Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
14 Strony « < 12 13 14 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> XLI Olimpiada Historyczna 2014/2015
     
Johanov
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 12
Nr użytkownika: 74.955

Miko³aj
Zawód: Uczeñ
 
 
post 6/04/2015, 14:23 Quote Post

Ja jestem w 2 klasie i tez jade w piatek. Boje sie tylko panicznie, ze cos nie pyknie i nie bede nawet finalista smile.gif no ale juz niedlugo sie okaze.
 
User is offline  PMMini Profile Post #196

     
Bażant_Ola
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 0
Nr użytkownika: 96.856

 
 
post 7/04/2015, 11:26 Quote Post

QUOTE(KrzysztofK @ 5/04/2015, 15:02)
Raz - gratuluję wtoczenia się do finału już w pierwszej klasie - samo w sobie jest to dużym osiągnięciem! Dwa... i tu już smutniejsze wieści - odkładając osobiste ambicje na bok, w twoim przypadku nie zrobi różnicy, czy zostaniesz laureatką, czy finalistką - niektóre (np. UW) polskie uniwerki laureatów olimpiad przyjmują poza kolejnością tylko spośród tych, który swój tytuł uzyskali w roku rozpoczęcia studiów lub go poprzedzającym - pierwszoklasiści są więc na straconej pozycji pod tym względem... ale mając już tak duże doświadczenie nie powinno być dla ciebie dużym problemem pojechać do Gdańska po raz kolejny za rok lub dwa. Finalistą zostać nietrudno, bez żadnego tytułu wyjeżdżają z eliminacji centralnych zazwyczaj pojedyncze osoby. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można więc uznać, że cel minimum nie będzie stanowił dla ciebie dużego wyzwania.

Jeżeli chodzi o ustne, to nie różnią się one zasadniczo od tych na okręgówce. W specjalnościach chronologicznie zaczynając od średniowiecza wzwyż zawsze jest tak, iż losujesz jedną kartkę, na której znajdują się dwa pytania - jedno z historii powszechnej, drugie z dziejów Polski. Z ubiegłorocznych finałów, na tyle na ile zdołałem się zorientować, nikt nie miał większych zastrzeżeń do komisji odpytujących...za wyjątkiem jednej dobrze tutaj znanej epoki - profesorowie i doktorzy naprawdę nie gryzą, są życzliwi, nie znęcają się nad swoimi ofiarami biggrin.gif.

Przypuszczam, że lektury masz już jako-tako opanowane - przemyśl, co wymaga ostatnich szlifów, przejrzyj sobie podręczniki od historii powszechnej i dziejów Polski i - najważniejsze! - nie masz się czego bać, wyjazd na finał to po prostu ciekawe doświadczenie - sprzed roku mam generalnie jak najlepsze wspomnienia wink.gif

Rekapitulując - głowa do góry, naprawdę nie masz się czego obawiać... i do zobaczenia w Gdańsku.
*



Hej!
Dzięki za odpowiedź, dopiero teraz zauważyłam. I muszę przyznać, że mnie zaskoczyłeś. Z jednej strony dzięki za gratulacje - sama jestem w szoku, że mi się udało za pierwszym podejściem, a z drugiej... WRRRR, nie miałam pojęcia o tym, co robią uniwersytety w związku z finalistami i laureatami. A że właśnie zależy mi na Uniwersytecie Wrocławskim, poczułam się tak, jakbym zmarnowała pół roku życia. Czyli kompletnie NIC mi to nie daje? Ale sto procent z matury z historii piechotą nie chodzi...
Hahah, o starożytności słyszałam same złe rzeczy. Mam nowożytność wink.gif
Do zobaczenia w Gdańsku - karłowatą, nerwową blond pierwszoklasistkę raczej łatwo będzie rozpoznać. wink.gif
Ola.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #197

     
KrzysztofK
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 0
Nr użytkownika: 92.386

 
 
post 7/04/2015, 17:55 Quote Post

Spokojnie, przecież wyraźnie napisałem, że chodzi o N I E K T Ó R E uniwersytety (np. wymieniony przeze mnie w poprzednim poście UW - Uniwersytet WARSZAWSKI) - a wedle tekstu uchwały senatu UWr (który poza kolejnością przyjmuje także finalistów) załapiesz się na przyjęcie poza kolejnością, jeżeli studia rozpoczniesz przed rokiem akademickim 2019/2020 smile.gif - nie masz więc najmniejszych powodów do zmartwień... nie mówiąc już o tym, że, sądząc po awansie w debiucie, jesteś wystarczająco inteligentną osobą, by nie musieć się specjalnie przejmować progami przy rekrutacji.

Generalnie, każdą uczelnię - ze względu na ich autonomię - trzeba sprawdzać oddzielnie. I na pewno nie możesz mówić o "zmarnowaniu pół roku życia" - raz, że, jak mniemam, historię po prostu lubisz - a Olimpiada to niezła okazja, aby zgłębić swą pasję "na poważnie", dwa - ta wiedza zaprocentuje w kolejnych latach.

QUOTE
Do zobaczenia w Gdańsku - karłowatą, nerwową blond pierwszoklasistkę raczej łatwo będzie rozpoznać.


Takich dziewczyn będzie tam zapewne sporo biggrin.gif

Ten post był edytowany przez KrzysztofK: 7/04/2015, 18:08
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #198

     
Bażant_Ola
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 0
Nr użytkownika: 96.856

 
 
post 8/04/2015, 11:18 Quote Post

QUOTE(KrzysztofK @ 7/04/2015, 17:55)
Spokojnie, przecież wyraźnie napisałem, że chodzi o N I E K T Ó R E uniwersytety (np. wymieniony przeze mnie w poprzednim poście UW - Uniwersytet WARSZAWSKI) - a wedle tekstu uchwały senatu UWr (który poza kolejnością przyjmuje także finalistów) załapiesz się na przyjęcie poza kolejnością, jeżeli studia rozpoczniesz przed rokiem akademickim 2019/2020  smile.gif  - nie masz więc najmniejszych powodów do zmartwień... nie mówiąc już o tym, że, sądząc po awansie w debiucie, jesteś wystarczająco inteligentną osobą, by nie musieć się specjalnie przejmować progami przy rekrutacji.

Generalnie, każdą uczelnię - ze względu na ich autonomię - trzeba sprawdzać oddzielnie. I na pewno nie możesz mówić o "zmarnowaniu pół roku życia" - raz, że, jak mniemam, historię po prostu lubisz - a Olimpiada to niezła okazja, aby zgłębić swą pasję "na poważnie", dwa - ta wiedza zaprocentuje w kolejnych latach.

QUOTE
Do zobaczenia w Gdańsku - karłowatą, nerwową blond pierwszoklasistkę raczej łatwo będzie rozpoznać.


Takich dziewczyn będzie tam zapewne sporo biggrin.gif
*



Kurczę, to źle zrozumiałam uchwałę senatu UWr wink.gif Ogromne dzięki, nawet nie wiesz, jak mi to pomogło.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #199

     
NapoleonIII
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 0
Nr użytkownika: 96.220

 
 
post 10/04/2015, 8:46 Quote Post

Pozdrawiam wszystkich jadących do Gdańska Pendolino z Warszawy :-)
 
User is offline  PMMini Profile Post #200

     
Bażant_Ola
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 0
Nr użytkownika: 96.856

 
 
post 14/04/2015, 8:22 Quote Post

No i po Olimpiadzie. Jak to zlecialo wink.gif
Wyjątkowe doświadczenia, wspaniali ludzie, doskonała komisja z Panem Kuklo, Pani Organizator (świeżo zdoktoryzowana) - niesamowicie sympatyczna i oddana uczestnikom, bardzo dobre warunki (PIECZEŃ W DWORZE PRAWDZICA BYLA BOSKA) - trudno znaleźć powód do narzekania.
Moje ego połechtał przede wszystkim fakt, że udalo mi się - pomimo bycia w pierwszej klasie i pomimo całego stresu, ktory w części ustnej doprowadził mnie do samoistnego płaczu - zostać laureatką.
Podręczniki: Markiewicz, Rostworowski, Bazylow, Wagner. Biografie: Jan Kazimierz, Zygmunt August, Jan Zamoyski, Katarzyna II, Fryderyk II. Monografie: dzieje Ukrainy do 1648, kultura Holandii w XVII wieku, zycie codzienne polskiej magnaterii. Pytania na ustnym: charakterystyka i ocena ustroju Rzeczypospolitej Obojga Narodów, rządy Iwana IV w Rosji, z lektury o Holandię i jej prądy kulturowe.
Gratulacje dla wszystkich finalistów i laureatów. Znamienne, że w tym roku wszyscy bylismy minimum finalistami.
(Wybaczcie literowki - piszę w pośpiechu)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #201

     
Rafał.B112
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 0
Nr użytkownika: 75.862

Rafal Borowiec
Zawód: Uczeñ
 
 
post 16/04/2015, 22:13 Quote Post

Serdeczne gratulacje smile.gif Rok temu wylosowałem tą samą kartkę na ustnym biggrin.gif

Ten post był edytowany przez Rafał.B112: 16/04/2015, 22:13
 
User is offline  PMMini Profile Post #202

     
KrzysztofK
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 0
Nr użytkownika: 92.386

 
 
post 17/04/2015, 16:32 Quote Post

Jestem na siebie wściekły, niby zdobyłem dziewiątą nagrodę, ale będę miał do siebie duże pretensje... Skrewiłem tekst źródłowy - mediewiści mieli do interpretacji fragment Chronica Polonorum Mistrza Wincentego, w którym zamieszczono treść przywileju łęczyckiego. Wyszedłem z założenia, iż - skoro był to akt o mocy prawnej - pomimo, iż była to kronika, mieliśmy do czynienia ze źródłem normatywnym... ale Komitet Główny, zapewne słusznie, miał na ten temat odmienną opinię.

Myślę, że za podanie błędnego typu źródła ocenę obniżono mi o dwa stopnie - ostatecznie za ten element dostałem 4+. Gdybym dostał z tej konkurencji maksa, na który - mając porównanie do ubiegłorocznych finałów i świadomość, za co dostałem wtedy 5 - autentycznie zasługiwałbym (gdyby nie ten nieszczęsny ww. błąd), byłaby trzecia nagroda...

"Gdyby nie słupek, gdyby nie poprzeczka..." biggrin.gif

Egzamin ustny też był taki sobie - kilkukrotnie przewodniczący komisji dopytywał się mnie, dlaczego nie omówiłem zagadnień, które chciałem poruszyć dosłownie trzydzieści sekund później, po czym...odpowiadał sam sobie na zadane pytanie!

P.S.
Pozdrawiam mojego współlokatora z ubiegłorocznych finałów - autora postu nade mną biggrin.gif

Ten post był edytowany przez KrzysztofK: 17/04/2015, 17:09
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #203

     
Bażant_Ola
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 0
Nr użytkownika: 96.856

 
 
post 18/04/2015, 21:25 Quote Post

QUOTE(KrzysztofK @ 17/04/2015, 16:32)
Jestem na siebie wściekły, niby zdobyłem dziewiątą nagrodę, ale będę miał do siebie duże pretensje... Skrewiłem tekst źródłowy - mediewiści mieli do interpretacji fragment Chronica Polonorum Mistrza Wincentego, w którym zamieszczono treść przywileju łęczyckiego. Wyszedłem z założenia, iż - skoro był to akt o mocy prawnej - pomimo, iż była to kronika, mieliśmy do czynienia ze źródłem normatywnym... ale Komitet Główny, zapewne słusznie, miał na ten temat odmienną opinię.

Myślę, że za podanie błędnego typu źródła ocenę obniżono mi o dwa stopnie - ostatecznie za ten element dostałem 4+. Gdybym dostał z tej konkurencji maksa, na który - mając porównanie do ubiegłorocznych finałów i świadomość, za co dostałem wtedy 5 - autentycznie zasługiwałbym (gdyby nie ten nieszczęsny ww. błąd), byłaby trzecia nagroda...

"Gdyby nie słupek, gdyby nie poprzeczka..." biggrin.gif

Egzamin ustny też był taki sobie - kilkukrotnie przewodniczący komisji dopytywał się mnie, dlaczego nie omówiłem zagadnień, które chciałem poruszyć dosłownie trzydzieści sekund później, po czym...odpowiadał sam sobie na zadane pytanie!

P.S.
Pozdrawiam mojego współlokatora z ubiegłorocznych finałów - autora postu nade mną biggrin.gif
*



Odwoływać się nie ma sensu, ale faktycznie, obniżenie oceny o aż dwa stopnie to przesada
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #204

     
KrzysztofK
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 0
Nr użytkownika: 92.386

 
 
post 19/04/2015, 9:49 Quote Post

QUOTE(Bażant_Ola @ 18/04/2015, 22:25)

Odwoływać się nie ma sensu, ale faktycznie, obniżenie oceny o aż dwa stopnie to przesada
*



Po pierwsze, obniżenie oceny o dwa stopnie to są moje przypuszczenia - karty recenzji nie widziałem, nasz okręg miał pociąg o 13:05, więc natychmiast po obiedzie i nie było czasu na przejrzenie swoich prac...Po prostu jestem bardzo mocno przekonany o tym, że napisałem tę interpretację - pomijając ów nieszczęsny "kwiatek" - wydatnie lepiej, niż przed rokiem, gdy dostałem za ten element 5. Po drugie, to chyba jednak nie byłaby przesada - w końcu był to dość poważny błąd.

Zwyczajnie szkoda mi tego, że nie będę już miał okazji się odkuć - ale kiedyś te słynne studia trzeba zacząć biggrin.gif

Pewnie piszesz tak tylko dlatego, że uświadomiłem ci, że na swój wymarzony UWr dostaniesz się bez kłopotu wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #205

     
Bażant_Ola
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 0
Nr użytkownika: 96.856

 
 
post 19/04/2015, 20:34 Quote Post

QUOTE(KrzysztofK @ 19/04/2015, 9:49)
QUOTE(Bażant_Ola @ 18/04/2015, 22:25)

Odwoływać się nie ma sensu, ale faktycznie, obniżenie oceny o aż dwa stopnie to przesada
*



Po pierwsze, obniżenie oceny o dwa stopnie to są moje przypuszczenia - karty recenzji nie widziałem, nasz okręg miał pociąg o 13:05, więc natychmiast po obiedzie i nie było czasu na przejrzenie swoich prac...Po prostu jestem bardzo mocno przekonany o tym, że napisałem tę interpretację - pomijając ów nieszczęsny "kwiatek" - wydatnie lepiej, niż przed rokiem, gdy dostałem za ten element 5. Po drugie, to chyba jednak nie byłaby przesada - w końcu był to dość poważny błąd.

Zwyczajnie szkoda mi tego, że nie będę już miał okazji się odkuć - ale kiedyś te słynne studia trzeba zacząć biggrin.gif

Pewnie piszesz tak tylko dlatego, że uświadomiłem ci, że na swój wymarzony UWr dostaniesz się bez kłopotu wink.gif
*



...oraz dlatego, że sama mam dziewiątą nagrodę. Owszem. biggrin.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #206

     
kozi800
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 90.759

 
 
post 4/06/2015, 11:59 Quote Post

Witam. Po wakacjach idę do I klasy LO i zapewne będę brał udział w OH. W gim byłem laureatem przedmiotowego i wielu tematycznych. Jaką specjalizację polecacie i dlaczego? Moim ulubionym okresem jest II WŚ, ale o okresie po II WŚ wiem bardzo mało. XIX wiek mam prawie cały przerobiony i znam go bardzo dobrze. Średniowiecze podobnie jak wiek XIX, mam przerobione, bo startowałem w tegorocznych Losach. Epoka nowożytna i starożytność odpadają na 100%.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #207

     
mateuszmagalski
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 0
Nr użytkownika: 96.173

Mateusz Magalski
Stopień akademicki: Nie posiadam
Zawód: Uczen
 
 
post 3/07/2015, 21:55 Quote Post

siemka, od września będe w klasie LO, mam 2 specjalizacje na wszelki wypadek: średniowiecze i starożytność. Mógłby ktoś coś doradzić? Z góry wdzięczny będę.
 
User is offline  PMMini Profile Post #208

14 Strony « < 12 13 14 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej