Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Bitwa pod Ujściem 1655 r.
     
RA.PA.AN
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 677
Nr użytkownika: 55.863

Stopień akademicki: mgr
Zawód: archeolog
 
 
post 28/11/2010, 21:06 Quote Post

Co do Ujścia z tego co wiem to walczyła głównie piechota łanowa (wspomagana przez luźną czeladź). Panowie szlachta co prawda w sprawie stanęli ale nic poza tym. A co do poddania się żeby Szwedzi nie złupili Wielkopolski - przecież i tak ją złupili, mimo poddańczych deklaracji, salva gardii etc.

Pospolite z Mazowsza całkiem nieźle stawało pod Nowym Dworem. Przez kilka dni zatrzymywali armię Karolusa (pertraktacjami ale zawsze) a i później bez walki nie uciekli. Na dodatek kontratakowali na szwedzkie tabory (nie ograniczyli się do biernego wyczekiwania i ucieczki po paru strzałach). A mieli przeciw sobie równe liczebnie siły wroga, na dodatek z wielokrotnie silniejszą artylerią i zwycięskie we wcześniejszych starciach. IMO ich postawa szczególnie w porównaniu z postawą Wielkopolan pod Ujściem czy Małopolan pod Żarnowem, co to byli aby byli a nie się bili zasługuje na pochwałę.
 
User is offline  PMMini Profile Post #31

     
romanróżyński
 

Hetman wojsk Dymitra
*******
Grupa: Banita
Postów: 2.488
Nr użytkownika: 65.013

Marek Rogowicz
Zawód: BANITA
 
 
post 28/11/2010, 21:12 Quote Post

QUOTE
Podałeś bitwy stoczone przez polskich żołnierzy które przyniosły chwalę orężu polskiemu ale nie wiem czy wielu szlachciców szarżowało w pierwszym szeregu przeciw Szwedom pod Kircholmem.Albo pod Kłuszynem przeciw carskim.

To ci powiem że właśnie szlachta-a konkretnie towarzysze zajmowali pierwszy szereg, pocztowi walczyli w dalszych szeregach chociaż bywało że część pocztowych walczyła w 1-szym szeregu.
Zależalo to oczywiście od głębokości w jakiej uszykowano chorągiew, tak czy siak szlachta-towarzystwo stała w 1-szym szeregu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #32

     
Radosław Sikora
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.948
Nr użytkownika: 1.484

Radoslaw Sikora
Stopień akademicki: dr
 
 
post 29/11/2010, 9:56 Quote Post

QUOTE(Count Dracula @ 28/11/2010, 19:18)
Nb. tak na marginesie, wbrew utartym poglądom większość towarzyszy husarskich służyła 1 kw. - do roku (ok. 30%), albo 1 - 5 lat (ok. 50%) - co prawda dane są niepewne, ale są.


Tak na szybko...
Te dane to zdaje się z artykułu prof. Nagielskiego? Tylko z tego co pamiętam (sprawdzę to później, bo teraz nie mogę) to są dane co do służby w określonej chorągwi husarskiej a nie służby wojskowej w husarii jako takiej. A przecież zmieniano chorągwie w których służono i to nie tylko z husarskiej na inną husarska, ale np. po latach służby w chorągwi pancernej wstępowano do chorągwi husarskiej. Więc to, że dajmy na to te 30% towarzyszy husarskich miało staż w tej jednej konkretnej chorągwi poniżej 1 roku, nie oznacza, że wszyscy oni byli mało doświadczeni. Niektórzy z nich mogli mieć za sobą kilkanaście lat służby wojskowej, tyle że nie w tej rocie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #33

     
Radosław Sikora
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.948
Nr użytkownika: 1.484

Radoslaw Sikora
Stopień akademicki: dr
 
 
post 1/12/2010, 7:33 Quote Post

QUOTE(Anasurimbor @ 28/11/2010, 20:34)
Przez słowo szlachta rozumiem pospolite ruszenie takie jakie zebrało się pod Ujściem wink.gif


Pod Olkienikami w 1700 r. pospolite ruszenie szlacheckie spisało się lepiej niż dobrze. Szarżowało na uzbrojone w muszkiety skałkowe (czyli bardziej szybkostrzelne niż używane dotąd muszkiety lontowe), stojące za umocnieniami, wsparte artylerią, regularne wojsko. I mimo, że dowodzone było przez zupełnie niedoświadczonego wojskowo magnata - wygrało bitwę.

QUOTE(Anasurimbor @ 28/11/2010, 20:34)
Podałeś bitwy stoczone przez polskich żołnierzy które przyniosły chwalę orężu polskiemu ale nie wiem czy wielu szlachciców szarżowało w pierwszym szeregu przeciw Szwedom pod Kircholmem.Albo pod Kłuszynem przeciw carskim.


Jak to już Marek pisał, właśnie w pierwszym szeregu byli towarzysze. A ci w zdecydowanej większości byli szlachtą. Przy czym im bardziej prestiżowa formacja, tym większy jej procent. W husarii było jej najwięcej - np. w chorągwi husarskiej Stanisława Jabłonowskiego ok. 97%. W jego chorągwi pancernej 90%, a w wołoskiej 54%.
Czyli Kircholm i Kłuszyn to właśnie zwycięstwo szlachty, która była tam i liczna, i na dodatek najbardziej eksponowana na niebezpieczeństwo.

Ten post był edytowany przez Radosław Sikora: 1/12/2010, 7:37
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #34

     
Hieronim Lubomirski
 

Hetman Wielki Koronny
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.581
Nr użytkownika: 1.410

Zawód: Kawaler Maltanski
 
 
post 1/12/2010, 9:14 Quote Post

Bitwa pod Druskennikami - w marcu 1702 roku litewskie pospolite ruszenie rozbiło pod Druskiennikami awangardę wojsk Karola XII dowodzoną przez oberszta Humerjelma.Wiadomo coś więcej o tym sukcesie pospolitaków?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #35

     
romanróżyński
 

Hetman wojsk Dymitra
*******
Grupa: Banita
Postów: 2.488
Nr użytkownika: 65.013

Marek Rogowicz
Zawód: BANITA
 
 
post 1/12/2010, 10:53 Quote Post

QUOTE
właśnie w pierwszym szeregu byli towarzysze. A ci w zdecydowanej większości byli szlachtą. Przy czym im bardziej prestiżowa formacja, tym większy jej procent. W husarii było jej najwięcej - np. w chorągwi husarskiej Stanisława Jabłonowskiego ok. 97%. W jego chorągwi pancernej 90%, a w wołoskiej 54%.

To mnie zaciekawiło-czy już gdzieś przedstawiłeś te wyliczenia ?
Jak dobrze zrozumiałem chodzi w wymienionych przypadkach o procent szlachty w oddziale czy może wśród samych towarzyszy ?
 
User is offline  PMMini Profile Post #36

     
Radosław Sikora
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.948
Nr użytkownika: 1.484

Radoslaw Sikora
Stopień akademicki: dr
 
 
post 1/12/2010, 11:31 Quote Post

QUOTE(romanróżyński @ 1/12/2010, 10:53)
To mnie zaciekawiło-czy już gdzieś przedstawiłeś te wyliczenia ?


Nie musiałem. Nie są moje smile.gif

Źródło: Marek Wagner "Dwór wojskowy i klientela hetmańska Stanisława Jabłonowskiego w końcu XVII wieku" [w:] "Patron i dwór. Magnateria Rzeczypospolitej w XVI - XVIII wieku" red. Ewa Dubas-Urwanowicz i Jerzy Urwanowicz.

QUOTE(romanróżyński @ 1/12/2010, 10:53)
Jak dobrze zrozumiałem chodzi w wymienionych przypadkach o procent szlachty w oddziale czy może wśród samych towarzyszy ?


Tu jest właśnie sprawa niejasna. Marek Wagnmer pisza o "odsetku szlachty w chorągwi husarskiej", co może być rozumiane dwojako. Mi się jednak wydaje, że chodzi o samych towarzyszy a nie o wszystkich husarzy. Ustalenie tożsamości pocztowych jest bowiem chyba zupełnie niemożliwe.

Ten post był edytowany przez Radosław Sikora: 1/12/2010, 11:31
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #37

     
Alexander Malinowski 3
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.569
Nr użytkownika: 100.863

Alexander Malinowski
Zawód: Informatyk
 
 
post 19/04/2018, 5:57 Quote Post

A jakie były szanse armii zgromadzonej pod Ujściem na dalszą walkę, gdyby nie kapitulacja? Co dalej się działo?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #38

3 Strony < 1 2 3 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej