Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Zbroje Arabów...
     
davidicus
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 99
Nr użytkownika: 25.052

Dawid Dudek
Stopień akademicki: doktorant
Zawód: sigillografolog :[-)
 
 
post 5/10/2008, 11:42 Quote Post

Witam serdecznie. Mam następujące pytanie i piszę w nadzieji że znajdzie się ktoś kto zna odpowiedź. Czytając traktat Konstantyna VII Porfirogenety ,, De Administrando Imperio '' znalazłem następujący fragment w rozdziale dotyczącym Arabów ( rozdział nosi tytuł ,, O plemieniu Fatemitów): ,,Oni nie jeżdżą konno lecz na wielbłądach, a w czasie wojny oni nie używają pancerza albo kolczugi ale zakładają różowe ubrania i mają długie włócznie i tarcze tak wysokie jak człowiek i ogromne drewniane łuki które niewielu potrafi napiąć z ogromną trudnością''.

O jakie ,, różowe ubrania '' może chodzić Konstantynowi i cóż to za łuki których najsilniejsi ludzie nie mogą napiąć? Czy zachowały się jakieś źródłą arabskie pozwalające na skonfrontowanie tego fragmentu ( szczególnie kwestia łuków i owych różowych ubrań).

z góry dziękuję za wszelkie informacje:-)

Davidicus
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Roxofarnes
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 277
Nr użytkownika: 3.898

 
 
post 28/10/2008, 20:13 Quote Post

Jeśli tłumaczysz z greckiego to powinieneś sprawdzić jak sobie ztym passusem poradzili inni tłumacze.

QUOTE(davidicus @ 5/10/2008, 11:42)
Witam serdecznie. Mam następujące pytanie i piszę w nadzieji że znajdzie się ktoś kto zna odpowiedź. Czytając traktat Konstantyna VII Porfirogenety ,, De Administrando Imperio '' znalazłem następujący fragment w rozdziale dotyczącym Arabów ( rozdział nosi tytuł ,, O plemieniu Fatemitów): ,,Oni nie jeżdżą konno lecz na wielbłądach, a w czasie wojny oni nie używają pancerza albo kolczugi ale zakładają różowe ubrania i mają długie włócznie i tarcze tak wysokie jak człowiek i ogromne drewniane łuki które niewielu potrafi napiąć z ogromną trudnością''.

O jakie ,, różowe ubrania '' może chodzić Konstantynowi i cóż to za łuki których najsilniejsi ludzie nie mogą napiąć? Czy zachowały się jakieś źródłą arabskie pozwalające na skonfrontowanie tego fragmentu ( szczególnie kwestia łuków i owych różowych ubrań).

z góry dziękuję za wszelkie informacje:-)

Davidicus
*


 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
davidicus
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 99
Nr użytkownika: 25.052

Dawid Dudek
Stopień akademicki: doktorant
Zawód: sigillografolog :[-)
 
 
post 29/10/2008, 23:27 Quote Post

Sprawdziłem, i niestety w żadnym wydaniu nie jest to wyjaśnione. Wydanie i tłumaczenie Jonesa zawiera następująca informację ,, brak danych '' , tłumaczenie w korpusie bońskim wogóle nie zawiera żadnego komentarza, tłumaczenie francuskie ogranicza się do informacji że być może chodzi o ,, pancerz'', tłumaczenie bułgarskie oraz rosyjskie nie zawiera komentarza, tłumaczenie chorwackie ( fragmenty ) nie zawiera także żadnych pomocnych informacji. Słowem w żadnym z dostępnych tłumaczeń nie ma informacji na ten temat.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Roxofarnes
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 277
Nr użytkownika: 3.898

 
 
post 16/11/2008, 22:38 Quote Post

Bodaj u Osamy ibn Mundikh'a jest wzmianka o grupach dewotów muzułmańskich, którzy uważali stosowanie pancerza za brak ufności w opatrzność boską ergo - bluźnierstwo. Być może to ci sami. Arabowie używali pancerzy dość często - zarówno przed jak i po futuh

QUOTE(davidicus @ 29/10/2008, 23:27)
Sprawdziłem, i niestety w żadnym wydaniu nie jest to wyjaśnione. Wydanie i tłumaczenie Jonesa zawiera następująca informację ,, brak danych '' , tłumaczenie w korpusie bońskim wogóle nie zawiera żadnego komentarza, tłumaczenie francuskie ogranicza się do informacji że być może chodzi o ,, pancerz'', tłumaczenie bułgarskie oraz rosyjskie nie zawiera komentarza, tłumaczenie chorwackie ( fragmenty ) nie zawiera także żadnych pomocnych informacji. Słowem w żadnym z dostępnych tłumaczeń nie ma informacji na ten temat.
*


 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej