Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Urzędy stanowe
     
draugs
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 20
Nr użytkownika: 39.766

Marcin Arnikowski
Zawód: uczen
 
 
post 30/01/2010, 22:07 Quote Post

Witam serdecznie,

jak nietrudno się domyślić okres sesyjny zmusza człowieka do poszukiwania pomocy na różnych płaszczyznach. Mam w tej materii pytanie odnośnie systemu urzędów stanowych jako instytucji średniowiecznego państwa stanowego. Mam podany znak równości między nimi a urzędami państwowymi, jednakże wymienione później urzędy kłócą się nieco z tą równorzędnością. (wymienione jedynie na płaszczyźnie lokalnej) Problem więc polega na tym, czy istnieje coś takiego jak podział na urzędy stanowe centralne i lokalne (jak rozumiem wiążace się z substytutem samorządności wtłoczonym w ramy systemu stanowego)? Czy też urządy stanowe tworzą duzalizm z urzedami monarszymi (taką informację mam odnośnie skarbowości) i to jedynie na płaszczyźnie zarządu lokalnego? Czy też może nie istnieje kryterium podziału i jest to zależne od dziedziny?

Istnieje też drugie spojrzenie na problem, prawdopodobnie bardziej prawidłowo. Jako, że wiem, że urzędy stanowe powstawały w wyrazie opozycji do urzędów monarszych, należałoby traktować je chyba jako dualistyczne elementy tej samej dziedziny zarządu państwem. I brzmi to bardziej sensownie. Ale pytanie w takim razie - jaki istniałby tu system owych urzędów?

Jeżeli powyższe jest potężnym stekiem bzdur przepraszam, ale naprawdę w syntetycznych opracowaniach brak jakiegoś sensownego wyjaśnienia.

Dziękuję z góry i pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej