Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
10 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Co z tym Śląskiem ?
     
Domen
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 9.437
Nr użytkownika: 14.456

Tomenable
 
 
post 22/08/2015, 15:49 Quote Post

Historixie,

Ostatni podział administracyjny to jest akurat ten obecny, z 2015 roku (obowiązujący od 1 stycznia 1999)...

rolleyes.gif

QUOTE
Mylisz się. To jest podział obecny, a nie historyczny. Liczy się ostatni podział historyczny.


Gdzie się kończy historia? Dzień wczorajszy to też historia. A już na pewno 1 stycznia 1999 to historia.

Nawet jeśli podział z 1999 jest "obecny", to te z 1946, 1950, 1957 i 1975 są przecież historyczne...

Ten post był edytowany przez Domen: 22/08/2015, 15:52
 
User is offline  PMMini Profile Post #31

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 22/08/2015, 16:08 Quote Post

QUOTE(historix49 @ 22/08/2015, 15:44)
Jak to stwierdził Artur Schopenhauer, gdy kończą się argumenty zaczyna się krytyka ad personam.
To zaprezentowałeś powyżej. Żadnych argumentów, a jedynie chamskie przytyki w moją stronę.

Pozostaje mi nic innego jak ponowić pytanie:

Granice krain historycznych zmieniają się czy nie? A jeśli są niezmienne, jakby wychodziło z Twego twierdzenia, że Kwisa (Niech będzie ci, że i Bóbr) nadal jest granicą zachodnia Śląska, to jesteś na tyle konsekwentny, aby stwierdzić, że Bytom i Katowice też nie należą do Śląska, bo pierwotnie do niego nie należały?
*



I jak wyżej miasto przyklasztorne, a Zagłębie będące w granicach województwa śląskiego, od reformy administracyjnej z roku 1999, to historyczny Śląsk ?
No historix ?
W myśl twoich rojeń jak najbardziej sleep.gif podobnie śląskimi miastami, są Zgorzelec/Görlitz, Hoyerswerda, Rothenburg, bo tak sobie Prusy granice Provinz Schlesien wykoncypowali w końcu XIX wieku sleep.gif
Pisz raczej o swojej Dzielnicy( Białostockie, czy Podkarpacie zgaduje), bo o Śląsku nie wiesz nic dry.gif
Ktos jeszcze uważa, iz "...Zgorzelec/Görlitz, Hoyerswerda, Rothenburg..." to miasta, ziemie śląskie ?

Ten post był edytowany przez Net_Skater: 26/08/2015, 21:47
 
Post #32

     
historix49
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.383
Nr użytkownika: 43.998

Zawód: Ksiaze Mazowiecki
 
 
post 22/08/2015, 16:15 Quote Post

QUOTE(Domen @ 22/08/2015, 16:49)
Historixie,

Ostatni podział administracyjny to jest akurat ten obecny, z 2015 roku (obowiązujący od 1 stycznia 1999)...

rolleyes.gif

QUOTE
Mylisz się. To jest podział obecny, a nie historyczny. Liczy się ostatni podział historyczny.


Gdzie się kończy historia? Dzień wczorajszy to też historia. A już na pewno 1 stycznia 1999 to historia.

Nawet jeśli podział z 1999 jest "obecny", to te z 1946, 1950, 1957 i 1975 są przecież historyczne...
*



Obowiązujący to własnie nie znaczy historyczny. Własnie ostatni podział administracyjny historyczny jest z 1975 r.


Ten post był edytowany przez Net_Skater: 26/08/2015, 21:48
 
User is offline  PMMini Profile Post #33

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 22/08/2015, 16:23 Quote Post

QUOTE
Obowiązujący to własnie nie znaczy historyczny. Własnie ostatni podział administracyjny historyczny jest z 1975 r.

I wracamy do meritum .....
Ty chłopie nie potrafisz odróżnić granic administracyjnych, od historycznego zarysu granic ziem śląskich, co tu z tobą "dyskutować"mój zwerg w ogródku jest ku temu lepszym partnerem, bo słucha, i milczy, co i tobie polecam.
 
Post #34

     
historix49
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.383
Nr użytkownika: 43.998

Zawód: Ksiaze Mazowiecki
 
 
post 22/08/2015, 16:30 Quote Post

Ty gówno wiesz na temat procesów kształtowania się krain historycznych,
proste pytanie:
Granice krain historycznych zmieniają się czy nie? A jeśli są niezmienne, jakby wychodziło z Twego twierdzenia, że Kwisa (Niech będzie ci, że i Bóbr) nadal jest granicą zachodnia Śląska, to jesteś na tyle konsekwentny, aby stwierdzić, że Bytom i Katowice też nie należą do Śląska, bo pierwotnie do niego nie należały?

Widzisz to czerwone ?
Wulgaryzm + napastliwy ton wypowiedzi.
Recydywa.
Zarobiles ostrzezenie + urlop.

Moderator N_S
 
User is offline  PMMini Profile Post #35

     
Domen
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 9.437
Nr użytkownika: 14.456

Tomenable
 
 
post 22/08/2015, 16:40 Quote Post

Koledzy, spokojnie, nie obrażajcie się wzajemnie. Każdy ma prawo do własnego zdania. wink.gif

Ja po prostu nie kupuję tego ustalania granic krain wyłącznie na podstawie granic administracyjnych.

Ten post był edytowany przez Domen: 22/08/2015, 16:40
 
User is offline  PMMini Profile Post #36

     
historix49
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.383
Nr użytkownika: 43.998

Zawód: Ksiaze Mazowiecki
 
 
post 22/08/2015, 16:40 Quote Post

QUOTE(lancaster @ 22/08/2015, 17:35)
Ot i rozmawiać z trollem, miast go wprost wyśmiać, i odesłać do lasu . sleep.gif
Ja ci prostaku...
*






Granice krain historycznych zmieniają się czy nie? A jeśli są niezmienne, jakby wychodziło z Twego twierdzenia, że Kwisa (Niech będzie ci, że i Bóbr) nadal jest granicą zachodnia Śląska, to jesteś na tyle konsekwentny, aby stwierdzić, że Bytom i Katowice też nie należą do Śląska, bo pierwotnie do niego nie należały?



QUOTE(Domen @ 22/08/2015, 17:40)
Ja po prostu nie kupuję tego ustalania granic krain wyłącznie na podstawie granic administracyjnych.
*




A na podstawie czego? Bo póki co wychodzi że na podstawie jedynie "własnego widzi mi się"...

Ten post był edytowany przez Net_Skater: 26/08/2015, 21:53
 
User is offline  PMMini Profile Post #37

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 22/08/2015, 16:45 Quote Post

QUOTE(Domen @ 22/08/2015, 16:40)
Koledzy, spokojnie, nie obrażajcie się wzajemnie. Każdy ma prawo do własnego zdania. wink.gif

Ja po prostu nie kupuję tego ustalania granic krain wyłącznie na podstawie granic administracyjnych.
*


I ja tego nie "kupuje", gdybym kupował to bym uznał , iż dziś Górne a Dolne Łużyce nie istnieją jako kraina historyczna, o określonych granicach , bo ich na mapie administracyjnej nie ma wink.gif
Co do obrażania,... on nie jest w stanie mnie obrazić, obrażam się na tych ktorych szanuje rolleyes.gif , i którym się zdarza pobłądzić w osądach sleep.gif
 
Post #38

     
historix49
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.383
Nr użytkownika: 43.998

Zawód: Ksiaze Mazowiecki
 
 
post 22/08/2015, 16:46 Quote Post


Granice krain historycznych zmieniają się czy nie? A jeśli są niezmienne, jakby wychodziło z Twego twierdzenia, że Kwisa (Niech będzie ci, że i Bóbr) nadal jest granicą zachodnia Śląska, to jesteś na tyle konsekwentny, aby stwierdzić, że Bytom i Katowice też nie należą do Śląska, bo pierwotnie do niego nie należały?
 
User is offline  PMMini Profile Post #39

     
Albina von Roth
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 34
Nr użytkownika: 82.193

Zawód: uczen
 
 
post 22/08/2015, 19:48 Quote Post

QUOTE(lancaster @ 22/08/2015, 0:27)
QUOTE(Albina von Roth @ 21/08/2015, 20:39)
Tak się złożyło, że wiem bardzo wiele o Śląsku, z naciskiem na ten Górny. Potrafię rozpoznać wszystkie herby, zabytkowe kościoły, zamki i pałace. Samych postaci historycznych potrafię wymienić ponad dwieście, przykładowo niektórych Tiele-Wincklerów: http://www.historycy.org/index.php?showtop...dpost&p=1470525

Wiele informacji mam z książek wydanych od XIX wieku do II WŚ, dostępnych na Śląskiej Bibliotece Cyfrowej: http://www.sbc.org.pl/dlibra

[attachmentid=21083]
*


Tobie się chopie wydaje ze cosik wiesz, jak twoje rojenia vide :
QUOTE
Historyczny Śląsk podzielony jest pomiędzy trzy państwa. Są to Polska, Czechy i Niemcy.

Szpetnie fanzolisz i tyla.
*



Bardzo Pana przepraszam, ale uraził mnie Pan. Uderzył Pan w moją godność. Ja osobiście szanuję Poglądy każdej osoby, ale tego już nie mogę znieść. smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #40

     
Albina von Roth
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 34
Nr użytkownika: 82.193

Zawód: uczen
 
 
post 22/08/2015, 19:53 Quote Post

QUOTE(Domen @ 22/08/2015, 0:24)
QUOTE("Albina von Roth")
Tak się złożyło, że wiem bardzo wiele o Śląsku, z naciskiem na ten Górny. (...)


Nazwa "Opolia" jest bardziej historyczna niż "Górny Śląsk". W okresie rozbicia dzielnicowego pod koniec XII i w XIII wieku tylko Dolny Śląsk zwano Śląskiem (Dux Silesiae), a Górny Śląsk zwano Opolią (Dux Opoliae). Jeśli zaś spojrzymy na rozmieszczenie plemion z wieku IX i X, to na Dolnym Śląsku mieszkali Dziadoszanie (rejon Głogowa), Ślężanie (rejon Wrocławia, nad rzeką Ślężą i pod górą Ślężą), Bobrzanie (nad dolnym i środkowym Bobrem) i Trzebowianie (rejon Legnicy), a na Górnym Śląsku mieszkali Opolanie (większość obszaru w tym rejon Opola) i Gołęszyce (rejon Raciborza-Cieszyna-Opawy). Dawny obszar plemienny Ślężan wokół Wrocławia został zgermanizowany w XIX wieku, a germanizacji oparły się jedynie pierwotne ziemie Opolan i Gołęszyców, na terenie historycznej Opolii.

Ruch Autonomii Śląska należy więc przemianować na Ruch Autonomii Opolii, a narodowość śląską na narodowość opolską.

Również na Dolnym Śląsku, śląski czyli ślężański był tylko kawałek wielkości 1/4 całości tej prowincji, w rejonie Wrocławia.

Pozostałe 3/4 obszaru zwanego obecnie Dolnym Śląskiem to pierwotnie Dziadoszania, Bobrzania i Trzebowiania, a nie Śląsk.
*



Jeszcze byli Lupiglaa. Ponoć jedną z ich osad były Głubczyce, które są na Górnym Śląsku.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #41

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 22/08/2015, 22:24 Quote Post

QUOTE(Albina von Roth @ 22/08/2015, 19:48)
QUOTE(lancaster @ 22/08/2015, 0:27)
QUOTE(Albina von Roth @ 21/08/2015, 20:39)
Tak się złożyło, że wiem bardzo wiele o Śląsku, z naciskiem na ten Górny. Potrafię rozpoznać wszystkie herby, zabytkowe kościoły, zamki i pałace. Samych postaci historycznych potrafię wymienić ponad dwieście, przykładowo niektórych Tiele-Wincklerów: http://www.historycy.org/index.php?showtop...dpost&p=1470525

Wiele informacji mam z książek wydanych od XIX wieku do II WŚ, dostępnych na Śląskiej Bibliotece Cyfrowej: http://www.sbc.org.pl/dlibra

[attachmentid=21083]
*


Tobie się chopie wydaje ze cosik wiesz, jak twoje rojenia vide :
QUOTE
Historyczny Śląsk podzielony jest pomiędzy trzy państwa. Są to Polska, Czechy i Niemcy.

Szpetnie fanzolisz i tyla.
*



Bardzo Pana przepraszam, ale uraził mnie Pan. Uderzył Pan w moją godność. Ja osobiście szanuję Poglądy każdej osoby, ale tego już nie mogę znieść. smile.gif
*


Bez wielkich słów Albina,
dopiero teraz widzę , iż jesteś uczniem( uczennicą po nicku zgaduje) , czyli dopiero wiedze zdobywasz wink.gif, nie mam wiec pretensji co do Twoich wypowiedzi, tak przy okazji jesteś z Śląska( chyba się nie mylę ), to się chyba nie obrażasz , rzech po naszymu pisał rolleyes.gif
To dobrze, ze młode osoby się historią naszej Dzielnicy interesują( o ile jesteś zainteresowana Albina, to Ci na priva podeślę odpowiednia bibliografie), tym bardziej należy trolli zwalczać, by tacy jak Ty nie uzyskiwali fałszywych informacji.

Lancaster, zwykle slowo "przepraszam" jest na miejscu w tej sytuacji.
Jesli nie nauczono lub tez zapomniales co to sa dobre maniery to ja to moge przypomniec i wyznacze sporo czasu do tego. Comprende ?
Moderator N_S



Ten post był edytowany przez Net_Skater: 26/08/2015, 21:57
 
Post #42

     
Albina von Roth
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 34
Nr użytkownika: 82.193

Zawód: uczen
 
 
post 25/08/2015, 21:56 Quote Post

QUOTE(lancaster @ 22/08/2015, 23:24)
QUOTE(Albina von Roth @ 22/08/2015, 19:48)
QUOTE(lancaster @ 22/08/2015, 0:27)
QUOTE(Albina von Roth @ 21/08/2015, 20:39)
Tak się złożyło, że wiem bardzo wiele o Śląsku, z naciskiem na ten Górny. Potrafię rozpoznać wszystkie herby, zabytkowe kościoły, zamki i pałace. Samych postaci historycznych potrafię wymienić ponad dwieście, przykładowo niektórych Tiele-Wincklerów: http://www.historycy.org/index.php?showtop...dpost&p=1470525

Wiele informacji mam z książek wydanych od XIX wieku do II WŚ, dostępnych na Śląskiej Bibliotece Cyfrowej: http://www.sbc.org.pl/dlibra

[attachmentid=21083]
*


Tobie się chopie wydaje ze cosik wiesz, jak twoje rojenia vide :
QUOTE
Historyczny Śląsk podzielony jest pomiędzy trzy państwa. Są to Polska, Czechy i Niemcy.

Szpetnie fanzolisz i tyla.
*



Bardzo Pana przepraszam, ale uraził mnie Pan. Uderzył Pan w moją godność. Ja osobiście szanuję Poglądy każdej osoby, ale tego już nie mogę znieść. smile.gif
*


Bez wielkich słów Albina,
dopiero teraz widzę , iż jesteś uczniem( uczennicą po nicku zgaduje) , czyli dopiero wiedze zdobywasz wink.gif, nie mam wiec pretensji co do Twoich wypowiedzi, tak przy okazji jesteś z Śląska( chyba się nie mylę ), to się chyba nie obrażasz , rzech po naszymu pisał rolleyes.gif
To dobrze, ze młode osoby się historią naszej Dzielnicy interesują( o ile jesteś zainteresowana Albina, to Ci na priva podeślę odpowiednia bibliografie), tym bardziej należy trolli zwalczać, by tacy jak Ty nie uzyskiwali fałszywych informacji.
*



Przeprosiny przyjęte.

Mógłby mi Pan jeszcze raz wysłać? Wiadomość do mnie nie dotarła. Dziękuję.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #43

     
Domen
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 9.437
Nr użytkownika: 14.456

Tomenable
 
 
post 28/08/2015, 23:20 Quote Post

QUOTE(Albina von Roth @ 22/08/2015, 19:48)
Jeszcze byli Lupiglaa. Ponoć jedną z ich osad były Głubczyce, które są na Górnym Śląsku.


Racja! Wg. niektórych opinii również Pszowianie mieszkali na Śląsku (zdaje się, że wojtek k. z naszego forum podziela to zdanie):

https://pl.wikipedia.org/wiki/Pszowianie


 
User is offline  PMMini Profile Post #44

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 29/08/2015, 9:48 Quote Post

Jeszcze raz w kwestii granic Śląska, jak i granic wszelkich krain historycznych ogólnie, wiadomym jest iż granice administracyjne są płynne( któż jak nie Polacy wiedza o tym najlepiej, wszak to tu zaborcy dokonywali łamańców granicznych, tworząc nawet takie potworki jak nigdy nie istniejąca "Galicja"), granice historyczne tworzą jednakowoż, nie tylko administratorzy (jak to historix twierdzi), włodarze krain historycznych, a więzi kulturowe, etniczne, gospodarcze,historyczne, te więzi są tworzone przez wieki ,dlatego śmiało twierdze, iż Górne Łużyce, jak i Dolne Łużyce istnieją nadal, jako kraina historyczna( kto je znajdzie na mapie administracyjnej Bundesrepublik?), a pruska kilkudziesięcioletnia ingerencja administracyjna polegająca, na włączeniu części Górnych Łużyc do Provinz Schlezien, historycznymi granicami mojej Dzielnicy wcale nie zachwiała .
EDIT:
podobnie jak warszawska reforma administracyjna ( 1999), włączająca do mojej Dzielnicy części ziem nigdy z Śląskiem nie związane, jak Zagłębie , czy miasto przyklasztorne . dry.gif

Ten post był edytowany przez lancaster: 29/08/2015, 9:52
 
Post #45

10 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej