Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Afryka: Odkrycia Geograficzne W Xix Wieku
     
Kresowy
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 894
Nr użytkownika: 44.491

BANITA
 
 
post 23/05/2020, 20:09 Quote Post

Te klasyczne odkrycia: René Caillié, Mungo Park, Barth, Schweinfurth, Speke, Stanley, Livingstone, Burton.

Najlepiej sięgnąć po prostu do ich opisów podróży, które zwykle nie mają polskiego tłumaczenia. Prawie każda z tych książek jest na wysokim poziomie i godna uwagi.
Podstawowe tytuły:
Caillié, Dziennik podróży do Timbuktu i Dienne, 1830 po francusku
Barth, Travels and Discoveries 1849-55, oryginał jest po niemiecku
Schweinfurth, Im Herzen von Afrika, 1874
Stanley, Jak odnalazłem Livingstone'a, Przez Czarny Ląd, W najczarniejszej Afryce - tak sobie wynotowałem, być może istnieją te przekłady
The Autobiography of Sir Henry Morton Stanley, Houghton Mifflin, 1909.
Burton np. First Footsteps in East Africa, 1856 (interior Somalii), The Lake Regions of Central Africa
Bruce, Travels to Discover the Source of the Nile, In the Years 1768, 1769,1770, 1771, 1772 and 1773. Five Volumes, G.G.J. and J. Robinson, London, 1790.
Speke, Journal of the Discovery of the Source of the Nile. Blackwood and Sons. 1863.
Livingstone, Missionary Travels and Researches in South Africa
Livingstone, A Popular Account of Dr. Livingstone's Expedition to the Zambesi and its tributaries And of the Discovery of Lakes Shirwa and Nyassa, 1858-1864
The Last Journals of David Livingstone, in Central Africa, from 1865 to His Death
Blaikie, William Garden (1880). The Personal Life of David Livingstone... Chiefly from His Unpublished Journals and Correspondence in the Possession of His Family
Baker, The Albert N'Yanza Great Basin Of The Nile; And Exploration Of The Nile Sources. (1866)
Gustav Adolf von Götzen (1895). Durch Afrika von Ost nach West
Książki te pełne są charakterystycznych ilustracji, jakby szkicowanych wieczorem w obozowisku. Według mnie są dość nudne, ale autentyczne, czytałem tylko fragmenty po angielsku. Ponieważ wygasły wszelkie prawa autorskie, praktycznie wszystkie są do znalezienia w Internecie.

Widziałem kilkutomowy zbiór urywków z takich opisów, staroć:
Africa and Its Exploration As Told By Its Explorers. Mungo Park, Clapperton, The Landers, Livingstone, Barth, Backie, Burton, Speke, Stanley et al.
"W 2008 roku Dalavich Press wydało polskie tłumaczenie dzienników Parka pod tytułem "Podróże we wnętrzu Afryki".
Istnieje też taki gatunek jak biografie anglojęzyczne tych podróżników, np.
Petringa, Maria: Brazza, A Life for Africa, 2006
Dugard, Martin: Into Africa: The Epic Adventures of Stanley and Livingstone, 2003.
Tim Jeal, Stanley: Africa's Greatest Explorer oraz Livingstone
Bierman, Dark Safari: The Life Behind the Legend of Henry Morton Stanley
Kemper, A Labyrinth of Kingdoms: 10,000 Miles through Islamic Africa (o Barthu)
Brodie, The Devil Drives: A Life of Sir Richard Burton
Rice, Captain Sir Richard Francis Burton

Osobiście temat zgłębiałem początkowo z przetłumaczonych książek:
Erich Rackwitz, Szlaki w nieznane: z dziejów odkryć geograficznych
J.H.L. Baker, Odkrycia i wyprawy geograficzne, Warszawa 1959

Inne:
Szafar, Odkrycie Afryki, 1974
Sienkiewicz, Listy z Afryki
Kuczyński, Wśród buszu i czarowników: antologia polskich relacji o ludach Afryki
Franey, Victorian Travel Writing and Imperial Violence: British Writing on Africa, 1855-1902
Portuguese Voyages, 1498-1663, ed. Ley (wcześniejszy okres)
Allen, Tales From the Dark Continent, 1986 (to akurat wspomnienia z angielskich kolonii)
Conrad, The Congo Diary
Kingsley, Travels in West Africa, lata 90. XIX wieku

Ten post był edytowany przez Kresowy: 24/05/2020, 19:33
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej