Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
15 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Naj... powieści o okresie RON
     
Hieronim Lubomirski
 

Hetman Wielki Koronny
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.581
Nr użytkownika: 1.410

Zawód: Kawaler Maltanski
 
 
post 2/08/2007, 6:21 Quote Post

QUOTE
da Bog moze bedzie lepsza nizli poprzednie, a rozmiarem dorownuje samemu imci Sienkiewiczowi (ktorego autor podobno nie lubi,
A kto by lubił kogoś kto pisze tak dobrze że się wie iż przy swym talencie nawet połowy jego jakości się nie osiągnie. rolleyes.gif A Komuda to chyba maszynka do pisania książek ( po 2 w roku ) robi to tak szybko że nawet imion głównych bohaterów nie chce mu się zmieniać, hehe może chyba sam siebie o plagiat oskarżyć wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #31

     
bachmat66
 

vaquero
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.948
Nr użytkownika: 7.402

Dario TW
Stopień akademicki: Juris Doctor
Zawód: wolny
 
 
post 6/01/2008, 2:30 Quote Post

czolem,
cos lekkiego na zime ze Zlotego Wieku naszych dziejow -
przeczytalem wlasnie ksiazke 'kryminalna' imci Mariusza Wollnego pt Kacper Ryx -
temat to zbrodnia i kara, rozpusta a nawet machinacje wokol dworu JKM, gdyz jest to, Waszmosciowie, koncowka panowania Zygmunta Augusta ostatniego Jagiellona, Unia Lubelska w tle, sam poczatek RON;
a obok slynnych bohaterow, wlasnie odkrytych przez autora tego opus magnum, w rolach pierwszoplanowych wystepuja takze nasi najlepsi poeci i pisarze doby Renesansu - Gornicki, Kochanowski etc... jest nawet pan Twardowski et pani Twardowska smile.gif, sa tez bractwa kurkowe, przekupki krakowskie, pistolety, wloscy fechmistze, fechbuch'y a trup sciele sie gesto. Jest nawet mlody pan Zamoyski, przyszly kanclerz, rajcowie krakowscy z burmistrzem krolewskiego miasta Krakowa Rozmusem (Erazmem)'Czeczotka' Tlokinskim... ktory byl wedle Józefa Muczkowskiego ("Krwawy burmistrz - kartka z dziejów mieszczaństwa krakowskiego w XVI wieku" 1935) ''zaciekłym pieniaczem, niezmiernie chciwym lichwiarzem, oddanym niepohamowanej żądzy użycia i gorącym wielbicielem Wenery''. a tu co nieco o Tlokinskim
http://miasta.gazeta.pl/krakow/1,42699,2086504.html

Glowna postac to mieszcznin a student sztuk medycznych Akademii Krakowskiej, tytulowy Kacper Ryx, ktory obraca sie w zimowym Krakowie 1569 roku niczym po wlasnym mieszkaniu, probujac wyjasnic zbrodnie zaszle w grodzie Kraka i nie tylko, a do tego ow syn Krakowa jest mistrzem dedukcji, ulbiencem plci pieknej, zawadiaka, nieco poeta, dobrze zapowiadajacym sie doktorem medycyny (i nie bierze w lape), strzelcem wyborowym , adeptem sztuki wladania bronia biala aka szermierki rapierem a lewakiem, - ktrotko mowiac czlek Renesansu.
A przy okazji autor prowadzi czytelnika po owczesnym Krakowie, pelnym roznorakich ciemnych charakterow, biedakow et zebrakow, zakow popedliwych, surowego prawa, zebrakow, zydow, Cyganow, dobrego piwa, i mocnych zapachow smile.gif

Nie jest to literatura najwyzszego lotu (choc miejscami cos blisko piora imci Sapkowskiego), postacie sa splycone, myslenie ostro nowoczesne, jest sporo anachronizmow, ktore da sie przelknac (jesli przewroci sie nastepna kratke bo tam przygoda czeka smile.gif ). Podobno maja byc dalsze tomy, Dalibog mam nadzieje ze beda lepsze nizli pierwszy.

Jednakowoz te ksiazke polecam, zwlaszcza ze pora dobra ku temu by cos rozgrzewajacego poczytac, bo jest to pozycja na dlugie zimowe wieczory, kiedy czlek piwko popijajac delektowac sie moze przygodami Kacpra i kompana od kufla i zamtuza mlodego Mikolaja Sepa-Szarzynskiego( jego utwory przewijaj sie przez powiesc).
ciao
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #32

     
bachmat66
 

vaquero
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.948
Nr użytkownika: 7.402

Dario TW
Stopień akademicki: Juris Doctor
Zawód: wolny
 
 
post 20/01/2008, 23:04 Quote Post

czolem,
widze ze albo nikt ksiazek w realu nie czytuje - zadawalajac sie sciaganiem z netu albo mamy okres karnawalu, przed sesja czy feriami i na czytanie nie ma czasu...
a mnie ciekawi czy ktos czytal ksiazke autorstwa imic Komudy -,Galeony wojny' - przeczytalem pare fragmentow na necie i wydaje mi sie ze jest to lepsza praca nizli poprzednie prace autora - czyzby autor wolal zeglarzy/korsarzy/Kaszebe od od Kozakow wink.gif. W kazdym razie duzo tego na necie nie ma, ale czyta sie dobrze, autor zrobil studium nad gwara Kaszubska i terminologia morska plus opisy 'zlotego' Gdanska sa bardzo dobre - wydaje sie ze to mzoe byc dobra ksiazka, i pomimo tematyki morksiej ... i po czesci sensacyjno-thrillerowskiej (bo jest potwor Leviathan co to zeglarzy morduje) ksiazka jest o RON'ie, tyle ze nadmorskim smile.gif

Nolens volens mam zamiar zakupic te 2 tomy, wrazeniami podziele sie po lekturze - czy ktos moze czytal cos RON-owiskiego ostatnio wydanego etc?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #33

     
Hieronim Lubomirski
 

Hetman Wielki Koronny
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.581
Nr użytkownika: 1.410

Zawód: Kawaler Maltanski
 
 
post 26/01/2008, 18:00 Quote Post

Za całkiem dobrą uznaje się powiesc romantyczną Zygmunta Krasińskiego pod tytułem ,,Agaj Han'' opowiadającą o dziejach carycy Maryny
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #34

     
bachmat66
 

vaquero
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.948
Nr użytkownika: 7.402

Dario TW
Stopień akademicki: Juris Doctor
Zawód: wolny
 
 
post 28/01/2008, 22:36 Quote Post

QUOTE(Hieronim Lubomirski @ 26/01/2008, 12:00)
Za całkiem dobrą uznaje się powiesc romantyczną Zygmunta Krasińskiego pod tytułem ,,Agaj Han'' opowiadającą o dziejach carycy Maryny
*


dostepna z google books w ,,Pismach'' Zygmunta Krasinskiego
pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #35

     
artifakt
 

Zwycięzca Cyferaków 2008
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.821
Nr użytkownika: 36.218

Maciej Komar
Stopień akademicki: mgr
Zawód: KAM
 
 
post 28/01/2008, 22:44 Quote Post

"Szable nie rdzewiały" B. Królikowskiego
 
User is offline  PMMini Profile Post #36

     
Beniamin Pogoda
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 333
Nr użytkownika: 41.490

Beniamin Pogoda
Stopień akademicki: (-)
Zawód: lekarz
 
 
post 21/02/2008, 3:21 Quote Post

"WENDER, WENDER, ARYJANI" Edwina Jędrkiewicza - o arianach w czasach potopu szwedzkiego, aż do wygnania. Dobra, bo oparta na rzetelnych materiałach źródłowych. Dość stara książka i trudno dostępna, wyszła w Katowicach w 1968 r. i chyba nie miała dalszych wydań. Czytałem ją leżąc chory w szpitalu i bardzo mi się podobała - autentyczne ludzkie tragedie. Fajna do czytania po kawałku, bo składa się z samodzielnych epizodów, razem powiązanych.
Dramat "GENIUSZ SIEROCY" Marii Dąbrowskiej - o umierającym królu Władysławie Wazie, w tle wybucha powstanie kozackie Chmielnickiego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #37

     
Hagedorn
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 26
Nr użytkownika: 19.682

Zawód: poszukiwacz
 
 
post 21/02/2008, 16:40 Quote Post

QUOTE(bachmat66 @ 20/01/2008, 23:04)
a mnie ciekawi czy ktos czytal ksiazke autorstwa imic Komudy -,Galeony wojny' - przeczytalem pare fragmentow na necie i wydaje mi sie ze jest to lepsza praca nizli poprzednie prace autora - czyzby autor wolal zeglarzy/korsarzy/Kaszebe od od Kozakow wink.gif. W kazdym razie duzo tego na necie nie ma, ale czyta sie dobrze, autor zrobil studium nad gwara Kaszubska i terminologia morska plus opisy 'zlotego' Gdanska sa bardzo dobre - wydaje sie ze to mzoe byc dobra ksiazka, i pomimo tematyki morksiej ... i po czesci sensacyjno-thrillerowskiej (bo jest potwor Leviathan co to zeglarzy morduje) ksiazka jest o RON'ie, tyle ze  nadmorskim smile.gif

Nolens volens mam zamiar zakupic te 2 tomy, wrazeniami podziele sie po lekturze - czy ktos moze czytal cos RON-owiskiego  ostatnio wydanego etc?
*


właśnie kończę drugi tom (pierwszy "łyknąłem" od razu!) - powieść jest świetnie napisana, wartka akcja i niezłe, żywe postaci bohaterów - Kaszubi i owszem, ale ulubieni Kozacy Komudy też się w powieści znaleźli! wink.gif
reasumując: gorąco polecam!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #38

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.529
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 9/06/2008, 9:52 Quote Post

"Suknia dejaniry" Kosak-szczuckiej, daje trochę do myślenia.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #39

     
godfrydl
 

Diabolus in musica
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.136
Nr użytkownika: 9.524

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 9/06/2008, 10:20 Quote Post

Dziwne, ze nikt nie wymienił 3-tomowej "Opowieści o korsarzu Janie Martenie" Janusza Meissnera.
 
User is offline  PMMini Profile Post #40

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.529
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 9/06/2008, 10:23 Quote Post

Czychodzi o tę, której ostatni tom stanowiła "Zielona brama"? ( tytułów dwu poprzednich tomów nie pamietam). Polecam gorąco choc należy podejść z pewna taka nieśmiałościa z uwagi na okres, kiedy to pisano.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #41

     
Cichor
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 324
Nr użytkownika: 44.329

Zawód: student
 
 
post 10/06/2008, 17:58 Quote Post

Piękna powieść o kaprach.

Nie zauważyłem "Na Polu Chwały" Sienkiewicza [tytuł prawdopodobnie przekręciłem bo czytałem parę lat temu].

Myślałem czy podciągnąć pod tą kategorię pamiętnik Paska. W pewnych chwilach jest tak ładna narracja i płynna, że człowieka aż ponosi niczym powieść nie gorszego gatunku.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #42

     
Hieronim Lubomirski
 

Hetman Wielki Koronny
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.581
Nr użytkownika: 1.410

Zawód: Kawaler Maltanski
 
 
post 14/06/2008, 19:51 Quote Post

Ostatnio wyszły dwie powieści - Personiusz oraz Nominiusz autorstwa Karoliny Sykulskiej http://verbariusz.pl/oferta/
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #43

     
bachmat66
 

vaquero
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.948
Nr użytkownika: 7.402

Dario TW
Stopień akademicki: Juris Doctor
Zawód: wolny
 
 
post 17/06/2008, 4:32 Quote Post

QUOTE(Hieronim Lubomirski @ 14/06/2008, 13:51)
Ostatnio wyszły dwie powieści - Personiusz oraz Nominiusz autorstwa Karoliny Sykulskiej http://verbariusz.pl/oferta/
*


ze strony wydawnictwa - 'parodia powieści historycznej i sowizdrzalski w duchu żart z mitu sarmatyzmu' - hmm, ciekawe, moze to i warte przeczytania, kto wie.. autorka wcale sprawnie piorem sie posluguje. Czytal ktos?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #44

     
Domowik
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 600
Nr użytkownika: 20.450

T.
Stopień akademicki: dr
Zawód: ...
 
 
post 17/06/2008, 7:45 Quote Post

Od siebie chciałbym polecić książki Jacka Komudy, a w szczególności wydane ostatnio "Galeony wojny" (I i II tom). Dla mnie osobiście jednym z atutów tej książki jest to, iż miejesce akcji umieścił autor na Pomorzu (i morzu smile.gif ), czyli na Kresach Zachodnich RON. Część mojej rodziny pochodzi z Pomorza, więc miło poczytać "przygodówkę" dziejącą się w znanych stronach.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #45

15 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej