Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
10 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Co z tym Śląskiem ?
     
stylishh
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 94.152

Remi
Zawód: Informatyk
 
 
post 2/07/2014, 1:13 Quote Post

Od jakiegoś czasu forsuje się narodowość Śląską, ja sam mieszkam i wychowałem się w Wodzisławiu Śląskim, stąd pochodzą moi rodzice jak i dziadkowie. Zawsze czułem się Polakiem, jak i przedstawiciele mojej rodziny. Jednak przeglądając mapy historyczne Wodzisławia i Śląska. To tak na dobrą sprawę Śląsk na dłużej był Polski w okresach od 990-1037, 1050-1320 czyli do momentu kiedy to Śląsk się usamodzielnił. Później już długo, długo nic, aż do II RP, kiedy to włączono okolice Katowic, Cieszyna, Rybnika i mojego Wodzisławia w granice nowo powstałej Polski. Zaś Wrocław był wciąż niemiecki, aż do 1945r.

Po przeanalizowaniu tych faktów stwierdzam, że Polskość nijak ma się do ziem Śląskich. Czuję się Polakiem, bo tak zostałem wychowany. Lecz co powiedzieli by moi przodkowie, np. z okresu przed rozbiorami. Tak na dobrą sprawę, ktoś mógłby mi przypisać obywatelstwo Niemieckie, czy Śląskie (Zakładając że takowe zostałoby uznane) biorąc pod uwagę tylko przynależność ziem z których pochodzę. W sumie od czasów istnienia Polski to więcej były "nie" Polskie, niż Polskie.

P.S. Nie jestem, jednym z tych którzy krzyczą o uznaniu narodowości Śląskiej, jednak zaciekawił mnie ten temat od strony historycznej i przynależności ziem tak do Czech, Polski jak i Niemiec.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 2/07/2014, 4:05 Quote Post

Na Forum , jest kilka tematów o tej tematyce w tym z naciskiem na " ....o uznaniu narodowości Śląskiej, jednak zaciekawił mnie ten temat od strony historycznej i przynależności ziem tak do Czech, Polski jak i Niemiec...."
Kolejny takowy zakrawa o spam .
 
Post #2

     
balum
 

Sągorsi
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.867
Nr użytkownika: 46.347

 
 
post 2/07/2014, 7:06 Quote Post

QUOTE
Po przeanalizowaniu tych faktów stwierdzam, że Polskość nijak ma się do ziem Śląskich.

A jaki jest Śląsk od ponad pół wieku, od 1945 roku? Jaki jest obecnie Wrocław czy inna Legnica?
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
stylishh
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 94.152

Remi
Zawód: Informatyk
 
 
post 2/07/2014, 9:18 Quote Post

QUOTE(balum @ 2/07/2014, 7:06)
QUOTE
Po przeanalizowaniu tych faktów stwierdzam, że Polskość nijak ma się do ziem Śląskich.

A jaki jest Śląsk od ponad pół wieku, od 1945 roku? Jaki jest obecnie Wrocław czy inna Legnica?
*



To że coś jest Polskie od wczoraj, nie znaczy że jest Polskie od zawsze, do tego świadczyć ma o tym podział granic po 45, aby zminimalizować wielkość Niemiec. Tak samo można by podejść do tematu Kosowa, Chorwacji czy Bośni, za czasów Jugosławii. Bądź też Czechosłowacji takich przykładów można by mnożyć. Stąd też moje dywagacje na ten temat.

Zrozumcie że nie chcę odłączać Śląska od Polski, analizuje tylko przynależność tych ziem do różnych krajów.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Domen
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 9.437
Nr użytkownika: 14.456

Tomenable
 
 
post 2/07/2014, 10:29 Quote Post

QUOTE
Jednak przeglądając mapy historyczne Wodzisławia i Śląska. (...)


To przejrzyj mapy od roku 1000 do 1850 i sprawdź, kiedy Słowacja była słowacka, Chorwacja chorwacka, Grecja grecka, Białoruś białoruska, Łotwa łotewska, Estonia estońska, Rumunia rumuńska, Słowenia słoweńska, Belgia belgijska, Irlandia irlandzka, Holandia holenderska, Finlandia fińska, itd.

Albo kiedy Izrael był żydowski.

QUOTE
To że coś jest Polskie od wczoraj, nie znaczy że jest Polskie od zawsze


Co to znaczy "od wczoraj"? Dla niektórych to 1500 lat, dla innych 50 lat, dla jeszcze innych 1 dzień.

Dla Hitlera Gdynia była słowiańska od wczoraj, dlatego zmienił jej nazwę na Gotenhafen.

QUOTE
1050-1320 czyli do momentu kiedy to Śląsk się usamodzielnił.


To nie data "usamodzielnienia się Śląska" tylko przywrócenia Królestwa Polskiego. Twierdzenie, że w 1320 Śląsk się usamodzielnił to jak twierdzić, że młodszy brat się usamodzielnia wtedy, gdy starszy brat się wyprowadza z domu rodziców. Śląsk pozostał rozbity dzielnicowo, nie usamodzielnił się, nie podjął akcji. Nie można czegoś zrobić (np. się usamodzielnić), nie podejmując działania. Brak działania nie jest działaniem. Tak naprawdę Śląsk stopniowo popadł w uzależnienie od Korony Czeskiej w trakcie XIV wieku, ale dodajmy, że nie cały - niektóre księstwa i ziemie zostały przy Królestwie Polskim aż do rozbiorów.

Ten post był edytowany przez Domen: 2/07/2014, 10:50
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Lehrabia
 

Podobno Raper
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.404
Nr użytkownika: 81.793

Maciej Kamiñski
Zawód: Zusammen praktykant
 
 
post 2/07/2014, 14:10 Quote Post

Drogi autorze tematu, sprawdz sobie prosze jaka narodowosc deklarowali polskojezyczni emigranci ze Slaska ot np. w USA. Sadze, ze z ta wiedza troche zweryfikujesz swoje tezy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Maciej Ł
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 251
Nr użytkownika: 78.812

Stopień akademicki: mgr
Zawód: radca prawny
 
 
post 2/07/2014, 18:20 Quote Post

Oceniając polskość Śląska nie można skupiać się na granicach państwowych, ale należałoby zwrócić większą uwagę na granice etniczne. Co z tego, że Sląsk nie był w granicach Polski, jeżeli mimo wszystko mieszkała tam ludność polska? Niektóre tereny zgermanizowały się dopiero w XIX w. wraz z industrializacją Europy i parciem mas do miast.

Mało kto zwraca uwagę, że Sląsk było dłużej w granicach czeskich, niż niemieckich.

Ale spójrzy na to inaczej. Co mnie obchodzi, że 200-300 lat temu mieszkali w wielu rejonach Śląska przede wszystkim Niemcy? Jeszcze bardziej mało obchodzi mnie, kto mieszkał tam 2.000 lat temu. Obecnie mieszkają tam Polacy i tyle. 300 lat temu prawie cała Ameryka Płn. była w rękach Indian, no i co z tego? Stracili te ziemie i tyle. Stambuł był wiele wieków w rękach Rzymian, ale od dawna ich tam nie ma. Celtowie stracili większość Brytanii. Aztekowie, Inkowie, można by tak wymieniać. 1000 lat historii Bałkanów to dopiero etniczna mozaika.

Dodać można, że spora część mieszkańców Śląska to przybysze ze Wschodu, którzy nie mają nic wspólnego z niemieckimi, czy czeskimi tradycjami tych ziem.

Poza tym jakaś kara za II Wojnę Światową należała się Niemcom.

Ten post był edytowany przez Maciej Ł: 2/07/2014, 18:23
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Albina von Roth
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 34
Nr użytkownika: 82.193

Zawód: uczen
 
 
post 20/08/2015, 21:08 Quote Post

Historyczny Śląsk podzielony jest pomiędzy trzy państwa. Są to Polska, Czechy i Niemcy.

Suwalszczyzna też nie należy w 100% do Polski.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Amei
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 35
Nr użytkownika: 75.198

 
 
post 20/08/2015, 22:53 Quote Post

Warto tu odróżnić Dolny Śląsk, gdzie ludność przesiedlono oraz Górny Śląsk, gdzie do ludności, która żyła od wieków wpierw dosiedlono, a potem ludzie przybywali w te tereny za chlebem. Patrząc na zwyczaje, czy mentalność ludności na Górnym Śląsku (rdzennej) nie dziwi, że jest to ludność, która dąży do uznania jej za odrębny naród. Tak się składa, że jestem z Katowic, rodzina w 1/2 śląska. Sam zauważam te różnice. Śląsk był kresami Rzeszy, jak i nijako Rzeczypospolitej - teren przygraniczny. Na siłę chciał być bardziej czeski od Czechów, później bardziej niemiecki od Niemców i bardziej polski od Polaków. Mowa, która była szykanowana zarówno przez władze II RP, jak i PRLu jak i (w mniejszym stopniu) obecnie. Obecna, fatalna polityka językowa w Polsce (jeśli możemy o niej w ogóle mówić) doprowadziła do wyparcia dialektów i powstania odrębnych języków (kaszubski, wkrótce i śląski), bo tylko tak mogą się zachować te polskie mowy. Stąd ten cały zgiełk czy zamieszanie, możemy wybrać albo silny unitaryzm i dobicie dialektów, albo racjonalna polityka językowo-zachowawcza (też chodzi o regionalne zwyczaje itp), albo jedno państwo 3 systemy...
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 20/08/2015, 23:25 Quote Post

QUOTE(Albina von Roth @ 20/08/2015, 21:08)
Historyczny Śląsk podzielony jest pomiędzy trzy państwa. Są to Polska, Czechy i Niemcy.

Suwalszczyzna też nie należy w 100% do Polski.
*



Co ty chłopie wiesz o historii Śląska, ze takie ahistoryczne bzdury piszesz dry.gif , to Polska ma w swych obecnych granicach cześć Łużyc.
 
Post #10

     
historix49
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.383
Nr użytkownika: 43.998

Zawód: Ksiaze Mazowiecki
 
 
post 21/08/2015, 5:55 Quote Post

No własnie nie wiem kto tu bzdury pisze...
To że Polska ma kawałek Łużyce, to nie wyklucza, że w Niemczech jest kawałek Śląska. Nakładanie się krain historycznych często ma miejsce.

Ten post był edytowany przez historix49: 21/08/2015, 5:55
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 21/08/2015, 9:05 Quote Post

QUOTE(historix49 @ 21/08/2015, 5:55)
No własnie nie wiem kto tu bzdury pisze...
To że Polska ma kawałek Łużyce, to nie wyklucza, że w Niemczech jest kawałek Śląska. Nakładanie się krain historycznych często ma miejsce.
*


historix49,
wie jaka rzeka stanowi historyczną, zachodnią granice Śląska?
Jak nie wie to niech sobie cokolwiek poczyta .
Dziś circa 30 km przed Görlitz , po niemieckiej stronie stoi wielka tablica z napisem "Herzlich Willkommen in Niederschlesien ", opiera się to na fakcie, iż w roku 1871 pruska administracja przeniosła cześć terytorium prowincji śląskich za Nysę Łużycką, czyli na tereny danych historycznych Łużyc( vide mapka), to ma tyle wspólnego z historycznymi granicami Śląska , co włączenie do województwa śląskiego pewnego miasta przy klasztorze, czy tez Sosnowca confused1.gif

http://www.google.pl/imgres?imgurl=http://...wIVykvbCh24pgLT
 
Post #12

     
Radek8484
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.021
Nr użytkownika: 75.875

R-L1029
Stopień akademicki: magister
Zawód: IT
 
 
post 21/08/2015, 10:01 Quote Post

Łużyce od reformacji do 1861 r. - http://polona.pl/item/31957069/0/
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 21/08/2015, 10:44 Quote Post

QUOTE(Radek8484 @ 21/08/2015, 10:01)
Łużyce od reformacji do 1861 r. - http://polona.pl/item/31957069/0/
*


Dokladnie,
co więcej pruska reforma administracyjna (1871)uczyniła najbardziej wysuniętym na zachód "powiatem"( Landkreis) śląskim, jedno z najbardziej serbo-luzyckich miast ( do dziś centrum tej malej nacji) Wojerecy( Hoyerswerda)
https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esr...-ZHx9Iu6FnfSW8g
Edit:
w niemieckiej wiki, jest napisane " Zunächst wurde Hoyerswerda zur Kreisstadt des brandenburgischen Kreises Spremberg bestimmt. Am 1. August 1825 wurde die Stadt zusammen mit dem südlichen Kreisgebiet als Kreis Hoyerswerda in die Provinz Schlesien eingegliedert."
Wychodzi na to, iż Prusy przyłączyły ten skrawek Górnych Łużyc do swojej Provinz Schlesien, już w 1825 roku, co nie zmienia sytuacji, ze to Górne Łużyce nie żaden historyczny Śląsk .

Ten post był edytowany przez lancaster: 21/08/2015, 10:57
 
Post #14

     
Albina von Roth
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 34
Nr użytkownika: 82.193

Zawód: uczen
 
 
post 21/08/2015, 20:39 Quote Post

Tak się złożyło, że wiem bardzo wiele o Śląsku, z naciskiem na ten Górny. Potrafię rozpoznać wszystkie herby, zabytkowe kościoły, zamki i pałace. Samych postaci historycznych potrafię wymienić ponad dwieście, przykładowo niektórych Tiele-Wincklerów: http://www.historycy.org/index.php?showtop...dpost&p=1470525

Wiele informacji mam z książek wydanych od XIX wieku do II WŚ, dostępnych na Śląskiej Bibliotece Cyfrowej: http://www.sbc.org.pl/dlibra

Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

10 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej