Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Odessa 1941 - 1944
     
pedros
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 37
Nr użytkownika: 47.159

 
 
post 26/08/2012, 17:14 Quote Post

Wiem, wiem że Wikipedia to żadne źródło, ale czytając dziś natknąłem się na dość zaskakującą dla mnie informację, jakoby Odessa w latach 1941 - 1944 kiedy to znajdowała się na terytorium tzw. "Transnistrii" nazwana została na cześć Conducatora "Antonescu". Czy dysponuje ktoś może jakimkolwiek wiarygodnym źródłem na poparcie tej tezy?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Travis
 

Pogromca rezunów
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.370
Nr użytkownika: 25.441

Stopień akademicki: magister
Zawód: Polski Patriota
 
 
post 26/08/2012, 18:06 Quote Post

Tak, to prawda
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Rom1942.png

więcej znajdziesz w:
Małgorzata Willaume - "Rumunia", Wydawnictwo Trio.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
pedros
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 37
Nr użytkownika: 47.159

 
 
post 28/08/2012, 8:34 Quote Post

No niestety Travis, ale z twoich mapek to niewiele wynika. Poza tym, że Odessa leży nad morzem. wink.gif Pani Małgorzata też niewiele jest mi w stanie pomóc - dostałem właśnie od Niej e-maila.
Czyli moje pytanie wciąż akutualne...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Travis
 

Pogromca rezunów
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.370
Nr użytkownika: 25.441

Stopień akademicki: magister
Zawód: Polski Patriota
 
 
post 28/08/2012, 8:49 Quote Post

Najlepiej napisz maila z zapytaniem (w j.angielskim lub rosyjskim) do Urzędu Miasta Odessa!

Ten post był edytowany przez Travis: 28/08/2012, 9:15
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.848
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 28/08/2012, 14:37 Quote Post

Jeśli zaczekasz parę dni postaram się to sprawdzić w książce K. Dacha i T. Dubickiego, Marszałek Ion Antonescu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Travis
 

Pogromca rezunów
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.370
Nr użytkownika: 25.441

Stopień akademicki: magister
Zawód: Polski Patriota
 
 
post 28/08/2012, 17:17 Quote Post

Dokopałem się do listy najważniejszych miast leżących na obszarze między Dniestrem a Bohem, które podczas rumuńskiej okupacji nazywały się następująco (w nawiasach nazwy radzieckie):

QUOTE
Ananiev (Ananiv)
Balta (Balta)
Berezovca (Berezovka)
Dubăsari
Golta (Golta)
Jugastru (Yampil)
Movilău (Mohyliv-Podilskyi)
Oceacov (Ochakiv)
Odesa (Odessa)
Ovidiopol (Ovidiopol)
Rîbniţa
Tiraspol
Tulcin (Tulchyn)

http://en.wikipedia.org/wiki/Transnistria_Governorate

Wygląda więc na to, że administracja rumuńska usunęła jedynie z nazwy interesującego Cie miasta jedną literkę "s".
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.848
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 5/09/2012, 19:47 Quote Post

QUOTE(wysoki @ 28/08/2012, 15:37)
Jeśli zaczekasz parę dni postaram się to sprawdzić w książce K. Dacha i T. Dubickiego, Marszałek Ion Antonescu.
*


Sprawdziłem, nie ma tam nic o ewentualnej zmianie nazwy.

 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
nordwest
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 62
Nr użytkownika: 79.367

 
 
post 23/09/2012, 19:29 Quote Post

Transnistria to jeden z ciekawszych i mało znanych epizodów II wojny światowej. Z prac wydanych po polsku można o niej poczytać w książce Dennisa Deletanta "Rumunia. Zapomniany sojusznik Hitlera" (Warszawa, Bellona, bdw.)

Hitler początkowo oferował Rumunii administrację całej Ukrainy aż po Dniepr. Antonescu odmówił jednak i przejał tylko administrację ziem tylko po Boh.
19 VIII 1941 została zawarta umowa niemiecko-rumuńska w Tyraspolu, potem 30 VIII umowa w Tighina. Nowa jednostka administracyjna Transnistria obejmowała ziemie między Dniestrem a Bohem, na południu z Odessą włącznie, na północy po Mohylew, Żmerynkę i Tulczyn włącznie.
Pod zarządem niemieckim pozostawał port w Odessie oraz główne linie kolejowe.
Niemcy etniczni (130 000 tzw. Niemców chersońskich) było objętych osobną administracją zarządzaną przez SS. 19 VIII 1914 została powołana administracja Transnistrii, gubernatorem został dr Gheorghe Alexianu, profesor prawa z Czerniowiec, wcześniej doradca premiera Gogi, skrajny antysemita.

Transnistria była podzielona na 13 okręgów (judete), dzielących się z kolei na 64 rejony - była to mieszanina systemów administracyjnych rumuńskiego i sowieckiego. Prefektami okręgów byli Rumuni z Rumunii, ich zastępcami ludzie miejscowi. Pretorami rejonów – Rumuni. Primarami (naczelnikami) miast i gmin – miejscowi, gł. Ukraińcy. W administracji na znaczną skalę wykorzystywano dawnych urzędników sowieckich.

Antonescu zasadniczo stał na stanowisku granic Rumunii z 1939 (zasadniczo, bo w 1941 domagał się nabytków kosztem Jugosławii). Docelowo miał ns. plan: 1)Rumunia oddaje Transnistrię Niemcom lub Ukrainie, 2) Węgry zwracają Północny Siedmiogród Rumunii, 3) Węgry dostają Pokucie ze Stanisławowem i Kołomyją. Z drugiej strony mówił o tym że administracja rumuńska w Transnistrii ma być trwała, że rządy rumuńskie będą tam trwać miliony lat. Ostatecznie jednak Transnistria nigdy nie została wcielona do Królestwa Rumunii.

Administracja rumuńska była skorumpowana i nieudolna, ale dla ludności nieżydowskiej lepsza niż niemiecka. Natomiast los Żydów i Romów był tragiczny - wymordowano 100 000 miejscowych Żydów i 200 000 Żydów deportowanych do Transnistrii z Besarabii i Bukowiny, oraz kilkanaście tysięcy Cyganów.

15 II 1944 administrację Transnistrii rozwiązano i utworzono „Wojskową administrację terytorium między Dniestrem a Bohem”. 13 III 44 Antonescu nakazał ewakuowanie całej administracji rumuńskiej.

* * *

Ciekawostka z wiosny tego roku (2012): w Odessie rządząca tym miastem Partia Regionów zleciła rozmieszczenie patriotycznych billboardów z okazji Dnia Zwycięstwa (9 Maja) - przez pomyłkę jednak umieszczono na nich zdjęcia przedstawiające żołnierzy rumuńskich z II wojny światowej...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
pedros
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 37
Nr użytkownika: 47.159

 
 
post 16/10/2012, 18:41 Quote Post

No, mam nadzieję że niebawem coś więcej się ukaże... wink.gif A Tighina to oczywiście Bendery... wink.gif
A wracając do tematu. Podpytałem w Odessie i okazuje się że tytułowe pytanie to najprawdopodobniej bujda na resorach. Nikt tam o czymś podobnym nie słyszał, być może był taki zamiar, ale ostatecznie nie doszło do jego realizacji. Trzebaby skorygować ten wpis na polskiej wiki...
A co do wpadek, to będą się zdarzały, jak ten kalendarz z żołnierzami Waffen-SS, czy banner ze Spitem Zumbacha... wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej