Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Załozenie panstwa krzyżackiego: XIII w. ?,
     
Qltura
 

Ja�nie Absolutnie O�wiecony
*****
Grupa: Administrator
Postów: 688
Nr użytkownika: 2

 
 
post 31/05/2003, 13:25 Quote Post

Czy wiecie w którym roku większość historyków ustaliła date powstania p. krzyżackiego?
Na pewno nie jest to 1226 ani 1306 rok.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Jasnogród
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 861
Nr użytkownika: 50

 
 
post 9/07/2003, 21:48 Quote Post

W którym?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Qltura
 

Ja�nie Absolutnie O�wiecony
*****
Grupa: Administrator
Postów: 688
Nr użytkownika: 2

 
 
post 10/07/2003, 9:12 Quote Post

Historycy podają żę stało sie to ok. roku 1283. Niektórzy mogli sądzic, że stalo sie to wraz z przyjęciem ich przez Konrada Mazowieckiego w 1226 roku. Nic bardziej mylnego!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
CHUFU
 

II ranga
**
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 74
Nr użytkownika: 62

 
 
post 11/07/2003, 10:57 Quote Post

QUOTE
Historycy podają żę stało sie to ok. roku 1283.


a dlaczego właśnie ten rok ?? skoro stolice krzyżacką przeniesiono z Wenecji do Malborka w roku 1309, to dla mnie ten rok wydawałby się właściwie prawidłowym... jak jest argumentacja dotycząca ustalenia takiej daty?? i z jakich źródeł korzystałes pisząc powyższe słowa?? NIestety w internecie, szukałem szczególnie w encyklopediach, nie znalazłem słowa na temat dokładnej daty założenia państwa. Encyklopedia WIEM [2001] podaje :


[...]
W 1226 uzyskali [Krzyżacy - przyp. CHUFU] obietnicę nadania ziemi chełmińskiej od Konrada I Mazowieckiego , w zamian za pomoc w ochronie pogranicza Mazowsza przed Prusami. Po zatwierdzeniu darowizny przez cesarza i papieża na zdobytych ziemiach pruskich zaczęli tworzyć własne państwo. W 1237 połączyli się z Zakonem Kawalerów Mieczowych w Inflantach. Po zakończeniu podboju Prus w 1283 ekspansja terytorialna państwa zakonnego skierowała się na ziemie sąsiadów: Rusi, Litwy i Polski, Sambii i Żmudzi. W 1308 opanowali Pomorze Gdańskie. Stolicę Zakonu przeniesiono z Wenecji do Malborka.
[...]


pozdrawiam
CHUFU
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Qltura
 

Ja�nie Absolutnie O�wiecony
*****
Grupa: Administrator
Postów: 688
Nr użytkownika: 2

 
 
post 17/09/2003, 8:14 Quote Post

Cesarz Fryderyk II poparł plan założenia państwa krzyżackiego i w dokumencie wydanym w Rimini w roku 1226 pozwolił Krzyżakom na stworzenie własnego państwa na ziemiach podbitych Prusów, a równemu w prawach z innymi księstwami Rzeszy. Grzegorz IX zatwierdził to w roku 1234, biorąc nowe państwo zakonne w opiekę papieską. Dlatego gdy Krzyżacy podbili Prusy konsekwencja tego było założenie własnego państwa.
To można znaleźć w każdej szczegółowej książce o Zakonie lub o stronach jemu poświęconych.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
chrobry
 

Dziesięciotysięcznik
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 188
Nr użytkownika: 385

 
 
post 3/12/2004, 19:08 Quote Post

w roku 1228 Krzyżacy otrzymali od Konrada ziemię chełmińską
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
ppola
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 122
Nr użytkownika: 5.130

Zawód: student
 
 
post 25/04/2005, 22:49 Quote Post

Jeszce moje trzy grosze . Szereg wzmianek źródłowych sugeruje że ok roku 1250 w wielu grodach krzyzackich prowadzono juz uregulowane zycie monastyczne.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Schmier
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 23
Nr użytkownika: 2.679

 
 
post 26/04/2005, 8:30 Quote Post

QUOTE(Qltura @ Jul 10 2003, 10:12 AM)
Historycy podają żę stało sie to ok. roku 1283.


Zgadza sie, tez o tym slyszalem. Wtedy panstwo krzyzackie bylo juz silne, mialo swoje panstwo i stolice. Wtedy tez o ile sie nie myle zakonczyla sie akcja chrystianizacji prusow, czyli innymi slowy mordowanie prusow.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Qltura
 

Ja�nie Absolutnie O�wiecony
*****
Grupa: Administrator
Postów: 688
Nr użytkownika: 2

 
 
post 26/04/2005, 23:12 Quote Post

I to właśnie zaraz po podbiciu Prus Krzyżacy założyli swoje państwo. Wtedy mieli już na tyle ukształtowane granice wschodnie, by móc nazwać obszar zajmowany przez ten zakon państwem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
krzystofer
 

Semper Invictus
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.602
Nr użytkownika: 1.005

 
 
post 27/04/2005, 16:19 Quote Post

Właściwie jako państwo Krzyżacy powstali dopiero w 1283 roku po podboju przez nich Prus - bazy z której mogli wyruszać dalej. I zgadzam się tutaj z historykami i Qlturą. Co ciekawe Krzyżacy gospodarowali swoimi ziemiami dobrze i rozsądnie, chocc niezbyt duże swobody oni mieli - w XIV wieku aż 30 % ludności mieszkało w miastach, miasta były duże, zamożne. Chociaż dobrobyt gospodarczy był okupiony jarzmem ludności podbitej i nienawiścia żywiona przez sąsiadów do Zakonu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
agatstone
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 177
Nr użytkownika: 4.624

Stopień akademicki: Krzyzowiec
Zawód: Uczniak
 
 
post 24/06/2005, 13:49 Quote Post

Tak to prawda 1226 to data sprowadzenia krzyżaków do Polski (właściwie, to przybyli oni dopiero 4 lata później). Dawniej byli oni na Węgrzech, z kąd zostali wyrzuceni przez tamtejszego króla. Gdy przybyli do Polski, przenieśli swoją siedzibę z WENECJI do Malborka (więc przed Węgrami byli gdzie indziej). A zakon, jak zapewne wiesz został założony przez rycerzy cesarza Barbarossy, podczas III krucjaty. Kilku rycerzy (niedobitki armii utoniętego cesarza) założyło pod murami Akki szpital, gdzie opatrywano rannych krzyżowców.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 23/02/2009, 21:57 Quote Post

QUOTE
Właściwie jako państwo Krzyżacy powstali dopiero w 1283 roku po podboju przez nich Prus - bazy z której mogli wyruszać dalej. I zgadzam się tutaj z historykami i Qlturą.
krzystofer

Ja się nie zgadzam. To tak jakby powiedzieć, że państwo polskie powstało dopiero w 966 roku. Państwo krzyżackie (na terenach nadbałtyckich) powstało w momencie objęcia pierwszych grodów przez Krzyżaków w Ziemi Chełmińskiej po 1226 roku, czyli po decyzji Konrada i Fryderyka II. Stało się to więc w 1228 roku, kiedy pierwszych siedmiu rycerzy objęło Chełmno i Stary Toruń. To właśnie Stary Toruń był pierwszą stolicą Krzyżaków na terenach nadbałtyckich. Później był to Toruń, Zantyr, Malbork i ostatecznie Królewiec. Data 1283 to po prostu umowna data krystalizacji się państwa zakonnego na terenie Prus.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
juzef
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.195
Nr użytkownika: 5.495

Zawód: BANITA
 
 
post 24/02/2009, 17:18 Quote Post

[quote=Arbago,23/02/2009, 21:57]
Państwo krzyżackie (na terenach nadbałtyckich) powstało w momencie objęcia pierwszych grodów przez Krzyżaków w Ziemi Chełmińskiej po 1226 roku, czyli po decyzji Konrada i Fryderyka II. Stało się to więc w 1228 roku, kiedy pierwszych siedmiu rycerzy objęło Chełmno i Stary Toruń.
To niestety nieprawda. Krzyżacy dostali wówczas ziemię chełmińską na tych samych zasadach co inne instytucje kościelne, tzw. kasztelanii majątkowej, a przecież chyba nikt nie będzie twierdził, że istniały wówczas w Polsce państwa biskupie.

Również tzw. Złota Bulla Fryderyka Hohenstaufa nie została wystawiona w 1226 r., a w 1235 (jest antydatowana).

Powstanie państwa krzyżackiego wiąże się z 1235 r., kiedy Konrad Mazowiecki zaakceptował jego odrębność w zamian za zwrot ziemi dobrzyńskiej. Po układzie z 1235 r. - wg Mariana Dygo: wielki mistrz jako głowa zakonu de facto dysponował w ziemi chełmińskiej stanowiskiem książęcym (M. Dygo, Studia nad początkami władztwa Zakonu Niemieckiego w Prusach (1226-1259), Warszawa 1992, s. 65)
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 24/02/2009, 23:26 Quote Post

QUOTE
Powstanie państwa krzyżackiego wiąże się z 1235 r., kiedy Konrad Mazowiecki zaakceptował jego odrębność w zamian za zwrot ziemi dobrzyńskiej. Po układzie z 1235 r. - wg Mariana Dygo: wielki mistrz jako głowa zakonu de facto dysponował w ziemi chełmińskiej stanowiskiem książęcym (M. Dygo, Studia nad początkami władztwa Zakonu Niemieckiego w Prusach (1226-1259), Warszawa 1992, s. 65)

juzef

Dziekuje za sprostowanie moich, jak sie okazuje, nieprawdziwych wypocin. Mamy więc 1235 rok. Odnośnie stolicy mam również pytanie. Chodzi mi o siedzibę pruskich mistrzów krajowych. Czy był to Toruń, Chełmno, Zantyr, czy też jakieś inne miasto przed Malborkiem?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
juzef
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.195
Nr użytkownika: 5.495

Zawód: BANITA
 
 
post 24/02/2009, 23:29 Quote Post

[quote=Arbago,24/02/2009, 23:26]
Odnośnie stolicy mam również pytanie. Chodzi mi o siedzibę pruskich mistrzów krajowych. Czy był to Toruń, Chełmno, Zantyr, czy też jakieś inne miasto przed Malborkiem?
Do 1251 r. landmistrz rezydował w Chełmnie, a od 1251 r. w Elblągu

 
User is offline  PMMini Profile Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej