Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> HERWIG WOLFRAM: historia Gotów, Bibliografia
     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 6/02/2013, 15:27 Quote Post

Niestety, tematyka gocka, choć uchwytna w anglosaskiej, w przeważającej części spotykana jest raczej w niemieckojęzycznej nauce. Podkreślić też trzeba, że całkiem ciekawe prace o Gotach wychodzą w Rosji i na Ukrainie.
Odnośnie pracy Alexandra Demandta, to przyznam szczerze, nie spotkałem się z jej angielską wersją. Znalazłem jednak artykuł, w którym autor powołuje się na teorię Demandta odnośnie upadku Rzymu: http://crookedtimber.org/2003/08/25/decline-and-fall/. I jeszcze to: http://www.utexas.edu/courses/rome/210reasons.html

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.145
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 6/02/2013, 15:41 Quote Post

Trudno jest mówić o teorii Demandta odnośnie upadku Rzymu, bo akurat ta książka z 1984 r. to przegląd opinii, wielu opinii, także w historiografii - podtytuł jest już instruktywny: Die Auflösung des römischen Reiches im Urteil der Nachwelt.
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
vercyngetoryx
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 317
Nr użytkownika: 81.129

Robert
Zawód: akademik
 
 
post 7/02/2013, 23:58 Quote Post

Pamiętam, że na jakimś forum czytałem wypowiedź (chyba) Anglika (nazwijmy go Pseudoanglikiem:), który twierdził, że zna ową listę przyczyn upadku Rzymu, choć co prawda nie czytał książki A.Demandta ani w niemieckim, ani w angielskim wydaniu - stąd, mimo iż nie mogłem znaleźć w necie, sądziłem, że takie wydanie istnieje. Skoro nie to szkoda, bo bardzo mnie ta tematyka interesuje. Przepraszam za problem i serdecznie dziękuję za wyjaśnienia.

Co do samej książki to wiem, że to nie jest prezentowanie poglądu A.Demandta na upadek, ale zestawienie i krótkie omówienie, jeśli nie wszystkich, to chyba większości, poglądów dot. przyczyn upadku, które pojawiały się dotychczas w literaturze (z tego, co wiem - nie tylko historycznej). I właśnie ten nieco prowokacyjny charakter sprawia, że książka ta zapowiada się na intelektualną ucztę. Mam nadzieję, że kiedyś wyjdzie po polsku.

Tematyka gocka, jak i tematyka germańska w ogóle, jest szczególnie bliska Niemcom co najmniej od międzywojnia. Gdzieś czytałem, że dzięki naciskom Hitlera stan wiedzy w tej materii był wówczas w niektórych elementach większy od tego, co wiemy obecnie. W każdym razie ja się zadowolę J.Strzelczykiem i A.Kokowskim (lubię prace polskich historyków).
Pozwolę sobie na jeszcze jedno pytanie: Czy "Starożytna Polska" jest również godna polecenia w germańskiej materii?
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.145
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 8/02/2013, 0:17 Quote Post

Trochę w materii poglądów na upadek Rzymu, zresztą z wykorzystaniem pracy Demandta, znajdiesz w artykule Pana Prof. Macieja Salamona, Rozpad i upadek Cesarstwa Rzymskiego. Społeczeństwo wobec nowych struktur politycznych, [w:] Starożytny Rzym we współczesnych badaniach, pod red. J. Wolskiego [et all.], Kraków 1994, s. 191 i nn.

"Starożytna Polska" niekoniecznie jest do polecenia w materii germańskiej, bo nie dotyczy całości obszaru zajętego przez ludy germańskie, ani też wyłącznie przez ludy germańskie.

Jeśli chodzi o podejrzewanie istnienia przeklądu jakiejś książki na angielski najłatwiej sprawdza się to w katalogach the British Library bądź via katalog biblioteki Kongresu.

Ten post był edytowany przez szapur II: 8/02/2013, 0:21
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
vercyngetoryx
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 317
Nr użytkownika: 81.129

Robert
Zawód: akademik
 
 
post 8/02/2013, 2:55 Quote Post

"Rozpad i upadek..." czytałem. Mam to chyba nawet gdzieś skserowane, bo generalnie kolekcjonuję literaturę związaną z upadkiem (i nie mogę się z tego wyleczyć). W tej materii przede wszystkim: klasyk Gibbon, J.Vogt, a ostatnio P.Heather i Ward-Perkins; poza tym: A.Krawczuk (książka pod mylącym tytułem), A.Cameron, co najmniej 2 pozycje z Mediterraneum i korzenie Europy PWN-u; z krótszych form całkiem ciekawa teoria Ludwiga von Misesa.
Jeśli znasz coś jeszcze, to chętnie sobie zanotuję, ale chyba powinniśmy z tą dyskusją przenieść się do "przyczyn upadku cesarstwa rzymskiego" (gdzie nota bene zastrzeliłeś mnie odpowiedzią z Pompejami i Herkulanum;)
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

2 Strony < 1 2 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej