Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Szkolnictwo w carskiej Rosji
     
pirusek
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 271
Nr użytkownika: 25.655

 
 
post 7/12/2006, 17:57 Quote Post

[FONT=Arial]Witam, to mój pierwszy post na tym forum. Interesuje mnie jak w carskiej rosji wyglądało szkolnictwo na szczeblu elementarnym w ostatniej ćwierci XIX wieku aż do 1914 roku, czy w całym imperium obowiązywał taki sam system, przynajmniej na papierze. W historii Rosji wyd. Ossolineum nie znalazłem na ten temat wzmianki.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Stonewall
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.586
Nr użytkownika: 15.117

Marcin Suchacki
Stopień akademicki: magister
 
 
post 22/12/2006, 14:04 Quote Post

Drogi Forumowiczu!
Polecam niniejszy wątek naszych forumowych dyskusji:
http://www.historycy.org/index.php?showtopic=952
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
krakowiak
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 839
Nr użytkownika: 19.494

maciej miezian
Stopień akademicki: magister
Zawód: muzealnik
 
 
post 22/12/2006, 18:28 Quote Post

Byłem ostatnio w Zuzeli, gdzie urodził się kardynał St. Wyszyński. Ponieważ jego rodzice mieszkali w szkole jest tam zrekonstrowana sala lekcyjna z portretami cara i carycy na ścianie i różnymi przyborami szkolnymi z tego okresu. Bardzo to wszystko fajnie wyglada.

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
pirusek
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 271
Nr użytkownika: 25.655

 
 
post 29/01/2007, 6:15 Quote Post

Znalazłem częściowo odpowiedź na moje pytanie w książce R.Pipesa "Rewolucja rosyjska oto ona: Str.116. Przed rokiem 1917 Rosja nie znała systemu oświaty obowiązkowej, nawet na poziomie elementarnym, takiego, jaki wprowadzono we Francji w 1833 roku, większość Europy Zachodniej zaś przyjęła w latach siedemdziesiątych XIX wieku. W kołach rządowych często dyskutowano nad potrzebą takiego systemu, ale nigdy nie wprowadzono go w życie, po części z braku pieniędzy, po części w obawie przed wpływem na młodzież chłopską nauczycieli świeckich, przeważnie inteligentów o skłonnościach lewicowych. W 1901 roku w Rosji było 84 544 szkół podstawowych, do których uczęszczało 4,5mln uczniów: administracją szkół zajmowało się Ministerstwo Oświaty (48%) i Święty Synod (52%). Szkoły zarządzane przez ministerstwo miały zdecydowaną przewagę pod względem zapisanych uczniów (65% wobec 35%). Nie sposób liczb tych uznać za zadowalające 8w kraju liczącym 23 miliony dzieci %). w wieku szkolnym. Ziemstwa o różne stowarzyszenia popierały i organizowały naukę czytania i pisania i tu następował szybki postęp, zwłaszcza wśród chłopców, głównie, dlatego, że rekrutom ze świadectwem ukończenia szkoły podstawowej przysługiwał skrócony okres służby wojskowej (cztery zamiast sześciu lat): w 1913 roku blisko 68% poborowych uznano za piśmiennych, ale jest wątpliwe, czy wielu z nich potrafiło coś więcej niż podpisać się własnym nazwiskiem. Mniej więcej, co piąty poborowy mógł się wykazać świadectwem szkolnym uprawniającym do skrócenia służby wojskowej
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Arkan997
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.318
Nr użytkownika: 93.492

 
 
post 28/09/2014, 12:03 Quote Post

Jeden mój daleki wujek skończył Aleksandrówkę, czyli szkołę podstawową, stworzoną zapewne przez cara Aleksandra.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej