Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
17 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Lwów, Miasto, wciąż tkwiące w polskich sercach
     
Elear Polski
 

Wierny Sługa Forum!
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 584
Nr użytkownika: 14.289

Michal
Zawód: Licealista
 
 
post 27/08/2006, 20:04 Quote Post

QUOTE(Rothar @ 27/08/2006, 2:34)
QUOTE(tuxman @ 21/07/2006, 11:49)
Wiecie co? A ja myślę, że Lwów funkcjonuje już TYLKO na zasadzie rzewnych wspomnień w umyslach wymierającego pokolenia?
Który z dzisiejszych mlodych ludzi planuje/planowal wybranie się tam na wycieczkę? Na wycieczki jeździ się na Mazury, w góry, nad morze lub na Kanary...  dry.gif

Lwów nie jest w modzie. Co najwyżej jest jakimś stetryczalym biadoleniem dziadka lub babci. Nawet nie wiem, czy zeszloroczny festiwal kultury Lwowa - wniósl coś mlodym Polakom.
*



Też byłem we Lwowie, jak też zresztą w Kamieńcu Podolskim, Buczaczu, Żółkwi i Zbarażu. Była tam zresztą (każdy oddzielnie) niemal cała moja najbliższa rodzina. I bynajmniej nie uważam się za stetryczałego dziada. Mam szczerą nadzieję, że tak nie jest w istocie.

Podobno z roku na rok Ukraina staje się piękniejsza, są w końcu środki na restaurowanie zabytków. W następnych latach moda z pewnością na "Kierunek - Wschód" będzie rosła. To samo jeśli chodzi o pozostałych mieszkańców Europy.

BTW: w "TVN24" podawano, że według rankingu miast Kraków jest trzecim, najpiękniejszym miastem w Europie. I bije na ten przykład Paryż. Skoro Polska staje się popularna wśród turystów, to za kilka lat tym śladem pójdzie Ukraina.
*



Wręcz odwrotnie Lwów jest w modzie.Jeżdzą tam obecnie pielgrzymi Polaków.Większość odsób była we Lwowie z mojej rodziny,wszak mam tylko 140 kilometrów.Kamieniec jest także popularny wśród Polaków,ożywaja tam trylogia i książki które się o kamieńcu pisze.jezdza tam nie tylko starzy lecz przede wszystkim ludzie w srednim wieku(30-40 lat)chciaż jest i duża rzesza młodych ludzi.Takze Lwów nie jest kierunkiem zwiedzania "starych"lecz przedewszystkim młodych. rolleyes.gif Pozdrawiam.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
nikifoor2
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 14
Nr użytkownika: 20.655

Nikodem Grobelny
Zawód: Uczen
 
 
post 28/08/2006, 16:54 Quote Post

Ja nie mogę! Mamy tyle pięknych miast teraz - Wrocław, Szczecin, Gdańsk, Olszty, Zieloną Góre no i Nową Sól ma się rozumieć wink.gif A wy chcielibyście jakiś Lwów? Nonsens. Niby został założony przez Polaków ale przez wieki był zamieszkiwany przez Ukraińców i teraz mają go na własność. I tak mamy trochę Kresów Wschodnich np Hrubieszów, więc nie ma co rozpamiętywać. I ja gorąco liczę że Ci Polacy mieszkający na terenie byłego Związku Radzieckiego wrócą do Polski na Ziemie odzyskane i zbudujemy sobie Nowe Kresy - tym razem zachodnie smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
XYZ2000
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 46
Nr użytkownika: 19.782

Zawód: uczen
 
 
post 28/08/2006, 23:15 Quote Post

nikifoor2
Lwów nie został założony przez Polaków.
Nie "jakiś Lwów" tylko miasto które przez 6 wieków było Polskie, miasto które było jednym z centrów Polskiej kultóry, Lwów zawsze wierny, miasto za które setki Polaków oddało życie.
"Jakaś" to można napisać o Psiej Wólce, nie o Lwowie.
Tak ja chciałbym aby Lwów był w Polsce.
We Lwowie nie tylko Ukraińcy (Rusini) mieszkali przez wieki, przez wieki mieszkali tam też Polacy, i nadal mieszkają choć już niewielu (prawdziwi bohaterowie, którzy dziś przypominają o Polskości Lwowa, którzy przetrwali w Polskości 50 lat sowieckiej okupacji, i trwają nadal pod Ukraińskim panowaniem) to, że dziś w mieście dominują Ukraińcy jest efektem zbrodniczej polityki Stalina, i pozwalających mu na wszystko, współodpowiedzialnych za jego zbrodnie przeciw Narodowi Polskiemu, Churchilowi i Roosveltowi. Lwów był miastem wielo kultórowym, nietylko Ukraińskim, Lwów był domem dla Polaków, Żydów, Ukraińców, Ormian.
Lwów wczoraj był nasz, dziś jest Ukraiński, ale czemu jutro znów nie ma być nasz. Mam nadzieje, że Lwów kiedyś powróci do Polski, choć dziś wydaje śię to mało realno, to nikt nie przewidzi jak będzie za np.: 20 lat.
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
Maciekor
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 186
Nr użytkownika: 7.558

Maciej
Zawód: absolwent liceum
 
 
post 29/08/2006, 15:30 Quote Post

QUOTE(XYZ2000 @ 29/08/2006, 1:15)
nikifoor2
Lwów nie został założony przez Polaków.
Nie "jakiś Lwów" tylko miasto które przez 6 wieków było Polskie, miasto które było jednym z centrów Polskiej kultóry, Lwów zawsze wierny, miasto za które setki Polaków oddało życie.
"Jakaś" to można napisać o Psiej Wólce, nie o Lwowie.
Tak ja chciałbym aby Lwów był w Polsce.
We Lwowie nie tylko Ukraińcy (Rusini) mieszkali przez wieki, przez wieki mieszkali tam też Polacy, i nadal mieszkają choć już niewielu (prawdziwi bohaterowie, którzy dziś przypominają o Polskości Lwowa, którzy przetrwali w Polskości 50 lat sowieckiej okupacji, i trwają nadal pod Ukraińskim panowaniem) to, że dziś w mieście dominują Ukraińcy jest efektem zbrodniczej polityki Stalina, i pozwalających mu na wszystko, współodpowiedzialnych za jego zbrodnie przeciw Narodowi Polskiemu, Churchilowi i Roosveltowi. Lwów był miastem wielo kultórowym, nietylko Ukraińskim, Lwów był domem dla Polaków, Żydów, Ukraińców, Ormian.
Lwów wczoraj był nasz, dziś jest Ukraiński, ale czemu jutro znów nie ma być nasz. Mam nadzieje, że Lwów kiedyś powróci do Polski, choć dziś wydaje śię to mało realno, to nikt nie przewidzi jak będzie za np.: 20 lat.
*



Nie ma takiej możliwości a zwłaszcza możliwości na drodze pokojowej. Wojna z Ukrainą o Lwów dziś jest bez sensu. Ja również chętnie wracam myślą do kresów wschodnich ale zdaje sobie sprawe że posiadanie ich było by dla nas dzisiaj ogromnym ciężarem i problemem ze względu na separatyzm ukraiński , który by na pewno tam występował. Dzisiaj mamy Śląsk, Pomorze i Mazury oraz spokój z mniejszościami narodowymi- to dużo bardzo dużo i powinniśmy na tym poprzestać(na razie).
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
Tomek123
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 10
Nr użytkownika: 20.544

Zawód: Uczen
 
 
post 29/08/2006, 18:24 Quote Post

To prawda Lwów jest pięknym polskim miastem. Polskim bo większość budynków zbudowano gdy był przy polsce, oraz wtedy przypadał jego okres świetności. Natomiast Ukraińcy nie rozwijali infrastruktury. Bo dzisiaj bardzo często nie ma tam bierzącej wody zarówno w mieszkaniach jak i w szkołach.
Jednak mimo tego jest on przepięknym miastem z którego sowieci chcieli usunąć ślady polskości, np. zmieniając nazwy ulic i dzielnic czy zamykając kościoły i przekształcając je w magazyny - gdy przed wojną było kilkadziesiąt kościołów rzymskokatolickich a teraz tylko 4!
Jednak Lwów jest niezwykłym miastem jedynym na świecie gdzie znajdują się metropolie trzech wyznań. Dzisiaj chodząc ulicami Lwowa (jeżdżenie jest straszne) można się w nim zakochać więc kto zobaczy Lwów będzie chciał wrócić.
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
milimetr
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 33
Nr użytkownika: 17.307

Magdalena
Zawód: student
 
 
post 5/09/2006, 21:44 Quote Post

QUOTE(tuxman @ 21/07/2006, 11:49)
Wiecie co? A ja myślę, że Lwów funkcjonuje już TYLKO na zasadzie rzewnych wspomnień w umyslach wymierającego pokolenia?
Który z dzisiejszych mlodych ludzi planuje/planowal wybranie się tam na wycieczkę? Na wycieczki jeździ się na Mazury, w góry, nad morze lub na Kanary...  dry.gif

Lwów nie jest w modzie. Co najwyżej jest jakimś stetryczalym biadoleniem dziadka lub babci. Nawet nie wiem, czy zeszloroczny festiwal kultury Lwowa - wniósl coś mlodym Polakom.

Pozdrawiam
*



Nie zgadzam sie z Tobą, bo jesli mnie uznasz za osobe strą to sibei tym bardzuiej mozesz uznac za struszka wink.gif Miałam okazje odwieć to miasto. Długo ie zapomne tyh dni i tego, co tam widziałam. Bylo wspaniale i to nie tylko dlatego, że była to coroczn awycieczka szkolna. Po prostu tak tam bylo ładnie i, pomimo że pogoda nie dopisała i nie moglismy zwiedzić wszystiego, co było w planach, zdązylismy zobaczyć tyle, że mnie to miasto bardzo sie spodobao. te stare uliczki, cmentarz Łyczakowski, cudowny kościól ormiański i spotkanie z pewną babcią, która pokrótce opwiedziała nam swoja historia obfitująca w wiele bólu i cierpienia. bylam tam tylko 3 dni ale nauke, która z tamtąd wywiozlam zapamietam chyba do końca życia
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
rott
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 116
Nr użytkownika: 37.462

ujhjh
Stopień akademicki: iuiu
Zawód: BANITA
 
 
post 17/11/2007, 18:21 Quote Post

Jestem tu nowy, całkiem przypadkiem trafiłem do tego topicu, ale jak zobaczyłem, co tu się wypisuje, to postanowiłem, że tego tak nie pozostawię bez komentarza.

QUOTE(nikifoor2 @ 28/08/2006, 16:54)
Ja nie mogę! Mamy tyle pięknych miast teraz* - Wrocław, Szczecin, Gdańsk, Olszty, Zieloną Góre no i Nową Sól ma się rozumieć  wink.gif  A wy chcielibyście jakiś** Lwów? Nonsens. Niby został założony przez Polaków ale przez wieki był zamieszkiwany przez Ukraińców*** i teraz mają go na własność. I tak mamy trochę Kresów Wschodnich np Hrubieszów, więc nie ma co rozpamiętywać. I ja gorąco liczę że Ci Polacy mieszkający na terenie byłego Związku Radzieckiego wrócą do Polski na Ziemie odzyskane i zbudujemy sobie Nowe Kresy - tym razem zachodnie smile.gif
*


*- byłeś może we Lwowie albo we Wilnie ? Wnioskuję, że nie, bo gdybyś był, to nawet po pijanemu nie porównywałbyś Szczecina, Olsztyna, Zielonej Góry do tych miast.

**-

Nie tolerujemy na Forum obelg, bez względu na to, jak silne emocje osobiste te obelgi wywołały

Chciałbym zauważyć, że Wilno i Lwów, to obok Krakowa i Warszawy były
stolicami polskiej kultury.
To w tym miastach tworzyła się polska kultura i tradycja, tam tworzyli najwybitniejsi Polacy, tam byłby centra polskie edukacji i sztuki, za to miasta tyle polskiej krwi przelano, a Ty bezczelnie śmiesz przez nazwą "Lwów" dawać słowo "jakiś" ?!?!?!?!?

*** - O Boże

Tu też obelg nie tolerujemy

Ten post był edytowany przez Coobeck: 21/11/2007, 13:58
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.499
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 17/11/2007, 20:18 Quote Post

Co było a nie jest nie pisze się w rejestr. Lwów nie jest już polskim miastem i trzeba sięz tym pogodzić. Może zamiast rewanżystowskich prób odzyskania Wilna i Lwowa upiększylibyśmy miasta, które posiadamy? Zresztą cośz Lwowa nadal jest w polskich granicach - sąto mieszkańcy Wrocławia...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
Niebieska Ariel
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 317
Nr użytkownika: 10.950

Magdalena
Zawód: student AGH
 
 
post 19/11/2007, 14:26 Quote Post

Hmm, a ja właśnie wróciłam ze Lwowa przed dwoma dniami. Nie pierwszy to raz odwiedzałam to miasto i nieodmiennie mnie zachwyca. Chociaż jest straszelnie zaniedbane, to czuć klimat dużego miasta, tętniącego niegdyś życiem, z bogactwem narodów i kultur. Może to herezje co głoszę, ale Lwów jest dla mnie piękniejszy niż Kraków - po prostu się zauroczyłam. A w Krakowie, przyznajcie sami, też wiele jest zaniedbanych miejsc - przykładem choćby cały Kazimierz. Lwów jest większy, wydaje się budowany z większym rozmachem, bardziej monumentalny. A dajmy na to "kultura jazdy", dziury w drogach itd...to lokalny koloryt.

Zauważam, że wielu ludzi sceptycznie jest nastawionych do Ukraińców. Pojechać na Ukrainę - zobaczyć Lwów, wybrać się w Gorgany czy na Czarnohorę i uciec, a potem mówić jaki to "koniec świata", zacofanie itd. Taka ocena jest moim zdaniem niesprawiedliwa, spotkałam na Ukrainie samych miłych ludzi, a kraj jest przepiękny. Miałam okazję wybrać się wgłąb, choć niedaleko, ale tereny cudne. Myślę, że jak osiągnę wiek, w którym trzeba będzie zdecydować gdzie zamieszkać na stałe, to Ukraina osiągnie już standardy powiedzmy dzisiejszej Polski i na serio będę rozważać spędzenie tam kilku ładnych lat życia.

I mimo, że to czcze gadanie to chciałabym, żeby te tereny nadal należały do Polski, niesamowicie.

O samym Lwowie: nieprawda, że nic tam się nie remontuje - jest tak jak w Polsce - remontowane są kamienice prywatnych właścicieli albo te, które są siedzibami banków lub hoteli.

Niektórzy mówią też, że nie można się dogadać z Ukraińcami w innych językach Europejskich prócz ukraińskiego i polskiego. Słyszałam głosy,że mówienie po rosyjsku jest odbierane wrogo.
Wierutne kłamstwo. Posługiwałam się rosyjskim będąc ostatnio na Ukrainie i załatwiłam wszystko co chciałam, w sklepie, w knajpie itd.
Także...uważam, ze więcej zaufania do Ukrainy. Za 10 lat to będzie takie samo państwo jak nasze. Może powinniśmy pomyśleć o jakiejś federacji.....
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
Ironside
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.304
Nr użytkownika: 8.937

 
 
post 19/11/2007, 22:18 Quote Post

nieprawda, że nic tam się nie remontuje - jest tak jak w Polsce - remontowane są kamienice prywatnych właścicieli albo te, które są siedzibami banków lub hoteli

- Eee, to jest stwierdzenie krzywdzące dla setek gmin w naszym kraju, które wykładają naprawdę ciężką kasę na remonty zabytków.

Także...uważam, ze więcej zaufania do Ukrainy. Za 10 lat to będzie takie samo państwo jak nasze.

- Może na zachodzie. Do Dombasu zapewne nie dojechałaś...
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
Niebieska Ariel
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 317
Nr użytkownika: 10.950

Magdalena
Zawód: student AGH
 
 
post 20/11/2007, 21:27 Quote Post

Rzeczywiście masz rację co do małych miejscowości, ryneczki robią się powoli bajeczne. Natomiast w dużych miastach dalej jest problem z zabytkami i w ogóle budownictwem. Przykładem chociażby lubelska starówka...
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
Monteregnum
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 993
Nr użytkownika: 46.376

 
 
post 6/10/2008, 21:45 Quote Post

QUOTE(Tomek123 @ 29/08/2006, 19:24)
To prawda Lwów jest pięknym polskim miastem. Polskim bo większość budynków zbudowano gdy był przy polsce, oraz wtedy przypadał jego okres świetności. Natomiast Ukraińcy nie rozwijali infrastruktury. Bo dzisiaj bardzo często nie ma tam bierzącej wody zarówno  w mieszkaniach jak i w szkołach.
*



Większość budynków to zbudowano za czasów kajzera, kiedy Lwów cieszył się autonomią i był w większości polski etnicznie, ale na pewno nie był "przy Polsce". Budynki powstałe "za Polski" to cała starówka plus architektura międzywojnia. To nie stanowi 50% stanu zabudowy z 1939.

QUOTE(Tomek123 @ 29/08/2006, 19:24)
Jednak mimo tego jest on przepięknym miastem z którego sowieci chcieli usunąć ślady polskości, np. zmieniając nazwy ulic i dzielnic czy zamykając kościoły i przekształcając je w magazyny - gdy przed wojną było kilkadziesiąt kościołów rzymskokatolickich a teraz tylko 4!
Jednak Lwów jest niezwykłym miastem jedynym na świecie gdzie znajdują się metropolie trzech wyznań.
*



Przed wojną było kilkadziesiąt kościołów rzymskokatolickich, bo było kilkaset tysięcy rzymskich katolików.

Po cholerę teraz we Lwowie tyle kościołów, jak jest ledwo kilkanaście tysięcy katolików rzymskich.

To jakbyś wypunktował krakusom, ile to synagog było przed wojną, a ile jest teraz.

QUOTE(Tomek123 @ 29/08/2006, 19:24)
Jednak Lwów jest niezwykłym miastem jedynym na świecie gdzie znajdują się metropolie trzech wyznań.
*



Oj, chyba jest więcej takich.

Pierwsza lepsza Warszawa biggrin.gif ma ich cztery

(rzymskokatolicką, polskokatolicką, luterańską i prawosławną)
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
lucyna beata
 

niespotykanie spokojny bieszczadzki troll
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.245
Nr użytkownika: 43.086

Lucyna Psciuk
Zawód: przewodnik
 
 
post 7/10/2008, 6:38 Quote Post

QUOTE(tuxman @ 21/07/2006, 10:49)
Wiecie co? A ja myślę, że Lwów funkcjonuje już TYLKO na zasadzie rzewnych wspomnień w umyslach wymierającego pokolenia?
Który z dzisiejszych mlodych ludzi planuje/planowal wybranie się tam na wycieczkę? Na wycieczki jeździ się na Mazury, w góry, nad morze lub na Kanary...  dry.gif

Lwów nie jest w modzie. Co najwyżej jest jakimś stetryczalym biadoleniem dziadka lub babci. Nawet nie wiem, czy zeszloroczny festiwal kultury Lwowa - wniósl coś mlodym Polakom


Śmiem nie zgodzić się z tą tezą. Wprost przeciwnie. Corocznie dziesiątki tysięcy osób odwiedza Lwów. Zarówno młodzież jak i dorośli. To jest miasto fascynujace Polaków. Przepiękne. Możesz tam być setki razy i zawsze coś nowego odkryjesz. Idziesz tą zdewastowaną kostką brukową (jest mimo zniszczeń fantastyczna) i nagle widzisz pokrywę włazu z napisem polskim. Cudowna katedra ormiańska z przewspaniałymi polichromiami i mozaikami. Galerie, katedry, muzea, cmentarze, starówka, kaplica Boimów mogą zauroczyć. Standardowy program 1 dniowy: Cmentarz Łyczakowski (jest wspaniały, najpiękniesza nekropolia jaką widziałam), Cmentarz Orląt Polskich, starówka, 3 katedry: łacńska z kaplicą Boimów, grekokatolicka, ormiańska, czsami teatr baletu i opery. Czas wolny i samodzielne zwiedzanie starówki. Czasami spacerujesz spotykasz siedzącego na ławeczce Nikifora, a czasami los zaprowadzi Cię do najstarszej we Lwowie toalety publicznej. Każdy kto był we Lwowie wie jaki są tam problemy z tymi przybytkami.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
zenomantis
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 48.693

 
 
post 7/10/2008, 10:06 Quote Post

Nie wiem czy wiecie, ale we wrocławskim Muzeum Poczty i Telekomunikacji od września do października jest okolicznościowa wystawa "Ukochany Lwów w filatelistyce" - stemple od XVIII do XX wieku, Lwów na znaczkach i kartkach polskich, radzieckich i ukraińskich. Wystawa mała (2 sale) ale warto zobaczyć. Więcej na stronie: http://www.muzeum.wroclaw.pl.dev.3c.pl/CMS...wy_czasowe.html
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
Lwowiak
 

Granice nie są wieczne!
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.269
Nr użytkownika: 40.190

 
 
post 12/10/2008, 0:25 Quote Post

QUOTE
Jednak Lwów jest niezwykłym miastem jedynym na świecie gdzie znajdują się metropolie trzech wyznań.


Oj, chyba jest więcej takich.Pierwsza lepsza Warszawa  ma ich cztery

(rzymskokatolicką, polskokatolicką, luterańską i prawosławną)


Tutaj zachodzi następujące nieporozumienie :
- Mówiło się że Lwów jest stolicą trzech obrządków katolickich ( co podkreślam , a nie wyznań !), a mianowicie - łacińskiego , greckiego i ormiańskiego. Stąd trzy katedry.
Nie dotyczyło to w żadnym wypadku prawosławia , czy tym bardziej heretyków.
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

17 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej