Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Dzieje wypraw krzyżowych, W. Runciman
     
aljubarotta
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.843
Nr użytkownika: 70.958

Marek Sz.
 
 
post 26/11/2011, 23:34 Quote Post

Witam, mam problem z wyborem edycji DWK Runcimana - mianowicie, którą kupić ? Czy to wydanie Książnicy zostało wzbogacone o jakieś nowsze ustalenia, hispotezy, bibliografię; czy też można polegać na starym, ceramowskim wydaniu ?
I ewentualnie jaką książkę polecacie ogólnie do wypraw krzyżowych (szeroka synteza) ? Hamilton ? Mayer ? Madden ? Konstam ? Riley-Smith ? Łaciński Wschód bodaj Balarda ?
Ogólnie traktujących o krucjatach jest właśnie sporo, a chciałbym by wniosły coś świeżego i były obszerne merytorycznie.

A co ze szczegółowych ? Saladyn. Polityka świętej wojny ? Saladyn Wielki i upadek Jerozolimy

Ten post był edytowany przez aljubarotta: 26/11/2011, 23:38
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.145
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 26/11/2011, 23:58 Quote Post

Trudno by było, żeby wydanie "Dziejów Wypraw Krzyżowych" z Książnicy różniło się w zakresie tekstu Runcimana od PIW-owskiego, były dwa: pierwsze w 1987 r. bodajże w obwolucie, a drugie opatrzone logo Empiku, niebieskie grzbiety smile.gif
Poleciłbym Ci książki Mayera, Balarda i Rileya-Smitha. Po polsku zresztą są dwie przełożone książki, jedna tylko Rileya Smitha "Historia Krucjat" z wydawnictwa "W Drodze", druga - praca zbiorowa pod tym samym tytułem z Vocatio. Przy czym Mayer jest stosunkowo jak dla mnie najlepszy - przegląd dziejów politycznych, społecznych, ustrojowych, trochę mniej o kulturze itd. Z Balarda natomiast sporo dowiesz się nie tylko o polityce, o stronie finansowej krucjat, roli miast włoskich, i jest to książka stosunkowo najświeższa, gdy chodzi o stan badań.

Zapytaj się może Dartha, bo chwalił się, że kupował ostatnio smile.gif zob. tu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
ku140820
 

Unregistered

 
 
post 27/11/2011, 0:09 Quote Post

Kupiłem tego w sumie sporo, ale jeszcze nie wszystko czytałem - na razie czekają w kolejce.
Balarda mam "Wyprawy krzyżowe i łaciński wschód" (edycja Bellony), tej drugiej jego pracy, niewiątpliwie obszerniejszej, nie mam.
Mayera, Riley-Smitha i Maddena też mam biggrin.gif , ale aktualnie zacząłem od Jotischky'ego.
 
Post #3

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej