Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Francja w Wojnie Koreańskiej, Stopnie żołnierzy, skład wojsk, dowódcy
     
Dorwall
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 13
Nr użytkownika: 13.920

 
 
post 2/07/2008, 23:56 Quote Post

Witam!
Od dwóch tygodni przeszukuję biblioteki i internet w poszukiwaniu stopni wojskowych, jakie posiadali żołnierze francuscy w czasie wojny w Korei.
Szukałem także w okresach zbliżonych do tego czasu ( II Wojna Światowa, Wojna Algierska ), jednak nigdzie nie mogę znaleźć interesującego mnie zagadnienia.
Podejrzewam, że stopnie te nie mogły się różnić zasadniczo od tych z czasu wojny w Algierii, jednak nie potrafię znaleźć materiałów także dla tego zagadnienia.

Sprawą drugorzędną, aczkolwiek także ważną jest skład wojsk. Jedyne, czego się dowiedziałem to fakt, iż kontyngent francuski składał się z około tysiąca żołnierzy. Jednak nie jestem w stanie odszukać składu dowództwa, ani organizacji armii.

Jeżeli ktoś byłby mi w stanie pomóc, byłbym bardzo wdzięczny. Sprawa jest dla mnie bardzo pilna...
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
nguyen_van_su
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 369
Nr użytkownika: 5.910

Nguyễn Vãn Sử
 
 
post 3/07/2008, 9:42 Quote Post

Witam,

A tu zajrzałeś? Jeśli informacja Ci pilnie potrzebna, może spróbuj napisać do webmastera strony?

A tak przy okazji, to te stopnie u Francuzów tak często się zmieniają?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Dorwall
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 13
Nr użytkownika: 13.920

 
 
post 3/07/2008, 16:35 Quote Post

No właśnie nie, dlatego myślę że powinni miec takie same jak w II wojnie, albo w Wojnie Algierskiej...Natomiast wątpię, że są takie same, jak dziś, albo jak za Napoleonów. Chociaż ta ostatnia możliwość byłaby interesująca, bo akurat do tych informacji mam dostęp. No i nie... nie zaglądałem na tę stronę.
Ale to jest genialny pomysł happy.gif . Przecież każdy zna biegle francuski w mowie i piśmie smile.gif . Widocznie tylko ja jestem takim niedouczonym ignorantem, że uczęszczam tylko na lekcje łaciny i angielskiego dry.gif .
Tak naprawdę, nawet gdybym chciał sie uczyć francuskiego ( chociaż nie wpadłem na to, żeby mógłby mi się kiedykolwiek przydać ), to w mojej szkole nie ma takiej możliwości, ponieważ nalezało wybrac dwa przedmioty z następującej puli: włoski, niemiecki, angielski, łacina, rosyjski. Skończyłem teraz 2 klasę LO, więc jako tako poradziłbym sobie ze stroną w języku angielskim, ale takich też nie potrafilem znaleźć.
No, ale za próbę pomocy dziękuję szczerze ( bez sarkazmu ).
Gdybym jeszcze tylko wiedział, który z moderatorów mógłby mi pomóc. Lista z "mojego asystenta" jest bardzo długa.

EDIT:
Wykazałem się własną inicjatywą, przegrzebując źródło najbardziej oczywiste, ale zawierające w wielu artykułach sporo błędów, czyli wikipedię.

http://en.wikipedia.org/wiki/Comparative_m..._of_World_War_I

oto, co znalazłem. Czy ktoś byłby w stanie to zweryfikować? Czy jest szansa, że takich rank używano w czasie wojny w Korei?
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Dorwall
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 13
Nr użytkownika: 13.920

 
 
post 9/07/2008, 1:09 Quote Post

Serdecznie dziękuję wszystkim za pomoc smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
lucam
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 739
Nr użytkownika: 33.018

Stopień akademicki: -
 
 
post 15/07/2008, 14:27 Quote Post

Podepnę się pod temat; i Korei byli Luksemburczycy (nawet się do MASH-a załapali), w jakiej sile (wikipedia podaje 44) i co tam robili?
Czy brali udział w działaniach bojowych?
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Dorwall
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 13
Nr użytkownika: 13.920

 
 
post 16/07/2008, 23:46 Quote Post

Też to czytałem. Nie wiem, na ile źródło jest pewne, ale taka liczba wydaje się śmieszna.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
nguyen_van_su
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 369
Nr użytkownika: 5.910

Nguyễn Vãn Sử
 
 
post 17/07/2008, 1:21 Quote Post

To wygląda na pewne.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Danielp
 

born in the PRL
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.499
Nr użytkownika: 1.267

 
 
post 27/07/2008, 21:28 Quote Post

QUOTE(Dorwall @ 2/07/2008, 23:56)
Sprawą drugorzędną, aczkolwiek także ważną jest skład wojsk. Jedyne, czego się dowiedziałem to fakt, iż kontyngent francuski składał się z około tysiąca żołnierzy. Jednak nie jestem w stanie odszukać składu dowództwa, ani organizacji armii.
*


Francuski batalion (d-ca ppłk Montclar) walczył w składzie 23 am. pp z 2.DP
Po sformowaniu liczył 1017 żołnierzy, w trakcie działań przewinęło się przez niego 3421 ludzi.
Straty:
287 zabitych w tym 18 Koreańczyków z południa (w batalionie była kompania południowokoreańska) - 1.350 rannych, 12 jeńców, 7 zaginionych.
za http://assoc.pagespro-orange.fr/france-cor...#N'oublions

Marine Nationale na tej wojnie reprezentowało awizo kolonialne La Grandière (okręt klasy Bougainville - http://pl.wikipedia.org/wiki/Awiza_typu_Bougainville )
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Dorwall
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 13
Nr użytkownika: 13.920

 
 
post 30/07/2008, 20:25 Quote Post

Ah! Serdecznie dziękuję, to jest bardzo pomocne. Bardzo!

Właśnie o takie informacje mi chodziło! Spadłeś mi z nieba, człowieku - nie przesadzam. Widzę, że przeczytałeś to na francuskiej stronie. To bariera, której nijak nie umiałem przeskoczyć - nie próżnowałem przez ten czas, dalej szperałem po internecie i w książkach, ale w niczego nie znalazłem. Jeszcze raz dziękuję!

Za źródło dotyczące Luksemburczyków także dziękuję.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
lucam
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 739
Nr użytkownika: 33.018

Stopień akademicki: -
 
 
post 29/08/2008, 7:54 Quote Post

http://en.wikipedia.org/wiki/French_Battal..._the_Korean_War

Pewnie widziałeś, ale zamieszczam dla porządku.

Wydaje się, że Francja zaangażowała niewielki siły w Korei, przyczyną mogły być konflikty jakie wówczas toczyło to państwo, m.in Indochiny.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej