Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Zeslawizowani Wenetowie, Nie wiem czy to tutaj pasuje
     
Mko06
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 76
Nr użytkownika: 105.990

MJ
Zawód: uczen
 
 
post 22/03/2024, 20:53 Quote Post

Przeczytałem dwa ciekawe artykuły w Internecie i brzmią one całkiem sensownie i profesjonalnie, ale jednocześnie jakość dziwnie trochę, jak to się dzisiaj mówi "szursko". Jakby ktoś mógł, nie wiem czy to dobre słowo "zrecenzować" te artykuły, na ile są zgodne naukowo i jakie jest prawdopodobieństwo, że hipotezy autora są prawdziwe.

Same artykuły zakładają, że kultura łużycka była Bałtosłowiańska (Bałtyjska), później jednak jej ludność została zmuszona przez Germanów do emigracji na wschód, przy czym jednak część została pod "Germańskim jarzmem", Germanie mieliby tworzyć arystokracje i władzę, a Bałtowie być poddanymi. Ci którzy "uciekli" na wschód z czasem podzielili się na Bałtów i Słowian, po wędrówce ludów Słowianie jakby "wrócili" i tam wchłonęli swoich kuzynów, bliskich im językowo choć nieco zgermanizowanych Bałtów - "Wenetów". Brzmi to dość niewiarygodnie jak dla mnie. Ale czekam na ocenę eksperta, proszę Was, lubię historię, ale jakby to powiedzieć, parafrazując: "jeśli chodzi o profesjonalizm, to można powiedzieć, że jestem jaroszem", także proszę was bądźcie dla mnie pobłażliwi, nie jestem na tyle profesjonalny by stwierdzić czy to nie wielka lechia itp. Tutaj nie są to oczywiste bzdury jak matriarchalni Bałtowie Orpheusa i siła argumentów mnie powala. Proszę więc, was Mędrców i Mocarzy.


https://aldrajch.blogspot.com/2016/10/jeste...i-wenetami.html
https://aldrajch.blogspot.com/2020/05/zesla...k-pogodzic.html

Ten post był edytowany przez Mko06: 22/03/2024, 20:55
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
kmat
 

Podkarpacki Rabator
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 10.103
Nr użytkownika: 40.110

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 26/03/2024, 13:25 Quote Post

Generalnie kocopoły. Część z tego to czyste spekulacje nie poparte niczym, a część zwykłe bzdury. Choćby ta narracja o jakichś bałtosłowiańskich tubylcach podbitych przez germańską arystokrację, którzy się potem zeslawizowali. To są zwykłe brednie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
GniewkoSynRybaka
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.056
Nr użytkownika: 100.904

 
 
post 26/03/2024, 13:47 Quote Post

QUOTE
Same artykuły zakładają, że kultura łużycka była Bałtosłowiańska (Bałtyjska), później jednak jej ludność została zmuszona przez Germanów do emigracji na wschód, przy czym jednak część została pod "Germańskim jarzmem

Hiatus osadniczy mamy przed napływem ludności kultury jastorfskiej. Kultury postlużyckie kończą więc tak jak przeworska - potężnym wyludnieniem. Jest za to kwestia ewentualnej migracji postłużyckich „Kloszowców” na wschód za Bug jako jednego ze składników kultury zarubienickiej. Obecnie jednak te domysły nie funkcjonują w nauce

QUOTE
Pewna ludność z dialektami bałtosłowiańskimi migruje pod wpływem napierających Germanów Wschodnich (od tych Germanów wywodzą się Wandalowie, Goci, Burgundowie i in.) znad Wisły na Środkowe Naddnieprze i tam następuje wyodrębnienie się języka prasłowiańskiego (udział języków irańskich oraz wschodniogermańskich). W tym czasie nad Odrą i Wisłą Germanie asymilują lokalną ludność bałtosłowiańską (na Śląsku, na Pomorzu) albo tworzą tylko cienką warstwę arystokracji plemiennej, rządzącej Wenetami,

Wszystko pięknie ale gdzie ślad dowodu? I jeszcze ta arystokracja plemienna. Autor wyobraża sobie sytuację w epoce żelaza niczym panowanie Normanów w Anglii w 12-13 wieku. To absurd. Gdzie przykłady tego rodzaju struktur społecznych w Barbaricum?

Ten post był edytowany przez GniewkoSynRybaka: 26/03/2024, 13:59
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej