Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Wartość bojowa LWP 1943 - 1945
     
gtsw64
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.427
Nr użytkownika: 38.675

Zawód: st.sier¿.sztab
 
 
post 23/09/2009, 16:03 Quote Post

Nie słyszałem o takiej kategorii czołgów jak:bezpośredniego wsparcia , pośredniego wsparcia czy jakiegoś innego wsparcia.
Czołg został skonstruowany w taki sposób aby przede wszystkim mógł bezpośrednio wspierać piechotę (jego główne zadanie) oczywiście również mógł wspierać pośrednio np prowadząc ogień artyleryjski. Jednak ze względu na szczątkowe zadania jakie mógł wykonywać np jako ciągnik artyleryjski, transport piechoty czy holowanie z pola bitwy wraków nie było odpowiednich kategorii.
Dlatego też to że od czasu do czasu wspierał piechotę w natarciu nie znaczy że był to czołg bezpośredniego wsparcia. (w dzieciństwie rzeczywiście głównym zadaniem czołgu było wpieranie piechoty jednak od czasu Blitzkriegu to piechota miała wspierać czołgi).
QUOTE
gdzie wysłano SU - 85 przed piechotę, a by ją poderwać, a skończyło się stratami.

Odpowiedź to część mojego poprzedniego postu
QUOTE
oficjalne regulaminy zabraniały używania dział samobieżnych SU-85 jaka czołgów, gdyż wówczas ponosiły one duże straty, jednakże w warunkach frontowych zdarzały się przypadki, że nie przestrzegano ściśle tych wytycznych.
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
M.J.
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 221
Nr użytkownika: 56.347

 
 
post 23/09/2009, 17:52 Quote Post

Ale ja się nie spieram o nazewnictwo. Istota sprawy pozostaje taka sama. Działa pancerne rodzaju SU - 85 średnio nadawały się do tego samego co czołgi chociażby do wyjścia przed piechotę. Tylko czy to takie ważne w kwestii wartości bojowej LWP ? Zresztą czy używanie dział samobieżnych niezgodnie z ich przeznaczeniem ( łatanie dziur ) nie jest dowodem na to, że siły pancerne 1 AWP nie były wcale takie "mocne" ? Abstrahując od tego czy to samo działo się w jednostkach radzieckich.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
wojtek k.
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 6.666
Nr użytkownika: 47.450

wojciech kempa
 
 
post 24/09/2009, 14:17 Quote Post

QUOTE(M.J. @ 23/09/2009, 12:27)
Chodzi właśnie o to. Szczerze mówiąc określenie zaczerpnąłem z " Trzynasty Pancerny " Cz. Lipki opisujący szlak bojowy 13 spas nie zastanawiając się nad jego trafnością. Tak na szybko przychodzi mi na myśl walka o Wrzosowo, gdzie wysłano SU - 85 przed piechotę, a by ją poderwać, a skończyło się stratami.


Termin "czołgi bezpośredniego wsparcia piechoty" jest bezpośrednim przeniesieniem z nomenklatury radzieckiej, gdzie w ten sposób określano czołgi przydzielone związkom ogólnowojskowym (w przeciwieństwie do czołgów przydzielonych do oddziałów pancernych operujacych w strukturach związków taktycznych i operacyjnych broni pancernej i kawalerii). Nie ma to więc nic wspólnego z typem czołgu, ale z zadaniami, jakie ciążą na nim z uwagi na charakter jednostki, w której przyszło mu służyć.

Z kolei różnica pomiędzy czołgiem a działem pancernym jest z kolei zasadniczo taka (w dalekim uproszczeniu), iż czołg skonstruowany jest tak, by nacierać przed piechotą, zaś działo pancerne - za piechotą smile.gif

Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
M.J.
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 221
Nr użytkownika: 56.347

 
 
post 24/09/2009, 15:38 Quote Post

A ja myślałem, że bezpośredniego wsparcia dotyczy tych maszyn, które walczą bezpośrednio w szykach piechoty lub przed nią, a pośredniego wspierają ogniem w pewnej odległości od pierwszej linii. Wracając do 13 spas i jego SU - 85 to zasadniczo nie były one chyba przeznaczone do wsparcia piechoty, a czołgów średnich właśnie walczących razem z piechurami, w odróżnieniu np. do np. SU - 76, które było działem wsparcia piechoty.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

2 Strony < 1 2 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej