Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Kopalnia uranu w Rudkach ?, Czy rzeczywiście istniała
     
Gritzmann
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 59
Nr użytkownika: 19.247

katarzyna gritzmann
 
 
post 19/06/2006, 12:11 Quote Post

Witam ;-)
Czy posiadacie może jakieś informacje o kopalni uranu w Rudkach (woj. świętokrzyskie)? Podobno po drugiej wojnie światowej wydobywano tam coś pod nadzorem sowietów. Czy to rzeczywiście był uran czy może coS innego? Lokalni mieszkańcy twierdzą, że to był uran ale nie znalazłam potwierdzenia w dokumentach ...
Pomóżcie - albo powiedzcie gdzie szukać
K.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
XYZ2000
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 46
Nr użytkownika: 19.782

Zawód: uczen
 
 
post 29/07/2006, 9:04 Quote Post

witaj
Jestem ze świętokrzyskiego, mieszkam niedaleko rudek(ale nietak znowu blisko) i także ja słyszałem ,że była tam kopalnia uranu, a uran brali Sowieci, niestety również nieposiadam żadnych potwierdzonych informacji.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Gritzmann
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 59
Nr użytkownika: 19.247

katarzyna gritzmann
 
 
post 29/07/2006, 9:54 Quote Post

A wiesz może gdzie w przybliżeniu znajdowała się ta kopalnia?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
antracyt
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 596
Nr użytkownika: 4.698

 
 
post 29/07/2006, 17:02 Quote Post

Pamietam takie informacje z prasy po 1989, tylko mi sie cos przypomina, ze chodzilo o Sudety. Gory Stolowe lub Zlote. Zyli jeszcze swiadkowie tamtych czasow. Pracowali bez zadnych zabezpieczen i nie wiedzieli z czym maja do czynienia. Wiele osob z tamtych okolic cierpialo na raka. Nie jestem tego pewna ale cos mi w glowie swita, ze chodzilo o Sudety.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
XYZ2000
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 46
Nr użytkownika: 19.782

Zawód: uczen
 
 
post 29/07/2006, 20:03 Quote Post

Niestety niewiem gdzie była kopalnia, niemieszka aż tak blisko rudek i nieznam tamtych okolic, słyszałem jednak, że uran był kopany niedługo po zakończeniu wojny, przypuszczam, że chodzi o lata 50, oraz że i tam ludzie umirali z tego powodu, sami niewiedząc na co umierają.Podobno o tej kopalni też były informacje w prasie po 1989.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Rothar
 

Primus Lictor
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.682
Nr użytkownika: 176

Krzysztof Bylinowski
Stopień akademicki: mgr nauk ekonom.
 
 
post 29/07/2006, 22:52 Quote Post

Informacje są okrojone, bo wydobywanie pierwiastków promieniotwórczych było w czasach Zimnej Wojny okryte ścisłą tajemnicą. W Sudetach było tych kopalni kilka, jeszcze więcej odwiertów, pozostały po tym kilometry nieczynnych kopalń. Jedyną kopalnią poza tym terenem były właśnie Rudki. Pracowali tam często bardzo młodzi ludzie z tzw. Batalionów Pracy pod nadzorem służb radzieckich.

W 1948 służby geologiczne ZSRR rozpoczęły intensywne poszukiwania surowca w Polsce. Wydobycie trwało do lat 70.

Dla zainteresowanych tematem - byłem kilka lat temu w nieczynnej kopalni uranu w Kletnie, którą można zwiedzić i przy okazji zapytać przewodnika o dokładniejsze informacje. Ponoć nie trzeba się zbytnio przejmować promieniowaniem. Tak przynajmniej zapewniają tamtejsi przewodnicy dry.gif . Warte odwiedzenia.

Poza Sudetami obecność uranu stwierdzono jedynie w Górach Świętokrzyskich. W latach 1958-1965 Zakład Pierwiastków Rzadkich i Promieniotwórczych prowadził w tym regionie badania uranonośności osadów paleozoicznych i mezozoicznych. Stwierdzono wiele anomalii oraz kilka punktów mineralizacji uranowej. Z ważniejszych złóż uranu w Górach Świętokrzyskich wymienić należy rejon Rudek, Miedzianej Góry, Miedzianki, Daleszyc i Winnej. Wystąpienia o wyraźnie zwiększonej zawartości uranu mają charakter gniazdowy i związane są zawsze ze strefami dyslokacji waryscyjskich. Wydobycie na niewielką skalę prowadzono jedynie w Rudkach k. Nowej Słupi.

Zobaczcie cytowany powyżej artykuł:

user posted image Rejman W., Kopalnie uranu w Polsce, "Wiedza i Życie", 1996, nr 9
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Gritzmann
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 59
Nr użytkownika: 19.247

katarzyna gritzmann
 
 
post 30/07/2006, 13:25 Quote Post

Też byłam w kopalni uranu w Kletnie :-) To prawda, przewodnik mówi, że nie trzeba się przejmowac promieniowaniem ale na wszelki wypadek dozymetry osobiste każą im wysyłać co miesiąc do kontroli ;-)
Mam poradziecki radiometr i wybieram się poszukac tej kopalni w Rudkach - dlatego zbieram informacje :-)
K.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Kiszuriwalilibori
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 756
Nr użytkownika: 13.574

 
 
post 9/04/2007, 15:21 Quote Post

Nie wspomnieliscie o koplani uranu na Suwalszczyźnie, stosunkowo najblizsza miejscowośc to Jeleniewo. Kopalnia funkcjonowała w jeszcze w latach 80 tych. Publicznie opowiadano, ze jest to kopalnia rudy żelaza
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
spawtig76
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 43.439

ANDRZEJ w¿óD
Zawód: RZE¿NIK
 
 
post 26/03/2008, 12:14 Quote Post

QUOTE(Gritzmann @ 29/07/2006, 10:54)
A wiesz może gdzie w przybliżeniu znajdowała się ta kopalnia?
*


TO prawda jeszcze do lat 60 tego wieku istniała kopalnia założona przez Staszica w 19 wieku.Wydobywano tam Rudy żelaza bogate w uran.Dlatego zaraz po wojnie zajęli się tym Rosjanie i do początku lat pędziesiątych kontrolowali wydobycie.Kopalnia znajdowała się w rudkach w okolicach dzisiejszego nowego cmentarza.Z resztą każdy mieszkaniec rudek po 30 dziestce wie gdzie to jest.Poza tym do dziś znajdują się tam włazy zamykające wejście do szybów.Mój dziadek pracował tam przez 15 lat jako strzałowy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Miroslawa
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 46.107

Miroslawa £ojek
Stopień akademicki: magister
Zawód: spiker
 
 
post 28/06/2008, 11:46 Quote Post

Oficjalnie nazywała się kopalnią pirytu i wszyscy o tym wiedzieli.Mirejka.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Toudi260
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 72.404

alfred
Stopień akademicki: uczen
Zawód: wlasciciel
 
 
post 12/04/2011, 17:53 Quote Post

QUOTE(Gritzmann @ 29/07/2006, 10:54)
A wiesz może gdzie w przybliżeniu znajdowała się ta kopalnia?
*



Ja jestem z Rudek i wiem dokładnie gdzie kopalnia itp moj ojciec pracowal tam 9 lat
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
plamista
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 73.791

goska goska
Zawód: uzcen
 
 
post 23/07/2011, 9:01 Quote Post

ulica gurnicza dokladnie wiem bo tam pracuje teraz wytwarza sie tam czesci do kombajnow
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Bartłomiej Rychlewski
 

naczelny opluwacz , wróg ludzkości postępowej
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.116
Nr użytkownika: 7.736

Stopień akademicki: mgr nauk tajemnych
Zawód: prawnik oprawca
 
 
post 25/07/2011, 21:57 Quote Post

Polecam książkę ,,W cieniu sudeckiego uranu"
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
myszowata
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 78.772

sylwia kudynowska
 
 
post 18/07/2012, 14:15 Quote Post

Witam!

Poszukuję informacji o archiwum pracowniczym kopalni w Rudkach. Wie może ktoś z Was gdzie takowego mogę szukać?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
mimoc
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 81.561

Michal Mocko
Zawód: tokarz
 
 
post 2/03/2013, 22:46 Quote Post

W Rudkach była kopalnia uranu ,to pewne .Pracowałem zkilkoma kolegami w różnych zakładach z tamtych okolic.Urobek był pakowany w jednotonowe kontenery i wywożony do ZSRR. Było dobre zaplecze socjalne ,szkoła ,dom kultury swiadczenia górnicze dobre zarobki . Jednak wiek ludzi zatrudnionych w kopalni kończył się przed 50tką pomimo masek.i ubrań ochronnych .Dłużej nikt nie przezył Kopalnia ma zainstalowane kraty tam gdzie nie są zasypane wejscia. Woda niestety jest trochę nie zdatna do picia Synek kolegi chorował i kolega brał wodę do picia z Kielc jak wracał z pracy. Ale podobno można się przyzwyczaić Na chałdach można podobno znalezć błyszczące minerały, ale miejscowi wiedzą że lepiej tego nie brać do ręki , i hałdy kopalniane omijają z daleka.Rozmawiałem kiedyś w Lądku Zdroju na wystawie mineralów z kolekcjonerem, byl zdziwiony że w Swiętokrzyskim była kopalnia uranu. Oczywiście obiekt był tajny i Rudek nie było na mapie Nie byłem nie widziałem ,znam z opowiadań tubylców.Milicja w Kielcach tylko wiedziała że jest miejscowość Rudki koło Nowej Słupi
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej