wschodnich np Hrubieszów, więc nie ma co rozpamiętywać. I ja gorąco liczę że Ci Polacy mieszkający na terenie byłego Związku Radzieckiego wrócą do Polski na Ziemie odzyskane i zbudujemy sobie Nowe Kresy - tym razem zachodnie smile.gif
*



Jestem z Gdańska, mam przyjaciół we Wrocławiu, rodzinę w Olsztynie i byłem w Szczecinie. Nie widziałem za to Zielonej Góry.
Powiem tak Lwów nie ucierpiał tak w wojnie jak miasta które wymieniłeś. Jest piękny i pełen polskiej architektury.
Najpiękniejszy Gdańsk jest na fotografiach książki "Był sobie Gdańsk". Gdańsk nie posiada starego miasta ponieważ nie zostało ono odbudowane. Ludzie zwiedzają Główne Miasto.
Wrocław zrównany z ziemią przeżyło tylko ścisłe centrum też nie całe.
Olsztyn - zniszczony i nieodbudowany tak jak powinien
Szczecin - to przykład kolejnego dramatu zniszczeń gdzie wyburzano kamienice pod szerokie ulice.
O Zielonej Górze się nie wypowiem bo nie byłem ale pewnie nie gorzej oberwało to miasto w czasie wojny.

Ogólnie powinno odbudowywać się kamienice tym bardziej że zachowana jest dokumentacja i fotografie.
Przecież turyści przyjeżdżają podziwiać zabytki nawet te odbudowane.
Za miast tego buduje się jakieś pseudobudynki w miejscach dawnych kamienic.

 
User is offline  PMMini Profile Post #41

     
Prusak-M
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 11
Nr użytkownika: 70.387

Miro
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Firma
 
 
post 13/01/2011, 0:01 Quote Post

Jak chodzi o powrót do Polski, to bym sięnie rozpędzał. Wtedy musielibyśmy się zastanowić nad zwrotem Szczecina Niemcom itd.
*

[/quote]

Z jakiej racji mielibyśmy się zastanawiać nad zwrotem Szczecina? My nie zaczęliśmy wojny. Rekompensata nam się należała.
 
User is offline  PMMini Profile Post #42

     
gacekbwp
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 15
Nr użytkownika: 75.324

Stopień akademicki: licencjat
Zawód: historyk
 
 
post 17/11/2011, 19:22 Quote Post

Również nie rozumiem dlaczego niektórzy gdy wspomni się o polskim Lwowie mówią o "oddaniu" Szczecina. confused1.gif Wywołali wojnę to teraz mają.

Będąc we Lwowie czuje się polskość wszędzie wink.gif

Co do powrotu do Polski to nie jest to nie jest to wcale takie nierealne. W Paryżu wschodu mieszka ok 30 tyś. Polaków, są polskie szkoły, radio gazeta, odrodzona Pogoń itp.
Przeszkodą jest...państwo polskie, które woli kopać studnie w Afryce niż dbać o rodaków na wschodzie (liczba szkół chociażby jest za mała) a do tego nie ma żadnej wizji politycznej. Zamiast wspierać pomarańczową rewolucję, która czci ukraińskich bandytów spod znaku UPA Polska powinna wspierać Ukraińców, którzy chcieliby przyłączenia do polski (pewnie na zasadzie autonomii).

Post miał mieć jednak formę prośby. Poszukuję informacji o Czarnych Lwów. Księga pamiątkowa, jakieś artykuły etc. wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #43

     
krzysztof_gps
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 271
Nr użytkownika: 14.459

Zawód: emeryt
 
 
post 18/11/2011, 11:10 Quote Post

Lwów zawsze był bliski mojemu sercu. Jest to stare piękne polskie miasto. Nie chcę nikomu dogadywać, ale:
1) Lwów nie był zamieszkiwany w dużej ilości przez Ukraińców, ludność tego miasta to Polacy, znaczny procent Żydów - Ukraińców niewielu;
2) Fakt, Polska po wojnie dostała ziemie zachodnie - należało się jako odszkodowanie (dlatego nie może być mowy o zwrocie czegokolwiek Niemcom - Kolego Prusak-M), natomiast nie znajduję usprawiedliwienia dla odłączenia naszych kresów - w imię czego?
To jest swoiste przyzwolenie na legalizowanie przestępstwa.
Zachód zawierając układy ze Stalinem, wszedł w układy z przestępcą. Za jego "nawrócenie" darował mu przestępstwa. Tyle, że żaden z tych zachodnich (pożal się Boże) "polityków" nie zrozumiał intencji Stalina. Zresztą niejaki Franklin Delano Roosevelt zachował się jak błazen bez ambicji i honoru (umizgując się do watażki-Stalina), a jednocześnie wykazał totalną ignorancję i brak wyczucia sytuacji. Na domiar złego, zachował się wiarołomnie wobec Polaków - jak by nie spojrzeć - sojuszników.
Dlatego nie uważam, że oddzielenie Lwowa od Macierzy można rozpatrywać w kategoriach sprawiedliwości, prędzej krzywdy, oszustwa i złodziejstwa.
Pozdrawiam

Ten post był edytowany przez krzysztof_gps: 18/11/2011, 11:12
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #44

     
Pogromca Oszołomów
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 75.334

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 18/11/2011, 11:12 Quote Post

Współczesne polskie sentymenty za Lwowem to szkodliwa strata czasu. Na całe szczęście, dzięki wizjonerstwu Ojca Narodów w 1945 r. udało nam się pozbyć tego potwornego ciężaru, jakim były Kresy Wschodnie i zamienić je na bogate i zasobne Ziemie Odzyskane.
 
User is offline  PMMini Profile Post #45

17 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej