Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
10 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Napoleon: największe zwycięstwa
     
Cezar
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 100
Nr użytkownika: 2.637

Micha³
 
 
post 20/12/2004, 20:01 Quote Post

Chciałbym wiedzieć, które według was zwycięstwo Napoleona było decydującym w jego karierze polityka i żołnierza.

Ten post był edytowany przez Sarissoforoj: 3/11/2007, 22:42
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 20/12/2004, 21:32 Quote Post

nie wiem jakie korzysci Napoleon dzieki zwyciestwu pod Trafalgarem.
Zwlaszcza, ze moga znalesc sie malkontenci ktorzy w tej bitwie nie dosc, ze nie zauwaza zwyciestwa to jeszcze samego Napoleona...

Samossiera owszem i wygrana i korzystna.. ale chyba byly bitwy z wieksza iloscia wojska (mimo, zenaszych zawsze nlezy liczyc za 100) smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Sarissoforoj
 

Kwatermistrz Generalny
*******
Grupa: Supermoderator
Postów: 2.902
Nr użytkownika: 1.265

Stopień akademicki: mgr. inz.
Zawód: Emeryt
 
 
post 20/12/2004, 21:37 Quote Post

Pod Trafalgarem to nie było zwycięstwo ale klęska floty francuskiej. Tam Napoleon osobiscie nie dowodził. Zresztą w wygranej bitwie pod Auerstadt tez nie dowodził osobiscie. Tam błyskotliwe zwyciestwo odniósł marszałek Davout.
Osobiscie głosowałem na Austerlitz. Szczyt potegi, piekny manewr, stosunkowo niskie straty jak na odniesione korzyści.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 20/12/2004, 21:42 Quote Post

a nie mowilem... pierwszy malkontent sleep.gif

co do stosunku strat do osiagnietego rezultatu to by padlo na Ulm: straty 0, kapitulacja calego austriackiego korpusu

ale oczywiscie bylo to tylko preludium przed "sloncem Austerlitz"
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Cezar
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 100
Nr użytkownika: 2.637

Micha³
 
 
post 21/12/2004, 14:55 Quote Post

Co do Trafalgaru to przyznaje, że się pomyliłem bo była to porażka. Admirał Horacy Nelson zniszczył wtedy połączone siły francusko - hiszpańskie.

No, ale nie musicie się od razu czepiać, w końcu i tak na tą bitwę byście nie zagłosowali... biggrin.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
friedrich
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 353
Nr użytkownika: 115

 
 
post 21/12/2004, 18:49 Quote Post

1.Mała Marika - Borodino chyba ciężko uznać za sukces taki, jak pod Austerlitz, Jeną, czy Wagram, a i korzyści z tej bitwy dla Napoleona były znacznie mniejsze niż choćby z tych trzech przeze mnie wymienionych... No, ale czym się kierowałaś, już nie wnikam...

2.A tak w ogóle, to głosowałem na Austerlitz...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Mała Marika
 

Asinus Asinorum
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 576
Nr użytkownika: 1.905

Marika Przyby³
Stopień akademicki: Poszukiwacz prawdy
Zawód: Skrzypaczka
 
 
post 21/12/2004, 20:09 Quote Post

friedrich masz rację, całkowicie się z Tobą zgadzam ! Chodzi tylko o to, że nikt na tę bitwę nie zagłosował, a ja uważam ją poprostu za duże zwycięstwo, i szkoda, że wszyscy jakby o niej zapomnieli wink.gif Pozatym tę bitwę pamiętam najlepiej. Tzn. chodzi mi o jej "przebieg", co się na niej działo itd. z lekcji historii, różnych książek etc.

Pozdrawiam smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
menes
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 314
Nr użytkownika: 2.388

 
 
post 21/12/2004, 20:33 Quote Post

Bez wątpienia Austerlitz i, jak widzę, nie jestem tu wyjątkiem. To dobrze.
Ale a propos Borodino przypomniało mi sie takie zdarzenie. Gdy uczyłem się w szkole podstawowej (a było to dość dawno) o kampaniach napoleońskich, przeczytałem w podręczniku Historii dla kl.VI (chyba) następujące zdanie:
"Napoleon przegrał bitwę pod Borodino, a następnie wkroczył do Moskwy". Zdanie to utkwiło mi w pamięci i nie ma mowy o jakimś jego przeinaczeniu. To tak, dla zastanowienia się... nad historią (nie koniecznie początków XIX w) oczywiście. wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
fiodor
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 232
Nr użytkownika: 2.162

 
 
post 21/12/2004, 20:43 Quote Post

QUOTE
"Napoleon przegrał bitwę pod Borodino, a następnie wkroczył do Moskwy".

Ach, menes, to był zwykły chochlik drukarski. Wersja prawidłowa brzmiała - "Napoleon przegrał bitwę pod Borodino, a następnie uciekł do Moskwy". Armia rosyjska przedtem oczywiście wycofała się na z góry upatrzone pozycje. biggrin.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Cezar
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 100
Nr użytkownika: 2.637

Micha³
 
 
post 21/12/2004, 20:48 Quote Post

QUOTE(fiodor @ Dec 21 2004, 09:43 PM)
"Napoleon przegrał bitwę pod Borodino, a następnie uciekł do Moskwy".
*



Ucieł do Moskwy i zastał ją doszczętnie zniszczoną, a z jego 670 tys. armii, z którą wyprawił się na początku zostało "jedynie" 100 tys. żołnierzy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
rafalm
 

duc d'Albufera da Valencia
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.094
Nr użytkownika: 1.612

Rafal Malowiecki
 
 
post 21/12/2004, 21:19 Quote Post

QUOTE
Chodzi tylko o to, że nikt na tę bitwę nie zagłosował, a ja uważam ją poprostu za duże zwycięstwo

i
QUOTE
"Napoleon przegrał bitwę pod Borodino, a następnie wkroczył do Moskwy".

"Zostawiając Rosjanom możliwość swobodnego wycofania się Napoleon oddał przy tym bezcenną usługę Kutuzowowi: umożliwił stworzenie legendy zwycięskiego oporu, która stała się z kolei źródłem sily moralnej nie tylko dla wojsk rosyjskich, ale i dla cara, i dla całej Rosji. Z drugiej strony pozbawił cesarz własną armię pełnego poczucia zwycięstwa"
Marian Kukiel "Wojna 1812 roku" t. 2, str. 200
Dlatego Lew Tołstoj mógł w "Wojnie i Pokoju" napisać o zwycięstwie jaki armia rosyjska odniosła nad Wielką Armią pod Borodinem. wacko.gif

QUOTE
a z jego 670 tys. armii, z którą wyprawił się na początku zostało "jedynie" 100 tys. żołnierzy.

100 tys. pozostało tylko z armii idącej na Moskwę, tzn. z Gwardii, pieszych korpusów nr: 1, 3, 4, 5 i 8 oraz korpusów kawalerii rezerwowej nr: 1, 2, 3, i 4. Natomiast do całości należy jeszcze dodać korpusy działające nad Dźwiną nr. 2 i 6; korpus działający w Kurlandii nr 10; korpusy osłaniające Białoruś od południa nr 7 i 12 oraz maszerujące wówczas przez Niemcy korpusy nr 9 i 11. Do tego dochodzą dywizje z korpusów WA, które zostały detaszowane do osłony różnych kierunków i jako załogi twierdz (np. dywizja nr 17 Dąbrowskiego). Sumując całość sił napoleońskich po bitwie borodińskiej ocenić je należy na około 90 tys. w armii głównej i dalszych około 250 tys. w pozostałych korpusach huh.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
korten
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.633
Nr użytkownika: 1.663

 
 
post 24/12/2004, 21:53 Quote Post

Ja tez czytalem ze bitwe pod Borodino to Napoleon wygral.
A swoja droga, czy nie nalezaloby wsrod klesk Napoleona Umiescic bitwy kolo przyladka Trafalgar.To ona zalamala marzenia Napoleona o podboju wysp brytyjskich i ugruntowala potege morska Wielkiej Brytani.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Nappy
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 30
Nr użytkownika: 1.699

 
 
post 24/12/2004, 22:12 Quote Post

QUOTE
Czy Napoleon przegrał bitwę pod Borodino? Nie zgodzę się z tym...

i
QUOTE
Ja tez czytalem ze bitwe pod Borodino to Napoleon wygral

To samo zresztą można powiedzieć o bitwach pod Iławą Pruską i nad Berezyną. Interpretacja tych bitew jest różna dlatego je tutaj umieściłem.

QUOTE
A swoja droga, czy nie nalezaloby wsrod klesk Napoleona Umiescic bitwy kolo przyladka Trafalgar.To ona zalamala marzenia Napoleona o podboju wysp brytyjskich i ugruntowala potege morska Wielkiej Brytani.

Zgadza się, ale ja starałem się umieścić bitwy, w których uczestniczył osobiście Napoleon.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Marciner
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 2.610

 
 
post 3/01/2005, 20:11 Quote Post

Pod względem poniesionych strat-ULM
Pod wzgledem zadanych wrogowii strat-Borodino
Pod względem najlepszego manewru taktycznego-Austerliitz
Ze względu na jakość żołnierza własnego-Wagram

I wez tu Michale coś wybierz-mimo wszystko chyba jednak Austerliitz
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
cky
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 11
Nr użytkownika: 1.413

Zawód: student
 
 
post 9/01/2005, 22:49 Quote Post

Austerlitz!!!!!!!! oczywiście, choć niektórzy mówią że pierwsze poważne co prawda nie jako cesarza czyli Tulon no ale
Austerlitz!!!!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

10 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej