Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Closed TopicStart new topicStart Poll

> Swiat: I Wojna Swiatowa ogolnie, Bibliografia
     
tomkosz
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 100.582

 
 
post 14/11/2016, 11:48 Quote Post

Dzień dobry wszystkim.
Do tej pory interesowałem się głównie II wojną światową i najwięcej książek mam na jej temat, ale ostatnio chciałem też poszerzyć swoją wiedzę na temat wcześniejszej wojny. Mam więc w związku z tym gorącą prośbę - czy może mi ktoś z Was polecić jakąś przekrojową pozycję na temat I wojny? Coś dla laika, tak żeby sobie wyrobić ogólny obraz. Tzn. zupełnie zielony nie jestem, znam daty, najważniejsze wydarzenia i wiem ogólnie co, jak, gdzie i kto z kim, ale chciałbym się zagłębić w temat.

Poznawanie II wojny zacząłem od książki Olgierda Terleckiego "Najkrótsza historia drugiej wojny światowej" i choć miała swoje minusy, to jednak na początek była moim zdaniem bardzo dobra. Chciałbym dorwać coś podobnego ale na temat Iwś, niestety natrafiam jedynie na bardziej szczegółowe pozycje i nie potrafię znaleźć niczego o ogólnym podejściu. A jeśli już coś napotkam, to ma z reguły nienajlepsze recenzje sad.gif Mam na przykład na oku takie książki:

Paul Ham - 1914
Iwona Kienzler - Wielka wojna
Ian Kershaw - Do piekła i z powrotem (obejmuje szerszy okres).

Ale wszystkie mają średnie oceny i dużo zarzutów. Czy możecie mi więc coś dobrego polecić? Nie musi być nowa, może być to stara książka, żeby tylko się dało ją gdzieś kupić, w antykwariacie, czy na Allegro.

Mój problem pewnie większości z Was wyda się śmieszy, co rozumiem, ale proszę byście wzięli pod uwagę to, że mam dopiero 15 lat i podręcznik do historii mi nie wystarcza xD Chciałbym wiedzieć coś więcej.

Dziękuję i pozdrawiam,
Tomek

Ten post był edytowany przez tomkosz: 14/11/2016, 11:49
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.877
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 14/11/2016, 11:57 Quote Post

Sprawa nie jest śmieszna, bo znaleźć dobrą przekrojówkę w jakimś temacie to często jest naprawdę problem.

Tu jest przede wszystkim kwestia ile chcesz wydać, bo jak rozumiem skoro znasz już podstawy to interesuje Cię coś bardziej szczegółowego. Myślę, że w takim razie najlepszy będzie Dąbrowski. Ostatnio wyszedł w dwóch tomach: i http://napoleonv.pl/opis/8019755/wielka-wo...-1918-t-ii.html i http://napoleonv.pl/opis/8019796/wielka-wo...4-1918-t-i.html . Książka stara ale nikt jeszcze nic lepszego nie napisał, ale, choć można bez problemu w sieci znaleźć z rabatem 30-35% jest jednak drogawa.

Może jednak znajdziesz gdzieś w bibliotece starsze wydanie (bo zakup w antykwariacie wyjdzie raczej jeszcze drożej).


Może Koledzy poradzą coś innego, w przystępniejszej cenie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
freddy
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 881
Nr użytkownika: 85.709

 
 
post 14/11/2016, 13:27 Quote Post

Ja ze swojej strony mogę polecić książkę Martina Gilberta, o nazwie I Wojna Światowa. Jest to dosyć gruba książka, ale według mnie bardzo poczytna. Chociaż według niektórych książki publicystyczne o historii to suche fakty, ale praktycznie co trzy strony ma się wrażenie, że czyta się książkę fabularną. W dodatku, można ją dostać w każdej bibliotece, będą tam przynajmniej dwa egzemplarze.

Ten post był edytowany przez freddy: 14/11/2016, 13:29
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Krzysztof M.
 

poilu
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.519
Nr użytkownika: 19.359

Stopień akademicki: ++++
Zawód: ++++
 
 
post 14/11/2016, 13:58 Quote Post

Jeśli chodzi o Dąbrowskiego to nie sądzę aby nasz 15-letni początkujący w temacie historyk przez to przebrnął.
 
User is online!  PMMini Profile Post #4

     
Karol XII
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 549
Nr użytkownika: 49.163

 
 
post 14/11/2016, 22:27 Quote Post

"Sierpniowe salwy" z pewnością przypadną Ci do gustu, ale Autorka opisuje tylko pierwszy fragment konfliktu. Nie znam nic napisanego w tym stylu, co obejmowałoby cały okres wojny. sad.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
gregski
 

Pirat of the Carribean
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.067
Nr użytkownika: 12.159

Stopień akademicki: mgr inz
Zawód: ETO
 
 
post 15/11/2016, 6:20 Quote Post

Jeśli czytać o Tannenbergu to już lepiej wybrać http://archiwumalle.pl/tannenberg_1914_his...2001172181.html
No ale to jedna bitwa a nie przekrojówka.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.877
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 15/11/2016, 15:20 Quote Post

QUOTE(freddy @ 14/11/2016, 14:27)
Ja ze swojej strony mogę polecić książkę Martina Gilberta, o nazwie I Wojna Światowa. Jest to dosyć gruba książka, ale według mnie bardzo poczytna. Chociaż według niektórych książki publicystyczne o historii to suche fakty, ale praktycznie co trzy strony ma się wrażenie, że czyta się książkę fabularną. W dodatku, można ją dostać w każdej bibliotece, będą tam przynajmniej dwa egzemplarze.
*


A jak ta książka wygląda merytorycznie?

Bo miałem kiedyś w ręku jego pracę o II wojnie i mogę powiedzieć tak - pomieszanie prawdziwych wiadomości ze skrótami myślowymi i półprawdami, które wypaczały wiarygodność opisu wydarzeń. Tamtej nie poleciłbym na pewno, o I wojnie nie znam, ale do autora nie mam za bardzo zaufania.

Ty freddy jesteś w stanie ocenić wartość merytoryczną czy polecasz na zasadzie, że dobrze Ci się czytało?

QUOTE
Jeśli chodzi o Dąbrowskiego to nie sądzę aby nasz 15-letni początkujący w temacie historyk przez to przebrnął.

Nie miałem wiele więcej lat kiedy pierwszy raz się zetknąłem z Dąbrowskim w bibliotece ale fakt, że praca obszerna.
Czy istnieje jednak przekrojówka, którą sam byś polecił?


 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
freddy
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 881
Nr użytkownika: 85.709

 
 
post 15/11/2016, 22:44 Quote Post

Co co książki Martina Gilberta o I Wojnie Światowej, to dodam że na końcu książki znajduje się pokaźna baza bibliograficzna, która zajmuje kilkanaście stron. To jest dowód na to, że ten autor pisząc tą książkę, opierał się na wiarygodnych źródłach.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
gregski
 

Pirat of the Carribean
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.067
Nr użytkownika: 12.159

Stopień akademicki: mgr inz
Zawód: ETO
 
 
post 16/11/2016, 6:43 Quote Post

Tu jest wymienionych kilka pozycji plus dyskusja o nich: http://forum.historia.org.pl/topic/17715-l...wojna-swiatowa/
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.877
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 16/11/2016, 10:58 Quote Post

QUOTE(freddy @ 15/11/2016, 23:44)
Co co książki Martina Gilberta o I Wojnie Światowej, to dodam że na końcu książki znajduje się pokaźna baza bibliograficzna, która zajmuje kilkanaście stron. To jest dowód na to, że ten autor pisząc tą książkę, opierał się na wiarygodnych źródłach.
*


Przepraszam freddy, ale wiesz chociaż czy autor skorzystał z tej bibliografii i w jakim stopniu? Jesteś w stanie to ocenić?
W książce o DWS też jest bibliografia i co z tego? To od autora zależy jak ją wykorzysta.
Także krótko - to co piszesz to jest ważna poszlaka ale żaden dowód.

Reasumując - nie znam tej akurat książki ale zetknąłem się już z autorem, natomiast przypominam, że moje pytanie brzmiało właśnie: "A jak ta książka wygląda merytorycznie?".
Nie widzę abyś był w stanie na nie odpowiedzieć.

Jakby Krzysztof znał i polecił to jednak co innego wink.gif.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
gregski
 

Pirat of the Carribean
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.067
Nr użytkownika: 12.159

Stopień akademicki: mgr inz
Zawód: ETO
 
 
post 16/11/2016, 12:03 Quote Post

O książce Martina Gilberta czytałem dosyć krytyczne uwagi.
Popularna jest książka Chwalby "Samobójstwo Europy". Czytałem ale nie byłem zachwycony.

Tutaj następna dyskusja na temat książek dotyczących I WŚ.
http://forum.historia.org.pl/topic/17620-k...wielkiej-wojny/

Ten post był edytowany przez gregski: 16/11/2016, 12:04
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Archanioł
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.262
Nr użytkownika: 15.241

Gabriel Szala
Zawód: prawnik
 
 
post 17/11/2016, 11:27 Quote Post

QUOTE
"Sierpniowe salwy" z pewnością przypadną Ci do gustu, ale Autorka opisuje tylko pierwszy fragment konfliktu. Nie znam nic napisanego w tym stylu, co obejmowałoby cały okres wojny.


Fajne ale zawierają sporo błędów smile.gif

W Polsce tak naprawdę nie ukazała się żadna dobra przekrojówka na temat PWS (poza leciwym Dąbrowskim, ale jak Krzychu zauważył nie dla każdego). Obecnie, chyba najlepsza, ale nie wolna od wad, jest praca Petera Harta (Dom Wydawniczy REBIS, 2014). Cena ok. 50 zł.

Ten post był edytowany przez Archanioł: 17/11/2016, 11:41
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Net_Skater
 

IX ranga
*********
Grupa: Supermoderator
Postów: 4.753
Nr użytkownika: 1.980

Stopień akademicki: Scholar & Gentleman
Zawód: Byly podatnik
 
 
post 21/11/2016, 12:20 Quote Post

Archaniol:
Guns of August pokazaly sie na polkach w 1962 roku - czyli ponad pol wieku temu. Rok pozniej autorka dostala nagrode Pulitzera. Od tego czasu minelo ponad pol wieku wiec nic dziwnego, ze pewne aspekty pracy objela krytyka. Pol wieku to duzo czasu dla krytyki historycznej.
Czytalem wersje angielska i wersje polska, tlumaczenie (M. i A. Michejdowie) jest bardzo dobre. Styl, jezyk - czyta sie z przyjemnoscia.
Dla wladajacych j. angielskim polecam strone https://en.wikipedia.org/wiki/Bibliography_of_World_War_I - z ogromna lista ksiazek na ten temat.

N_S
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Krzysztof M.
 

poilu
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.519
Nr użytkownika: 19.359

Stopień akademicki: ++++
Zawód: ++++
 
 
post 22/11/2016, 7:39 Quote Post

"Sierpniowe salwy" powstawały w latach 50-tych po opublikowaniu słynnej pracy Gerharda Rittera o Planie Schlieffena. Powstawała na fali rozliczeń Niemiec za II wojnę światową, a przy okazji również i za I-szą stąd linia B. Tuchman jest jasna i czytelna. Tłumaczenie państwa Michejdów jest genialne i stanowi wzór przekładu, tłumaczenie Wielkiej wojny Francuzów Duroselle'a to z kolei antywzór.

autor wątka juz dawno przestał sie udzielać - ale skoro przygodę z DWS zaczynał od Terleckiego (przypomnę: 250 stron, głęboki PRL) to najlepiej niech zacznie od Pajewskiego albo od tych prac przekrojowych co wyszły w Rebisie - nie zrobią mu większej krzywdy niż "Najkrótsza historia DWS" wink.gif
 
User is online!  PMMini Profile Post #14

     
poldas372
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.890
Nr użytkownika: 19.336

 
 
post 22/11/2016, 13:12 Quote Post

Dziwi mnie że jeszcze nie wspomniano w tym wątku o "przekrojówce" Ernesta Jungera "W Stalowych Burzach".
Książka dotyczy wyłącznie frontu zachodniego, ale przez cały jego okres, za wyjątkiem lata 1914 roku.
Jeśli ktoś ma ochotę poczytać z przyjemnością o rzeczach nieprzyjemnych, to bardziej polecam tę książkę, niż Remarqua "Na zachodzie bez zmian".
Zresztą - http://www.historycy.org/index.php?showtopic=48391&st=15

Jeszcze jedno.
Jest takie opowiadanie Jungera pod tytułem "Szturm".
Ktoś to czytał?

Ten post był edytowany przez poldas372: 22/11/2016, 13:45
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Closed TopicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej