Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
15 Strony < 1 2 3 4 > »  
Closed TopicStart new topicStart Poll

> Dlaczego jestes zwolennikiem Konfederacji?
 
Jestem zwolennikiem Konfederacji ponieważ:
1. Uważam, ze przeznaczeniem Murzynów jest bycie niewonikami do końca świata [ 6 ]  [15.38%]
2. Zawsze chciałem mieć plantację i setki niewolników zbierających bawełnę [ 14 ]  [35.90%]
3. Niewolnictwo jest lepsze od wolności [ 3 ]  [7.69%]
4. Niewolnik nie jest cżłowiekiem, a każdy może byc właścicielem rzeczy ruchomej [ 0 ]  [0.00%]
5. Chłostanie niewolników i korzystanie z "usług" niewolnict wprawia mnie w radosny nastrój [ 11 ]  [28.21%]
6. Jestem rasistą, dlatego poglądy Południowców są bliskie memu sercu [ 5 ]  [12.82%]
Suma głosów: 39
  
     
keraunos
 

Protector Latinitatis
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 953
Nr użytkownika: 6.034

Stopień akademicki: jakiś jest ;)
 
 
post 23/05/2008, 0:04 Quote Post

A co to za hipokryzja.
Kto bedzie mądry, zaradny zostanie wolnym. Kto nie niewolnikiem. Przeciez to kto był wolny lub nie nie działo się bez przyczyny. Nie losowano wink.gif każdy sam lub jego przodkowie na to zasłużył.
Gdzie tu hipokryzja?

Zresztą ja nie twierdzę że chciałbym dzis niewolnictwa. Jest jak jest ciężko by to zmienić, nawet niewiem czy bym chciał.
Ale do dawnych ustrojów czuje sympatję smile.gif w końcu jak powiedziała kiedyś wyrocznia Pytyjska, nalezy tak robić jak robili ojcowie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
Konto Usuniete 13.04.15
 

Unregistered

 
 
post 23/05/2008, 0:06 Quote Post

W Rzymie ograniczono wyjęcie spod prawa niewolników w czasach Trajana i Hadriana .Nie jestem socjalistą .Ale położenie robotników .W czasie wojny secesyjnej .Było niewiele lepsze od położenia niewolników .Teoretycznie byli wolni .Ale faktycznie wówczas nie było platnych urlopów .Niewolnik przynajmniej cieszył się opieką pana.
 
Post #17

     
Spiryt
 

Ostatni Wielki Gumiś
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.856
Nr użytkownika: 40.921

Stopień akademicki: licencjata
Zawód: student
 
 
post 23/05/2008, 0:09 Quote Post

QUOTE(keraunos @ 23/05/2008, 0:00)
I dokładnie jak pisał Nico punkt widzenia zalezy od punktu siedzenia. niewolnikiem bym nie chciał być. Ale np. rzymskim senatorem, Polskim szlachcicem, czy hiszpańskim Hidalgo to jak najbardziej smile.gif



A ja bym chciał być Łowcą/ Barbarzyńcą poziomu 13/7. Wtedy dopiero byłbym wolny.

Bez urazy, ale z wszystkich twoich twierdzeń wynika głównie to, że chciałbyś mieć uprzywilejowaną pozycję i móc kimś pomiatać tak po prostu, z przyrodzenia, niczym polski szlachcic.

Dlaczego twierdzisz, żę system niewolnictea jest dobry, skoro sam, do diaska, przyznajesz, że nie chciałbyś być w skórze jego większości i podstawy - NIEWOLNIKA?


QUOTE
Kto bedzie mądry, zaradny zostanie wolnym. Kto nie niewolnikiem. Przeciez to kto był wolny lub nie nie działo się bez przyczyny. Nie losowano wink.gif każdy sam lub jego przodkowie na to zasłużył.


A czym to się różni od kapitalizmu/demokracji, który podałes jako negatywny przykład? Jak jesteś zaradny to zostajesz posłem mimo że jesteś osobnikiem pokroju Andrzeja L. Może nie najszczęśliwszy przykład, ala prawdziwy.
A za przodków dziękuje pięknie. Za to że mój hipotetyczny dziadzio coś przeskrobał, ja miałbym mieć przechlapane?
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
keraunos
 

Protector Latinitatis
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 953
Nr użytkownika: 6.034

Stopień akademicki: jakiś jest ;)
 
 
post 23/05/2008, 0:10 Quote Post

QUOTE(Amandil @ 23/05/2008, 0:06)
Ale położenie robotników .W czasie wojny sececyjnej .Było niewiele lepsze od położenia niewolników .Teoretycznie byli wolni .Ale faktycznie wówczas nie było platnych urlopów .Niewolnik przynajmniej cieszył się opieką pana.
*



Recte dicis amice. Zgadzam się w zupełności. Właściciel jak np. niewolnikowi np. obcieło nogę to powinien dalej go utrzymywać. A w tamtych czasach kapitalista wyrzucał go na bruk. Kapitalizm to patrzenie na człowieka tylko przez to jaki zysk przynosi.

QUOTE(Spiryt @ 23/05/2008, 0:09)
Bez urazy, ale z wszystkich twoich twierdzeń wynika głównie to, że chciałbyś mieć uprzywilejowaną pozycję i móc kimś pomiatać tak po prostu, z przyrodzenia, niczym polski szlachcic.


Ale dlaczego pomiatać sad.gif to uważasz że wszyscy nasi wielcy przodkowie - Zamojski, Żółkiewski, Koniecpolski i wielu innych pomiatali wszytskimi.
Nie chciałbym nimi pomiatac tylko opiekowac sie dla dobra Rzeczypospolitej.

QUOTE(Darth Stalin @ 23/05/2008, 0:01)
Acha... no to sytuacja typowa, z tak ulubionego przez Ciebie okresu starożytnego:
miasto, mądry, zaradny rzemieślnik, specjalista w swojej branży, dochodzi do znaczenia, majątku itp. Pewnego pięknego dnia jego miasto zdobywaja Rzymianie (na przykład), połowa mieszkańców jego pięknego miasta idzie pod nóż a on sam - w niewolę. Zaprawdę, zasłużył sobie, no nie?

Rzymianom bogowie przeznaczyli władzę nad światem smile.gif cóż poradzić Tyche i wrzechpotężne Moiry to sprawiły. Widać zasłużyli, skoro bogowie dali im imperium które przetrwało wieleset lat, przyniosło kulturę i cywilizację całemu światu. I których przecudny język służyłby nam do dziś gdyby nie szaleni reformatorzy z XX wieku.

QUOTE(Darth Stalin @ 23/05/2008, 0:01)
Po prostu rewelacja. W takim razie co byś powiedział na mały wyjazd do Kamczackiego GUŁag-u? W końcu tam mógł Twój dziad (a moze i ojciec) trafic bez większych problemów - wystarczyło tylko "zasłużyć"... a skoro "nalezy tak robić jak robili ojcowie" no to prosze bardzo...
*



No jako Stalin nie wątpię że inaczej myslących chętnie byś tam wysłał wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
Spiryt
 

Ostatni Wielki Gumiś
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.856
Nr użytkownika: 40.921

Stopień akademicki: licencjata
Zawód: student
 
 
post 23/05/2008, 0:16 Quote Post

QUOTE(keraunos @ 23/05/2008, 0:10)
[
Ale dlaczego pomiatać  sad.gif to uważasz że wszyscy nasi wielcy przodkowie - Zamojski, Żółkiewski, Koniecpolski i wielu innych pomiatali wszytskimi.
Nie chciałbym nimi pomiatac tylko opiekowac sie dla dobra Rzeczypospolitej.
*



A ja wolałbym być jednak wolny dla dobra własnego.

A nie dla idei zwanej Rzeczpospolitą, w której jestem niewolnikiem, a mam zapylać dla jej dobra.
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
ku140820
 

Unregistered

 
 
post 23/05/2008, 0:18 Quote Post

QUOTE
Kapitalizm to patrzenie na człowieka tylko przez to jaki zysk przynosi.

A system niewolniczy to niby nie?
Kaleki niewolnik to też obciążenie - a co prostszego w wyzwoleniu takiego kaleki i "dalej radź sobie sam"?

QUOTE("Amandil")
Ale położenie robotników .W czasie wojny secesyjnej .Było niewiele lepsze od położenia niewolników .Teoretycznie byli wolni .Ale faktycznie wówczas nie było platnych urlopów .

Tia...? Robotnik mógł co najmniej:
1. zmienić fabrykę na taką, gdzie warunki były lepsze
2. rzucic robotę w diabły i jechac z rodziną na Zachód, szukać szczęścia we własnej pracy

Jaki wybór miał niewolnik?

Ba - i dlaczego robotnicy z Północy nie jechali na Południe zeby np. dobrowolnie oddać się w niewolę, skoro to niby takie dobre?
 
Post #21

     
keraunos
 

Protector Latinitatis
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 953
Nr użytkownika: 6.034

Stopień akademicki: jakiś jest ;)
 
 
post 23/05/2008, 0:22 Quote Post

QUOTE(Spiryt @ 23/05/2008, 0:16)
A nie dla idei zwanej Rzeczpospolitą, w której jestem niewolnikiem, a mam zapylać dla jej dobra.


Nie dla idei ale Pro publico bono smile.gif

W końcu ktoś musi pracować. Mogą tylko wszyscy lub część ludzi. Lepiej żeby cześc bo wtedy ktos jest wolny. I tak wracamy do punktu wyjścia smile.gif

QUOTE(Darth Stalin @ 23/05/2008, 0:18)
Ba - i dlaczego robotnicy z Północy nie jechali na Południe zeby np. dobrowolnie oddać się w niewolę, skoro to niby takie dobre?


Najechali zmanipulowani propagandą kapitalistyczną. Dzisiaj też propaganda sprawiła że ludzie pracuja i sie z tego cieszą. W wielu firmach ludzie po 14-16 godzin dziennie pracują i sa zadowoleni takie pranie mózgów im sie robi.
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
Nico
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.938
Nr użytkownika: 3.969

 
 
post 23/05/2008, 0:26 Quote Post

QUOTE(Darth Stalin @ 23/05/2008, 0:18)
Kaleki niewolnik to też obciążenie - a co prostszego w wyzwoleniu takiego kaleki i "dalej radź sobie sam"?


Kaleki 'służący' opiekuje się dzieckiem pana, gotuje w kuchni, wykonuje dziesiątki innych czynności na plantacji. Jak sam widzisz plantacje były bardzo pro-pracownicze dla niepełnosprawnych, czego nie można powiedzieć o wyzyskiwaczach-fabrykantach z północy rolleyes.gif . Ah to sielskie Południe happy.gif

QUOTE(Darth Stalin @ 23/05/2008, 0:18)
2. rzucic robotę w diabły i jechac z rodziną na Zachód, szukać szczęścia we własnej pracy


A za co pojedzie na zachód? smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
Spiryt
 

Ostatni Wielki Gumiś
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.856
Nr użytkownika: 40.921

Stopień akademicki: licencjata
Zawód: student
 
 
post 23/05/2008, 0:28 Quote Post

QUOTE(keraunos @ 23/05/2008, 0:22)
Nie dla idei ale Pro publico bono smile.gif

W końcu ktoś musi pracować. Mogą tylko wszyscy lub część ludzi. Lepiej żeby cześc bo wtedy ktos jest wolny. I tak wracamy do punktu wyjścia smile.gif
*



Zacytuję Cię jeszcze raz :
QUOTE
Recte dicis amice. Zgadzam się w zupełności. Właściciel jak np. niewolnikowi np. obcieło nogę to powinien dalej go utrzymywać. A w tamtych czasach kapitalista wyrzucał go na bruk. Kapitalizm to patrzenie na człowieka tylko przez to jaki zysk przynosi.


Z tej twojej wypowiedzi wynika, że jeśli człowiek jest wyrzucany na bruk, wykorzystywany, zniewolony, żeby przynieść komuś zysk, jest czymś złym.

DLaczego więc przynoszenie zysku jakiejś grupie osób, czy choćby tej całej "Rzeczpospolitej" jest nagle czymś dobrym? Widzę tu kilka sprzecznośći.

Publico bono?? Jakim cudem jest publico, skoro publico nic z tego nie ma? Poza uprzywilejowaną warstwą?
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
keraunos
 

Protector Latinitatis
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 953
Nr użytkownika: 6.034

Stopień akademicki: jakiś jest ;)
 
 
post 23/05/2008, 0:30 Quote Post

Pro publico znaczy dla dobra obywateli.
A obywatelami sa jedynie właściciele niewolników. Jak w Polsce szlacheckiej, Rzymie, Grecji antycznej i wszędzie przed rewolucją przemysłową XVIII wieku. Od rewolucji przemysłowej i oświecenia europejskiego się to wszytsko szaleństwo zaczęło.

A o innych nalezy dbać ze wzgledów humanitarnych. Dla wartości. Ale kapitalista nie wie co to wartości. Dla niego ważny jedynie utopijny zysk.
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
Konto Usuniete 13.04.15
 

Unregistered

 
 
post 23/05/2008, 0:33 Quote Post

Osiedlenie się na Zachodzie nie było łatwe .Taki robotnik mógł skończyć jako bankrut . Nie wiem czy robotnik z Północy .Mogł pracować w warunkach klimatycznych.Na przykład obu Karolin jako pracownik plantacji .W warunkach Karaibów chyba nie .Na początku próbowano wykorzystać europejskich robotników .Ale to się nie udało.Po kilkudzięciu latach okazało się że śmiertelność jest za dużą .
 
Post #26

     
Spiryt
 

Ostatni Wielki Gumiś
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.856
Nr użytkownika: 40.921

Stopień akademicki: licencjata
Zawód: student
 
 
post 23/05/2008, 0:33 Quote Post

QUOTE(keraunos @ 23/05/2008, 0:30)
Pro publico znaczy dla dobra obywateli.
A obywatelami sa jedynie właściciele niewolników.
*


Tzn. uprzywilejowaną warstwą, która coś z tego ma.
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
keraunos
 

Protector Latinitatis
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 953
Nr użytkownika: 6.034

Stopień akademicki: jakiś jest ;)
 
 
post 23/05/2008, 0:37 Quote Post

Inni też mają opiekę i możliwość awansu do warstwy uprzywilejowanej.
A kto jest w tej warstwie to nie przypadek tylko przeznaczenie, Tyche, wyrok Boga, Bogów, zwał jak zwał.

Zresztą gdyby niewolnictwo było takie złe i nienaturalne to dalczego w całej starożytnosci klasycznej nie znjadzie się tekstów go potępiajacych. Sa pisarze mówiacy żeby niewolnika dobrze traktowac - i słusznie. Ale nie ma takich, którzy mówią żeby je znieśc.
Nawet niewolnicy jak sie zbuntowali przywracali szybko niewolnictwo tylko że oni byli teraz Panami - np. powstania Sycylijskie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
Spiryt
 

Ostatni Wielki Gumiś
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.856
Nr użytkownika: 40.921

Stopień akademicki: licencjata
Zawód: student
 
 
post 23/05/2008, 0:44 Quote Post

QUOTE
A o innych nalezy dbać ze wzgledów humanitarnych. Dla wartości. Ale kapitalista nie wie co to wartości. Dla niego ważny jedynie utopijny zysk.


Możesz mi wyjaśnić dlaczego właściciel niewolników będzie o nich dbał? I dlaczego nie będzie się dla niego liczył tylko utopijny zysk? dry.gif

Dlaczego kapitalista to jakiś demon z piekła rodem? Moja mama jest nauczycielką ( pracuje więc dla państwa, nie dla kapitalisty) i wiadomo jak jest. Ma kupę roboty i stresów, a kasa z tego wiadoma.

Mój ojciec pracuje w Norwegii dla ochydnego kapitalisty, wynajmuje mieszkanko na koszt firmy, założył niedawno drużynę kolarską z kumplami z pracy, ma czas na zwiedzenie tego i owego. Zarabia tak z 10x więcej i nie musi znosić fanaberi np. dyrektora, któremu sie nagle zachce, żeby na lekcjach w liceum młodzież śpiewała hymn. A nauczycielka ma się tym zając.
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
Konto Usuniete 13.04.15
 

Unregistered

 
 
post 23/05/2008, 0:45 Quote Post

Było tak nie tylko w Starożytności .Wyzwoleni niewolnicy w Liberji .Otworzyli znane sobie społeczeństwo na ziemi afrykańskiej .Z sobą w roli panów .Nie tylko w tekstach autorów klasycznych .Ale nigdzie w Biblji nie znajdzie się potępienia niewolnictwa .
 
Post #30

15 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Closed TopicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej