Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> TOMASZ STANKO, 1942 - 2018
     
Net_Skater
 

IX ranga
*********
Grupa: Supermoderator
Postów: 4.753
Nr użytkownika: 1.980

Stopień akademicki: Scholar & Gentleman
Zawód: Byly podatnik
 
 
post 31/07/2018, 12:52 Quote Post


Tomasz Stańko nie żyje. Kraków żegna muzyka w wyjątkowym hołdzie

Krakowscy artyści i miłośnicy jazzu w wyjątkowym hołdzie pożegnali wczoraj zmarłego Tomasza Stańkę. Na Rynku Głównym rozbrzmiała "Kołysanka Rosemary" - utwór skomponowany przez Krzysztofa Komedę, który Stańko wielokrotnie aranżował.
Tomasz Stańko był muzykiem znanym i cenionym nie tylko na polskiej, ale i europejskiej scenie jazzowej. Doceniany był również w Stanach Zjednoczonych, gdzie często grywał z amerykańskimi muzykami i przez kilka lat mieszkał w Nowym Jorku.
Mocno związany był szczególnie z Krakowem. Kraków to moje rodzinne miasto - mówił w ostatnim wywiadzie dla "Gazety Wyborczej". Choć urodził się w Rzeszowie, właśnie w Krakowie upłynęła spora część jego zawodowego życia. - Tutaj jest grób moich rodziców. Tutaj mam mieszkanko i bywam tak często, jak mogę. Ostatnio, przy okazji jakichś projektów, często odwiedzałem Kazimierz. Kraków zawsze był i będzie moim miastem. Kraków to Kraków - mówił.
Wczoraj krakowskie środowisko muzyczne oddało wyjątkowy hołd Tomaszowi Stańce.
Na Rynku Głównym rozbrzmiała "Kołysanka Rosemary", utwór muzyczny skomponowany przez Krzysztofa Komedę do filmu Romana Polańskiego "Dziecko Rosemary", który w 1997 roku znalazł się na płycie Tomasza Stańki "Litania" w trzech różnych aranżacjach. Z Krzysztofem Komedą Stańko stworzył też płytę "Astigmatic", która jest jedną z najważniejszych w historii polskiego jazzu.
Muzyk miał być gościem 23. Summer Jazz Festivalu Kraków.
Tomasz Stańko urodził się 11 lipca 1942 roku w Rzeszowie. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Krakowie w klasie trąbki. W 1962 roku wspólnie z kontrabasistą Jackiem Ostaszewskim, pianistą Adamem Makowiczem i perkusistą Wiktorem Perelmutterem, założył zespół Jazz Darings, uznawany za jedną z pierwszych formacji free-jazzowych w Europie. Rok później trębacza zaprosił do współpracy pianista i kompozytor Krzysztof Komeda. Stańko przez cztery lata grał w jego kwintecie. W 1967 roku powstał Tomasz Stańko Kwartet, przekształcony po roku w Tomasz Stańko Quintet. Zespół nagrał trzy płyty: "Music For K." (1970), "Jazz Message From Poland" (1972), "Purple Sun" (1973).
W ostatnim czasie Stańko zmagał się z rakiem. Z tego powodu był zmuszony odwoływać koncerty. W marcu br. zagrał po raz ostatni. Trafił wówczas do szpitala z podejrzeniem zapalenia płuc. Niestety, okazało się, że diagnoza jest dużo poważniejsza.

(Onet)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej