Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Dezerterzy z LWP, Ich dalszy los - co dziś o tym wiemy ?
     
szczypiorek
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.287
Nr użytkownika: 74.357

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 23/02/2013, 23:02 Quote Post

Taki film jako inspiracja :

http://www.youtube.com/watch?v=NRw1uPZKrXY

Zatem : jakie mogły być motywy takich dezercji oraz jaki był los tych żołnierzy - podczas wojny i po jej zakończeniu ?

P.S. Wszelkie źródła i opracowania mile widziane ...

Ten post był edytowany przez szczypiorek: 23/02/2013, 23:17
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
poldas372
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.890
Nr użytkownika: 19.336

 
 
post 24/02/2013, 13:02 Quote Post

Jeśli piszemy o dezerterach spod Lenino, to głównie nasuwa się w tym kontekście los por. Adolfa Wysockiego;
" Wśród żołnierzy polskich, którzy zbiegli pod Smoleńskiem z szeregów sformowanej w Sowietach tzw. dywizji polskiej im Tadeusza Kościuszki , znajdował się - jak to już podawaliśmy - porucznik Adolf Wysocki. Bezpośrednio po cudownym ocaleniu z piekła raju sowieckiego, porucznik Wysocki wspólnie z towarzyszami niedoli znajdował się w obozie jeńców polskich, a następnie z kilkoma innymi żołnierzami udał się do jednego z obozów jeńców polskich w Rzeszy.
W czasie pobytu w Niemczech w ręce porucznika Wysockiego dostał się egzemplarz gazety sowieckiej "Prawda" z dnia 23 października br. Nie trudno wyobrazić sobie zdziwienie porucznika Wysockiego w chwili, gdy wyczytał w "Prawdzie" , że walcząc na Wschodzie poległ bohaterska śmiercią i został pochowany. Z patriotyczną pochwałą "Prawda" pisała , że Wysocki zastrzelił się , nie chcą za żadną cenę iść do niewoli niemieckiej.
W jaki sposób zrodziło się to nowe kłamstwo, zainscenizowane przez Moskwę, nie trudno odgadnąć. W momencie gdy bolszewicy pod Smoleńskiem zorientowali się , że Polacy masowo zaczynają przechodzić na stronę niemiecką , otworzyli na uciekinierów ogień . Bez wątpienia jeden z politruków od których aż się roiło w tzw. polskiej dywizji, złożył raport , że porucznik Wysocki został zabity. Moskwie oczywiście , trudno byłoby się przyznać że Polacy demonstracyjnie opuścili szeregi sowieckie, przeto uradzono, aby tym żołnierzom polskim , których brakuje przypisać bohaterską "śmierć w walce o ideały komunistycznego ustroju". Nowa komedia nie udała się w całej pełni . Typowe kłamstwo sowieckie zaaranżowane przez dziennikarza Lidowa, zostało zdemaskowane. Porucznik Adolf Wysocki, po przeczytaniu swego propagandowego "nekrologu" w sowieckiej "Prawdzie" stwierdził własnoręcznie co następuje:
Odpowiedź
Porucznika Wysockiego Adolfa
na sowiecką gazetę "Prawda"
Nr 262 z dnia 23.10.1943 roku
Dnia 28.11.1943 roku do rąk moich została mi doręczona gazeta, o której wyżej nadmieniam wzmiankę "Za swobodną i niepodległą Polskę", w której zostałem ja zupełnie zabity i pochowany.
Zaznaczam że ja żyję, jestem zdrów, ani też nie byłem ranny, znajduje się w [... fragment nieczytelny na załamaniu strony ] Jak podają , że biłem się do ostatniego naboju, jest to kłamstwem wręcz przeciwnie -gdyż zupełnie zdawałem sobie sprawę, że każda moja kula mogłaby przynieść zwycięstwo komunizmowi.
A ja osobiście jestem wrogiem komunizmu i za takowy zamiaru nie miałem walczyć, a "niepodległą i wolna Polskę" sowiecka Rosja - jestem tego pewny - nigdy nie wywalczy na czele z Wandą Wasilewską i jej zapatrywaniami komunistycznymi.
Precz z komunizmem!!!
por. Wysocki Adolf
b. oficer b. Polskiej Armii
Fotograficzna odbitka listu porucznika Wysockiego została zamieszczona w tygodniku "Gazeta Ilustrowana", wydawanym dla jeńców polskich w Rzeszy . Stanowi ona jawną odpowiedź człowieka , który odczuwa wyraźnie swą przynależność do kulturalnego Zachodu i który poznał w najdrobniejszych szczegółach okropności barbarzyńskiego Wschodu, opanowanego tępym okrucieństwem komunistycznego systemu. Precz z komunizmem - powiedział oto ten człowiek, o którym Moskwa chciała mówić, że zginął walcząc za ideę komunizmu."
Więcej mamy tutaj - http://www.rodman.most.org.pl/Archiwum/2WS...a_zima_1944.htm

Wiadomo tyle, że facet po wojnie wylądował w Argentynie.
W przytoczonym linku można także poczytać o innych dezerterach z 1DP. im. Kościuszki"
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
M.J.
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 221
Nr użytkownika: 56.347

 
 
post 24/02/2013, 14:32 Quote Post

Nie wiem jak wam, ale mi te opowieści jeńców śmierdzą na kilometr propagandą.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
poldas372
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.890
Nr użytkownika: 19.336

 
 
post 24/02/2013, 14:50 Quote Post

Prawda jest taka, że po tej bitwie odnotowano w statystykach ok. 500 żołnierzy zaginionych. To dziwny rezultat w przypadku dywizji, która nacierała.
Aspekt propagandowy jeńców, czy też dezerterów jest tutaj oczywisty.
Nie popisał się w tej bitwie Berling, nie popisał się Gordow. Sporo Polaków uciekło do Niemców, jeszcze więcej nadzwyczaj łatwo się poddało.
Jednym słowem - "Obciach".
Sowieci dobrodusznie starali się ten problem zatuszować w imię dalszej współpracy, a Niemcy punktowali złośliwie, mając ku temu podstawy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Alexander Malinowski2
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.688
Nr użytkownika: 80.416

Alexander Malinowski
 
 
post 24/02/2013, 14:56 Quote Post

Dezerterzy to typowy przypadek ludzi, którzy dokonali złego wyboru. Mieli pewne podstawy do takiej decyzji, ale to ich nie usprawiedliwia.


QUOTE(poldas372 @ 24/02/2013, 14:50)
Prawda jest taka, że po tej bitwie odnotowano w statystykach ok. 500 żołnierzy zaginionych. To dziwny rezultat w przypadku dywizji, która nacierała.
Aspekt propagandowy jeńców, czy też dezerterów jest tutaj oczywisty.
Nie popisał się w tej bitwie Berling, nie popisał się Gordow. Sporo Polaków uciekło do Niemców, jeszcze więcej nadzwyczaj łatwo się poddało.
Jednym słowem - "Obciach".
Sowieci dobrodusznie starali się ten problem zatuszować w imię dalszej współpracy, a Niemcy punktowali złośliwie, mając ku temu podstawy.
*


 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 24/02/2013, 15:08 Quote Post

Dezerter, który wstąpił do wojska z wyboru to zdrajca ale w przypadku LWP sprawa nie jest taka prosta...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
poldas372
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.890
Nr użytkownika: 19.336

 
 
post 24/02/2013, 15:28 Quote Post

W przypadku żołnierzy AK;
Dawano im prostą alternatywę - Albo do II Armii, albo Sybir.
Rezultaty dowodzenia jak i osiągów tej armii również nie są budujące.
W 1943r. było najwyraźniej podobnie;
Ci ludzie nie mieli alternatywy.
Stąd i nadzwyczaj wysoki odsetek dezercji, oraz marna motywacja do walki.
Podejrzewam (hipoteza), że sowieci obchodzili się z 1 Dywizją jak z jajkiem i to im odbiło się potem czkawką.
Racje żywnościowe były tam na poziomie gwardyjskim. Za co? Za nic. Na zachętę.
Nie wierzę w te bajki o marnym wyżywieniu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 24/02/2013, 15:34 Quote Post

QUOTE
Albo do II Armii, albo Sybir.
Dla tego napisałem, że to nie jest proste.
QUOTE
Racje żywnościowe były tam na poziomie gwardyjskim.
Masz potwierdzenie tej tezy?
QUOTE
Nie wierzę w te bajki o marnym wyżywieniu.
Nie wierzysz czy może wiesz?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
poldas372
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.890
Nr użytkownika: 19.336

 
 
post 24/02/2013, 15:42 Quote Post

Pierwsza Dywizja Piechoty Wojska Polskiego miała etat zaopatrzeniowy na poziomie radzieckiej Dywizji Gwardii, czyli -ok. 50% więcej jedzenia.
To akurat żadną tajemnicą nie jest.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
szczypiorek
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.287
Nr użytkownika: 74.357

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 24/02/2013, 15:55 Quote Post

Jeszcze jeden bardzo ciekawy filmik (chyba na tym forum już podlinkowany, ale nie jestem pewien) :

http://www.youtube.com/watch?v=mVY09cJwqGw


(ten istotny fragment od 1:35 minuty nagrania)

To była końcówka wojny, naziści nie mogli już wygrać. Mimo to za ich linię przechodzili Polacy uciekający z szeregów LWP. Zatem był to jakiś rodzaj desperacji świadczący o tym, że los naszych rodaków walczących u boku Sowietów lekki nie był. Pytanie tylko czy to była kwestia szafowania życiem żołnierza (będącego pochodną złego dowodzenia i taką a nie inną mentalnością dowództwa) czy również innych czynników (jakich dokładnie ?) .

Ten post był edytowany przez szczypiorek: 24/02/2013, 16:05
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 24/02/2013, 16:05 Quote Post

QUOTE
To akurat żadną tajemnicą nie jest.
Naświetlisz? Przy użyciu danych.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
poldas372
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.890
Nr użytkownika: 19.336

 
 
post 24/02/2013, 16:12 Quote Post

QUOTE
Mimo to za ich linię przechodzili Polacy uciekający z szeregów LWP.
Brak pewności, że ten polskojęzyczny zdezerterował z szeregów LWP.
Wiadomo jedynie tyle, że przebrał się w niemiecki mundur i w takim stanie Niemcy go dopadli.
Edit - Dla Lancelota;
QUOTE
Dywizja została sformowana w maju 1943, w Sielcach nad Oką, na podstawie postanowienia Państwowego Komitetu Obrony ZSRR, według etatu sowieckiej dywizji piechoty gwardii z niewielkimi popr.awkami.
Przyznaję - Nie znam szczegółów tych poprawek. Informacja pochodzi od wiadomej ciotki Viki.

Ten post był edytowany przez poldas372: 24/02/2013, 16:18
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
szczypiorek
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.287
Nr użytkownika: 74.357

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 24/02/2013, 16:13 Quote Post

Jeszcze inne kwestie.

Czy dezerterzy z LWP byli przez nazistów przetrzymywani w jakichś specjalnych ośrodkach ? W sensie - czy były to typowe obozy jenieckie ? Czy próbowano ich werbować do jakichś działań przeciwko Sowietom ? Jeśli tak to jaki był charakter takiego werbunku (w sensie organizacyjnym także) ?

Co działo się z tymi jeńcami-dezerterami gdy na dany teren wkraczały oddziały alianckie ? Czy zdarzyło się , że jakaś grupa została przejęta przez oddziały sowieckie bądź przez swych dawnych towarzysz z LWP ? Jeśli tak to jakie to miało skutki dla tychże dezerterów (niby odpowiedź jest jasna , ale może nic nie jest takie proste jak się wydaje) ?

QUOTE
Brak pewności, że ten polskojęzyczny zdezerterował z szeregów LWP.
Wiadomo jedynie tyle, że przebrał się w niemiecki mundur i w takim stanie Niemcy go dopadli.


Niemcy przez tłumacza pytają go o warunki "u Rusa" i czy inni też uciekają. No chyba, że chodzi Ci o to , że on po prostu służył w Armii Czerwonej a nie w LWP jako takim.

Ten post był edytowany przez szczypiorek: 24/02/2013, 16:16
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
farkas93
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.244
Nr użytkownika: 73.595

Zawód: student
 
 
post 12/04/2013, 20:34 Quote Post

Artykuł o dezerterach z LWP
http://media.wp.pl/kat,1022945,opage,7,wid...l?ticaid=110665
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Grapeshot
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.682
Nr użytkownika: 79.211

Steven Murphy
Zawód: Marine Engineer
 
 
post 1/06/2021, 9:07 Quote Post

Pytanie przeniesione stąd:

http://www.historycy.org/index.php?showtop...3&#entry1953643

Post 102

Zastanawiam się jakie były losy tamtych polskich dezerterów spod Lenino. Nie pytam o ten początkowy etap, gdy obwożono ich i pokazywano jak małpy, ale co dalej. Z jakiegoś powodu nigdy nie natrafiłem na ich opis pobytu w którymkolwiek z obozów niemieckich czy śladów ich istnienia po wojnie.
Ktoś wie coś o tym?
Widziałem kiedyś niemieckie, propagandowe zdjęcia, chyba na stronie WW2 in Color (amerykański spelling), z okresu ich obwożenia.
CODE
Tu jest cały wątek na temat dezerterów spod Lenino http://www.historycy.org/index.php?showtopic=99679  


Tam jest taki wątek, który na moje pytania nie odpowiada.
Nie liczę tekstów z niemieckiej propagandy.

Ten post był edytowany przez Grapeshot: 1/06/2021, 9:14
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej