Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Ruś Kijowska, jej historia, wojsko, kultura
     
Ciekawski Polak
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 76.984

Zawód: uczen
 
 
post 25/02/2012, 0:21 Quote Post

Witam!
Czy któryś z użytkowników forum jest w posiadaniu map przedstawiających terytorium Rusi Kijowskiej? za zamieszczenie takowych byłbym niezmiernie wdzięczny. Bardzo interesują mnie także informacje dotyczące wojskowości Rusi Kijowskiej, kontaktach z innymi państwami i kulturze. Zdaję sobie sprawę że użytkownikami tego forum są historycy lub ludzi doskonale znający historię, dlatego przepraszam jeżeli moje pytanie wydaje się wam zbyt banalne albo umieszczone w nieodpowiednim miejscu, ale nie jestem tak biegły jak wy a bardzo interesuje mnie ten temat.
Z góry dziękuję za ewentualną pomoc. wink.gif

Ten post był edytowany przez Ciekawski Polak: 25/02/2012, 0:23
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Camillus2
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 26
Nr użytkownika: 35.780

 
 
post 25/02/2012, 6:49 Quote Post

NIe wiem czy o to chodziło:
http://merkuryusz.com/Vidkun/Principalities.jpg
http://kraevedenie.net/wp-content/uploads/...12/old-slav.gif
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Kievan_Rus_en.jpg
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Principa...054-1132%29.jpg

W prezencie ładny obrazek:
http://torlin.files.wordpress.com/2009/07/...jpg?w=500&h=312

Nie rozumiem tej wiadomości:
Przepraszamy, ale dynamiczne strony w tagach [IMG] nie są dopuszczalne
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
BlackRaven
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 405
Nr użytkownika: 68.778

 
 
post 25/02/2012, 8:04 Quote Post

A wojsko to z jakich wieków cię interesuje ?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Ciekawski Polak
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 76.984

Zawód: uczen
 
 
post 25/02/2012, 19:25 Quote Post

Własciwie to interesuje mnie okres od samego początku do końca istnienia Rusi Kijowskiej, a więc drugiej połowy IX wieku aż do drugiej połowy wieku XIII. Być może istnieją źródła wskazujące na jakiąś charakterystyczną taktykę walki tego państwa, kiedy armia Rusi osiągnęła największą liczebność, z kim i gdzie toczyli najzacieklejsze i najwazniejsze boje, czy też ich wojownicy posiadali jakieś charakterystyczne elementy w wyposażanie?

P.S Dzięki za mapy wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
marlon
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.912
Nr użytkownika: 16.079

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 25/02/2012, 20:58 Quote Post

nie znajdziesz opracowań polskich autorów dotyczących stricte dziejów Rusi kijowskiej. Możesz jednak wykorzystać pracę Borysa Rybakowa "Pierwsze wieki historii Rusi", Warszawa 1983
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Ciekawski Polak
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 76.984

Zawód: uczen
 
 
post 26/02/2012, 0:03 Quote Post

Praca na pierwszy rzut oka wydaje się całkiem obszerna ale wnioskując po wstępie ciekawie napisana, mam nadzieję że znajdę w niej interesujące mnie informacje, także wielkie dzięki. smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
lucyna beata
 

niespotykanie spokojny bieszczadzki troll
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.245
Nr użytkownika: 43.086

Lucyna Psciuk
Zawód: przewodnik
 
 
post 26/02/2012, 6:35 Quote Post

Polecam podręcznik prof. Serczyka "Historia Ukrainy" i rozdział "Ruś Kijowska". To tylko kilkanaście kartek ale przesączonych wiedzą. W moim karpackim bibliofilskim wątku w turystyce historycznej znajdziesz trochę informacji dotyczących uzbrojenia, są w pdf "ACTA MILITARIA MEDIAEVALIA" i katalog wystawy "Wojowie i rycerze Uzbrojenie średniowieczne na pograniczu polsko-rusko-słowackim" http://www.historycy.org/index.php?showtopic=73168&st=210

Ten post był edytowany przez lucyna beata: 26/02/2012, 6:40
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
marlon
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.912
Nr użytkownika: 16.079

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 26/02/2012, 19:29 Quote Post

Ewentualnie też warto sięgnąć do Ludwika Bazylowa 'Historia Rosji'
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.130
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 26/02/2012, 21:30 Quote Post

Tylko za bardzo nie wiadomo po co, bo obaj historycy - tj. prof. Serczyk i śp. prof. Bazylow specjalistami od Rusi Kijowskiej nie byli, ani nie są, na dodatek po przeczytaniu miałem jakieś antynormanistyczne wrażenia...
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
marlon
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.912
Nr użytkownika: 16.079

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 26/02/2012, 21:33 Quote Post

QUOTE
tj. prof. Serczyk i śp. prof. Bazylow specjalistami od Rusi Kijowskiej nie byli, ani nie są, na dodatek po przeczytaniu miałem jakieś antynormanistyczne wrażenia...

Podobnie jak B. Rybakow. Niemniej w języku polskim takie a nie inne kompendia są dostępne. Chyba, że ostatnio coś się ukazało jeżeli chodzi o syntezy. Jakaś "Historia Ukrainy" ?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
aljubarotta
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.841
Nr użytkownika: 70.958

Marek Sz.
 
 
post 26/02/2012, 21:45 Quote Post

QUOTE(marlon @ 26/02/2012, 21:33)
QUOTE
tj. prof. Serczyk i śp. prof. Bazylow specjalistami od Rusi Kijowskiej nie byli, ani nie są, na dodatek po przeczytaniu miałem jakieś antynormanistyczne wrażenia...

Podobnie jak B. Rybakow. Niemniej w języku polskim takie a nie inne kompendia są dostępne. Chyba, że ostatnio coś się ukazało jeżeli chodzi o syntezy. Jakaś "Historia Ukrainy" ?
*



Tak, do 1795 r. Natalii Jakowenko. Miałem takie średnie odczucia po przeczytaniu fragmentu...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.130
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 26/02/2012, 21:49 Quote Post

Ostatnio wyszło coś z PWN: N. Jakowenko, Historia Ukrainy do 1795 roku, Warszawa 2011. Jakkolwiek, poza Rybakowem spokojnie mozna sięgnąć ze starszej literatury:
B. Grekow, Ruś Kijowska, Warszawa 1955; H. Łowmiański, Początki Polski, t. III i IV (w odpowiednich fragmentach);
H. Paszkiewicz, Początki Rusi, Kraków 1996; idem, Powstanie narodu ruskiego, Kraków 1998; idem, Wzrost potęgi Moskwy, Kraków 2000;
wreszcie trzeba wspomnieć o prof. Andrzeju Poppe, polskim mediewiście zajmującym się Rusią o międzynarodowym autorytecie, z prac zob.
idem, Państwo i kościół na Rusi w XI wieku, Warszawa 1968; w 2007 r. angielskie wydawnictwo Ashgate przedstawiło zbiór wybranych opera minora Profesora w ramach Variorum Reprints: Christian Russia in Making, Aldershot 2007, zob. więcej informacji.

Por, również:
M. Rabinovicz, Życie codzienne w ruskim i rosyjskim mieście feudalnym, Warszawa 1985;
G. Podskalsky, Chrześcijaństwo i literatura teologiczna na Rusi Kijowskiej 988-1237, Kraków 2001;
W. Duczko, Ruś Wikingów, Warszawa 2006;
sporo informacji wnoszą też prace Franciszka Sielickiego, czy to niezależnie publikowane, czy to wprowadzenia do polskich przekładów Powieści Lat Mininonych i innych ruskich latopisów.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Ciekawski Polak
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 76.984

Zawód: uczen
 
 
post 27/02/2012, 0:22 Quote Post

Pani Lucyno bardzo dziękuje za wskazanie mi tych materiałów. Okazały się niezmiernie przydatne, szczególnie podręcznik profesora Serczyka. Jestem w trakcie pracy nad prezentacją multimedialną którą prawie ukończyłem dzięki użytkownikom tego forum. Nie należe do klasy o profilu humanistycznym przez co mam historię na poziomie podstawowym a w podręczniku Operonu nie ma inforamcji na temat Rusi Kijowskiej dlatego jestem tym bradziej wdzięczny za ułatwienie mi zadania smile.gif W środę zostanę oceniony, gdyby ktoś jeszcze zechciał rzuć okiem co tam posklejałem to już w ogóle było by fantastycznie. Bardzo cenie sobie szczere uwagi fachowców wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Camillus2
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 26
Nr użytkownika: 35.780

 
 
post 3/03/2012, 12:27 Quote Post

QUOTE(Ciekawski Polak @ 27/02/2012, 0:22)
Pani Lucyno bardzo dziękuje za wskazanie mi tych materiałów. Okazały się niezmiernie przydatne, szczególnie podręcznik profesora Serczyka.  Jestem w trakcie pracy nad prezentacją multimedialną którą prawie ukończyłem dzięki użytkownikom tego forum. Nie należe do klasy o profilu humanistycznym przez co mam historię na poziomie podstawowym a w podręczniku Operonu nie ma inforamcji na temat Rusi Kijowskiej dlatego jestem tym bradziej wdzięczny za ułatwienie mi zadania smile.gif W środę zostanę oceniony, gdyby ktoś jeszcze zechciał rzuć okiem co tam posklejałem to już w ogóle było by fantastycznie. Bardzo cenie sobie szczere uwagi fachowców wink.gif
*



Pewnie jest już za późno, ale mógłbyś pokazać co stworzyłeś.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
adaho-siedem
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 271
Nr użytkownika: 59.706

Adam
Stopień akademicki: magister
Zawód: ekonomista
 
 
post 9/04/2012, 23:18 Quote Post

Witold Chrzanowski - Ruś Kijowska . Zupełnie nowe spojrzenie na badania dotyczące państwowości słowian .
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej