Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Nagrobek niewiadomego pochodzenia,
     
Nemah
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 12
Nr użytkownika: 52.472

Katarzyna
Stopień akademicki: mgr spec. troski
Zawód: bibliotekarz
 
 
post 10/08/2014, 13:57 Quote Post

Ignacy Trzciński sprzedał swoją wieś rodzinną Trzcinicę koło Ostrowa Wielkopolskiego wraz okolicą, a za zdobyte pieniądze kupił podupadłe miasteczko Zagórów wraz z dobrami zagórowskimi. Oczywiście musiał się wesprzeć kredytem. Było to w roku 1812.

Dobra zagórowskie nie przyniosły mu spodziewanych korzyści, a długi rosły i zmuszony został do sprzedaży części posiadanych ziem. Pierwszy fragment sprzedał w drodze licytacji już w 1827 bankierowi wrocławskiemu de Weigelowi. Ostatecznie rząd carski odebrał Trzcińskiemu cały majątek po powstaniu listopadowym, ponieważ oskarżono go o wspieranie polskich emisariuszy.

Faktycznie, w czasie powstania listopadowego dwaj synowie Ignacego dowodzili kompaniami w Gwardii Honorowej ( 2 kompania : por. Napoleon Trzciński oraz 4 kompania kpt. Edward Trzciński ). Dodatkowo Edward Trzciński był w grupie 17 belwederczyków, która śmiałym czynem z nocy 29 listopada 1830 zapoczątkowała powstanie.

Ignacy Trzciński był masonem, przynależał do „Sprawiedliwej i Doskonałej Loży św. Jana na Wschodzie Konina pod nazwiskiem Świątynia Pallas”.

user posted image

„Kaliskie Loże Wolnomularskie” Stanisław hr Małachowski-Łempicki

Znalazłam też taką informację: „Mieszkańcy Konina założyli niepodległościową lożę masońską zwaną „Świątynią Pallas”, a w czasie powstania 1830 r. formowano tutaj nowe oddziały wojskowe.” Link Turystyka Kulturowa nie grzebałam dalej, może się to potwierdzi . W każdym razie ponoć ta „Świątynia Pallas”, do której należał Ignacy Trzciński została rozwiązana w 1921 roku.

Co do Joanny Trzcińskiej – być może była ona po prostu matką Ignacego Trzcińskiego. Na tablicy brak jakichkolwiek informacji o dacie śmierci, tym bardziej narodzin. Jest za to wyraźnie zaznaczone: „Joannie ze Stabickich Trzcińskiej - syn”.

user posted image

user posted image

I ta piękna kolumna rodem ze świątyni Pallas Ateny… Z informacji jakie posiadamy: brak tej osoby w lokalnych aktach. Musiała umrzeć gdzieś indziej i nie wiadomo, czy w ogóle jest tutaj pochowana, czy jest to tylko obelisk upamiętniający tę kobietę.
Wracając zaś do imć Jezierskiego, od którego cała ta dyskusja się wzięła… Franciszek Bartłomiej Jezierski h. Nowina był w imieniu Karola Bogumiła Weigla [bankiera wrocławskiego] zarządcą Zagórowa i dóbr zagórowskich, zamieszkałym w dworze w Kopojnie. Czy mógł pełniąc podobną funkcję również u Trzcińskich, poprzednich właścicieli majątku? To możliwe, ale póki co, nic nie wiadomo. Jak na razie nie ma też potwierdzenia związków Franciszka Jezierskiego z wolnomularstwem.

Większość informacji tutaj zawartych otrzymałam od kolegi Jarosława Buziaka. Pozdrawiam smile.gif

Ten post był edytowany przez Nemah: 10/08/2014, 19:50
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
Nemah
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 12
Nr użytkownika: 52.472

Katarzyna
Stopień akademicki: mgr spec. troski
Zawód: bibliotekarz
 
 
post 11/08/2014, 14:47 Quote Post

Jestem coraz mocniej zaintrygowana!

Cóż, Myszaków brzmi znajomo. ;)My wcześniej rozpatrywaliśmy jeszcze wersję potencjalnej drugiej żony Ignacego.
Więc : Słubickich, a nie Stabickich - to tez możliwe.
Sporo jeszcze do doczytania!



Ten post był edytowany przez Nemah: 11/08/2014, 14:54
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
Marcin Ostoja
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 40
Nr użytkownika: 82.785

Marcin
 
 
post 14/08/2014, 23:12 Quote Post

Troszkę nie na temat. Drogi Lenniak, przejdź się dokładniej na Lubelski cmentarz przy Lipowej. Obejrzyj dokładniej grobowce zaczynając na lewo od starej głównej bramy. Zobaczysz dziesiątki symboli "Masońskich", a po dłuższym zwiedzaniu cmentarza będziesz miał wrażenie że symbole Wolnomularzy są prawie wszędzie rolleyes.gif na nagrobkach. Czasami mam wrażenie że ludzie przesadzają i zaczynają widzieć tajemne symbole wszędzie niczym Dan Brown. Ciekawa symbolika jest też na masie starych kamienic i bram Lubelskich, co wcale nie oznacza że były tam Loże czy też właściciele byli Wolnomularzami. Jakiś czas temu dotarł do mnie reprint Dzieje Wolnego Mularstwa w Krakowie 1755-1822 z 1939 roku i po pobieżnym przekartkowaniu jego i kilku podobnych niskonakładowych publikacji doszedłem między innymi do wniosku że taki wtedy był styl, sznyt, swoista moda na symbolikę Masońską lub Kabalistyczną co nie koniecznie oznacza że właściciel czy twórca miał coś z nimi wspólnego. Takie intrygujące tajemnicą popłuczyny z stylu Empire który był bardzo popularny w Polsce.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
Marcin Ostoja
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 40
Nr użytkownika: 82.785

Marcin
 
 
post 21/08/2014, 8:35 Quote Post

Faktycznie można się pogubić w tej symbolice. W dodatku jak wiadomo nie wszystkie symbole poszczególnych Lóż były jawne, jeszcze dochodziła niechęć Kościoła i części Kleru do takowych organizacji i jej członków a także nieprzychylnych Wolnomularzom władzach Carskich. Nic więc dziwnego że starano się niejako ukryć podteksty tej symboliki na grobach. Biorąc pod uwagę kunszt Lubelskich kamieniarzy i rzeźbiarzy nagrobnych to ciężko jest być pewnym czy to symbolika religijna czy masońska, a może i jedno i drugie. Ech te zagadki i tajemnice, już chyba przylgną do Wolnomularzy na stałe, i może dobrze. Nutka tajemniczej intrygi owiana aurą romantycznej walki o oświecenie człowieka to smaczny kawałek historii. Szczerze mówiąc wytropiłem na nekropolii przy Lipowej kilka zagadek z dziejów lublina, ale jakoś nad nagrobkami Masońskimi przeszedłem do porządku dziennego.

Ps. Jest jeden nagrobek, bardzo znaczny który mnie zawsze intrygował, a który przez długi czas z względu na całość uważałem za pewnik spoczynku jakiegoś wysoko "Wtajemniczonego"
Jak będę niedługo w tamtych okolicach to pyknę fotkę.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
lukaz47
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 95.115

Lucjan Jezierski
 
 
post 22/09/2014, 20:42 Quote Post

Podaję swoją wersję odczytanego nagrobka:
Tu grób w którym Ojciec
familii spoczywa
F Jezierski do Ciebie
dzisiaj się odzywa
Przychodniu byś westchnął
tu za duszę jego
Do Stwórcy do tego
Boga Jedynego
Do którego on się przeniósł
roku 18 czterdziestego
Dnia drugiego lipca
Końca życia swego.
Epitafium dotyczy Franciszka Jezierskiego rządcy Dóbr Zagorowskich, a zmarłego w Kopoynie dokładnie 3 lipca 1840 r. Miał 50 lat. Zostawił żonę Józefę z Kosickich.
http://szukajwarchiwach.pl/54/830/0/6.1/41...1/6/15#tabSkany
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
PrzemyslawCz
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 104.435

Przemyslaw Czekala
Zawód: student
 
 
post 25/01/2019, 12:55 Quote Post

Bardzo mnie zainteresowały informacje o Ignacym Trzcińskim, ponieważ piszę teraz pracę magisterską na temat Trzcińskich z Trzcinicy. Obecnie jest to wieś w powiecie Kępno w woj. wielkopolskim, przed zaborami w Ziemi Wieluńskiej. Nie wiem tylko z jakich źródeł pochodzą te informacje, a jest to dla mnie zasadnicza sprawa.
Matką Ignacego była Aniela z Jastrzębowskich, tak że Joanna Trzcińska na pewno nie była jego matką. Zresztą matka Ignacego zmarła jeszcze w Trzcinicy w 1812 r, zanim jej syn sprzedał rodową siedzibę Trzcińskich.

QUOTE(Nemah @ 10/08/2014, 13:57)
Ignacy Trzciński sprzedał swoją wieś rodzinną Trzcinicę koło Ostrowa Wielkopolskiego wraz okolicą, a za zdobyte pieniądze kupił podupadłe miasteczko Zagórów wraz z dobrami zagórowskimi. Oczywiście musiał się wesprzeć kredytem. Było to w roku 1812.

Dobra zagórowskie nie przyniosły mu spodziewanych korzyści, a długi rosły i zmuszony został do sprzedaży części posiadanych ziem. Pierwszy fragment sprzedał w drodze licytacji już w 1827 bankierowi wrocławskiemu de Weigelowi. Ostatecznie rząd carski odebrał Trzcińskiemu cały majątek po powstaniu listopadowym, ponieważ oskarżono go o wspieranie polskich emisariuszy.

Faktycznie, w czasie powstania listopadowego dwaj synowie Ignacego dowodzili kompaniami w Gwardii Honorowej ( 2 kompania : por. Napoleon Trzciński oraz 4 kompania kpt. Edward Trzciński ). Dodatkowo Edward Trzciński był w grupie 17 belwederczyków, która śmiałym czynem z nocy 29 listopada 1830 zapoczątkowała powstanie.

Ignacy Trzciński był masonem, przynależał do „Sprawiedliwej i Doskonałej Loży św. Jana na Wschodzie Konina pod nazwiskiem Świątynia Pallas”.

user posted image

„Kaliskie Loże Wolnomularskie” Stanisław hr Małachowski-Łempicki

Znalazłam też taką informację:  „Mieszkańcy Konina założyli niepodległościową lożę masońską zwaną „Świątynią Pallas”, a w czasie powstania 1830 r. formowano tutaj nowe oddziały wojskowe.” Link Turystyka Kulturowa nie grzebałam dalej, może się to potwierdzi . W każdym razie ponoć ta „Świątynia Pallas”, do której należał Ignacy Trzciński została rozwiązana w 1921 roku.

Co do Joanny Trzcińskiej – być może była ona po prostu matką Ignacego Trzcińskiego. Na tablicy brak jakichkolwiek informacji o dacie śmierci, tym bardziej narodzin. Jest za to wyraźnie zaznaczone: „Joannie ze Stabickich Trzcińskiej  - syn”.

user posted image

user posted image

I ta piękna kolumna rodem ze świątyni Pallas Ateny… Z informacji jakie posiadamy: brak tej osoby w lokalnych aktach. Musiała umrzeć gdzieś indziej i nie wiadomo, czy w ogóle jest tutaj pochowana, czy jest to tylko obelisk upamiętniający tę kobietę.
Wracając zaś do imć Jezierskiego, od którego cała ta dyskusja się wzięła… Franciszek Bartłomiej Jezierski h. Nowina był w imieniu Karola Bogumiła Weigla [bankiera wrocławskiego]  zarządcą Zagórowa i dóbr zagórowskich, zamieszkałym w dworze w Kopojnie. Czy mógł pełniąc podobną funkcję  również u Trzcińskich, poprzednich właścicieli majątku? To możliwe, ale póki co, nic nie wiadomo. Jak na razie nie ma też potwierdzenia związków Franciszka  Jezierskiego z wolnomularstwem.

Większość informacji tutaj zawartych otrzymałam od kolegi Jarosława Buziaka. Pozdrawiam smile.gif
*


 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

2 Strony < 1 2 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej