Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
17 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Lwów, Miasto, wciąż tkwiące w polskich sercach
     
milimetr
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 33
Nr użytkownika: 17.307

Magdalena
Zawód: student
 
 
post 7/05/2006, 19:08 Quote Post

Do niedawna polskie miasto,lecz pomimo że należy do Ukrainy mieszka w nim nadal sporo Polaków,a wilu z nas właśnie z tamtych okolic wowodzi swoje korzenie. Lwów jest nierozerwalnie złączony z naszym krajem. Interesują mnie wszelkie informacje na temat tego miasta, a szczególnie walki o Lwów w 1918 roku i Orlęta Lwowskie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
syrenka
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 555
Nr użytkownika: 6.375

 
 
post 8/05/2006, 1:04 Quote Post

To może wycieczka do biblioteki? Jest bardzo dużo albumów i opracowań o Lwowie, z tego co wiem...

Ale przypomniałam i się też piękna historia - mój nieżyjący już niestety krewny, na początku lat 50-tych jechał służbowo do Lwowa (to był okres szczególnej izolacji na dzisiejszej granicy pol-ukr.), zaparkował gdzies samochodem z polskimi - wiadomo - numerami, załatwił to co miał, a kiedy wrócił - na masce samochodu leżał bukiet biało-czerwonych kwiatów... Wujek mówił, że w życiu nie był tak wzruszony jak wtedy - chłop jak dąb - ale płakał wtedy szczerze...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
milimetr
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 33
Nr użytkownika: 17.307

Magdalena
Zawód: student
 
 
post 23/05/2006, 19:02 Quote Post

QUOTE(syrenka @ 8/05/2006, 2:04)
To może wycieczka do biblioteki? Jest bardzo dużo albumów i opracowań o Lwowie, z tego co wiem...
*



Życzę powodzenie, gdy masz szukać czegoś więcej o Orletach Lwowskich. Znajdziesz coś o Petrykiewiczu czy Bitchanie, ale o jakiś innych Orlątkach ciężko coś więcej znaleźć. Przynajmniej u mnie w MBP.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
syrenka
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 555
Nr użytkownika: 6.375

 
 
post 29/05/2006, 20:10 Quote Post

Wiesz, tak się przypadkiem składa, że mam album o cmentarzu Orląt Lwowskich, dośc dobrze opracowany. Więc jakieś materiały mam, ale nie na oddanie, niestety.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
indigo
 

Ad maiorem Historycy.org gloriam!
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 4.521
Nr użytkownika: 488

Stopień akademicki: magister
 
 
post 29/05/2006, 22:02 Quote Post

Oto przydatne linki :

http://brozbar16.webpark.pl/

http://www.suputnyk.site.pl/index.php

http://www.kresy.cc.pl/lwow/

http://lwow.wschod.info/index/index.php
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Filip II
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.011
Nr użytkownika: 3.493

 
 
post 27/06/2006, 19:44 Quote Post

QUOTE
a kiedy wrócił - na masce samochodu leżał bukiet biało-czerwonych kwiatów...

Rzeczywiście piękna historia, byłem przekonany, że samochodu z polskimi numerami już nie było, lub był ale bez okien i foteli wink.gif

Lwów to piękne miasto, przesiąknięte polskością, ale już chyba nikt nie ma wątpliwości, że Lwów polski nigdy nie będzie. Lwowiacy odnoszą się do Polaków najczęściej życzliwie, chyba że napotka się dość liczną w tym mieście ludność o skłonnościach nacjonalistycznych co może skończyć się nie ciekawie...

Bo gdzie jeszcze ludziom tak dobrze jak tu, tyyyyylkooo weeee Lwoooowii!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Konstanthinos
 

Basileus kai Autokrator ton Romaion
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.927
Nr użytkownika: 14.581

K.
Stopień akademicki: student historii
Zawód: Basileus Oikumene
 
 
post 27/06/2006, 19:53 Quote Post

QUOTE
Lwów to piękne miasto, przesiąknięte polskością, ale już chyba nikt nie ma wątpliwości, że Lwów polski nigdy nie będzie.


rolleyes.gif ohmy.gif happy.gif

Nie mówmy "hop", póki nie przeskoczymy...

Zbierajmy podpisy pod petycją "Lwów do Polski"
happy.gif tongue.gif blink.gif worthy.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
tuxman
 

Hetman Polny imć Onufry Zagloba w służbie Forum!
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.264
Nr użytkownika: 4.809

 
 
post 21/07/2006, 10:49 Quote Post

Wiecie co? A ja myślę, że Lwów funkcjonuje już TYLKO na zasadzie rzewnych wspomnień w umyslach wymierającego pokolenia?
Który z dzisiejszych mlodych ludzi planuje/planowal wybranie się tam na wycieczkę? Na wycieczki jeździ się na Mazury, w góry, nad morze lub na Kanary... dry.gif

Lwów nie jest w modzie. Co najwyżej jest jakimś stetryczalym biadoleniem dziadka lub babci. Nawet nie wiem, czy zeszloroczny festiwal kultury Lwowa - wniósl coś mlodym Polakom.

Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 21/07/2006, 11:11 Quote Post

QUOTE(tuxman @ 21/07/2006, 11:49)
Wiecie co? A ja myślę, że Lwów funkcjonuje już TYLKO na zasadzie rzewnych wspomnień w umyslach wymierającego pokolenia?
Który z dzisiejszych mlodych ludzi planuje/planowal wybranie się tam na wycieczkę? Na wycieczki jeździ się na Mazury, w góry, nad morze lub na Kanary...  dry.gif

Lwów nie jest w modzie. Co najwyżej jest jakimś stetryczalym biadoleniem dziadka lub babci. Nawet nie wiem, czy zeszloroczny festiwal kultury Lwowa - wniósl coś mlodym Polakom.

Pozdrawiam
*



no nie wiem czy moje otoczenie klasyfikuje się do mlodych ludzich, ale nie tylko na Lwów ale całe kresy jesyt zaointeresowanie (np. na górskie wyprawy w Gorgany). Wciąż oczywiście takie wycieczki mają charakter pionierski w związku z bazą (a raczej ich brak) turystycznej. Sprawę załątwia się przez prywatne kontakty (a są oone coraz szersze związane ze studiowaniem Polaków i Ukraińców w Polsce) - ale i tu trzeba się liczyć z limitowanie wody itp.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Angelus
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 133
Nr użytkownika: 431

 
 
post 22/07/2006, 16:18 Quote Post

QUOTE
Wiecie co? A ja myślę, że Lwów funkcjonuje już TYLKO na zasadzie rzewnych wspomnień w umyslach wymierającego pokolenia?

To kwestia promocji miasta, ktora podobnie jak baza turystyczna jest zaniedbana Ja z kolei zauwazylem ze ta moda na Lwow sie raczej nasila-przynajmniej w Krakowie. Z samej uczelni moglem do Lwowa w ubieglym roku akademickim wyjechac z 5 razy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
XYZ2000
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 46
Nr użytkownika: 19.782

Zawód: uczen
 
 
post 26/08/2006, 20:08 Quote Post

"Wiecie co? A ja myślę, że Lwów funkcjonuje już TYLKO na zasadzie rzewnych wspomnień w umyslach wymierającego pokolenia?
Który z dzisiejszych mlodych ludzi planuje/planowal wybranie się tam na wycieczkę? Na wycieczki jeździ się na Mazury, w góry, nad morze lub na Kanary... "

Ja zaliczam się do młodych ludzi i bardzo chciałbym zwiedzić całe Kresy Wschodnie.
I mam nadzieje, że dożyje czasów kiedy te tereny powrócą do Polski, do której to powinny należeć.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
T34
 

Banita
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 785
Nr użytkownika: 14.339

 
 
post 26/08/2006, 22:22 Quote Post

QUOTE(XYZ2000 @ 26/08/2006, 21:08)
I mam nadzieje, że dożyje czasów kiedy te tereny powrócą do Polski, do której to powinny należeć.
*


Tak samo może powiedzieć Węgier o Chorwacji, Niemiec o Ziemiach Odzyskanych, Meksykanin o Teksasie...
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
XYZ2000
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 46
Nr użytkownika: 19.782

Zawód: uczen
 
 
post 27/08/2006, 1:22 Quote Post

"Tak samo może powiedzieć Węgier o Chorwacji, Niemiec o Ziemiach Odzyskanych, Meksykanin o Teksasie..."

A kto im zabrania tak mówić? Niech mówią, ja mogę, oni mogą, wszyscy mogą.
A co do Ziem Odzyskanych i Kresów Wschodnich to wolałbym Polske Kresami Wschodnimi, w granicach z 1937 roku. To była Polska, a nie ten jednonarodowy kraj. Może kiedyś nastąpi ogólnoeuropejski powrót do Granic z 1937 roku, ale się wtedy będzie działo.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Rothar
 

Primus Lictor
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.682
Nr użytkownika: 176

Krzysztof Bylinowski
Stopień akademicki: mgr nauk ekonom.
 
 
post 27/08/2006, 1:34 Quote Post

QUOTE(tuxman @ 21/07/2006, 11:49)
Wiecie co? A ja myślę, że Lwów funkcjonuje już TYLKO na zasadzie rzewnych wspomnień w umyslach wymierającego pokolenia?
Który z dzisiejszych mlodych ludzi planuje/planowal wybranie się tam na wycieczkę? Na wycieczki jeździ się na Mazury, w góry, nad morze lub na Kanary...  dry.gif

Lwów nie jest w modzie. Co najwyżej jest jakimś stetryczalym biadoleniem dziadka lub babci. Nawet nie wiem, czy zeszloroczny festiwal kultury Lwowa - wniósl coś mlodym Polakom.
*



Też byłem we Lwowie, jak też zresztą w Kamieńcu Podolskim, Buczaczu, Żółkwi i Zbarażu. Była tam zresztą (każdy oddzielnie) niemal cała moja najbliższa rodzina. I bynajmniej nie uważam się za stetryczałego dziada. Mam szczerą nadzieję, że tak nie jest w istocie.

Podobno z roku na rok Ukraina staje się piękniejsza, są w końcu środki na restaurowanie zabytków. W następnych latach moda z pewnością na "Kierunek - Wschód" będzie rosła. To samo jeśli chodzi o pozostałych mieszkańców Europy.

BTW: w "TVN24" podawano, że według rankingu miast Kraków jest trzecim, najpiękniejszym miastem w Europie. I bije na ten przykład Paryż. Skoro Polska staje się popularna wśród turystów, to za kilka lat tym śladem pójdzie Ukraina.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
XYZ2000
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 46
Nr użytkownika: 19.782

Zawód: uczen
 
 
post 27/08/2006, 10:48 Quote Post

A ostatnio podawali w telewizorze, że cały Lwów remontują na obchody załorzenia miasta.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

17 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej