Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Zawisza Czarny z Garbowa, W jakich okolicznościach zginął ?
     
Mała Marika
 

Asinus Asinorum
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 576
Nr użytkownika: 1.905

Marika Przyby³
Stopień akademicki: Poszukiwacz prawdy
Zawód: Skrzypaczka
 
 
post 2/02/2005, 21:27 Quote Post

QUOTE
A dlaczegoz byloby to dla niego zle, przejsc na islam? Walczyl za religie i przeciw religii, o ktorych tak naprawde nie mial pojecia...

Ależ ja nie mówię drogi oakmeke, że to "źle" że przeszedł na Islam. Po prostu uważam to za rzecz trochę dziwną w jego czasach, nieprawdaż ? Nie mówię, że to jest złe, aczkolwiek dziwne, w przypadku Polaka żyjącego w średniowieczu wink.gif

Pozdrawiam smile.gif

[ed: bł. ort. - przyp. rothar]
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
saimee van jeckyllhyde
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 72
Nr użytkownika: 3.091

 
 
post 4/02/2005, 15:28 Quote Post

w momencie swojej smierci (?) w 1428 mial juz, o ile dobrze pamietam, 42 lata. Niech mnie ktos poprawi jesli mozna.
1428-1375*= 53
* data urodzin Sulimczyka waha sie od 1370 do 1380 w zaleznosci od zrodla

co do oslaniania tylka Zygiemu L- juz raz Zawisza to robil- pod Niemieckim Brodem w 1420 (o ile dobrze pamietam)
a bajki, ze robil to sam nalezy na polke odstawic
wtedy zwykly rycerz= rycerz wlasciwy+1-2 giermkow+ ok 5 pacholkow, a Zawisza byle rebajla nie byl tak wiec jego poczet mogl spokojnie liczyc 12-15 osob
i jak byla ewakuacja to najpierw uciekali panowie szlachta/rycerstwo, giermkowie i piechota na koncu tak wiec mial kto oslaniac odwrot

po prostu wersja z samotna walka przeciwko zlu wpisywala sie w polska mentalnosc (do dzis jest podobnie)

jezeli trafilby do niewoli, nawet tureckiej, to pewnie probowaliby go opchnac- za taka szyszke to mogli niezle zarobic, a i Zygi pewnie by sypnal groszem niechetnie i z zalem, ale by sypnal

ja optuje za smiercia w walce, w czasie oslony odwrotu luksemburczyka- ale bynajmniej nie w stylu kamikadze
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
saimee van jeckyllhyde
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 72
Nr użytkownika: 3.091

 
 
post 4/02/2005, 15:31 Quote Post

Karol Bunsch O Zawiszy Czarnym opowieść, Warszawa 1965
Anna Klubówna Zawisza Czarny w historii i legendzie, LSW, Warszawa 1979
Ignacy Kozielewski Zawisza Czarny, Płock-Warszawa 1928
S. Małachowski Zawisza Czarny, Warszawa 1929
A. Prohaska Zawisza Czarny. Szkice historyczne z XV w., Kraków-Warszawa 1884
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
szymon okrutny
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 159
Nr użytkownika: 3.247

 
 
post 12/02/2005, 7:13 Quote Post

Mam nadzieje że brazylijczycy nie wpadną na pomysł nakręcenia serialu o losach Zawiszy po bitwie po Gołubcem - na podst. tych wypowiedzi. Byłby niźle zamotany.

Oakmeke - jakie to są siwe zbroje??

Przydomki nadawano zazwyczaj w zal. od wyglądu czy szczeg. cechy fizycznej. Więc pewnie zanim założył pierwszą zbroję - już był "czarny"

kto nie czuje klimatów rycerskich - ten nie zrozumie jak i po co mozna rzucić się na wojsko przeciwnika samemu tongue.gif

A zginął pod Gołubcem - bez dwóch zdań.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
Wulf
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 181
Nr użytkownika: 3.409

 
 
post 15/02/2005, 20:32 Quote Post

Zawisza był czarny, jego brata zwano egipcjaninem.. widać mieli ciemną karnację i czarne włosy.
Ogólnie to z tego co pamiętam to o Zawiszy się mówi
Zawisza "Czarny" z Garbowa, herbu Sulima.. przy czym Zawisza z tego co wiem nie pochodził z Garbowa, dopiero za zasługi dostał tam ziemię w posiadanie. A potem się dorobił chyba dwóch zamków (pewien nie jestem, bo nie pamiętam skąd te dane brałem.. i może to tylko jakaś bujda zasłyszana).
W każdym razie Zawisza jest chyba najbardziej akceptowanym i niekontrowersyjnym bohaterem w historii Polski. Mało kto mówi o Zawiszy źle. Widać, życie zgodne z zasadami, zgodnie z własnym sumieniem etc. coś daje. Wieczną sławę biggrin.gif

Co do serialu.. można by nakręcić serial o przygodach Zawiszy, ale taki porzadny, nie jakieś love story czy coś. Porządny film o rycerzach, honorze i walce. Zpopularyzowałoby to Zawiszę i jego ideały. Chyba wszystkim by to na dobre wyszlo smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
oakmeke
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 779
Nr użytkownika: 1.449

 
 
post 24/02/2005, 9:23 Quote Post

szymon okrutny Napisano Feb 12 2005, 07:13 AM

QUOTE
Oakmeke - jakie to są siwe zbroje??


no a jaki to kolor? szary, srebrny, metalik? tongue.gif wink.gif
czarna zbroja to czarna zbroja, zlota to zlota, ale akurat dla tych "zwyczajnych" pancerzy to trudno bylo mi dobrac wlasciwe slowo, odpowiedni kolor rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
slawek1971
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 20
Nr użytkownika: 4.641

 
 
post 30/03/2005, 22:56 Quote Post

Panowie,
tak naprawdę to nie wiadomo w jakich dokładnie okolicznościach poległ Zawisza z Garbowa. Pewne jest tylko miejsce - Golubec (Gołębiec po naszemu) nad Dunajem podczas odwrotu wojsk Luksemburczyka i oczywiście data, ja znam roczną - 1428. Reszta to dywagacje - mile łechcące nasze polskie dusze, ale tylko dywagacje. Akurat tak się fajnie złożyło, że jutro dostaję w swoje łapy najnowszą publikację naukową na temat Zawiszki. Chętnie się z wami podzielę opisami ostatnich dni tego dzielnego rycerza.
Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
slawek1971
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 20
Nr użytkownika: 4.641

 
 
post 31/03/2005, 8:09 Quote Post

Zgodnie z obietnicą przedstawiam dane na temat śmierci Zawiszy Czarnego, które zaczerpnąłem z najnowszej publikacji naukowej na temat tego rycerza. Publikacja nosi tytuł "Zawisza Czarny z Garbowa herbu Sulima", a autorami są Beata Możejko, Sobiesław Szybkowski i Błażej Śliwiński z Zakładu Historii Średniowiecza Polski i Nauk Pomocniczych Historii Instytutu Historii Uniwersytetu Gdańskiego.
Niestety muszę was roczarować: zgodnie z moimi przewidywaniami autorzy nie dają żadnej pewnej odpowiedzi na temat okoliczności śmierci naszego rycerza. Uzasadniają, że najbardziej malownicze relacje powstają w oparciu o kronikę J. Długosza, który opisując śmierć Zawiszy nie oparł się na żadnych źródłach. Przy tym zastosował schemat historyczny i ścięcie głowy rycerza opisał na wzór dekapitacji Henryka Pobożnego pod Legnicą.
Autorzy tłumaczą, że przez kilka dni po bitwie nic nie wiedziano o losach oddziału, który został na tureckim brzegu Dunaju i prawdopodobnie stąd narodziły się plotki i pogłoski na temat losów rycerza.
Historycy zgadzają się tylko z jednym: ciała poległych, wśród nich Zawiszy, pochowali w masowym grobie (nigdy nie zlokalizowanym) okoliczni mieszkańcy.

Czytając tę jak i inne publikacje na temat Zawiszy zadaję sobie jedno pytanie: dlaczego nikt z historyków nie sięga w tej kwestii do źródeł tureckich? Przecież nie może wynikać to z bariery językowej, skoro inne źródła tureckie, np. dotyczące bitwy pod Warną, zostały przebadane.
Pozdrawiam biggrin.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
slawek1971
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 20
Nr użytkownika: 4.641

 
 
post 31/03/2005, 8:10 Quote Post

Przepraszam wszystkich, ale jak widzicie mam problem z edycją postu. Nie wiem dlaczego, ale zainstalował mi podwójnie.
Proszę administratora o usunięcie jednego
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
slawek1971
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 20
Nr użytkownika: 4.641

 
 
post 31/03/2005, 8:10 Quote Post

Jeszcze jedno. Ta opisana wyżej publikacja jest z 2003 r. Może jednak wyszła jakaś najnowsza? Proszę o informację.
Pozdrawiam biggrin.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
Rangabe
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 18
Nr użytkownika: 5.139

Zawód: uczeñ
 
 
post 20/04/2005, 17:28 Quote Post

według mnie Zawisza poległ jak rycerz nie uciekać a , ze wodza miał tchórza
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
szpek_chomik
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 92
Nr użytkownika: 9.895

Bartek Wasilewski
Stopień akademicki: Redaktor naczelny
Zawód: uczen (III LO)
 
 
post 30/10/2005, 17:49 Quote Post

QUOTE(czostek @ 6/09/2004, 19:48)
Tak na zdrowy rozsądek, kto i przede wszystkim W JAKIM CELU rzuca sie na całe wojsko?? wink.gif
*



kto - Zawisza Czarny
w jakim celu - abyśmy teraz o nim rozmaiali.

Choć szczerze mówiąc i ja uważam że śmierć Zawiszy jest z pewnością mocno przekoloryzowana - tak jak śmierć Warneńczyka itp. Pozostaje nam tylko wierzyć że naprawdę zginął w walce, a nie został zabity w jasyrze.

Czytałem też że jeden z synów Zawiszy poległ pod Chojnicami w 1454. Ale nie estem w 100% pewien. Czy to prawda?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
Alexander :P
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 43
Nr użytkownika: 10.486

Zawód: Uczen
 
 
post 30/10/2005, 20:31 Quote Post

Z tego co słyszało to Zawisza podobno dostał się do niewoli, dwóch Turków zaczęło się kłócić do kogo należy, i jeden w nerwach odrąbał mu głowę ... przykre no ale cóż
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
Folkatka
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 529
Nr użytkownika: 1.647

Agata Witkowska
Stopień akademicki: magister :))
 
 
post 30/10/2005, 22:17 Quote Post

QUOTE(oakmeke @ 6/10/2004, 11:36)
Wydaje mi sie ze w ogóle Zawiszy ciezko byloby zyc kolo 1450 roku bo w momencie swojej smierci (?) w 1428 mial juz, o ile dobrze pamietam, 42 lata. Niech mnie ktos poprawi jesli mozna. ]
*



Data jego urodzin została ustalona na 1380 lub 1381 rok.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
Złomiarz umysłów
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 199
Nr użytkownika: 17.630

 
 
post 21/06/2006, 13:32 Quote Post

QUOTE(Rangabe @ 20/04/2005, 18:28)
według mnie Zawisza poległ jak rycerz nie uciekać a , ze wodza miał tchórza
*



Popieram, Zawisza nigdy nie był do końca i bezwzględnie inteligentny, za to bitny, i na pewno odchodząc na emeryturę nie naraziłby na szwank nieskalanej reputacji. A w niewoli nie był, bo przecież Turcy nie byli na tyle głupi, by odpuścić sobie kasę, którą mogli za niego dostać smile.gif

A teraz wersja grupy wypadowej do Serbii, ustalona na podstawie nezbitych dowodów na wizji lokalnej.
Pewnej nocy Zawisza spadł z bardzo stromych, śliskich schodów (widzieliśmy je, strach było wejść, niektórzy wspinali się na czworakach), rano, kiedy znaleziono ciało, postanowiono przeszukać zamek by ustalić przyczyny śmierci. Nikt jednak nie zwrócił uwagi na wyłamane drzwi do zamkowej piwniczki i walające się tam puste butelki. Dorobiono więc legendę, a miejsce śmierci Zawiszy można oglądać do dziś.
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

3 Strony < 1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej