Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Populacja Grodów Czerwieńskich, dawniej i dziś
     
Paweł Gajtkowski
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.032
Nr użytkownika: 2.023

 
 
post 17/01/2016, 21:49 Quote Post

Dzięki za obszerne wyjaśnienie; jeśli dobrze zrozumiałem wynika z tego, że "powieka nordyczna" (czyli fałda zewnętrzna) na słowiańszczyźnie nie jest żadną przesłanką do stwierdzenia jakichkolwiek domieszek genetycznych w ostatnim tysiącleciu. Wprawdzie panie ze zdjęć mają urodę bardziej mongoloidalną (laponoidalną?) - ciemne włosy, silna fałda zewnętrzna przechodząca w środkową/fałda wewnętrzna - ale poza nimi w Grabowcu i w ogóle na chełmszczyźnie przeważa fałda zewnętrzna. Także u Kolberga w "Chełmskiem" z 1 poł. XIX w znaleźć można uwagi o tym, że:

QUOTE
Mniej daleko okazuje się tu ciemnowłosych i czarnookich


oraz:

QUOTE
Cera ich zwykle blada i śniada [...] czasem jednak pomiędzy niemi zabłyśnie niewiedzieć zkąd smagła i hoża dziewoja o ładnych rysach i oczach wymownych


Rozumiem więc, że cechy widoczne na zdjęciach obu pań były egzotyczne także w XIX w., w związku z czym trudno uznać je za na tyle powszechne, by na ich podstawie formułować jakieś wnioski o wyglądzie - a już tym bardziej pochodzeniu - ogółu mieszkańców ziemi chełmskiej w minionych wiekach.




 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
Domen
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 9.437
Nr użytkownika: 14.456

Tomenable
 
 
post 29/01/2016, 0:43 Quote Post

Ciekawe jaka była/jest średnia wartość "Mongol-index" w populacji Grodów Czerwieńskich?

W linku niżej studium antropologiczne dotyczące Finów, ale znalazłem w nim bardzo ciekawą rzecz dotyczącą Austriaków (nie spodziewałem się u nich takiej cechy, jak również nie spodziewałem się tak wielkiej różnicy między Austriakami a Niemcami).

Patrz "The Degree of Facial Flatness" - strony 6 do 10 z 33:

http://mankindquarterly.org/sample/niskane...iccorrected.pdf

QUOTE
The Volga-Finnic-speaking Mordvians (39.4%) and Austrians (32.4%) have the flattest faces in Europe


Gdzie 39.4% i 32.4% to wartość tzw. "Mongol-index". Mordwini oraz Austriacy mają najbardziej płaskie twarze w Europie (dodajmy, że im bardziej płaskie, tym większe podobieństwo do Mongoloidów - najmniej płaskie mają mieszkańcy Wysp Brytyjskich, wartość 12.9%).

Bardziej mnie jednak zdziwiła różnica między Niemcami (16.7% czyli blisko Brytyjczyków) i Austriakami (aż 32.4%).

Dlaczego twarze niemieckie są bliższe brytyjskim i irlandzkim, a austriackie bliższe mordwińskim ???
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
Paweł Gajtkowski
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.032
Nr użytkownika: 2.023

 
 
post 29/01/2016, 17:33 Quote Post

QUOTE(Domen @ 29/01/2016, 0:43)
Ciekawe jaka była/jest średnia wartość "Mongol-index" w populacji Grodów Czerwieńskich?
*


O ile istotna w "Mongol-index" jest kwestia nosa (a chyba jest, wnioskując z oglądanych na wiki zdjęć Buriatów i księcia Karola), to dla Chełmszczyzny charakterystyczne są nosy raczej wydatne. Kolejne dwa przykłady z grabowiec.com.pl("Grabowiecki słownik biograficzny"), które wydają mi się dość reprezentatywne:
Załączony obrazek
Załączony obrazek
Co więcej, Kolberg w "Chełmskiem" podaje, że:
QUOTE
Lud, okolice Chełma i Sawina zamieszkujący, ma po większej części włosy jasne lub kasztanowe, oczy siwe lub niebieskie [...] w Serniawach, Chutczu, Petryłowie i Kulczynie [...] więcej jest brunetów niż blondynów, w Tarnowie zaś,  Świerczowie, Hańsku, przeciwnie.

Wygląda na to, że w XIX wieku na Chełmszczyźnie populacja wśród Rusinów (wyglądu "Mazurów", czyli tamtejszych ówczesnych Polaków, Kolberg już tak dokładnie nie opisał sad.gif) była mniej więcej w połowie jasnowłosa. Taki wysoki procent blondynów wydaje mi się podejrzanie wysoki jak na nowożytną Polskę - czy na Ruś, skoro mowa o kulturowo-etnicznym pograniczu. Może to te gockie geny z zamieszczonej przez Ciebie mapki confused1.gif


QUOTE(Domen @ 29/01/2016, 0:43)
Bardziej mnie zdziwiła różnica między Niemcami (16.7% czyli blisko Brytyjczyków) i Austriakami (aż 32.4%).
*


Jeśli wartość N, czyli sample sizes (German 28, Austria 61) oznacza ilość czaszek pomierzonych wśród przedstawicieli danego narodu, to pojawia się podejrzenie, że próbka była zbyt mała, by być reprezentatywna. Być może, gdyby była dwa razy większa, to i średnia dla Niemców uległa by obniżeniu (a choćby i dwukrotnemu, kto wie?).

Ten post był edytowany przez Paweł Gajtkowski: 29/01/2016, 17:43
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
kmat
 

Podkarpacki Rabator
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 10.054
Nr użytkownika: 40.110

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 29/01/2016, 22:47 Quote Post

Austria to może jakieś pozostałości po Hunach i Awarach?
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
Domen
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 9.437
Nr użytkownika: 14.456

Tomenable
 
 
post 31/01/2016, 18:57 Quote Post

QUOTE("Paweł Gajtkowski")
Może to te gockie geny z zamieszczonej przez Ciebie mapki


Nie wiem czy to gockie, czy po prostu wspólny substrat.

To są zasadniczo geny prehistorycznych łowców-zbieraczy z Gotlandii sprzed kilku tysięcy lat - możliwe, że podobne genetycznie grupy łowców żyły wówczas zarówno na południe od Bałtyku, jak też na Gotlandii. Przodkowie Polaków mogli później część z tamtych łowców-zbieraczy zasymilować.

QUOTE("Paweł Gajtkowski")
Była mniej więcej w połowie jasnowłosa. Taki wysoki procent blondynów wydaje mi się podejrzanie wysoki jak na nowożytną Polskę


Co to znaczy "jasnowłosa" - czy to tylko blondyni? Brunetów w Polsce jest chyba niewielu. Większość to szatyni, czyli włosy raczej jasne.

QUOTE("Paweł Gajtkowski")
Być może, gdyby była dwa razy większa, to i średnia dla Niemców uległa by obniżeniu (a choćby i dwukrotnemu, kto wie?).


Obniżeniu? Chyba podwyższeniu. To Austriacy mają dwukrotnie wyższą średnią niż Niemcy (przy większej próbie badawczej).

QUOTE(kmat @ 29/01/2016, 22:47)
Austria to może jakieś pozostałości po Hunach i Awarach?


Co ciekawe Norwegowie też mają sporo wyższą wartość Mongol-index od Niemców a nawet Szwedów:

http://s10.postimg.org/hnu3ihb15/Mongol_Index.png

user posted image

Ten post był edytowany przez Domen: 31/01/2016, 19:06
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
Paweł Gajtkowski
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.032
Nr użytkownika: 2.023

 
 
post 1/02/2016, 23:43 Quote Post

QUOTE(Domen @ 31/01/2016, 18:57)
Co to znaczy "jasnowłosa" - czy to tylko blondyni? Brunetów w Polsce jest chyba niewielu. Większość to szatyni, czyli włosy raczej jasne.

Rzeczywiście opis Kolberga nie jest tu zbyt precyzyjny i nie można wykluczyć, że traktuje on "kasztanowatych" jako "blondynów", choć z dzisiejszego punktu widzenia nie ma to przecież sensu. Być może u włościan-szatynów włosy ulegały rozjaśnieniu pod wpływem długotrwałego przebywania na słońcu podczas prac polowych? Dziś słownik jasno podaje, że "szatyn" to "mężczyzna o ciemnych (kasztanowatych) włosach", co zupełnie nie pasuje do kolbergowskiej opozycji "jasnowłosi lub kasztanowaci" kontra "ciemnowłosi":
QUOTE
Lud, okolice Chełma i Sawina zamieszkujący, ma po większej części włosy jasne lub kasztanowe, oczy siwe lub niebieskie [...]. Mniej daleko okazuje się tu ciemnowłosych i czarnookich.


Brunetów i brunetek rzeczywiście nie spotkałem zbyt wiele na Chełmszczyźnie. A żeby było śmieszniej, jednym z nielicznych wyjątków jest kruczoczarnowłosy i czarnooki żeński potomek... niemieckich kolonistów z XIX w.
QUOTE(Domen @ 31/01/2016, 18:57)
Obniżeniu? Chyba podwyższeniu. To Austriacy mają dwukrotnie wyższą średnią niż Niemcy (przy większej próbie badawczej).

Pardon, czeski błąd sad.gif. Oczywiście tak, chodziło o podwyższenie średniej dla Niemców.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
Domen
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 9.437
Nr użytkownika: 14.456

Tomenable
 
 
post 2/02/2016, 0:30 Quote Post

Ja pisząc szatyni właściwie miałem na myśli wszystkie odcienie brązu, nie tylko włosy kasztanowate.

Włosy jasnobrązowe są już bez wątpienia zaliczane do włosów jasnych. Ciemnobrązowe za to do ciemnych.

QUOTE
żeby było śmieszniej, jednym z nielicznych wyjątków jest kruczoczarnowłosy i czarnooki żeński potomek... niemieckich kolonistów z XIX w.


W jakim sensie potomek niemieckich kolonistów?

Tylko po nazwisku pochodzenia niemieckiego - czy też przez dwa stulecia koligowali się małżeńsko wyłącznie z innymi Niemcami?

Jeśli takowy 100% Niemiec kolonista ożenił się z 100% Polką w roku 1850, to jego syn jest 50% genetycznie Polakiem. Gdy ten syn ożeni się z Polką w 1875, wnuk jest już w 75% genetycznie Polakiem. Gdy wnuk ożeni się w 1900 z Polką, prawnuk jest już w 87.5% genetycznie Polakiem. Ten prawnuk wychodząc w 1925 za Polkę ma syna będącego w 93.75% Polakiem. Ów praprawnuk w 1950 znowu znajdzie sobie polską żonę - potomstwo będzie w 96.875 procentach Polakami. Jego kolejny męski potomek w roku 1975 roku spłodzi dziecko z Polką - będzie ono już w mniej więcej 98.4375 procentach genetycznie Nie-Niemcem.

Więc jaki związek może mieć kolor włosów z posiadaniem jednego Niemca w drzewie genealogicznym w XIX wieku ??? Żaden.

Chyba, że akurat geny kodujące kolor włosów odziedziczyła z tego jednego i pół procenta genów po przodku Niemcu.

Na co statystycznie szansa jest niewielka.

Ten post był edytowany przez Domen: 2/02/2016, 0:39
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
Domen
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 9.437
Nr użytkownika: 14.456

Tomenable
 
 
post 2/02/2016, 20:01 Quote Post

Klasyfikacja kolorów włosów według skali Fischer-Sallera:

http://antropologia-fizyczna.pl/antropomet...a/wlosow-kolory

Definicje:

Jasny blond: odcienie od A do E.
Blond: odcienie od F do L.
Ciemny blond: odcienie od M do O.

Dalej masz brązowe, potem czarne, na końcu odcienie rude / rudawe:

Włosy kruczoczarne to odcień Y:

user posted image
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
Paweł Gajtkowski
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.032
Nr użytkownika: 2.023

 
 
post 3/02/2016, 0:32 Quote Post

QUOTE(Domen @ 2/02/2016, 0:30)
W jakim sensie potomek niemieckich kolonistów?

Tylko po nazwisku pochodzenia niemieckiego - czy też przez dwa stulecia koligowali się małżeńsko wyłącznie z innymi Niemcami?
*


Po nazwisku przede wszystkim. Jak podaje Jerzy Doroszewski w pracy: "Mniejszość niemiecka na Chełmszczyźnie w latach 1918-1939":
QUOTE
Zwarty charakter osadnictwa pozwalał na prowadzenie odmiennego stylu życia i bytowania w ramach własnego środowiska. Stało się niemal obowiązującą normą zawieranie związków małżeńskich we własnym kręgu, podobnie utrzymywanie życia rodzinnego, towarzyskiego i religijnego

Miejscowość, w której mieszka wspomniana pani, posiadała w roku 1921 ok. 2/3 ludności niemieckiej, ok. 1/3 żydowskiej i mniej niż 10% ludności polskiej. W sąsiedniej wsi ewangelików było wtedy 50% - tak więc sądzę, że istnieje spore prawdopodobieństwo, że wśród przodków wspomnianej pani był więcej niż jeden Niemiec. Jednocześnie wydaje mi się nieprawdopodobne, by kolor jej włosów i oczu pochodził od niemieckiej części rodziny. Być może wspomniane cechy dziedziczone są po linii żeńskiej, skoro wszystkie dzieci owej pani kolor włosów i oczu mają po niej, nie zaś po ojcu. Czy włosy te miały odcień granatowy (jak na załączonym zdjęciu próbek włosów) już dzisiaj nie pamiętam, ale zapamiętałem je jako bardzo czarne - nie zaś ciemne, czy ciemnobrązowe.
A skoro mowa o powyższych próbkach włosów, to miałbym problem, by wskazać na nim barwę włosów większości znanych mi osób z rejonu Chełmszczyzny, która wydaje się być, jakby to powiedzieć... może: płowo-bura, albo myszata?

Przy okazji wrzucę kilka zdjęć z Hrubieszowa, gdzie również widać silną zmarszczkę nakątną zewnętrzą, w dodatku sprzed II WŚ i związanego z nią fermentu demograficzno-genetycznego:
user posted image

user posted image
Zdjęcia pochodzą ze strony http://hrubieszow.archiwa.org/
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
Domen
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 9.437
Nr użytkownika: 14.456

Tomenable
 
 
post 8/02/2016, 2:03 Quote Post

Znalazłem taką stronę:

Po rosyjsku: http://www.xpomo.com/ruskolan/rasa/phenotype_01.htm

Po angielsku: http://translate.google.com/translate?sl=r...henotype_01.htm

 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
Paweł Gajtkowski
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.032
Nr użytkownika: 2.023

 
 
post 9/02/2016, 15:00 Quote Post

Typy z podanej strony nie uderzają mnie jako bardzo podobne do chełmszczan z zamieszczanych tu fotografii i dość trudno jest wskazać najbardziej zbliżony do nich wariant. Silna fałda zewnętrzna występuje na xpomo.com jedynie u "Lappidów" i u "Wschodnich Baltidów" (jako "mongolski kształt oczu" stanowiący domieszkę od "Lappidów"). Poza tym średnie epicanthusy np. u "Subnordidów" i "Północnych Alpinoidów" (Borreby). Z opisu występowania bardziej do chełmszczyzny pasuje "Subnordid". Ale czy wówczas nie byłoby tak, że procent ludności posiadających silną fałdę zewnętrzną powinien być mniej więcej równy na terenie całego kraju? A tymczasem moje subiektywne wrażenie jest takie, że na Chełmszczyźnie ten odsetek jest wyższy niż w zachodniej części Lubelszczyzny. Średnia dla Polski jeśli chodzi o silną fałdę (podaję za:http://antropologia-fizyczna.pl) to 16%:

Fałda
Mężczyźni Kobiety
brak 24,92% 23,36%
słaba 28,53% 26,52%
średnia 28,21% 26,52%
silna 15,69% 17,46%
kątowa 1,58% 3,16%
mongolska 0,66% 0,33%%
semicka 0,42% 0,99%

Moim zdaniem chełmskie ją zawyża. Wyrażałem już tutaj przypuszczenie, że polityka przesiedleńcza Rurykowiczów może mieć z tym coś wspólnego - Jarosław Mądry przesiedlił "mnóstwo Lachów" z terenu Grodów Czerwieńskich na niezasiedlone wcześniej Porosie (na lewym brzegu rzeki Rosi). W ich miejsce sprowadził swoich kolonistów - ale skąd i jakich, to chyba nie wiadomo. Pewnie nie byli to wolni stepowcy, przywiązani do koczowniczego bądź półosiadłego trybu życia. Ale czy nie mogli to być stepowcy-jeńcy? Pewnie mogli, choć rzecz jasna, że nie musieli.

Z tego też powodu zainteresowało mnie jak kształtuje się wygląd ludności na wschód od Buga. I okazało się, że jeśli włączyć jakiś filmik na youtubie typu: "klasyczni Ukraińcy", to większość z nich ma epicanthus zewnętrzny. Znalazłem również stronę ze zdjęciami czerwonoarmistów z podanymi miejscami urodzenia i muszę tu zauważyć, że przeglądając widoczne na nich typy antropologiczne miałem silne wrażenie, że odsetek mężczyzn posiadających fałdę zewnętrzną był na terenie ZSRR jeszcze wyższy niż na Chełmszczyźnie. W niektórych obwodach na ponad połowie zdjęć panowie mają tego właśnie typu urodę i trudno oprzeć się wrażeniu, że stanowi ona cechę charakterystyczną dla stepowego pogranicza (w obwodzie moskiewskim czy na Białorusi tych fałd widać zdecydowanie mniej).

Np. tak wygląda chłopak, który urodził się na terenach dawnej ruskiej Siewierszczyzny (okolice Briańska) i posiada nazwisko wskazujące na tatarskie pochodzenie rodu (Tatarinow):

user posted image

A tak wygląda pan urodzony pod Omskiem (kazachskie pogranicze ZSRR):

user posted image

Pierwszy z przykładów torpeduje tezę wyczytaną w sieci na stronach ukraińskiego podręcznika do historii, że stepowcy nie osiedlali się na Rusi na stałe, tylko zaraz wracali na step, w związku z czym więcej zostawili po sobie nazewnictwa miejscowego (typu: Kara-baczyn) niż genów.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
Domen
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 9.437
Nr użytkownika: 14.456

Tomenable
 
 
post 10/02/2016, 13:39 Quote Post

QUOTE("Paweł Gajtkowski")
Typy z podanej strony nie uderzają mnie jako bardzo podobne do chełmszczan z zamieszczanych tu fotografii i dość trudno jest wskazać najbardziej zbliżony do nich wariant. Silna fałda zewnętrzna występuje na xpomo.com jedynie u "Lappidów" i u "Wschodnich Baltidów"


Jest jeszcze np. typ "Zachodnio Turański" ("West Turanid"), który autorzy nie wiedzieć czemu zakwalifikowali do Azjatów:

Po rosyjsku: http://www.xpomo.com/ruskolan/rasa/phenotype_03.htm

Po polsku: http://translate.google.com/translate?sl=r...VO9IOeh4FhRJ3_g

user posted imageuser posted image

Jeszcze "Pamirydzi" :

user posted image

Ten post był edytowany przez Domen: 10/02/2016, 13:52
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
Domen
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 9.437
Nr użytkownika: 14.456

Tomenable
 
 
post 11/02/2016, 15:48 Quote Post

QUOTE(Paweł Gajtkowski @ 9/02/2016, 15:00)
Typy z podanej strony nie uderzają mnie jako bardzo podobne do chełmszczan z zamieszczanych tu fotografii


Pawle, a może któryś z typów z tej strony (niektóre się powtarzają, ale w większości są tu inne typy niż na tamtej stronie):

http://embartanitipusok.blog.hu

http://translate.google.com/translate?sl=h...tipusok.blog.hu

http://translate.google.com/translate?sl=h...tipusok.blog.hu
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
Paweł Gajtkowski
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.032
Nr użytkownika: 2.023

 
 
post 15/02/2016, 14:19 Quote Post

Może gdyby zmieszać Kelet-europid i Elő-szláv, to wyszedłby taki Chełmszczanin jak na zdjęciach, choć niezmiernie trudno to określić za pomocą komputerowo porozciąganych zdjęć młodych i gładkich osobników, w większości jak z żurnala (gdy tymczasem cała Ściana Wschodnia z żurnala nie jest - i bardzo dobrze smile.gif).

A skoro już o ilustracjach zdjęciowych z okrytej niesławą i pozamykanej na cztery spusty (podobno wraz z jej autorem) strony humanphenotypes.com (skąd pochodzą zdjęcia zamieszczone na węgierskiej stronie), to autor owych "morphsów" na zadane samemu sobie pytanie:
QUOTE
What methods were used to create the phenotype morphs?

udziela takiej odpowiedzi:
QUOTE
All in all, the approach used here currently does not meet scientific standards.

Tak więc czy jest sens męczyć oczy confused1.gif

Przy okazji wrzucę opis wyglądu ludów sąsiadujących z Chełmszczyzną (Mazurów, Poleszuków i Białorusinów) z roku 1863 (w tekście mowa o guberni grodzieńskiej):

QUOTE
Włościanie części północnej, Czarnorusini, są wzrostu wyższego niż średni, składu ciała krzepkiego i regularnego, oczów siwo-niebieskich, twarzy podługowatej, nosa orlego, włosów jasno-rusych [...] Mowa ich białoruska.
Poleszuki w południowej części, wzrostu zwykle 2 arszynów 6 werszków, składu ciała krzepkiego; twarzy smagłej, oczów ciemnosiwych, włosów ciemno-rusych [...] Mowa ich pińsko-wołyńska.

Bużanie mają takiż owal twarzy [EDIT: w oryginale mowa jest o "takich samych rysach twarzy"; z kontekstu wynika że porównuje się ich do Czarnorusinów - orli nos i podługowata twarz - a nie Poleszuków], ale cerę białą, wzrost wyższy niż średni.

Podlasianie ruskiego pochodzenia mają twarz okrągłą, smagłowatą, nos prosty, oczy czarne, rzadko niebieskie, spojrzenie przygnębione, włosy ciemnoruse[...].

Podlasianie polskiego pochodzenia, Mazury, wzrostu wysokiego, składu ciała krzepkiego i regularnego, oczów siwych i niebieskich, nosa prostego, rzadko zadartego


Za: Бобровский Павел Осипович, Материалы для географии и статистики России, собранные офицерами Генерального штаба. Гродненская губерния. Tłum. Oskar Kolberg.

Słowniczek:
rusy (русый) - to jasnobrązowy z odcieniem szarym lub żółtym (najbliższym polskim odpowiednikiem wydaje mi się złożenie: "płowo-bury", skoro "bury" to: "ciemnoszary z odcieniem brunatnym", a "płowy" to: "żółty z odcieniem szarym").

Czarna Ruś - dzisiejsza środkowa Białoruś.

1 arszyn = 16 werszków = 28 cali = 71 cm

Bużanie - być może chodzi tu o całą ludność zasiedlającą prawy brzeg Bugu między Włodawą a Drohiczynem.

Co do smagłości, ciekawe, że powyższy autor nie wspomina o niej przy opisie Tatarów (poprzestając na: "regularnych, wyrazistych rysach twarzy").

Ten post był edytowany przez Paweł Gajtkowski: 15/02/2016, 14:26
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
Domen
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 9.437
Nr użytkownika: 14.456

Tomenable
 
 
post 15/02/2016, 19:44 Quote Post

QUOTE
Przy okazji wrzucę opis wyglądu ludów sąsiadujących z Chełmszczyzną (Mazurów, Poleszuków i Białorusinów) z roku 1863


A masz jakieś dobre opisy wyglądu ludności Polski południowo-zachodniej - Górny Śląsk, Śląsk Cieszyński, zachodnia Małopolska, polska Orawa, polski Spisz, zachodni Górale - te okolice? Interesują mnie różnice w wyglądzie między południowo-wschodnią a południowo-zachodnią częścią. Ja jestem z Wielkopolski (a przodkowie częściowo z "Provinz Posen", częściowo z "Westpreussen") i wydaje mi się, że południowcy faktycznie wyglądają od nas trochę inaczej, ale ciężej mi wychwycić różnice między zachodnią i wschodnią częścią. Wśród Ślązaków i zachodnich Małopolan, zdaje się, jest stosunkowo dużo czarnowłosych.

=================

Edycja:

Założyłem osobny temat: http://www.historycy.org/index.php?showtopic=138028

Ten post był edytowany przez Domen: 15/02/2016, 22:20
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

3 Strony < 1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej