Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Jasło 1939-1960
     
jaślanka
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 88
Nr użytkownika: 90.028

 
 
post 20/08/2014, 13:51 Quote Post

Czołem.
Znalazłam w necie pdf ciekawej książki. Linka nie podaję, bo nie wiem, czy powinnam (tzn. nie wiem, czy Autorzy książki zyczyliby sobie, by ludzie czytali z netu a nie kupili smile.gif ).
Książka jest nt. historii Jasła w latach 1939 - 1960 i ma tytuł nomen omen 'Wspomnienia o Jaśle 1939-1960'. Zaczęłam czytać - wstrząsający opis przymusowego wysiedlenia miasta we wrześniu 1944. O ile wiem, wcześniej hitlerowcy zaczęli wysiedlać okoliczne wsie, wysiedlenia Jasła rozpoczęły się 13 września i do 18 września wszyscy miasto musieli opuścić pod karą rozstrzelania.
Linka nie podaję bo nie wiem, czy mogę, ale każdy, kto się zainteresuje bez problemu sam wygógla.
Nie wiem, czy dobrze 'ulokowałam' temat, może powinien być raczej w turystyce historycznej w dziale 'Podkarpackie', albo w jakims innym - jeśli tak, to proszę management forum o przeniesienie.

w 1944 wysiedlenie Jasła i okolicznych wiosek, kilka lat później Operacja 'Wisła', wcześniej wysiedlenia do ZSRR, a w tle szalejaca wojna - łatwo to tu nie było 'się ostać'.

Z poważaniem
Jaslanka
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Lwowiak
 

Granice nie są wieczne!
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.269
Nr użytkownika: 40.190

 
 
post 20/08/2014, 14:03 Quote Post

QUOTE
Znalazłam w necie pdf ciekawej książki. Linka nie podaję, bo nie wiem, czy powinnam (tzn. nie wiem, czy Autorzy książki zyczyliby sobie, by ludzie czytali z netu

A skąd w takim razie wiesz, że jak sama przeczytałaś to się nie obrazili?
No i po co go tam zamieścili jeśli nie chcą, chyba że ktoś inny wrzucił?
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.499
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 21/08/2014, 14:26 Quote Post

QUOTE(jaślanka @ 20/08/2014, 14:51)
Czołem.
Znalazłam w necie pdf ciekawej książki. Linka nie podaję, bo nie wiem, czy powinnam (tzn. nie wiem, czy Autorzy książki zyczyliby sobie, by ludzie czytali z netu a nie kupili smile.gif ).
Książka jest nt. historii Jasła w latach 1939 - 1960 i ma tytuł nomen omen 'Wspomnienia o Jaśle 1939-1960'. Zaczęłam czytać - wstrząsający opis przymusowego wysiedlenia miasta we wrześniu 1944. O ile wiem, wcześniej hitlerowcy zaczęli wysiedlać okoliczne wsie, wysiedlenia Jasła rozpoczęły się 13 września i do 18 września wszyscy miasto musieli opuścić pod karą rozstrzelania.
Linka nie podaję bo nie wiem, czy mogę, ale każdy, kto się zainteresuje bez problemu sam wygógla.
Nie wiem, czy dobrze 'ulokowałam' temat, może powinien być raczej w turystyce historycznej w dziale 'Podkarpackie', albo w jakims innym - jeśli tak, to proszę management forum o przeniesienie.

w 1944 wysiedlenie Jasła i okolicznych wiosek, kilka lat później Operacja 'Wisła', wcześniej wysiedlenia do ZSRR, a w tle szalejaca wojna - łatwo to tu nie było 'się ostać'.

Z poważaniem
Jaslanka
*




Na tym co się stało w Jaśle zaważyła geopolityka. Sąsiedniemu Krosnu się w dużej mierze upiekło, ze względu na kształt sowieckiej ofensywy. Jasło w przededniu bitwy dukielskiej było praktycznie nie bronione. Wybuch powstania słowackiego (notabene inspirowanego przez sowietów - ulotki, tajemnicze rozgłośnie, komunistyczna dywersja) zmienił kierunek ofensywy sowieckiej. Nie odrobiwszy lekcji z I Wojny skierowali atak na południe, zostawiając na flance Jasło. Dali Niemcom czas na umocnienie swych pozycji i na zrównanie miasta z ziemią.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
jaślanka
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 88
Nr użytkownika: 90.028

 
 
post 22/08/2014, 13:56 Quote Post

Jest takie powiedzenie - rabnij w stół a nożyce się odezwą.
Jakbym mogła, to bym zmieniła na: napisz cos na temat południowej Polski - to Carantuhill odpowie.
To nie jest ironia a szacunek dla wiedzy i zaintertesowań.
Do ad remu. Próbuje sobie wyobrazic ten chaos z roku 1947 w Jaśle - tu miasto w zasadzie martwe ale jakoś w 1947 stację dla Łemków zorganizowano - a tu wysiedlajają wsie, które zywiły i mogły nadal żywić. Boże, jaki to kryzys musiał wtedy być i jaki cios w społeczeństwo - z jednej strony 'odbudowa' a z drugiej kompletne odcięcie od chleba czy mleka. Co mieli jeść Jaślanie w 1947/48, skoro 'państwowa' opieka jeszcze była minimalna, a prywatną wysiedlono? Jak to wogóle przebiegało? Oczyma duszy widzę tylko płacz, lament i tragedię.
W mojej rodzinie najbliższej już ci najstarsi umarli - jest stara ciocia, ona coś tam pamięta, ale trzeba uważać, bo jest bardzo słaba. Jakieś powiedzmy 10 -15 lat temu zapytałam: a jak tu było z UPA - na co ona: a to było gdzieś w Bieszczadach, tu nie było UPA.

Z poważaniem
Jaślanka
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.499
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 22/08/2014, 15:57 Quote Post

CODE
Próbuje sobie wyobrazic ten chaos z roku 1947 w Jaśle - tu miasto w zasadzie martwe ale jakoś w 1947 stację dla Łemków zorganizowano - a tu wysiedlajają wsie, które zywiły i mogły nadal żywić.


Wysiedlenie trwało pół roku do stycznia 45 roku. Wysiedlono wsie od wschodniej strony Wisłoki, niektóre całkiem niedaleko, o np do Lisowa czy do Osobnicy. Jasło w 45 roku było tak zniszczone, że zastanawiano się całkiem poważnie nad jego przeniesieniem na zachód - jego odbudowa nie była udana, Jasło z przed 45 a to z 50 to dwa różne miasta. Jeśli chodzi o ludność to nie wszyscy wrócili, mnóstwo ludzi wyjechało na zachód, kiedy zobaczyli co zostało z ich dobytku - wystarczą liczby: 16 tys w okresie wojny i jakiś tysiąc zaraz po. Mam nagranych trochę historii z tego okresu, może później to gdzieś wykorzystam.
Zbieram informacje z okresu bitwy dukielskiej - zdjęcia, wspomnienia, pamiątki. Zaraz po wojnie min, niewybuchów, czołgów, wraków samochodów, odłamków walało się pełno wszędzie. Znam historie jak jeszcze w latach 60-tych i 70-tych dzieci na choince wieszali granaty. Przypadków rozbrajania bomb na pęczki to znam na pęczki. W sumie ta dyskusja może być ciekawa, ale chyba nie o samej bitwie dukielskiej, bo o tym temat jest inny, ale o tym co się działo "na przedpolu". Front szedł od strony Tarnowca, jak mi się zdaje najcięższe walki były w kierunku na przełęcz dukielską tzn w kierunku na Umieszcz, Glinik, Łaski itd - tam nic nie zostało.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
jaślanka
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 88
Nr użytkownika: 90.028

 
 
post 22/08/2014, 18:51 Quote Post

Tak zupełnie nawiązuąc do tych strasznych czasów:
https://www.youtube.com/watch?v=fuMHHk27CEw
Głupia piosenka? Ale nie, bo jak człowiek tak pomysli głebiej, dalej - to boli. Ja to żadna humanistka, ale zaczęłam pisać - jakby to nazwać? - pieśń, odę, rymowankę. Na cześć Jaślan, którzy powrócili i Jasła - mojego biednego miasta. Dawne to dla mnie sprawy - ale trudno mi, wiedząc o tym, co było, nie ukłonić się.
Jak napiszę do konca, to zamieszczę.
Carantuhill, a może ty znasz jakiegoś 'filmowca'? Może jest nadzieja na dokument w publicznej a może nawet film czy serial - typu 'Dom'? Jakaś grupa na Jasło4U zbiera pieniądze na rekonstrukcję, ale może warto zrobić 'obok' coś na ten straszny temat?
Z poważaniem
Jaślanka
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
jaślanka
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 88
Nr użytkownika: 90.028

 
 
post 22/08/2014, 22:37 Quote Post

'zapałka ci drży, nielekko nam iść[B] (akurat skojarzenie z wypędzeniem z Jasła)
pijmy wino za kolegów
za tych, którym zawsze idzie nie tak
my co mamy ciepłą strawę i kąt
opinię jak łza, przepustkę na ląd
pijmy wino za kolegów, których jakiś bóg przeznaczył na złom (skojarzenie: Bóg Łemków - gdzie był?)
my co mamy mocne zdrowie jak skaut
nie czeka nas głód, nie grozi nam out
pijmy wino za kolegów - bo oni to my, a my - to już mgła
pijmy wino za kolegów...'

Wysiedlali nas - ludzi wysiedlanych. Były czasy, gdy: nieważne kim jesteś - masz się wynieść.
Boli bardzo. Nawet w kolejnym pokoleniu.
Z poważaniem
Jaślanka
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Szymon Jakubowski
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 94.950

Szymon Jakubowski
Zawód: dziennikarz
 
 
post 4/09/2014, 21:56 Quote Post

Tu są materiały ze strony Podkarpacka Historia:
http://podkarpackahistoria.manifo.com/jasl...lada-wyzwolenie
http://podkarpackahistoria.manifo.com/tak-umieralo-jaslo
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.499
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 8/09/2014, 7:00 Quote Post

CODE
Carantuhill, a może ty znasz jakiegoś 'filmowca'? Może jest nadzieja na dokument w publicznej a może nawet film czy serial - typu 'Dom'?


Znam i to on właśnie zbiera pieniądze na ten film smile.gif Na youtube znajdziesz parę filmów np o Głojscach o ich odbudowie w 46 roku. https://www.youtube.com/watch?v=HwY75Eag-LQ

CODE
Tu są materiały ze strony Podkarpacka Historia:
http://podkarpackahistoria.manifo.com/jasl...lada-wyzwolenie
http://podkarpackahistoria.manifo.com/tak-umieralo-jaslo


To jest ta linkowana wcześniej książka.

Jak już pisałem - Jasło miało pecha, gdyby nie powstanie słowackie i zmiana kierunku ofensywy (zresztą idiotycznie przygotowanej) zostałoby zajęte dużo wcześniej i uniknęłoby zniszczeń. Miało pecha, bo Niemcom dano czas na umocnienie pozycji i na wyburzenie miasta. Front stał na wschodnich opłotkach miasta, w przybliżeniu Rosjanie trzymali Jedlicze i Potakówkę, Niemcy Jasło, a teren pomiędzy nimi to była "ziemia niczyja". Przez pół roku.

A w ogóle kiedyś w Krośnie spotkałem dwie starsze panie, bliźniaczki. W ich rodzinnym domu w Osobnicy mieszkało kilka wysiedlonych rodzin. Do dziś utrzymują z nimi kontakt.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.499
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 20/01/2016, 21:10 Quote Post

A w ogóle Walter Gentz, autor pomysłu zniszczenia miasta, osoba która osobiście strzelała do Żydów np na przełęczy Hałbów, po wojnie wrócił do rodzinnego Düsseldorfu, gdzie był zarówno adwokatem, jak i uczestnikiem życia politycznego landu dry.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej