Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Krakowski Kazimierz, Kazimierz, ogółem i szczegółem.
     
Jeromiar
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 63.445

Jeriomiar
Stopień akademicki: mgr inz
Zawód: Grafik
 
 
post 5/06/2013, 17:25 Quote Post

Witam wszystkich serdecznie w swoim pierwszym poście.

Jako, że nie znalazłem wyczerpującego tematu dotyczącego malowniczego, odradzającego się w oczach turystów na przestrzeni ostatnich lat, dawniej miasta, a obecnie obszaru historycznego Krakowa - krakowskiego Kazimierza.

W internecie znaleźć można stosunkowo sporo informacji, jakie powinny wystarczyć przeciętnemu turyście.
Publikacje o Krakowie, materiały dostępne w poszczególnych muzeach tej dzielnicy nieco rozszerzą wiedzę tym bardziej dociekliwym.

Mój temat natomiast dotyczy herbu ówczesnego miasta Kazimierz.

Jak podaje Wikipedia oraz inne strony w internecie (niestety lakonicznie) średniowieczny herb miasta Kazimierz wyglądał następująco :
http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Kasimir_Wappen.png
Co więcej, pieczęć ławnicza z tego okresu również jest bardzo podobna :
http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Piecz%C4...rz_z_XIV_w..jpg

Na ratuszu przy placu Wolnicy, na elewacji od strony północnej widnienie inna wersja :
http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Kazimierz_herb.jpg
Wersja ta, z kolei znacznie uproszczona, o mniejszej liczbie "ozdobników".

Chciałbym zapytać, jakie są źródła takowego właśnie przedstawienia litery K, dwóch popiersi i korony?
Czy jest to może podyktowane tylko ograniczeniami technicznymi przy wykonaniu elewacji?
Może chodziło o czytelność przejrzystość herbu dla przechodnia?

Czy może istnieje jakieś bogatsze źródło dotyczące oficjalnego herbu miasta Kazimierz?


Jestem w trakcie przygotowania projektu skierowanego do turystów, przybliżającego historię Kazimierza. Stąd też moje najważniejsze pytanie :

Jakim herbem się posługiwać w przyszłości, przy projektach skierowanych do turystów/znajomych?

Z góry bardzo dziękuję za pomoc w tym temacie, a chętnych zapraszam do szerszej dyskusji o tym malowniczym obszarze.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Jeromiar
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 63.445

Jeriomiar
Stopień akademicki: mgr inz
Zawód: Grafik
 
 
post 10/07/2013, 15:37 Quote Post

Witam ponownie po ponad miesiącu.
Zastanawia mnie cisza w temacie. Nikt z zaglądających nie dorzuci swoich 'trzech groszy' ze swojej wiedzy? wink.gif

W międzyczasie urodziło mi się kolejne pytanie, wątpliwość odnośnie prawidłowego zapisu nazwy tegoż miasta.

Mianowicie, jak wiadomo, nazwa pochodzi od króla Kazimierza Wielkiego.
W ówczesnym świecie obecna była łacina. Jako, że "Cracovia", czy "Clepardia" jest stosunkowo oczywiste, to mam wątpliwości o zapis odnośnie Kazimierza.
W kronice Hartmanna Schedla, AD 1493, Tutaj podgląd widnieje zapis: "CASMIRUS". Z łaciną nie mam kompletnie do czynienia, ale często spotykam się z łacińskim zapisem imienia Kazimierz w formie "CASIMIRUS".

Jaką formę przyjąć za poprawną?
Którą postacią kierować się przy nazewnictwie historycznym?

Z góry dziękuję za podpowiedzi.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Podlasiak
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 38
Nr użytkownika: 3.281

Maciek
Zawód: przewodnik
 
 
post 5/10/2013, 15:24 Quote Post

Wydaje mi się, że "Casimirus" brzmi dostojniej i w pełni odpowiada nazewnictwu historycznemu - vide popularna rycina. Herb proponuję wybrać w wersji najstarszej. Albo stworzenie na jego podstawie własnej wariacji.
I tak wszelkie głosy pochwalne, doradcze i głównie krytykujące, pojawią się dopiero wtedy, kiedy publikacja(?) Twoja ujrzy światło dzienne.
Osobiście pozostaję pod urokiem Kazimierza, ostatnio z zeszłego weekendu: http://www.panoramio.com/user/831404/tags/Casimirus
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Andrzej Zieliński vel Zielenski
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 17
Nr użytkownika: 94.853

Andrzej Zieliñski
 
 
post 29/08/2014, 12:46 Quote Post

Z całym szacunkiem kolego ale dostojniej nie znaczy poprawniej. W zależności od źródła są różne formy tej nazwy. Najstarsza pochodzi z "Liber cronicarum" Hartmanna Schedla z 1494 roku ale też nie jest jednoznaczna. Na mapie z tego dzieła a raczej drzeworycie jest forma Casmirus (brak "i") ale już na tej samej stronie w tekście Schnedl użył formy CaBimirus. Celowo użyłem "B" bo dzieło jest napisane w języku niemieckim więc i niemieckie "schwarces S" się pojawia (w języku polskim pisanym też się wtedy pojawiało i to nie raz). To że źródło jest po niemiecku ma jeszcze taką konsekwencje iż nie wiadomo czy autor napisał nazwę po niemiecku czy po łacinie. Logika nakazuje aby pisał po niemiecku skoro cała księga jest w tym języku.

Źródła późniejsze np z 1603, 1617 pisane po łacinie wykazują nazwę Casimiria. Na tą formę wskazują też zapisy z ksiąg ławniczych Kazimierza znajdujących się w AP w Krakowie, gdyż bez wyjątków użyta jest tam forma Casimiriensis (odkopię gdzieś skan to zamieszczę przykład). Forma odmieniona z racji kontekstu formułki w jakiej zwykle występuje po przekształceniu do bezokolicznika wskazuje bardziej na Casimiria.

Jest jeszcze jedno źródło błędnie określane jako średniowieczne. Jest to mapa ks.A.Bukowskiego z dzieła "Gloria Domini..." sorki ale nie pamiętam dokładnie tytułu, ze wczesnego początku XVIII wieku. Forma tam napisana to majstersztyk lenistwa "Casimi:" gdzie dwukropek pełni funkcje tytla czyli jednego znaku zastępującego kilka. Wg.zasad łaciny 1)nie powinien być użyty po samogłosce 2)znaczy tyle co "us" czyli pomijając pierwsze zastrzeżenie wychodzi "Casimius" (zapewne autor miał na myśli Casimirus, lecz wtedy musiałby użyć innego tytla).

Co do tego której formy użyjesz musisz sam zadecydować, lub pospacerować po kościołach Kazimierza (nie jest ich wiele) i poczytać inskrybcje. Raczej zawsze będą w odmienionej formie, ale od czego jest internet lub forum. Zawsze można spytać od czego jest ta forma. Co do czerpania poprawnych nazw z linków to byłbym sceptyczny.

Pozdrawiam,

Andrzej
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej