Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Partyzanci, Suwalszczyzna i Augustowskie 1944-54
     
Bartłomiej Rychlewski
 

naczelny opluwacz , wróg ludzkości postępowej
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.116
Nr użytkownika: 7.736

Stopień akademicki: mgr nauk tajemnych
Zawód: prawnik oprawca
 
 
post 5/07/2005, 16:25 Quote Post

Witam. Szukam osób , które interesuje temat w tytule posta. Nie jestem historykiem, a raczej pasjonatem tematu. Szukam ludzi chętnych do wymiany materiałów , wiedzy , zdjęć.
Czekam na odzew, pozdrawiam Bartek


Ostatni partyzant Suwalszczyzny i Pojezierza Augustowskiego był Litwinem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
whaler
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 82
Nr użytkownika: 2.858

 
 
post 6/07/2005, 11:26 Quote Post

Jeżeli chodzi Tobie o polską partyzantkę działającą na wschodzi Polski to zaliczyć można do niej napewno słynnego Zygmunta Szendzielarza ("Łupaszka") działającego na Białostoczczyźnie a potem na Pomorzu. Na Lubelsz\czyźnie natomiast dawał się we znaki Hieronim Dekutowski ("Zapora") i Marian Bernaciak ("Orlik"). Powstał przecież cały ROAK (Ruch Oporu Aramii Krajowej) dowodzony przez Andrzeja Rzewuskiego ("Hańczę") oraz AKO (Armia Krajowa Obywateli). Cały czas na Wileńszczyźnie działał Andrzej Olechnowicz ("Pohorecki") a na podkarpaciu słynny Józef Kuraś ("Ogień"). Na byłych wschodnich rubieżach polski działały nadal oddzieły NSZ (Stanisław Kasznica) i NZW (Nar. Zjd. Wojskowe) pod dowództwem Bronisława Banasika. Ta tematyka jest baredzo rozległa i szeroka. Nie da się dokładnie określić końcowej daty działań poakowskiej i narodowej partyzantki na ziemiach polskich i wcielonych do ZSRR.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Bartłomiej Rychlewski
 

naczelny opluwacz , wróg ludzkości postępowej
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.116
Nr użytkownika: 7.736

Stopień akademicki: mgr nauk tajemnych
Zawód: prawnik oprawca
 
 
post 6/07/2005, 17:47 Quote Post

Witam. Dziękuję za odpowiedź, ale nie o to mi chodziło. Na temat partyzantki antykomunistycznej wiem sporo. Ja szukam kontaktu z ludźmi zainteresowanymi tematem podziemia na Suwalszczyźnie i Pojezierzu Augustowskim. Znam prawie całą obsadę personalną i dzieje suwalsko - augustowskiego obwodu WiN i działającego tu do 1954 roku podziemia powinowskiego(grupy ,,Bladego" ,,Pioruna" ,,Lisa" ,,Toporka" , grupy młodzieżowe i ,,dzikie), ale liczę na to, że odezwie się ktoś, kto powie mi coś nowego, lub ktoś z kim będę mógł skonsultować moje materiały ( w sumie ok. 3000 stron) - bo wiedzy nigdy za dużo .
pozdrawiam Bartek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
wanboma
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 13.502

anna w.b.
Stopień akademicki: magister
 
 
post 26/01/2006, 8:36 Quote Post

QUOTE(Bartłomiej Rychlewski @ 6/07/2005, 18:47)
Witam. Dziękuję za odpowiedź, ale nie o to mi chodziło. Na temat partyzantki antykomunistycznej wiem sporo. Ja szukam kontaktu z ludźmi zainteresowanymi tematem podziemia na Suwalszczyźnie i Pojezierzu Augustowskim. Znam prawie całą obsadę personalną  i dzieje suwalsko - augustowskiego obwodu WiN i działającego tu do 1954 roku podziemia powinowskiego(grupy ,,Bladego"  ,,Pioruna"  ,,Lisa"  ,,Toporka" , grupy młodzieżowe i ,,dzikie), ale liczę na to, że odezwie się ktoś, kto powie mi coś nowego, lub ktoś z kim będę mógł skonsultować moje materiały ( w sumie ok. 3000 stron) - bo wiedzy nigdy za dużo .
pozdrawiam Bartek
*



WITAM, MIESZKAM W AUGUSTOWIE. BRAT MOJEJ BABCI, STANISŁAW ŚWIĘTKOWSKI DZIAŁAŁ W PARTYZANTCE, ALE W CZASIE WOJNY. INNY MÓJ KUZYN, JÓZEF MACIEJEWSKI NAPISAŁ KSIĄŻKĘ,ALE TEŻ O II WOJNIE ŚWIATOWEJ NA AUGUSTOWSZCZYŹNIE. TO, CO MOGĘ POLECIĆ, A RACZEJ KOGOŚ, TO MÓJ KOLEGA, HISTORYK Z WYKSZTAŁCENIA, ALE I PASJONAT HISTORII, ANDRZEJ MAKOWSKI. NA PEWNO JEST TO BARDZO KOMPETENTNA OSOBA, JEŚLI CHODZI O INTERESUJĄCY CIĘ TEMAT. DRUGA OSOBA, KTÓRA TEŻ W TYM SIEDZI, Z AUGUSTOWA, TO PAN JAREK SZLASZYŃSKI. PROPONUJĘ KONTAKT Z KTÓRYMŚ Z NICH.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Bartłomiej Rychlewski
 

naczelny opluwacz , wróg ludzkości postępowej
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.116
Nr użytkownika: 7.736

Stopień akademicki: mgr nauk tajemnych
Zawód: prawnik oprawca
 
 
post 31/01/2006, 8:36 Quote Post



WITAM, MIESZKAM W AUGUSTOWIE. BRAT MOJEJ BABCI, STANISŁAW ŚWIĘTKOWSKI DZIAŁAŁ W PARTYZANTCE, ALE W CZASIE WOJNY. INNY MÓJ KUZYN, JÓZEF MACIEJEWSKI NAPISAŁ KSIĄŻKĘ,ALE TEŻ O II WOJNIE ŚWIATOWEJ NA AUGUSTOWSZCZYŹNIE. TO, CO MOGĘ POLECIĆ, A RACZEJ KOGOŚ, TO MÓJ KOLEGA, HISTORYK Z WYKSZTAŁCENIA, ALE I PASJONAT HISTORII, ANDRZEJ MAKOWSKI. NA PEWNO JEST TO BARDZO KOMPETENTNA OSOBA, JEŚLI CHODZI O INTERESUJĄCY CIĘ TEMAT. DRUGA OSOBA, KTÓRA TEŻ W TYM SIEDZI, Z AUGUSTOWA, TO PAN JAREK SZLASZYŃSKI. PROPONUJĘ KONTAKT Z KTÓRYMŚ Z NICH.
*

[/quote]

por. Stanisław Świątkowski ps. ,,Zapała" i Józef Maciejewski ps. ,,Lew" ( dowódca plutonu, kowal z ze wsi Kamień) - czy o nich chodzi ?

Dziękuję za odpowiedź i proszę o kontakt : tel. 0-602-665-937
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
puolalainen
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 44.828

 
 
post 26/04/2008, 20:40 Quote Post

[quote=Bartłomiej Rychlewski,5/07/2005, 17:25]
Witam. Szukam osób , które interesuje temat w tytule posta. Nie jestem historykiem, a raczej pasjonatem tematu. Szukam ludzi chętnych do wymiany materiałów , wiedzy , zdjęć.
Czekam na odzew, pozdrawiam Bartek


Ostatni partyzant Suwalszczyzny i Pojezierza Augustowskiego był Litwinem.
*

[/quote
pan stankiewicz
byl policjantem chyba w sztabinie w
latach 40; - szkoda , ze nic pan o tym
szlachetnym czlowieku nie pisze ...
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Bartłomiej Rychlewski
 

naczelny opluwacz , wróg ludzkości postępowej
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.116
Nr użytkownika: 7.736

Stopień akademicki: mgr nauk tajemnych
Zawód: prawnik oprawca
 
 
post 27/04/2008, 4:45 Quote Post

Czy chodzi o :

- Stankiewicz Władysław s. Teofila i Emilii Maliszewskiej, ur. 13.11.19155 Ostrów - Nowy gm. Szudziałowo pow. Sokółka, zam. Klonowo, gm. Debowo pow. Augustów. Leśniczy w leśnictwie Klonowo. Współpracownik Stanisława Orłowskiego ps. ,,Cygan" ,,Piorun" ?

bo znam jeszcze 4 osoby o tym nazwisku ale z Suwalszczyzny.

Jeżeli można proszę o kontakt.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
puolalainen
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 44.828

 
 
post 28/04/2008, 11:07 Quote Post

QUOTE(Bartłomiej Rychlewski @ 27/04/2008, 5:45)
Czy chodzi o :

- Stankiewicz Władysław s. Teofila i Emilii Maliszewskiej, ur. 13.11.19155 Ostrów - Nowy gm. Szudziałowo pow. Sokółka, zam. Klonowo, gm. Debowo pow. Augustów. Leśniczy w leśnictwie Klonowo. Współpracownik Stanisława Orłowskiego ps. ,,Cygan" ,,Piorun" ?

bo znam jeszcze 4 osoby o tym nazwisku ale z Suwalszczyzny.

Jeżeli można proszę o kontakt.
*


zolnierze wykleci = rodziny wyklete /a ubecy wciaz sa wsrod nas i maja sie dobrze/
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
"Zagończyk"
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 59
Nr użytkownika: 45.468

Peter Richards
Zawód: plumber
 
 
post 28/05/2008, 13:55 Quote Post

QUOTE(Bartłomiej Rychlewski @ 5/07/2005, 14:25)
Witam. Szukam osób , które interesuje temat w tytule posta. Nie jestem historykiem, a raczej pasjonatem tematu. Szukam ludzi chętnych do wymiany materiałów , wiedzy , zdjęć.
Czekam na odzew,  pozdrawiam  Bartek


Ostatni partyzant Suwalszczyzny i Pojezierza Augustowskiego był Litwinem.
*


 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
"Zagończyk"
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 59
Nr użytkownika: 45.468

Peter Richards
Zawód: plumber
 
 
post 28/05/2008, 14:19 Quote Post

QUOTE("Zagończyk" @ 28/05/2008, 11:55)
QUOTE(Bartłomiej Rychlewski @ 5/07/2005, 14:25)
Witam. Szukam osób , które interesuje temat w tytule posta. Nie jestem historykiem, a raczej pasjonatem tematu. Szukam ludzi chętnych do wymiany materiałów , wiedzy , zdjęć.
Czekam na odzew,  pozdrawiam  Bartek


Ostatni partyzant Suwalszczyzny i Pojezierza Augustowskiego był Litwinem.
*


*


Oprócz"Bladego""Pioruna""Toporka"należy wspomnieć ppor.A.Kowalewskiego"Bęben"który aż do ujawnienia w kwietniu 1947 dowodził najwiekszym odziałem suwalsko-augustowskiego obwodu WiN.Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Bartłomiej Rychlewski
 

naczelny opluwacz , wróg ludzkości postępowej
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.116
Nr użytkownika: 7.736

Stopień akademicki: mgr nauk tajemnych
Zawód: prawnik oprawca
 
 
post 28/05/2008, 18:17 Quote Post

QUOTE("Zagończyk" @ 28/05/2008, 15:19)
QUOTE("Zagończyk" @ 28/05/2008, 11:55)
QUOTE(Bartłomiej Rychlewski @ 5/07/2005, 14:25)
Witam. Szukam osób , które interesuje temat w tytule posta. Nie jestem historykiem, a raczej pasjonatem tematu. Szukam ludzi chętnych do wymiany materiałów , wiedzy , zdjęć.
Czekam na odzew,  pozdrawiam  Bartek


Ostatni partyzant Suwalszczyzny i Pojezierza Augustowskiego był Litwinem.
*


*


Oprócz"Bladego""Pioruna""Toporka"należy wspomnieć ppor.A.Kowalewskiego"Bęben"który aż do ujawnienia w kwietniu 1947 dowodził najwiekszym odziałem suwalsko-augustowskiego obwodu WiN.Pozdrawiam
*



napisałem artykuł o oddziale ,,Bębna" - jest na stronie ,,Żołnierze wyklęci" - pozdrawiam takoż
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
janusz_truchan
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 46.531

Janusz Truchan
 
 
post 19/06/2008, 11:20 Quote Post

wczoraj dostałem Pańską ksiażkę "po wzgorzach..." jestem synem jednego z czlonkow grupy o ktorej Pan pisze Henryka Truchan,dziekuje ze te publikacje.Kupilem kilka egz z czego czesc trafila do rodziny Bitowskiego Leona ktorego siostra i brat mieszkaja po sasiedzku w Goldapi, a ktorzy do dnia dzisiejszego nie mieli zadnych wiadomosci o jego losie.nigdy nie dostali aktu zgonu nie znaja tez miejsca jego pochowku oczywiscie tez byli represjonowani z konfiskata majatku wlacznie przesłuchaniami w UB.pozdrawiam Janusz Truchan
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Bartłomiej Rychlewski
 

naczelny opluwacz , wróg ludzkości postępowej
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.116
Nr użytkownika: 7.736

Stopień akademicki: mgr nauk tajemnych
Zawód: prawnik oprawca
 
 
post 19/06/2008, 19:55 Quote Post

QUOTE(janusz_truchan @ 19/06/2008, 12:20)
wczoraj dostałem Pańską ksiażkę "po wzgorzach..." jestem synem jednego z czlonkow grupy o ktorej Pan pisze Henryka Truchan,dziekuje ze te publikacje.Kupilem kilka egz z czego czesc trafila do rodziny Bitowskiego Leona ktorego siostra i brat mieszkaja po sasiedzku w Goldapi, a ktorzy do dnia dzisiejszego nie mieli zadnych wiadomosci o jego losie.nigdy nie dostali aktu zgonu nie znaja tez miejsca jego pochowku oczywiscie tez byli represjonowani z konfiskata majatku wlacznie przesłuchaniami w UB.pozdrawiam Janusz Truchan
*



Bardzo dziękuję, dla takich postów warto pisać i wysłuchać czasem kilku ,,wiązanek" od zainteresowanych ( tych z drugiej strony)

Nie byłbym sobą gdybym nie poprosił o poszperanie w archiwach domowych ( może są jakieś zdjęcia, dokumenty), relację pisemną bądź możliwość osobistej rozmowy. Na Suwalszczyźnie bedę dopiero pod koniec sierpnia ale jeżeli są chętni do rozmowy to mogę przyjechać w weekend. Bardzo proszę o kontakt. Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
janusz_truchan
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 46.531

Janusz Truchan
 
 
post 12/07/2008, 10:37 Quote Post

Nie spieszyłem sie z odpowiedzia chcac uzyskac troche informacji od zyjacych uczestnikow tamtych wydarzeń.Jezeli bedzie Pan na suwalszczyznie w sierpniu to na rozmowe z Panem zdecydowali sie Regina i Henryk Bitowscy - rodzeństwo Leona Bitowskiego Są to starsi ludzie ale komunikatywni byc moze bedą mogli cos wnieść nowego do Pańskiej pracy.Niestety moj ojciec zmarł w 1991 r nie zostawiajac zadnych pamiatek ale jesli bedzie Pan w Gołdapi chetnie spotkamy sie z Panem tym bardziej ze zyje jeszcze moja matka ona z pewnoscia posiada jakies informacje ktore przekazał jej moj ojciec.Pozdrawiam Janusz Truchan
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
abdullach
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 49.083

Wojciech Stachowicz
Zawód: uczen
 
 
post 10/10/2008, 21:59 Quote Post

czy interesuja cie zbrodnie lupaszki. Jestem w stanie się na ten temat conieco wypowiedziec gdyz nie byl to taki bohater jak o nim mowia. Dla mnie był to zwykły kryminalista. Może zrobimy najgorsza rzecz jaka mozna obecnym oddziałom policji, obalimy wladze i zostaniemy bohaterami? Rzecz jasna nie mówie tu serio, ale to jest własnie Lupaszka ale na swoim koncie ma wiele wiecej musialbym widziec dalsze zainteresowanie tematem by sie dluzej wypowiedziec
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej