Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
10 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Który z rządów po 1989 roku był najlepszy ?,
     
pbhaal
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 435
Nr użytkownika: 1.076

 
 
post 28/08/2005, 8:59 Quote Post

fiaa - co dostales? ;p (z ciekawosci pytam). Biblografie znam i owszem wieksza na ten temat ale bodaj zadna z tych ksiazek nie mowi wprost tylko co najwyzej sugeruje wizje historii. Bez IPN'u jak mowiles prawdy w pelni sie nie dowiemy - "Twoje" wersje sa oczywiscie tez mozliwe...

Ale (tongue.gif):

KO od poczatku nie byl traktowany jako typowa partia polityczna (rowniez samego sibie tak nie okreslal) - to bylo rozwiazanie tymczasowe.

A mowiac ze owczese decyzje (post)komunistow swiadczyly o ich niezdolnosci do dzialania znowu wybierasz jedna tylko strone medalu. Dla mnie pawdopodobniejsze jest ze widzac iz "gruba kreska" (a raczej linia) zalezy od dzialania gabinetu Mazowieckiego musieli przynajmniej w czesco udawac chetnych do reformy ustroju. A ze okazalo sie ze wielu moze jest naprawde chetnych? (uwlaszczenie nomenklatury swoje zrobilo). Jaruzelski przeszedl ledwo - ale powyzsza bibliografia raczej wprost mowi ze bylo ono z gory ustawione. A sila SdRP a potem SLD byla szczegolnie widoczna wlasnie w momencie "rozpadu" Solidarności, nie mozna powiedziec ze wziela sie znikad - przyczajony Tygrys jakim byl postkomunizm zbieral tylko sily... zreszta to ze postkomunisci/SLD tyle razy wygrywali w wyborach parlaentarnych/ do rad (np miejskich) swiadczy ROWNiEZ o ich sile politycznej. A ze do roku 1990 byla stuacja pasowa? Jedni musieli nauczyc sie czym jest wladza, drudzy czym jest demokracja. A strach o majatek byl tez raczej sredni bo u steru byli ludzie zwiazani z okraglym stolem i gruba kreska...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
Barret_PL
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 176
Nr użytkownika: 5.978

Zawód: uczen
 
 
post 5/12/2005, 13:35 Quote Post

Witam
To mój pierwszy post po długim okresie nieobecności na forum. Ze względu na nową szkołę na forum nie starcza mi już czasu, ale postaram się poprawić smile.gif . Mam jednocześnie wielką prośbę. Ze względu na wiek nie byłem w stanie śledzić działalności każdego z rządów III RP. Posiadam różne źródła w postaci książek, jednak bardzo by mi się przydała opinia starszych forumowiczów, którzy mieli sposobność przyglądać się poczynaniom pierwszych rządów Trzeciej Rzeczpospolitej.

Bardzo bym prosił o krótką charakterystykę rządów III RP, do rządu Buzka. Może być dosłownie kilka myśli dotyczących dokonań poszczególnych gabinetów rządzących po 1989r; już to będzie dla mnie znaczącym wsparciem.
Za wszelką okazaną pomoc będę bardzo wdzięczny. Pozdrawiam
**Aby nie zapychać forum nie zakładałem specjalnie nowego tematu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
Setter
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 43
Nr użytkownika: 11.375

Zawód: uczen eLO
 
 
post 10/12/2005, 11:39 Quote Post

Naprawdę trudno powiedziec kiedy do każdego składu mam zastrzeżenia, a który z nich był najlepszy? hmmm moze rząd Jerzego Buska, przeprowadzili chociaż udaną reforme emerytalna...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
Martucha
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 54
Nr użytkownika: 9.341

Zawód: student
 
 
post 18/12/2005, 14:51 Quote Post

Dla mnie żaden rząd nie był najlepszy co najwyżej dostateczny no dobra w ostateczności dobr bo każdy obiecywał porawę i miał ku temu okazję ale wewnętrznymi nieporozumieniami i konfliktami niepotrafił tego wykorzystać.

Jestem przychylna tylko rządowi Mazowieckiego który zaczynał wszystko odnowa i który utorował drogę naprawy państwa innym rządom.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
krzystofer
 

Semper Invictus
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.602
Nr użytkownika: 1.005

 
 
post 18/12/2005, 16:23 Quote Post

Podejrzewam, że z czasem, kiedy emocje nieco opadną i spojrzymy na historię obiektywniej, najlepiej ocenione zostaną rzady Mazowieckiego, Bieleckiego, Olszewskiego, Buzka i podejrzewam, że uda się również Marcinkiewiczowi. Rządy Oleksego, Pawlaka czy Cimoszewicza były bez programu, opierały się na zasadzie 'po nas choćby potop'.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
Rycy
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 12.319

Zawód: uczeñ
 
 
post 28/12/2005, 21:27 Quote Post

Nie mogę zupełnie zgodzić się z sugestiami iż rząd Bieleckiego był dobry. Natworzył on masę afer i doprowadził do sprzedaży ważnych dla państwa firm prawie za bezcen. A Janusz Lewandowski który był ministrem przekształceń własnościowych tak prywatyzował że aż się nim prokuratura zajęła tylko, że przez to że został wybrany na posła postępowanie zawieszono...Poza tym rząd Bieleckiego nie realizował swojego programu i to nawet nie starał się go realizować. Te wszystkie bajki o liberalnych poprzednikach PO czyli KLD są wyssane z palca...Najlepszym rządem był rząd Olszewskiego. Co prawda lustracją się nie udała ale jak mogła się udać skoro w największych klubach oprócz PC byli agenci SB? Od razu rząd odwołali. Rząd który zastopował spadek produkcji i był nawet odczuwalny wzrost gospodarczy. Najgorszym rządem były rządy Bieleckiego oraz Pawlaka którego jako "przejściowego" premiera mianował Wałęsa wraz z KLD, UD, PSL, KPN i PPG. Pawlak nawet paznokcie miał brudne to co dopiero rządzenie państwem?
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
Buszmen
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 367
Nr użytkownika: 4.491

 
 
post 28/12/2005, 21:54 Quote Post

Oj rycy wszyscy źli tylko nasi dobrzy. Skoro wszędzie widzisz SB-ków to moze jest to jakaś choroba, a w PC w takim azie siedzieli sami agenci CIA, KGB i o zgrozo Mosadu, no i oczywiście wywiad Republiki Krasnoludowej wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
Rycy
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 12.319

Zawód: uczeñ
 
 
post 29/12/2005, 10:43 Quote Post

Wystarczy spojrzeć na listę Macierewicza. Większość ludzi z tej listy została uznana za kłamców lustracyjnych, część jeszcze tych postępowań nie jest skończona, a sporo z osób z listy po prostu wycofało się z życia publicznego bo byli agentami. I to się tyczy właśnie członków KPN takich jak Moczulski,Kongresu Liberałów w którym jeden z członków wogóle usunął się z życia politycznego, a Michał Boni i Władysław Reichelt zostali uznani kłamcami lustracyjnymi. W UD i PSL to samo...
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
1234
 

Wielki Wuj
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.631
Nr użytkownika: 4.636

 
 
post 29/12/2005, 12:14 Quote Post

Moczulski odszedł z polityki, bo jego partia zaczęła się dzielić, a na końcu zdechła. ciekawy też jestem, kto z PSL musiał sie wycofać z życia politycznego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
Rycy
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 12.319

Zawód: uczeñ
 
 
post 29/12/2005, 12:21 Quote Post

Z PSL wycofać się musieli Józef Cinal, Jan Majewski, senator Mieczysław Włodyka, a Ryszard Smolarek został uznany kłamcą lustracyjnym i w III kadencji został pozbawiony mandatu. Poza tym na liście byli działacze PSL-Porozumienie Ludowe i PSL-Solidarnosć, a Jagieliński ze zwykłego PSL nigdy sprawy lustracyjnej założonej nie miał...
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
1234
 

Wielki Wuj
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.631
Nr użytkownika: 4.636

 
 
post 29/12/2005, 12:27 Quote Post

Zaiste, pierwszy szereg PSL. A co do kwestii Jagielińskiego, to można powiedzieć, że wielu politykom tez sprawy lustracyjnej nie wytoczono. Czy to jest dowód na winę?
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
Rycy
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 12.319

Zawód: uczeñ
 
 
post 29/12/2005, 12:32 Quote Post

To jest dowód na złe działanie sądów lustracyjnych itd. A ci ludzie akurat byli na początku lat 90 jednymi z czołowych polityków PSL.
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
Egzeginum
 

Sancte Romane Ecclesiae Magnus Incvisitor
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.401
Nr użytkownika: 4.405

Szymon Nowicki
Stopień akademicki: magister
Zawód: Ksi¹dz
 
 
post 29/12/2005, 12:40 Quote Post

Stawiam na pierwsze dwa rządy, za reformy Balcerowicza i pierwsze lata od których zalezy dziś...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
1234
 

Wielki Wuj
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.631
Nr użytkownika: 4.636

 
 
post 29/12/2005, 13:01 Quote Post


QUOTE
To jest dowód na złe działanie sądów lustracyjnych itd

a ja głupi myślałem, że dzis jest zasada-ktos jest niewinny, dopóki nie udowodni mu się winy. Zasada, jesteś winny, dopóki nie udowodnisz, że jest inaczej należała do dorobku ustroju słusznie minionego
QUOTE
. A ci ludzie akurat byli na początku lat 90 jednymi z czołowych polityków PSL.

Jakie funkcje pełnili w aparacie partyjnym?
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
Rycy
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 12.319

Zawód: uczeñ
 
 
post 30/12/2005, 10:34 Quote Post

Smolarek z Cinalem to zarząd krajowy, a Majewski był wiceprezesem wojewódzkiego PSL tylko nie pamiętam w którym województwie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

10 Strony < 1 2 3 4 > »  
2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej