Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Uzbrojenie Ajnów
     
godfrydl
 

Diabolus in musica
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.136
Nr użytkownika: 9.524

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 15/03/2007, 11:46 Quote Post

Czym walczyli Ajnowie przeciw Japończykom? Kiedy się właściwie te walki skończyły?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Rado
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.378
Nr użytkownika: 3.636

 
 
post 16/03/2007, 2:21 Quote Post

Skończyć nie skończyły się chyba nigdy, chociaż można uznać że w XI w. Japończycy mieli już taką przewagę że Ainowie nie stanowili realnego zagrożenia ale bunty zdarzały się właściwie ciągle (ot choćby bunt Shakushain czy wydarzenia tzw rewolty Menashi-Kunashir). Pierwotnie uzywali krótkich łuków, włóczni i raczej krótkich mieczy (bardzo ciekawie noszonych) które później stały się bronią czysto rytualną.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
godfrydl
 

Diabolus in musica
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.136
Nr użytkownika: 9.524

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 16/03/2007, 12:43 Quote Post

Napisałbys cos więcej, np. o tym noszeniu mieczy albo o tych rewoltach?
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Rado
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.378
Nr użytkownika: 3.636

 
 
post 16/03/2007, 22:35 Quote Post

Jeśli chodzi o strój i broń- zerknij tu

Co do wydarzeń które wspomniałem- nie były to jakieś gigantyczne rewolty. W powstaniu Shakushanina (plus minus z lat 1669-1672) tak naprawdę poszło o notorycznie obchodzone przez Ainów zakazy związane z handlem z Chinami. Klan Matsumae próbował ująć handel (de facto przemyt) prowadzony przez Ainów w karby, przy okazji narzucając własne, jak nietrudno się domyślić wyjątkowo dla Ainów niekorzystne, ceny (iskrą na prochy było zmniejszenie miary ryżu uzywanej w handlu). Shakushain zjednoczył plemiona pod hasłem walki ze wspólnym wrogiem i na dobrą sprawę opanował całe Ezo wybijając przeciwników. Oczywiście powstanie nie miało większych szans w konfrontacji z całą machiną shogunatu, co ciekawe zgodnie z logiką Tokugawów ekspedycja karna wybiła również tych Japończyków którzy przeżyli. O ile pamiętam Shakushain nie walczył pod hasłem wyzwolenia swojej rasy- od początku do końca było wiadomo że chodzi o pieniądze.

Bitwa czy rewolta Menashi-Kunashir (maj 1789) zaczęła się od pogłosek (nie wiadomo na ile prawdziwych) o próbie otrucia Ainów zatrutą sake chociaż prawdziwą przyczyną wydaje sie być- ponownie- wyjątkowo agresywne działanie kupców japońskich. W czasie zamieszek Ainowie zabili kilkudziesięciu (coś koło 80) Japończyków, Japończycy ścięli 37 przywódców rewolty i aresztowali kilkudziesięciu jej uczestników.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
MikoQba
 

J'essaie d'être une bonne personne
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.843
Nr użytkownika: 8.008

Jacques Nicolas
Stopień akademicki: Dysortograf
Zawód: Dziennikarz
 
 
post 17/03/2007, 12:09 Quote Post

Co do broni to bardzo szybko zaadoptowali miecz japoński. Natomiast krótkiemu łukowi pozostali wierni do końca i nie zamienili go na łuk japoński.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
godfrydl
 

Diabolus in musica
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.136
Nr użytkownika: 9.524

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 20/03/2007, 8:54 Quote Post

Cholera, ale oni naprawdę zagadkowi. Wyglądają jakby parę tysięcy lat temu rozbili się tam statkiem Europejczycy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Rado
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.378
Nr użytkownika: 3.636

 
 
post 20/03/2007, 18:01 Quote Post

Czy ja wiem- bliżej im chyba do plemion zachodniej Syberii/Ameryki Północnej niż do europejczyków. Inna rzecz że nie ma bata, tak czy owak musza być ludnością napływową
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
MikoQba
 

J'essaie d'être une bonne personne
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.843
Nr użytkownika: 8.008

Jacques Nicolas
Stopień akademicki: Dysortograf
Zawód: Dziennikarz
 
 
post 21/03/2007, 10:34 Quote Post

QUOTE(Rado @ 20/03/2007, 18:01)
Czy ja wiem- bliżej im chyba do plemion zachodniej Syberii/Ameryki Północnej niż do europejczyków. Inna rzecz że nie ma bata, tak czy owak musza być ludnością napływową
*


Mi te gęste brody i obfite nawet jak na rasę białą owłosienie na ciele, plemion syberyjskich, a już na pewno amerykańskich nie przypomina. Z powodu tego bujnego owłosienia japonczycy zwali ich czesto "ludzmi- psami".
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
godfrydl
 

Diabolus in musica
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.136
Nr użytkownika: 9.524

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 21/03/2007, 10:43 Quote Post

QUOTE
tak czy owak musza być ludnością napływową

Napływową ludnością są raczej Japończycy...
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Coobeck
 

Moderator IV 2004 - IV 2014
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 6.350
Nr użytkownika: 696

 
 
post 22/03/2007, 14:04 Quote Post

Vitam
Zważywszy na to, że Homo Sapiens wyewoluował we wschodniej Afryce, to tylko tam można mówić o tubylcach. Wszędzie na całym świecie mamy do czynienia z ludnością napływową, co najwyżej kwestią jest to, kiedy ten napływ nastapił smile.gif
Co do pochodzenia Ainów - aż do mniej więcej IV w. p.n.e. koczownicy pochodzenia indoeuropejskiego dominowali na stepach Azji, prawdopodobnie to oni przez wiele stuleci niepokoili Chiny. Dopiero od czasu zjednoczenia Hunów nastał okres dominacji plemion turecko-mongolsko-mandżurskich. Być może zatem rzeczywiście kiedys-kiedyś jakaś grupa indoeuropejczyków zawędrowała przez Azję aż na wyspy japońskie... Z północnych Chin mieli już niedaleko.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Rado
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.378
Nr użytkownika: 3.636

 
 
post 22/03/2007, 15:39 Quote Post

QUOTE
Mi te gęste brody i obfite nawet jak na rasę białą owłosienie na ciele, plemion syberyjskich, a już na pewno amerykańskich nie przypomina. Z powodu tego bujnego owłosienia japonczycy zwali ich czesto "ludzmi- psami".


Wiesz- nie opieram się na własnej (dość wątpliwej z racji mizernej wiedzy) ocenie tylko badaniach mądrzejszych ode mnie, dokładniej na badaniach Cavalli-Sforzy. Jeśli chodzi o genetykę to najbliżsi Ainom są podobno mieszkańcy Sachalina- głównie Giliacy ale też Czukcze, Koriacy i Aleuci.

QUOTE
Napływową ludnością są raczej Japończycy...


I jedni i drudzy. Ainowie byli pierwsi, Japończycy wtórnie skolonizowali wyspy walcząc z Ainami.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej