Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
15 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Naj... powieści o okresie RON
     
oakmeke
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 779
Nr użytkownika: 1.449

 
 
post 5/10/2004, 17:46 Quote Post

Witam!
Nie wiem czy ten temat byl juz przypadkiem na Forum dyskutowany, ale chcialem sie zapytac jakie powiesci o okresie najbardziej i najmniej polecacie.
Jakie Wasze opinie odnosnie Trylogii?
Ja szczegolnie serdecznie polecam "Wilcze Gniazdo" Jacka Komudy. Dla fana RP szlacheckiej to lektura obowiazkowa!:)


Natomiast raczej nikomu nie polecam "Jezdzcow Apokalipsy" Korkozowicza. Wydalem na 3 tomy 45 zeta a napisane jest berdzo srednim jezykiem, nie wciaga, akcja za szybka, pelno glownych bohaterow i to z samej "góry" - jak Lisowski czy Dymitr Samozwaniec. Niebyt ciekawe polaczenie confused1.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Sarissoforoj
 

Kwatermistrz Generalny
*******
Grupa: Supermoderator
Postów: 2.902
Nr użytkownika: 1.265

Stopień akademicki: mgr. inz.
Zawód: Emeryt
 
 
post 5/10/2004, 19:38 Quote Post

Ciekawe spojrzenie na epokę Potopu przedstawia St. Jankowski w powieści "Szable i rapiery". Opowiada o walce wywiadów polskiego i szwedzkiego. Jest wszystko, ciekawe postacie, szybka akcja, interesujące tło historyczne.

Tak to jest z tą łącznością, bezprzewodową, nigdy nie wiadomo czy sie coś wysłało czy nie.
Aby post się nie powtarzał zaproponuję inną powieść z tego okresu. Dla miłośników wojskowości i wydarzeń militarnych widzianych oczami młodego żołnierza. Jest to powieść Bohdana Królikowskiego :"Błażeja Siennickiego diariusz wojny szwedzkiej". Młody bohater to nowozaciągnięty pod znak towarzysz pancerny. Przeżywa różne koleje razem ze swą chorągwią, zwycięstwa i klęski całej kampanii. Historia ta uzupełnia częściowo wydarzenia nie dopowiedziane w "Potopie" H. Sienkiewicza
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
oakmeke
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 779
Nr użytkownika: 1.449

 
 
post 5/10/2004, 19:58 Quote Post

Brzmi bardzo interesujaco. Dzieki za cynk Sarissoforoj:) Jeszcze tylko odnalezc te ksiazeczki w antykwariacie czy jakiejs bibliotece...

Ciekaw jestem czy jest cos dobrego o oblezeniu Polakow na Kremlu, Komuda zdaje sie jakies opowiadanie o tym napisal.
Moze jest jakis tytul gdzie glowny bohater to Kozak plywajacy sobie czjka na Turcji czy cos, tylko to pewnie raczej teren pisarzy "ukrainskich"...

 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
MONTEZUMA
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 54
Nr użytkownika: 1.524

 
 
post 5/10/2004, 20:45 Quote Post

Dal mnie bezapelacyjnie rządzi Trylogia z "OiM" na czele , choć "Potop też mi sie bardzo podobał". Z tego okresu również polecam " Kawaler Złotej Ostrogi "- J . Ziółkowskiego super powieść.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Necrotrup
 

oszołom przemawiający językiem nienawiści ;)
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.743
Nr użytkownika: 1.208

 
 
post 5/10/2004, 21:38 Quote Post

QUOTE
Ciekaw jestem czy jest cos dobrego o oblezeniu Polakow na Kremlu, Komuda zdaje sie jakies opowiadanie o tym napisal.

Owszem, "Veto". Publikowane w bodajże trzecim "Złotym Smoku" i w zbiorku "Opowieści z Dzikich Pól".
Z pozycji książkowych dotyczących omawianego okresy nie było jeszcze w tym temacie mowy o "Przypadkach starościca Wolskiego", które gorąco polecam.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
oakmeke
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 779
Nr użytkownika: 1.449

 
 
post 5/10/2004, 21:48 Quote Post

Chodzi o "Przeslawna peregrynacje Tomasza Wolskiego"? Dobra ksiazka:) Tylko te zdobycie Kontantynopola troche przesadzone.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Necrotrup
 

oszołom przemawiający językiem nienawiści ;)
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.743
Nr użytkownika: 1.208

 
 
post 5/10/2004, 22:42 Quote Post

Józef Hen "Przypadki starościca Wolskiego". Ja mam wydanie zeszytowe (3 zeszyty, KAW 1982), widziałem też książkowe. Główny bohater jest starostą jurydycznym brzostowskim, ściga zbrodniarzy i infamisów.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
oakmeke
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 779
Nr użytkownika: 1.449

 
 
post 6/10/2004, 10:15 Quote Post



Byla taka fajna ksiazka ( chyba akcja toczyla sie w XVII wieku ) o polskim wojaku ktory wstapil do Zakonu Maltanskiego i walczyl z Turkami na Cyprze czy na Rodos, dowodzil artyleria, budowal waly ziemne z koszy itp. Bardzo wciagajaca.
Pamieta ktos moze tytul lub autora?
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
EMEF
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 134
Nr użytkownika: 2.101

Zygmunt Gumopodjadacz
Zawód: Gimnazjalista
 
 
post 4/11/2004, 14:34 Quote Post

oczywiscie najlepsza jest trylogia sienkiewicza, szczewgolnie ogniem i mieczem, ale bardzo fajna jest takze "trylogii ciag dalszy", tylko nie pamietam czyjego autorstwa.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
oakmeke
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 779
Nr użytkownika: 1.449

 
 
post 4/11/2004, 17:38 Quote Post

O ile sie nie myle to ciag dalszy napisal chyba sam Sienkiewicz? Tam bylo chyba "Pan Onufry Zagloba", cos takiego. I zwane jest to "mala trylogia" wiec powinny byc chyba ze trzy czesci...

Ja wczoraj kupilem "Kawaler zlotej ostrogi" Jana Ziolkowskiego. 600 stron za 3 zeta biggrin.gif bedzie co poczytac.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
August II Mocny
 

Spamer!
****
Grupa: Banita
Postów: 434
Nr użytkownika: 2.434

 
 
post 15/12/2004, 14:24 Quote Post

oemke-znam fajną książke- Jan Kulewicz "Szwedzi w Polsce"



Doskonała lektura opowidająca o losach bochatera w wojnie ze szwecją-1600 rok.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
paraGraf
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 17
Nr użytkownika: 25.634

Zawód: ekonomista
 
 
post 18/12/2006, 15:03 Quote Post

Stary ten temat, ale ubogi w tresc, wiec posluze Wam moja biblioteka.

Paukszta Eugeniusz - "Buntownicy" i "Straceńcy" - dwie powiesci ale w zasadzie dwa tomy tego samego. O opozycjoniście pruskim niejakim Kalkstienie. Nie pamietam ktory pierwszy trzeba czytac.

Ziółkowski Jan
1. "Kapitan królewski" (m.in. o powstaniu górali na Podhalu w okolicach 1655r. - dokladnie nie pamietam daty).
2. "Nierządnicy żywot atłasowy" (o skandalistce swoich czasow m.in. z Sobiepanem Zamojskim w tle - świetne studium obyczajów z epoki)
3. "Słońce idzi od Polski" (o kolonizacji Wirginii rękami polskimi (sic!) )

Sabatini Rafael - "Kapitan Blood" (powiesc przygodowa spoza naszego kregu kulturowego o piracie na Karaibach - rewelacyjna pozycja, ale w kategoriach rozrywki - nie faktow)

Korkozowicz Kazimierz
1. "Jezdzcy apokalipsy" (o dymitriadzie - niestety nudnawe)
2. "Ostatni zwycięzca" (o Sobieskim - przegląd kariery wojskowej i politycznej) znakomita powiesc. Polecam goraco.
3. "Pod czarcim kopytem" (o Stadnickim czyli Diable z Łańcuta)

Maciąg Włodzimierz - "Konfederacja albo próba Mokronowskiego" (o kulisach konfederacji Barskiej na dworze Stasia - slabe literacko, co do faktow - trudno mi ocenic, bo nie studiowalem tego zdarzenia)

Rymkiewicz Władysław - "Noc saska" (o wojnie północnej poprzez pryzmat partyzantki kurpiowskiej, dzieki tej książce zrozumialem, co znaczy "Od Sasa do Lasa")

Zieliński Ryszard - "Rokosz" (nie pamietam o ktorym, ale chyba o tym Zebrzydowskiego, moze mi sie mylic z powiescia Zofii Kossak - oni wszyscy w zasadzie pisza o tym samym)

Czajkowski Michał - "Stefan Czarniecki" (o Czarneckim jak w tytule - powieść z epoki romantyzmu - podobno Sienkiwicz sie na tym wzorowal przy swojej trylogii)

Dybowski Janusz Teodor - w cyklu "Hołd Pruski" ostatnia czwarta część jest o wojnie Stefana z Iwanem - "Wojenny pan"

Kossak Zofia - "Złota wolność" (nie pamietam dokładnie ale chyba o rokoszu Zebrzydowskiego wojnie Chodkiewicza ze Szwedami i o dymitriadzie - bardzo dobre).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Pancerny
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 59
Nr użytkownika: 27.224

 
 
post 11/01/2007, 11:05 Quote Post

QUOTE
fajna jest takze "trylogii ciag dalszy", tylko nie pamietam czyjego autorstwa.

-"W ręku Boga" - Andrzej Strojowski
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
albertus
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 17
Nr użytkownika: 28.096

Albert
Stopień akademicki: Pierwsza Szabla
 
 
post 23/07/2007, 14:35 Quote Post

Moim skromnym zdaniem najlepsza i najciekawsza jest "Trylogia" Sienkiewicza, a szczególnie "Ogniem i Mieczem".
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Mefistofeles
 

Diabeł Łańcucki
*****
Grupa: Banita
Postów: 586
Nr użytkownika: 16.961

Carolus
Zawód: BANITA
 
 
post 23/07/2007, 15:05 Quote Post

Wmiarę nowe pozycje:
"Wilcze gniazdo", "Bohun", "Czarna szabla"- to jeśli idzie o nowsze pozycje umieszczone w realiach XVIIw. Ukrainy i Czerwonej Rusi.

o powieściach Reverte nawet nie wspominam.

I starsza książka, o której nikt chyba w tym temacie nie wspomniał " Kawaler de Lagardere" Paula Feval a.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

15 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej