Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
16 Strony « < 14 15 16 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Co przesądziło o zwycięstwie Bolszewików?
     
Bronisław
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 47
Nr użytkownika: 98.861

Zawód: uczen
 
 
post 18/02/2016, 15:34 Quote Post

QUOTE
Nie zapamiętałem go.  Nawiasem mówiąc, zwróciłem tu uwagę na "Xawrasa" nie dlatego, że triumfuje tam Rosja. Główną myślą powieści wcale to nie jest - najważniejsze w "Xawrasie" jest przypomnienie, że niepodległość nie jest czymś oczywistym i danym nam na wieczność, a Polak może być równie dobrze swoistym Kurdem centralnej Europy - był nim 120 lat, może być i przez następny wiek.


Jeśli masz czas polecam ci przeczytać "Mit Polski" Zadrugi Antoniego Wacyka
 
User is offline  PMMini Profile Post #226

     
Baszybuzuk
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.979
Nr użytkownika: 50.178

Stopień akademicki: Nadszyszkownik
Zawód: IT
 
 
post 18/02/2016, 15:56 Quote Post

QUOTE(Bronisław @ 18/02/2016, 15:34)
Jeśli masz czas (...)



Dziękuję bardzo...
W nieuczesanych myślach zadrugowców z pewnością czasem daje się znaleźć jakiś klejnot, ale wgłębianie się w detale kanapowych, bardzo obcych mi ideologii jest właśnie bardzo blisko mojej definicji tracenia czasu. biggrin.gif
 
User is online!  PMMini Profile Post #227

     
Wojslav14
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 99.088

 
 
post 18/02/2016, 16:13 Quote Post

QUOTE(Baszybuzuk @ 18/02/2016, 15:56)
W nieuczesanych myślach zadrugowców z pewnością czasem daje się znaleźć jakiś klejnot, ale wgłębianie się w detale kanapowych, bardzo obcych mi ideologii jest właśnie bardzo blisko mojej definicji tracenia czasu. biggrin.gif

Cóż, "Mit Polski" nie jest znów tak szczegółowym opracowaniem, wykłada podstawy kulturalizmu. Bez znajomości tychże podstaw możesz tylko insynuować nieuczesanie, niemające odzwierciedlenia w rzeczywistości wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #228

     
Baszybuzuk
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.979
Nr użytkownika: 50.178

Stopień akademicki: Nadszyszkownik
Zawód: IT
 
 
post 18/02/2016, 17:59 Quote Post

Ależ znam te podstawy. Mam również nadzieję że wskażesz mi, w jaki sposób wiążą się one z tematem wątku.
 
User is online!  PMMini Profile Post #229

     
cezar1989
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 12
Nr użytkownika: 98.914

Stopień akademicki: magister
Zawód: bibliotekarz
 
 
post 19/02/2016, 20:07 Quote Post

QUOTE(Bronisław @ 18/02/2016, 15:12)
Historia mogła się potoczyć inaczej dla Rosji ale jest jaka jest Lenin zrobił swą rewolucję a schedę po nim zdobył Stalin który stał się panem Rosji. Do dzisiaj widać ogromne blizny jakie pozostawiła czerwona zaraza Rosji
*



Zgadzam się z tym. Myślę, że carat wcale nie był takim złym systemem, jak opisywała go bolszewicka propaganda. Nie ma ustroju idealnego, ale monarchia jest (moim zdaniem) lepsza od komunizmu, który jest całkowicie utopijnym systemem. Nie ma możliwości rozdać wszystkim ludziom po równo, a poza tym bolszewicy zniszczyli w dużym stopniu stworzoną przez wieki kulturę.

O zwycięstwie Bolszewików przesądziło znaczne osłabienie armii carskiej po wojnie i niska dyscyplina wśród białych wojsk. Białym brakowało też broni. Nie wiem ile w tym prawdy historycznej, ale w filmie "Admirał" o Aleksandrze Kołczaku była scena, w której biali szturmują uzbrojone po zęby oddziały czerwonych za pomocą samych bagnetów.
 
User is offline  PMMini Profile Post #230

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.848
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 23/02/2016, 12:04 Quote Post

Niestety miałem kilka dni przerwy, więc moge odpowiedzieć dopiero teraz.

@Emigrant
QUOTE
Nie tak hop-hop.Po pierwsze Rosja byłaby (była zresztą, tu żadne "by" nie jest potrzebne) zniszczona po wojnie domowej w duzo więklszym stopniu niż Polska. Ostatnie lata to była dla Rosji po prostu hekatomba porównywalna z późniejszymi zniszczeniami DWSu.

Jednak hop-hop.
Szczerze mówiąc nie znam danych (ale z ciekawości chętnie poznam), więc nie zaprzeczam, że Rosja była bardziej zniszczona niż Polska.

Cóż jednak z tego?

Ile Polska miała w 1919 r. fabryk dział i karabinów?
Ile produkowała amunicji?

Jak potem rozwinęła np. produkcję karabinów?

QUOTE
I po drugie- zwycięstwo ofensywy Denikina nad bolszewikami (przy pomocy Polaków) wcale nie oznaczało końca wojny domowej w Rosji.

To już bardziej ale była to rzecz nieprzewidywalna i niepoddająca się ocenie.
Należy więc szykować się na najgorsze - Biali wygrywają i dostają pomoc z Zachodu, która pozwala w miarę szybko odbudować kraj.


@Bronisław
QUOTE
Biali by musieli odbudować państwo które było zrujnowane a nie wszczynać kolejne wojny tym bardziej że mogliby przetrwać czerwoni lub inne siły polityczne czekające na ich potknięcie, a taka odbudowa nie trwa parę lat tylko kilkadziesiąt jest powolnym procesem, a sama ludność nie pozwoliłaby na wszczynanie kolejnych wojen bo byli już wyczerpani nią i brakowało żywności ludzie byli nie dożywieni i umierali z głodu!!!!

Musieli by gdyż?
Sama ludność by nie pozwoliła? W jaki sposób by to zrobiła?

Ludzie umierali z głodu, bo trwała wojna, były problemy z dystrybucją a bolszewicy potrzebowali pieniędzy i wywozili zboże za granicę. Z głodem walczyli Amerykanie i szybko im to uniemożliwiono, kiedy tylko głód zelżał.

Gdyby rządzili Biali nie trzeba by było wywozić zboża, były by pieniądze z zagranicy. Głód udało by się stłumić szybciej.
Jak pamiętamy bolszewicy rozwiązali problem tworząc NEP. Za Białych była by to polityka normalna...

QUOTE
Dlatego wywoływanie kolejnych wojen przez zwycięskich czerwonych lub inne opcje gdyby władały Rosją nie wchodziłyby w grę dlatego że po raz kolejny by mogła wszcząć się rewolucja przeciwko władzy!!!!

A możesz, zamiast wykrzykników, dać argumenty i przykłady?

QUOTE
"Kiedy zaczyna się rewolucja, wtedy kiedy nie ma co do garnka włożyć"

Za bolszewików nie było co do garnka włożyć.
No i?
Ile było tych "rewolucji" oprócz buntów chłopskich przeciw rekwizycjom zboża oraz buntu marynarzy?

Nie chodzi mi w przypadku Białych o wizję idealną, ale na pewno dostali by kredyty i pomoc z zagranicy, bolszewicy musieli ją kupować.
Od nich zależało by co z tym zrobią.

Gdyby oni wygrali, Polska w najlepszym razie (bo przecież Alianci poczynili już deklaracje) dostała by niepodległość w granicach mniej więcej Królestwa, przy oczywiście problemie - dlaczego zwycięskie państwo, czyli Rosja, które dało największy wkład w wojnę wychodzi z niej ze stratami?

Jaki byłby wtedy stosunek Aliantów do Polski, która stałaby się problemem a straciła w ich oczach wszelkie plusy istnienia?
 
User is offline  PMMini Profile Post #231

16 Strony « < 14 15 16 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej