Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Samochody osobowe w przemyśle, samochody osobowe w przemyśle

AdTS

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 104.268

Adam Bendkowski

post 15/12/2018, 12:17 Quote Post

witam wszystkich,
mam pytanko, jakie samochody były używane w przemyśle w latach powojennych, ale chodzi mi o samochody osobowe. Mam na myśli przemysł górniczy, śląskie kopalnie, potrzebuje wiedzieć jakich samochodów "służbowych" używano w urzędach, na kopalniach. Czy były stosowane wołgi, czy warszawy lub inne samochody? I cy były stosowane samochody zagraniczne, np. mercedesy,jakie modele czy jeszcze jakieś inne wozy? Przygotowuje kampanie reklamową odrestaurowanego kopalnianego budynku, i chciałbym użyć wizerunku samochodu z tamtych lat. Budynek jest z 1903 roku, więc w sumie to interesują mnie również czasy przedwojenne w tym temacie. Będę wdzięczny za pomoc smile.gif

User is offline  PMMini Profile Post #1

Grapeshot

VI ranga
Nr użytkownika: 79.211

Steven Murphy
Zawód: Marine Engineer

post 15/12/2018, 13:10 Quote Post

Na początku lat 1950 zaczęto używać „Warszawy”, takie ze ściętym z tyłu dachem, także „Pobiedy”, podobne zupełnie do „Warszaw”. Te drugie weszły do użytku wcześnie, ale nie wiem od kiedy. Co mogło być przed nimi? Sowieckie pojazdy terenowe z demobilu, takie z prezentowym dachem. Nazywano je „Gazikami”. W rękach cywilnych, na początku, było sporo różnych modeli samochodów produkcji przedwojennej i wojennej, ale to były przeważnie graty.

Ten post był edytowany przez Grapeshot: 15/12/2018, 13:22

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

Razorblade1967

VI ranga
Nr użytkownika: 57.526

Zawód: emeryt

post 16/12/2018, 13:22 Quote Post

QUOTE(Grapeshot @ 15/12/2018, 14:10)
Co mogło być przed nimi? Sowieckie pojazdy terenowe z demobilu, takie z prezentowym dachem. Nazywano je „Gazikami”. W rękach cywilnych, na początku, było sporo różnych modeli samochodów produkcji przedwojennej i wojennej, ale to były przeważnie graty.
*

W latach 1946-1956 w ramach zakupów rządowych sprowadzano samochody osobowe marki Chevrolet w modelach Fleetmaster, Stylemaster, Fleetlane, Bel Air oraz De Luxe. Szacuje się to na 1500-2000 egzemplarzy - część trafiła do WP, ale część była wykorzystywana przez instytucje. Znane są zbiorcze zdjęcia tych pojazdów np. na parkingach przed ministerstwami.

W latach 1947-1952 do Polski sprowadzono około 9 tys. samochodów Skoda 1101 i 1102... znowu część trafiła do WP, ale tylko część. Były to samochody "niskie w ówczesnej motoryzacyjnej hierachii", a więc poza wojskiem używane na niższych szczeblach państwowych.

Na przełomie lat 40-tych i 50-tych sprowadzono do Polski ok.2 tys. Citroenów 11 B, 11 BL i niewielką liczbę 15 CL.

"W pierwszych latach po wojnie" zakupiono "sporą ilość" samochodów Fiat 1100, w różnych wersjach. A na przełomie 1945/46 zakupiono przynajmniej 1000-1500 samochodów Simca 8 czyli tenże licencyjny Fiat 1100.

Powyższe pochodzi z książki T.Szczerbickiego "Pojazdy Ludowego Wojska Polskiego" (2014) i dotyczy tylko pojazdów, które w mniejszej lub większej liczbie były używane w WP - czyli mogły być i inne zakupy za granicą, tyle że samochody do WP nie trafiły.

Co do tych "zdobycznych gratów" to bym też był sceptyczny... znane jest wiele zdjęć samochodów poniemieckich, które w latach powojennych sprawiają wrażenie bardzo dobrze utrzymanych.

Ten post był edytowany przez Razorblade1967: 16/12/2018, 13:25

User is offline  PMMini Profile Post #3

AdTS

Nowicjusz
Nr użytkownika: 104.268

Adam Bendkowski

post 17/12/2018, 21:13 Quote Post

dziękuję za informacje, nie myślałem o takich samochodach jak fiat czy skoda a tym bardziej citroen. Znalazłem takie zdjęcie, czy możecie mi pomóc rozpoznać samochody jakie się na nim znajdują? poza oczywiście charakterystyczną Warszawą smile.gif

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek

User is offline  PMMini Profile Post #4

Gajusz Mariusz TW

Ambasador San Escobar
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 98.326

Stopień akademicki: Korvettenkapitan
Zawód: Canis lupus

post 17/12/2018, 21:45 Quote Post

Pierwsza z prawej stara Nysa (N59?), czwarty od tej samej strony to prawdopodobnie Moskwicz

User is offline  PMMini Profile Post #5

Alexander Malinowski 3

VII ranga
Nr użytkownika: 100.863

Alexander Malinowski
Zawód: Informatyk

post 17/12/2018, 23:20 Quote Post

Było jeszcze zjawisko tzw. marynarskiego importu.
Polegało to na tym, że ludzie mający dochody w dewizach, jak np. marynarze, sprowadzali sobie samochody, a potem odsprzedawali je na rynku wtórnym, zapewniając sobie bardzo wysokie przebicie za dolara.
Wariantem takiego importu było objęcie zawodu taksówkarza, przy czym był to w tych czasach zawód dla krezusów.
Taksówkarze mieli intratne zamówienia rządowe, byli ludzie, którzy musieli gdzieś jechać z powodu zadań zawodowych, a nie mieli samochodu, brali wtedy taksówkę i państwo za to płaciło. Oczywiście, jeszcze wyższe dochody powstawały na styku gospodarki walutowej oraz prywaciarzy.
Prywaciarze mieli o oczko wyższe dochody, niż etatowcy, i dopóki ich nie zdołano bankrutować, szastali kasą na lewo i prawo.
Regułą było, że, osoby wyjeżdzające za granicę, były w dużym stopniu konfidentami SB, to samo dotyczyło taksówkarzy.

Ten post był edytowany przez Alexander Malinowski 3: 17/12/2018, 23:21

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

Razorblade1967

VI ranga
Nr użytkownika: 57.526

Zawód: emeryt

post 18/12/2018, 9:06 Quote Post

QUOTE(AdTS @ 17/12/2018, 22:13)
Znalazłem takie zdjęcie, czy możecie mi pomóc rozpoznać samochody jakie się na nim znajdują? poza oczywiście charakterystyczną Warszawą smile.gif
*

Motoryzacja cywilna to nie "moja działka", ale od prawej moim zdaniem:

- Nysa 501
- ten autobus to chyba jakiś Mercedes... tak mi się to kojarzy z dawnych lat.
- GAZ-21 Wołga
- Moskwicz 408 lub 412 chyba jednak 408
- Syrena 104 lub 105
- Warszawa M20
- zasłonięty... nie wiem.

Zdjęcie słabej jakości - ale więc bez gwarancji, tak mi się wydaje.

User is offline  PMMini Profile Post #7

2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej