Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Kompozytorzy Baroku, Ankieta
 
Twój ulubiony kompozytor barokowy to
Jan Sebastian Bach [ 30 ]  [51.72%]
Arcangelo Corelli [ 1 ]  [1.72%]
Jerzy Filip Telemann [ 3 ]  [5.17%]
Antonio Vivaldi [ 8 ]  [13.79%]
Jean-Baptiste Lully [ 4 ]  [6.90%]
Jean Philippe Rameau [ 2 ]  [3.45%]
Giuseppe Tartini [ 1 ]  [1.72%]
Tommaso Albinoni [ 2 ]  [3.45%]
Domenico Scarlatti [ 1 ]  [1.72%]
François Couperin [ 0 ]  [0.00%]
Claudio Monteverdi [ 0 ]  [0.00%]
Georg Friedrich Handel [ 6 ]  [10.34%]
Luigi Boccherini [ 0 ]  [0.00%]
Johan Pachelbel [ 0 ]  [0.00%]
Giovanni Battista Pergolesi [ 0 ]  [0.00%]
Suma głosów: 58
Goście nie mogą głosować 
     
Grimbald
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 39.436

 
 
post 1/01/2008, 21:35 Quote Post

Monteverdi jak najbardziej pasuje do ankiety - tyle, że nie cała jego twórczość jest barokowa. Ale jeśli mówimy o baroku w Jego twórczości, to "Orfeo" i "Vespro della Beata Vergine" są dla mnie wręcz doskonałymi dziełami, godnymi poprzednikami dokonań Bacha. Co do samego Bacha, to chyba łatwiej byłoby mi powiedzieć które utwory lubię mniej, niż które lubię najbardziej smile.gif

Ktoś tu zarzucał Vivaldiemu, że nudzi - taka opinia świadczy tylko o tym, że zna się jedynie wycinek twórczości Vivaldiego, bo poza koncertami, które rzeczywiście czasem są już do granic schematyczne, istnieje jeszcze cała masa prawdziwych perełek: Gloria D-dur RV 589, czy zupełnie nieznane u nas opery (tak, ksiądz Vivaldi pisał opery!).

Przy okazji - Das Wohltemperierte Klavier w żadnym wypadku nie można przetłumaczyć jako "Instrument klawiszowy równomiernie temperowany", to szeroko rozpowszechniona pomyłka, tak jak kobza i dudy smile.gif

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #31

     
pigini123
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 276
Nr użytkownika: 19.802

 
 
post 1/01/2008, 22:38 Quote Post

QUOTE
Ktoś tu zarzucał Vivaldiemu, że nudzi - taka opinia świadczy tylko o tym, że zna się jedynie wycinek twórczości Vivaldiego, bo poza koncertami, które rzeczywiście czasem są już do granic schematyczne, istnieje jeszcze cała masa prawdziwych perełek: Gloria D-dur RV 589, czy zupełnie nieznane u nas opery (tak, ksiądz Vivaldi pisał opery!).


I już druga osoba, która czepia się koncertów Vivaldiego tongue.gif. A moim zdaniem koncerty Vivaldiego są naprawdę bardzo piękne (samo odczucie estetyczne), nie mówiąc już o ich wpływie na dalszy rozwój tego gatunku. O walorach koncertowej twórczości Vivladiego, niech świadczy fakt, że sam Bach stworzył transkrypcje paru jego koncertów.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #32

     
Grimbald
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 39.436

 
 
post 2/01/2008, 0:50 Quote Post

Ależ ja nigdy nie czepiałem się koncertów Vivaldiego smile.gif Napisałem, że CZASEM są schematyczne, bo rzeczywiście czasem są smile.gif Ale czasem nie znaczy zawsze, ani nawet często - jednak w zdecydowanej większości są rzeczywiście piękne - ostatnio kupiłem płytę z koncertami "La Stravaganza", gra Rachel Podger z Arte Dei Suonatori, po prostu miodzio! =)

A chodziło mi głównie o zmobilizowanie do posłuchania też czegoś innego poza koncertami - zupełnie nie rozumiem, czemu np. wspomniana już przeze mnie Gloria jest u nas tak mało znana, to naprawdę piękna muzyka, a u nas jakoś się już przyjęło, że "Vivaldi = 4 Pory Roku + 400 innych koncertów" ...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #33

     
pigini123
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 276
Nr użytkownika: 19.802

 
 
post 2/01/2008, 16:54 Quote Post

Owszem, napewno warto słuchać nie tylko koncertów (których jest jednak najwięcej). Trzeba zwrócić uwagę na oratoria, czy magnifikaty. Natomiast, trudno przyjrzeć się jego twórczości operowej(48), nie wiem nawet gdzie można takowe coś zobaczyć ( z muzyką na cd napewno jest mniejszy problem).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #34

     
Grimbald
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 39.436

 
 
post 2/01/2008, 20:16 Quote Post

No cóż, na pewno nie zobaczymy tego w Polsce smile.gif Póki co możemy obejść się smakiem, posiłkując się nędznymi namiastkami - np. Youtubem:

http://youtube.com/watch?v=z1vm2ExbyJo,
http://youtube.com/watch?v=la6GqpXsVKw,

i wiele innych, choć jakość czasami jest tragiczna (zarówno pod względem technicznym jak i muzycznym). Może kiedyś dożyjemy czasów, kiedy będzie można u nas posłuchać opery barokowej w normalnym, historycznym wykonaniu, niby już są jakieś zaczątki - np. "Orfeo" Monteverdiego w Warszawskiej Operze Kameralnej, ale to wciąż kropla w morzu potrzeb melomanów smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #35

     
buxtehude1637
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 83
Nr użytkownika: 4.256

Zawód: ró¿noraki
 
 
post 23/01/2008, 19:58 Quote Post

No właśnie nie równomiernie temperowany a dobrze temperowany jest ten Klavier Bacha - tak szczerze mówiac dowierdział sie o tej zasadniczej różnicy dośc nie dawno - z audyscji Akademia Jana Sebastiana - lecaca zawsze w niedizele o 15:00 - w drugim programie Polskiego radia - pozdrowienia dla wszelkich miłośników Das Wohltem... i nie tylko
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #36

     
XYkq7yN@neostrada.pl
 

Quis ut Deus
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 832
Nr użytkownika: 26.748

£ukasz Cis³o
Stopień akademicki: wolnomysliciel
Zawód: humanista
 
 
post 23/01/2008, 21:12 Quote Post

QUOTE
No właśnie nie równomiernie temperowany a dobrze temperowany jest ten Klavier Bacha - tak szczerze mówiac dowierdział sie o tej zasadniczej różnicy dośc nie dawno - z audyscji Akademia Jana Sebastiana - lecaca zawsze w niedizele o 15:00 - w drugim programie Polskiego radia - pozdrowienia dla wszelkich miłośników Das Wohltem... i nie tylko



Były tylk dwie audycje.Ale Das Woohlte... wolałbym na fortepianie. Tak czy siak Orawski ma zawsze ciekawe audycje a codziennie od poniedziałku do piątku jest o 15 Lekcja muzyki, akualnie Barok. rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #37

     
andrzej13
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 17
Nr użytkownika: 41.431

 
 
post 14/02/2008, 13:52 Quote Post

Dla mnie pytanie Bach czy Handel,to tak jak pytanie:"czy bardziej kochasz mamusię, czy tatusia".Wielki jest skupiony i matematyczny Bach, wielki jest rozpasany Handel.
Moja subiektywna lista:
Bach
1.Kantata BWV 140
2.Weihnachtsoratorium BWV 248
3.Johannes Passion BWV 245
Handel
1.Saul
2.Juda Maccabaeus
3.Chandos Anthems
 
User is offline  PMMini Profile Post #38

     
von Munchhausen
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 379
Nr użytkownika: 1.307

Stopień akademicki: Dywersant
Zawód: Provocator
 
 
post 22/06/2008, 13:41 Quote Post

Cenię Bacha i bardzo lubię Haendla. Obu tych kompozytorów stawiam bardzo wysoko, choć przecież koncerty Haendla OP.6 bardzo różnią się od dzieł Bacha, od mojego ulubionego koncertu 'włoskiego', Suity BWV 1007 i koncertów brandenburskich.
Z Haendla, lubię jeszcze Muzykę Ogni Sztucznych, jego Passacaglię ( którą, wstyd się przyznać, znam tylko jako Passacaglię bez żadnych więcej informacji ).
Tyle tylko, że nie jest rzeczą dobrą zasklepianie się i ograniczanie tylko do tych najbardziej znanych dzieł i najbardziej znanych kompozytorów.
Ostatnio odkryłem mniej znanego Vivaldiego - jego koncerty na flet, na violę da gamba, na obój to jest naprawdę coś. Niby proste, ale jak dla mnie mają w sobie to coś.
Bardzo lubię Corellego - zwłaszcza Op5 ( sonaty ) i Op6 ( koncerty ).
Wysoko oceniam szkołę francuską - Marin Marais, J. B. Lully czy Francois Couperin to są wielkie nazwiska, warte wzmianki.

Największym odkryciem, jeśli chodzi o mnie i kilka ostatnich lat jest jednak ktoś, kogo nikt tu nie wymienił:
Enrico Albicastro. Albo, jeśli wolicie jego prawdziwe miano, Johann Heinrich von Weissenburg.
Jego Concerti a Quattro Op7 w wykonaniu Collegium Marianum i Collegium 1704 to coś niesamowitego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #39

     
marszalek113
 

Król-Lew
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 903
Nr użytkownika: 54.021

Slawek
Stopień akademicki: Dopiero w 2017r. :D
Zawód: BANITA
 
 
post 22/06/2009, 13:40 Quote Post

Oczywiście, że Antonio Lucio Vivaldi. Za cudowne Le Quattro Stagioni - aż ciarki przechodzą. Lubię wszystkie części, ale najbardziej L'Estate ( Lato - zwłaszcza cz.III ), a potem kolejno L'Inverno ( Zima - najbardziej cz.I ), La Primavera ( Wiosna - zwłaszcza cz.I ) i L'Autumno ( Jesień ).

m113
 
User is offline  PMMini Profile Post #40

     
XYkq7yN@neostrada.pl
 

Quis ut Deus
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 832
Nr użytkownika: 26.748

£ukasz Cis³o
Stopień akademicki: wolnomysliciel
Zawód: humanista
 
 
post 8/07/2009, 19:30 Quote Post

Partity na skrzypce solo Bacha, zwłaszcza słynna chaconna... prrry. ciarki przechodzą. Muzyka otacza cie zewszad, nie można przed nią uciec, jest nawet w tobie. Trudna, ciężka i matematyczna ale jak w Kunst der fuge czy w muztcznym podarunku nadmiar ekspresji jest nieco ukryty, stad tajemniczość tych dźwieków. Doskonałe dzieło by się zamyslić i pogrążyć w refleksji. Bach coraz bardziej do mnie przemawia. Zauważam w jego muzyce jakieś podobienstwo dziwne do muzyki współczesnej, do dodekafoników.Może dlatego ze nie można uciec przed jego sztuką i przejść obojętnie? Dokonała zmiana w stosunku do "prostoty" Mozarta ( wub.gif )i pozostałych klasyków.
No i suity na wiolonczele solo.
 
User is offline  PMMini Profile Post #41

     
marszalek113
 

Król-Lew
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 903
Nr użytkownika: 54.021

Slawek
Stopień akademicki: Dopiero w 2017r. :D
Zawód: BANITA
 
 
post 9/07/2009, 8:08 Quote Post

QUOTE
do dedekafoników


Chyba raczej dodekafoników. smile.gif

m113
 
User is offline  PMMini Profile Post #42

     
Mozartowa
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 170
Nr użytkownika: 55.294

Magdalena Gauks
Zawód: student
 
 
post 9/07/2009, 12:45 Quote Post

Szkoda, że nie można zagłosować na więcej niż jednego kompozytora.
Osobiście za uwielbianym przez wszystkich Bachem nigdy nie przepadałam. Za to uwielbiam Vivaldiego, Haendla i Albinoniego, na którego zagłosowałam (jak na razie to niestety jedyny głos...)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #43

     
Donia
 

Berengaria
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 625
Nr użytkownika: 1.071

Dominika
Zawód: poszukiwaczka prawdy
 
 
post 12/07/2009, 18:32 Quote Post

Ja oddałam swój głos na Haendla (oratorium "Mesjasz" - miodzio), oczywiście. Co do Bacha - nie można mu odmówić geniuszu, aczkolwiek wydaje mi się, że do jego muzyki trzeba dojrzeć. W jej ocenie nie potrafię być do końca obiektywna - nigdy nie przepadałam za tą "przyciężką" stylistyką (pominąwszy "Arię na strunie G") i depresyjnością nastroju.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #44

     
Bach
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 68.539

Paulina Hajto
Zawód: uczeñ
 
 
post 28/10/2010, 14:25 Quote Post

Ja oczywiście oddałam głos na Bacha wub.gif ,który jest dla mnie wzorem i moją miłością!To właśnie dla Niego żyję i całe moje życie poświęciłam Jemu!
Jego utwory są ponadczasowe,szczególnie Passacaglia c-moll BWV 582!Pierwszy raz z muzyką Bacha wub.gif miałam styczność już w wieku 4-ch lat.
Jeśli miałabym zrobić listę moich ulubionych utworów Bacha wub.gif to byłaby straaasznie długa,dlatego wypiszę takie,które szczególnie cenię:
1.Passacaglia c-moll BWV 582
2.Koncert klawesynowy d-moll BWV 1052
3.Kunst der Fuge BWV 1080
4.Oratorium na Boże Narodzenie BWV 248

Bach był,jest i będzie wielkim Kompozytorem!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #45

4 Strony < 1 2 3 4 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej