Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
7 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Antynatalizm
     
Reaction
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 575
Nr użytkownika: 74.824

Zawód: Student
 
 
post 22/07/2015, 13:33 Quote Post

Definicja antynatalizmu mówi, że jest to pogląd przypisujący negatywną wartość narodzinom. Jednym z najbardziej znanych przedstawicieli tego nurtu był Emil Cioran, który napisał książkę o jakże wymownym tytule "O niedogodności narodzin", aczkolwiek występował już u katarów, więc nie jest niczym nowym.

Argumentacja może być różna (o dziwo całkiem dobrze opisano to na wikipedii). Moim skromnym zdaniem najlogiczniejszy jest ten: https://pl.wikipedia.org/wiki/Antynatalizm#...85_i_b.C3.B3lem

Jako osoba libertarianizująca uznaję za rozsądny też argument o braku zgody na poczęcie i urodzenie, co prowadzi do wniosku, że narodziny mogą stanowić agresję.

Natomiast w ogóle nie przekonują mnie argumenty o roślinkach i zwierzątkach, ponieważ uznawanie wyższości natury nad człowiekiem jest dla mnie absurdalne.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Jones777
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 325
Nr użytkownika: 18.375

Kamil
Zawód: Student
 
 
post 26/07/2015, 19:12 Quote Post

Absurdalne są tego typu rozważania, które jednocześnie pokazują do czego prowadzi odrzucenie filozofii trzeciej osoby i koncepcji Boga...

QUOTE
Natomiast w ogóle nie przekonują mnie argumenty o roślinkach i zwierzątkach, ponieważ uznawanie wyższości natury nad człowiekiem jest dla mnie absurdalne.

Powiedz to chorym na raka lub ofiarom tornada... dry.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Reaction
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 575
Nr użytkownika: 74.824

Zawód: Student
 
 
post 27/07/2015, 8:30 Quote Post

QUOTE
Absurdalne są tego typu rozważania, które jednocześnie pokazują do czego prowadzi odrzucenie filozofii trzeciej osoby i koncepcji Boga...


Jeżeli wierzy się w wieczne potępienie, spłodzenie dziecka to diabelnie poważna sprawa. Stawiamy na szali to, że przegra ono nieskończenie wiele.

~ No Baby No Cry: Christian Antinatalism
Jak widać uznawanie koncepcji Boga też może prowadzić do antynatalizmu.

QUOTE
Powiedz to chorym na raka lub ofiarom tornada...

Chodziło mi o przekładania dobra zwierząt, ludzi, Ziemi nad dobro ludzi.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Jones777
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 325
Nr użytkownika: 18.375

Kamil
Zawód: Student
 
 
post 27/07/2015, 11:21 Quote Post

QUOTE
Jeżeli wierzy się w wieczne potępienie, spłodzenie dziecka to diabelnie poważna sprawa. Stawiamy na szali to, że przegra ono nieskończenie wiele.

~ No Baby No Cry: Christian Antinatalism
Jak widać uznawanie koncepcji Boga też może prowadzić do antynatalizmu.

Z punktu widzenia chrześcijaństwa tabelka Benatara jest błędna. Gdyż zło nie ma swojej podmiotowości, jest brakiem dobra, które jest wartością samą w sobie. Para dobro/zło jest postrzegana podobnie jak ciepło/zimno czy jasność/ciemność. Więc danie komuś życia i szansy na zbawienie jest dobrem per se.
Teoretycznie w jakieś religii dualistycznej mogłoby się to sprawdzić, ale mimo wszystko jest to przeracjonalizowane spojrzenie na rzeczywistość.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Reaction
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 575
Nr użytkownika: 74.824

Zawód: Student
 
 
post 28/07/2015, 9:25 Quote Post

Po pierwsze, nie chrześcijaństwa,a augustynizmu. Na forum odbyła chyba się dyskusja, w której stwierdzono, że pomysł św. Augustyna nie do końca jest zgodny z chrześcijaństwem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Jones777
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 325
Nr użytkownika: 18.375

Kamil
Zawód: Student
 
 
post 28/07/2015, 10:40 Quote Post

A nie tomizmu przypadkiem wink.gif ?

Ten post był edytowany przez Jones777: 28/07/2015, 10:40
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
marc20
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.395
Nr użytkownika: 80.503

Stopień akademicki: student
Zawód: student
 
 
post 28/07/2015, 10:47 Quote Post

Jezus Chrystus się nie ożenił, dzieci nie miał, rodziny też chyba sobie nie chwalił. Za to takie kwiatki można spotkać:

https://pl.wikiquote.org/wiki/Antynatalizm

Salome spytała: „Jak długo ludzie będą umierać?” Jezus Chrystus odpowiedział: „Tak długo jak wy, kobiety będziecie rodzić dzieci.” Myśliciele tacy jak Juliusz Kasjan interpretowali to jako rozumiejące się samo przez się zalecenie, by zwyciężyć śmierć rezygnując z prokreacji. (Dalsza część dialogu: Salome: „Dobrze zatem postąpiłam nie rodząc?” Jezus Chrystus: „Po każdy owoc sięgaj, lecz tego, który przynosi gorycz, nie ruszaj. Przybyłem, aby położyć kres dziełom kobiety.”)

Autor: John T. Noonan Jr., Contraception; a history of its treatment by the Catholic theologians and canonists

http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,3451



Świadom jestem, że niektórzy szemrają: co jeśli, pytają, wszyscy ludzie powstrzymają się od kontaktów płciowych, w jaki sposób ludzkość będzie nadal istnieć? Oby tylko zrobili to z myślą o innych w sercach, w dobrej wierze, wierząc w Boga i bez udawania, a znacznie szybciej wypełni się Miasto Boże i nastanie koniec świata.

Autor: Augustyn z Hippony, Nicene and Post-Nicene Fathers: First Series, Volume III St. Augustine: On the Holy Trinity, Doctrinal Treatises, Moral Treatises


Ten post był edytowany przez marc20: 28/07/2015, 10:53
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Jones777
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 325
Nr użytkownika: 18.375

Kamil
Zawód: Student
 
 
post 28/07/2015, 11:04 Quote Post

QUOTE
Za to takie kwiatki można spotkać:

https://pl.wikiquote.org/wiki/Antynatalizm

Salome spytała: „Jak długo ludzie będą umierać?” Jezus Chrystus odpowiedział: „Tak długo jak wy, kobiety będziecie rodzić dzieci.” Myśliciele tacy jak Juliusz Kasjan interpretowali to jako rozumiejące się samo przez się zalecenie, by zwyciężyć śmierć rezygnując z prokreacji. (Dalsza część dialogu: Salome: „Dobrze zatem postąpiłam nie rodząc?” Jezus Chrystus: „Po każdy owoc sięgaj, lecz tego, który przynosi gorycz, nie ruszaj. Przybyłem, aby położyć kres dziełom kobiety.”)

A gdzie można je spotkać? W heretyckiej tzw. "Ewangelii Egipcjan"...
QUOTE
Świadom jestem, że niektórzy szemrają: co jeśli, pytają, wszyscy ludzie powstrzymają się od kontaktów płciowych, w jaki sposób ludzkość będzie nadal istnieć? Oby tylko zrobili to z myślą o innych w sercach, w dobrej wierze, wierząc w Boga i bez udawania, a znacznie szybciej wypełni się Miasto Boże i nastanie koniec świata.

Autor: Augustyn z Hippony, Nicene and Post-Nicene Fathers: First Series, Volume III St. Augustine: On the Holy Trinity, Doctrinal Treatises, Moral Treatises

Bez całego tekstu trudno mi odpowiedzieć, ale wydaje mi się to na odpieranie zarzutu wobec promowania celibatu dla mistyków, więc nadal pudło.

QUOTE
Jezus Chrystus się nie ożenił, dzieci nie miał, rodziny też chyba sobie nie chwalił.

Sam fakt, że Jezus (jako Bóg) zrodził się z kobiety a nie objawił się ot tak, wybitnie przekreśla wszelki sens chrześcijańskiego antynatalizmu.

Ten post był edytowany przez Jones777: 28/07/2015, 11:06
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Lord Mich
 

Capitaine
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.516
Nr użytkownika: 15.415

Michal Piekarski
Zawód: :)
 
 
post 28/07/2015, 11:18 Quote Post

Św. Paweł był zwolennikiem, by ludzie zachowywali raczej dziewictwo niż niż spółżyli ze sobą:
QUOTE
Wyższość dziewictwa

25 Nie mam zaś nakazu Pańskiego co do dziewic, lecz daję radę jako ten, który - wskutek doznanego od Pana miłosierdzia - godzien jest, aby mu wierzono. 26 Uważam, iż przy obecnych utrapieniach8 dobrze jest tak zostać, dobrze to dla człowieka tak żyć. 27 Jesteś związany z żoną? Nie usiłuj odłączać się od niej! Jesteś wolny? Nie szukaj żony! 28 Ale jeżeli się ożenisz, nie grzeszysz. Podobnie i dziewica, jeśli wychodzi za mąż, nie grzeszy. Tacy jednak cierpieć będą udręki w ciele, a ja chciałbym ich wam oszczędzić9. 29 Mówię, bracia, czas jest krótki10. Trzeba więc, aby ci, którzy mają żony, tak żyli, jakby byli nieżonaci10, 30 a ci, którzy płaczą, tak jakby nie płakali, ci zaś, co się radują, tak jakby się nie radowali; ci, którzy nabywają, jak gdyby nie posiadali; 31 ci, którzy używają tego świata, tak jakby z niego nie korzystali. Przemija bowiem postać tego świata. 32 Chciałbym, żebyście byli wolni od utrapień. Człowiek bezżenny troszczy się o sprawy Pana, o to, jak by się przypodobać Panu. 33 Ten zaś, kto wstąpił w związek małżeński, zabiega o sprawy świata, o to, jak by się przypodobać żonie. 34 I doznaje rozterki. Podobnie i kobieta: niezamężna i dziewica troszczy się o sprawy Pana, o to, by była święta i ciałem, i duchem. Ta zaś, która wyszła za mąż, zabiega o sprawy świata, o to, jak by się przypodobać mężowi. 35 Mówię to dla waszego pożytku, nie zaś, by zastawiać na was pułapkę; po to, byście godnie i z upodobaniem trwali przy Panu. 36 11 Jeżeli ktoś jednak uważa, że nieuczciwość popełnia wobec swej dziewicy, jako że przeszły już jej lata i jest przekonany, że tak powinien postąpić, niech czyni, co chce: nie grzeszy; niech się pobiorą! 37 Lecz jeśli ktoś, bez jakiegokolwiek przymusu, w pełni panując nad swoją wolą, postanowił sobie mocno w sercu zachować nietkniętą swoją dziewicę, dobrze czyni. 38 Tak więc dobrze czyni, kto poślubia swoją dziewicę, a jeszcze lepiej ten, kto jej nie poślubia. 39 Żona związana jest tak długo, jak długo żyje jej mąż. Jeżeli mąż umrze, może poślubić kogo chce, byleby w Panu12. 40 Szczęśliwszą jednak będzie, jeżeli pozostanie tak, jak jest, zgodnie z moją radą. A wydaje mi się, że ja też mam Ducha Bożego13.

http://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=292
Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
egz
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 32
Nr użytkownika: 97.590

 
 
post 28/07/2015, 13:24 Quote Post

QUOTE(Jones777 @ 26/07/2015, 19:12)
Absurdalne są tego typu rozważania, które jednocześnie pokazują do czego prowadzi odrzucenie filozofii trzeciej osoby i koncepcji Boga...


A więc, do czego prowadzi? Czegoś złego?
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Reaction
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 575
Nr użytkownika: 74.824

Zawód: Student
 
 
post 28/07/2015, 14:05 Quote Post

QUOTE
A nie tomizmu przypadkiem wink.gif ?


Znalazłem takie coś:
http://www.katedra.uksw.edu.pl/nagroda/nag..._karczewska.htm
Później doczytam w Tatarkiewiczu. W każdym razie Tomasz zmodyfikował oryginalną myśl Augustyna.
Zresztą w zasadzie zimno nie jest brakiem ciepła.
QUOTE
QUOTE

Świadom jestem, że niektórzy szemrają: co jeśli, pytają, wszyscy ludzie powstrzymają się od kontaktów płciowych, w jaki sposób ludzkość będzie nadal istnieć? Oby tylko zrobili to z myślą o innych w sercach, w dobrej wierze, wierząc w Boga i bez udawania, a znacznie szybciej wypełni się Miasto Boże i nastanie koniec świata.

Autor: Augustyn z Hippony, Nicene and Post-Nicene Fathers: First Series, Volume III St. Augustine: On the Holy Trinity, Doctrinal Treatises, Moral Treatises


Bez całego tekstu trudno mi odpowiedzieć, ale wydaje mi się to na odpieranie zarzutu wobec promowania celibatu dla mistyków, więc nadal pudło.


Nawet jeżeli Augustyn używa tego argumentu podczas dyskusji na temat promowania celibatu dla mistyków, ewidentnie używa słów wszycy ludzie, a nie tylko wybrani. Ponadto wątpię, żeby uważał, że gdy tylko część ludzi podda się celibatowi, przyspieszy to nadejście Królestwa Bożego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Jones777
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 325
Nr użytkownika: 18.375

Kamil
Zawód: Student
 
 
post 28/07/2015, 22:33 Quote Post

QUOTE
Nawet jeżeli Augustyn używa tego argumentu podczas dyskusji na temat promowania celibatu dla mistyków, ewidentnie używa słów wszycy ludzie, a nie tylko wybrani.

Używa go przytaczając słowa szemrzących, nie są to jego słowa. Czyli on promuje celibat a ludzie sceptyczni podnoszą klasyczny argument "ale jak wszyscy przyjmą celibat to ludzkość wyginie". Ja widzę to tak.

QUOTE
Zresztą w zasadzie zimno nie jest brakiem ciepła.

Kolega spał na fizyce? dry.gif
QUOTE
A więc, do czego prowadzi? Czegoś złego?

Do tworzenia abstrakcyjnych konstrukcji myślowych, które mimo iż racjonalne, są sprzeczne z zdrowym rozsądkiem. A z konstrukcji tych mogą wychodzić ideologie i tutaj pojawia się zagrożenie. Przykład:
"Jeżeli dobro to brak zła i cierpienia oraz człowieczeństwo wymaga samoświadomości to zabicie cierpiącego, upośledzonego psychicznie jest dobre". Oczywiście to jest skrót, ale da się wytworzyć racjonalny ciąg myślowy prowadzący do takiej konkluzji. Niemniej większość ludzi słusznie odrzuci takie rozumowanie.
Podobnie ma się to np. z poglądami na dobro w ujęciu konsekwencjalistów. Niby rozumne i racjonalne, ale...
QUOTE
Św. Paweł był zwolennikiem, by ludzie zachowywali raczej dziewictwo niż niż spółżyli ze sobą:

Niekoniecznie, chodzi o to, że ludziom powstrzymującym się od związków łatwiej jest "troszczyć się o sprawy Pana", niemniej i w związku można być im wiernym. To i tylko to. Przepis brzmi: "lepiej jak się powstrzymasz, ale jak tego nie zrobisz to też będzie dobrze".
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
egz
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 32
Nr użytkownika: 97.590

 
 
post 28/07/2015, 23:49 Quote Post

QUOTE(Jones777 @ 28/07/2015, 22:33)
Do tworzenia abstrakcyjnych konstrukcji myślowych, które mimo iż racjonalne, są sprzeczne z zdrowym rozsądkiem. A z konstrukcji tych mogą wychodzić ideologie i tutaj pojawia się zagrożenie. Przykład:
"Jeżeli dobro to brak zła i cierpienia oraz człowieczeństwo wymaga samoświadomości to zabicie cierpiącego, upośledzonego  psychicznie jest dobre". Oczywiście to jest skrót, ale da się wytworzyć racjonalny ciąg myślowy prowadzący do takiej konkluzji. Niemniej większość ludzi słusznie odrzuci takie rozumowanie.


Ale mieszasz tu negatywny utylitaryzm z antynatalizmem, jedno może istnieć bez drugiego.

Jeśli idzie tylko o to ostatnie, to patrząc na ludzi nie istnieje tu w ogóle rozsądek, nawet kompletnie zdegenerowany. Potrafią oni przeżyć wiele dekad bez pojedynczej myśli o charakterze "po co?", "na jakiej podstawie?" w odniesieniu do reprodukcji. Tak dla kontrastu - ja sam przez ostatni rok-półtora byłem dość zapalczywym wyznawcą tej filozofii, mówię wyznawcą, bo nawet nie zauważyłem kiedy zastąpiła mi religię. W najgłębszym punkcie pałałem czystą nienawiścią do wszystkich rodziców, czułem się jak jakiś potomek Żyda w alternatywnym wszechświecie, gdzie III Rzesza wygrała wojnę i nikt poza mną nie dostrzegał horroru w holokauście :] Potem zamiast uzurpować sobie wszechwiedzę o etyce natknąłem się na paru imienników Benatara - David Boonin, David Wasserman, David Hume i ciśnienie zeszło. Ale do czego zmierzam tą nikogo nieinteresującą, autobiograficzną notką? A że z tego całego sentymentu dokonałem drobnej zmiany, tj. zamiast gadać o moralności przeszedłem na racjonalność właśnie. Rozmnażać się to może pies, bakteria, chwast; człowiekowi nie przystoi.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Jones777
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 325
Nr użytkownika: 18.375

Kamil
Zawód: Student
 
 
post 29/07/2015, 8:34 Quote Post

QUOTE
Ale do czego zmierzam tą nikogo nieinteresującą, autobiograficzną notką? A że z tego całego sentymentu dokonałem drobnej zmiany, tj. zamiast gadać o moralności przeszedłem na racjonalność właśnie. Rozmnażać się to może pies, bakteria, chwast; człowiekowi nie przystoi.

Toś mnie rozbawił. A za przeproszeniem, wydalać też mu nie przystoi? Mimo, iż jesteśmy koroną stworzenia to nadal jesteśmy pyłem we wszechświecie, delikatną strukturą, którą bardzo łatwo może popsuć nawet, ta z pogardą wymieniona, bakteria. Odrobinę pokory wink.gif .
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
egz
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 32
Nr użytkownika: 97.590

 
 
post 29/07/2015, 12:00 Quote Post

QUOTE(Jones777 @ 29/07/2015, 8:34)
QUOTE
Ale do czego zmierzam tą nikogo nieinteresującą, autobiograficzną notką? A że z tego całego sentymentu dokonałem drobnej zmiany, tj. zamiast gadać o moralności przeszedłem na racjonalność właśnie. Rozmnażać się to może pies, bakteria, chwast; człowiekowi nie przystoi.

Toś mnie rozbawił. A za przeproszeniem, wydalać też mu nie przystoi? Mimo, iż jesteśmy koroną stworzenia to nadal jesteśmy pyłem we wszechświecie, delikatną strukturą, którą bardzo łatwo może popsuć nawet, ta z pogardą wymieniona, bakteria. Odrobinę pokory wink.gif .
*



Gdyby istniał środek pozwalający jeść i nie wydalać, tak jak istnieje środek by uprawiać seks i nie zapładniać, głupotą byłoby nieskorzystanie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

7 Strony  1 2 3 > »  
2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej