Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Utożsamianie Bóstw, Baal i Saturn
     
BLyy
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.004
Nr użytkownika: 18.604

Bartek
Stopień akademicki: magister
 
 
post 5/04/2012, 20:30 Quote Post

Baal i Saturn byli bogami rolniczymi. Słyszałem, że dość często w czasach starożytnych utożsamiano te dwa bóstwa. Czy wiadomo coś na ten temat więcej?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Czarkos
 

Wielki Mistrz Zakonu Templariuszy
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 765
Nr użytkownika: 49.291

Stopień akademicki: student
 
 
post 5/04/2012, 21:01 Quote Post

Jak Saturn był rzeczywiście bogiem rolnictwa, tak Baal był raczej bogiem deszczu. Może stąd to porównanie- żeby dobrze funkcjonowało rolnictwo był potrzebny deszcz.
Chociaż mnie tam Baal to się najbardziej kojarzy z Diablo biggrin.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
BLyy
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.004
Nr użytkownika: 18.604

Bartek
Stopień akademicki: magister
 
 
post 5/04/2012, 22:23 Quote Post

QUOTE(Czarkos @ 5/04/2012, 21:01)
Jak Saturn był rzeczywiście bogiem rolnictwa, tak Baal był raczej bogiem deszczu. Może stąd to porównanie- żeby dobrze funkcjonowało rolnictwo był potrzebny deszcz.
Chociaż mnie tam Baal to się najbardziej kojarzy z Diablo biggrin.gif
*


Baal był owszem bogiem burzy, ale także życia i był życzliwy ludziom. Życia, a więc deszczu a także tego co deszcz daje, życie i urodzaj.

Powiem w ten sposób przyjacielu. Znalazłem w muzeum w Koln nauczynie(w internecie) do którego odnośnik podaje:LINK pod którym jest opis jako Baal-Saturn.

Piszę pracę licencjacką zajmującą się synkretyzmem religijnym, gnostycyzmem a także Starym Testamentem. Powiem po krótce co może być skomplikowane:
- greckiego Kronosa utożsamiano z rzymskim Saturnem
- greckiego Kronosa utożsamiano z fenickim Baalem
- Baala-Hammona(jeden z epitetów, przydomków?) utożsamiano z egipskim Amonem(to wyczytałem tylko na necie, bo tym się nie zajmuje)
- Amona utożsamiano Jahwe na podstawie hymnu Amona(tak twierdzą naukowcy dziś z prawdopodobnością) zawartego w Biblii.
- natomiast Jahwe czasem utożsamiano z Baalem właśnie na podstawie wymieszanych atrybutów, władzy, słynne kananejskie psalmy itp.
- i jako ciekawostkę gnostyckiego Jaldabaoth'a utożsamiano oczywiście z Jahwe, i bez wątpienia także z Saturnem, ale również znaczenie imienia Jaldabaoth również może oznaczać Baala (dla ciekawskich odnośnik:LINK)

Lecz pomijam to wyżej; (choć chętnie ten temat może posłużyć rozmowie na ten temat) ja szukam dokładnej informacji o utożsamianiu Baala z Saturnem. Jest wikipedia: LINK; lecz wikipedia to żadne źródło dla historyka. Oczywiście jest te naczynie oraz taki artykulik:LINK. Lecz szukam czegoś więcej. Temat uważam za bardzo ciekawy. Dawniej Baala też tylko kojarzyłem z grą Diablo i Baalem w Nowym Testamencie i apokryfach. Pozdrawiam

Ten post był edytowany przez BLyy: 5/04/2012, 22:32
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej