Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Lascaux, jaskinia we Francji ;)
     
Aida
 

II ranga
Group Icon
Grupa: Polskie Towarzystwo Historyczne
Postów: 69
Nr użytkownika: 1.320

Stopień akademicki: mgr
Zawód: historyk
 
 
post 11/10/2004, 21:13 Quote Post

Zafascynował mnie kiedyś trzyodcinkowy, stary film francuski, opowiadający szeroko o odkryciu groty w Lascaux i o malowidłach. Coś niesamowitego. Został mi ten zachwyt do dziś. Jeśli kto ciekawy, polecam stronę www tego obiektu - świetnie zrobiona. Kto z Was wie coś ciekawego, czym można się podzielić, na temat groty z Lascaux? A może zna dobrą literaturę ( po polsku happy.gif ) - albo był tam i ma zdjęcia, albo cokolwiek innego.... rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Agnes
 

IV ranga
****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 378
Nr użytkownika: 134

Stopień akademicki: mgr. Plut.
Zawód: Historyk
 
 
post 29/10/2004, 20:30 Quote Post

mogłabym też polecić książkę K Estreicher Historia sztuki w zarysie :)tez tam jest o Lascaux smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
schultz
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 36
Nr użytkownika: 2.093

 
 
post 5/11/2004, 20:16 Quote Post

Przy powstawaniu owychh rysunków naskalnych w farbie która była używana do ich sporządzenia naukowcy odkryli ślady środków halucynogennych. Najpierw żuto materiał do malowania w ustach zmiaszany z owym środkiem a następnie pluto na ścianę i malowano, także artyści już dziesiątki tysięcy lat temu używali wspomagaczy do lepszej weny twórczej.
Używano również do ich malowamnia drewnianych rusztowań gdyż niektóre z nich znajdowały się nawet 5 m nad ziemią.
Traktowanio owe rysunki jak bóstwa inscenizowano na nich polowania licząc że przyniesie to skutek w prawdziwym myślistwie.
Poza tym często malowano genitalia uważając że mają nadprzyrodzoną moc, że sam sex i płodzenie dzieci jest czymś mistycznym, magicznym zresztą się im nie dziwię.

pzdr
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Kiton
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 306
Nr użytkownika: 2.272

 
 
post 16/11/2004, 21:15 Quote Post

W każdej książce o historii sztuki coś znajdziesz o Lascaux...niestety mało, można powiedzieć: Bardzo mało !
Sztuka paleolitu która była tworzona przez kilkadziesiąt tysiecy lat jest opisana z reguły na kilku stronach ! Sama jaskinia jest zamknięta dla publiczności ale obok jest replika "Wielkiej Sali Byków" ,jak mówią znawcy,wykonana perfekcyjnie !Niestety nie mogłem porównać z oryginałem !
Sama kopia umieszczona jest także pod ziemią i robi ogromne wrażenie !Jak bedziesz we Francji koniecznie tam zaglądnij, tym bardziej że w okolicy są inne jaskinie ze sztuką paleolitu warte zobaczenia !
Kiton
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Aida
 

II ranga
Group Icon
Grupa: Polskie Towarzystwo Historyczne
Postów: 69
Nr użytkownika: 1.320

Stopień akademicki: mgr
Zawód: historyk
 
 
post 16/11/2004, 21:38 Quote Post

To, co napisaliście, zasadniczo od dawna już wiem biggrin.gif Ale dzięki. Wiem również o istnieniu kopii groty, film o którym pisałam na początku tematu, mówił o tejże kopii sporo. Lascaux ma także świetną stronę internetową.

Chodziło mi o coś bardziej monograficznego o Lascaux, czego nie dałoby się tak łatwo zdobyć w każdej bibliotece. Ale może nie ma jeszcze po polsku takiego opracowania, a francuskiego - jak na złość - nie znam. Chyba się go zacznę uczyć.... rolleyes.gif

Pozdrawiam.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Kiton
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 306
Nr użytkownika: 2.272

 
 
post 15/01/2005, 14:43 Quote Post

QUOTE(Aida @ Nov 16 2004, 10:38 PM)
Chodziło mi o coś bardziej monograficznego o Lascaux, czego nie dałoby się tak łatwo zdobyć w każdej bibliotece. Ale może nie ma jeszcze po polsku takiego opracowania
*


...jest wydana w roku...1968 mała książeczka z serii "Omega" Annete Leming pt. "Skarby w grocie Lascaux"
..trochę zdezaktualizowana...może coś ciekawego znajdzisz !
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
sarimatha
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 42
Nr użytkownika: 3.200

Zawód: studentka
 
 
post 20/01/2005, 18:00 Quote Post

QUOTE(Agnes @ Oct 29 2004, 09:30 PM)
mogłabym też polecić książkę K Estreicher Historia sztuki w zarysie :)tez tam  jest o Lascaux smile.gif
*



huh.gif oj proszę Cię niestety tak wybitny historyk sztuki jak Esreicher popełnił zarys historii sztuki brrrr ohmy.gif dlatego nie polecam w najmniejszym stopniu tej książki , jest niezgrabnie i powierzchownie napisana a o Lascaux jest tam mniej niż zero... tzn. kilka zdań, jesli już to polecam Sztuke Świata tom 1 w miare jest tam informacji sad.gif ale też mało...polecam jeszcze może mało popularną książeczkę huh.gif Wiedza o sztuce (plastyka 5-8)J.A.Zieliński i J.Stasiak - całe 40 stron o Lascaux i Altamirze... rolleyes.gif
pozdrawiam smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Aida
 

II ranga
Group Icon
Grupa: Polskie Towarzystwo Historyczne
Postów: 69
Nr użytkownika: 1.320

Stopień akademicki: mgr
Zawód: historyk
 
 
post 21/01/2005, 10:41 Quote Post

Zgadzam się z Twoją opinią o Lascaux i panu Estreicherze.... biggrin.gif No i dzięki za pozostałe wskazówki. 40 stron - to brzmi kusząco.... tongue.gif Pozdrawiam. wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Donia
 

Berengaria
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 625
Nr użytkownika: 1.071

Dominika
Zawód: poszukiwaczka prawdy
 
 
post 14/04/2005, 10:49 Quote Post

Ta jaskinia to chyba jeden z bardzo tajemniczych obiektó historycznych. Stanowi doskonałę źródło wiedzy o naszych praprzodkach. Świadczy także o tym, że już w prehistorii człowiek odczuwał potrzebę spisaia swoich losów i ważnych wydarzeń.
Polecam zeszłoroczny (bodajże) numer pisma "National Geographic" zamieszczono tam zdjęcia z jaskini.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Hoplita
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 40
Nr użytkownika: 7.180

Zawód: student
 
 
post 10/06/2005, 15:29 Quote Post

Zbigniew Herbert- "Barbarzyńca w ogrodzie".

Eseje z pogranicza historii sztuki.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Niebieska Ariel
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 317
Nr użytkownika: 10.950

Magdalena
Zawód: student AGH
 
 
post 17/11/2005, 17:14 Quote Post


cóż pan Estreicher bardzo ciekawie mówi we wstępie swojej historii sztuki.... bardzo adekwatnie do dzisejszego zatrważającego stanu kiedy co drugi człowiek nie ma najmniejszego pojęcia o podstawach historii sztuki, co nie zmiania faktu, że "historia sztuki w zarysie" nie jest pozycją dla głębiej zainteresiowanych. Wiem, sama od niej zaczynałam...
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Kiton
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 306
Nr użytkownika: 2.272

 
 
post 18/11/2005, 18:38 Quote Post

QUOTE(Niebieska Ariel @ 17/11/2005, 18:14)
"historia sztuki w zarysie" nie jest pozycją dla głębiej zainteresiowanych.
*


...bo to tylko "w zarysie" !
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Niebieska Ariel
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 317
Nr użytkownika: 10.950

Magdalena
Zawód: student AGH
 
 
post 30/11/2005, 19:50 Quote Post

wink.gif


Oczywiście, że w zarysie...smile.gif

Ale 1000 - stronicowy kolos, wielkości encyklopedii 4 tomowej PWN stojący na mojej półce nosi tytuł "Wstęp do fizyki" ... wink.gif

Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Gabrielle deMornay
 

Duchesse de Montebello
*****
Grupa: Moderatorzy
Postów: 742
Nr użytkownika: 4.112

Stopień akademicki: mgr
Zawód: tropicielka staroci
 
 
post 22/12/2006, 12:30 Quote Post

Informacje o Lascaux można jeszcze znależć w "Encyklopedii historycznej świata t. I prehistoria." aut. profesorów: J. Kozłowskiego, J.Chochorowskiego i P.Kaczanowskiego. także jeszcze: w "Sztuce Świata, t. I", rozdział L.R. Nougiera "sztuka pradziejowa". Choc zastrzegam nie jest tego dużo. Są oczywiście pozycje francuskie, ale odpadaja jak mówisz, więc ich podawac nie będę. smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
LeoDaVinci
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 16
Nr użytkownika: 26.362

Leonardo da Vinci
Zawód: Konstruktor
 
 
post 22/12/2006, 23:42 Quote Post

QUOTE(Aida @ 11/10/2004, 21:13)
A może zna dobrą literaturę ( po polsku  happy.gif )
*


Zapraszam do przeczytania ksiązek "Historia Sztuki" tom I, Michał A. Ałpatow raz "Oko i dłoń malarza" Waldemara Łysiaka. Szczególnie polecam druga pozycje ze wzgledu na sposob pisania. Autor nie tylko opisuje malowidla ale takze probuje niejako "wejsc" w mysli owczesnego artysty. Bardzo pozyteczna literatura smile.gif ....i po polsku wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej